:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,321
Активни 376
Страници 16,788
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Дислокации на общата прецаканост

Бойко Ламбовски
Броят на шизофрениците в различните страни може да е константен независимо от равнището на здравната обезпеченост и икономическото състояние на същите тези страни, както твърдят статистиките. Обаче броят на доволните и кахърните хора не е. Достатъчно е да се разходите из улиците на средно големи градове, за да се уверите. Примерно из Плевен и Поатие, или из Перник и някой сирийски градец - Алепо, да кажем, ама преди войната. У нас кахърните се виждат с просто око - на улицата, в бръснарницата, на сергията, зад и пред гишето. Повече са. Да не кажем - всеки втори. Личи по угрижения лик, по обидената някак походка, по настръхналия поглед. Виждал съм и другаде по света страни с такива люде - Молдавия например. Но преобладаващата част - независимо дали по-богати или по-бедни от нас - битува в повече социална и вътрешна хармония. Тя им се изписва на лицето. А ако трябва да обобщя с една дума какво чувство ми изглежда постоянно пребиваващо на лицето на сънародника ми, ще се затрудня. Обаче ще рискувам -



ще предложа думата "прецаканост".



О, разбира се, за подобни изражения имат безспорна вина социалният статус, икономическата криза, историческото наследство и какво ли още не. Има вина и недостатъчната образованост понякога, и ниската емоционална култура. Въпреки това изражението обладава епидемични качества и склонност да се лепи по всякакви лица - и на хигиенистки, и на професори, и на бизнесмени, и на държавни служители. Една българска преподавателка, живееща от десетилетия в иначе подобната на нас по територия, па отчасти и по някои стандарти страна Португалия, ми разказа защо настръхва от срещите си с днешни свои сънародници. "Срещам професор, гостуващ от България. Чела съм му една статия, харесала ми е. Казвам му го. Всеки нормален човек и тук, и навсякъде по света би отвърнал: "О, благодаря". И разговорът би продължил - за статията или за нещо друго. Нашият човек обаче поизпъчва стан и отвръща: "О, това е нищо! Да знаете какви още други мнооого по-добри неща съм написал! Ама..."

Благодаря няма. Има хем надуване, хем вкиселяване - зад това "ама", дали развито или неразвито по-натам, се таи: "ама едни катили ми пречат, не ме признават, завиждат, в тая нашата държава нищо не става, ей така се затриват кадърните хора - такива като мене."

Те че се затриват, затриват се - но то ми се вижда като натрупване на критична маса от някакви автопатогени, а не следствие от колективната неприязън към таланта. Помня какво ми разказа писателят Сашо Секулов, днес успяващ автор и бизнесмен, за своята практика като сервитьор в зората на българската нова демокрация из кафенетата на съседна Гърция. Сашо заминал за там да припечели някоя пара поради невъзможността да го стори тука, разнасял манджи и кафета. Към всеки клиент, разбира се, следвало да се отнася с почит, но се оказало, че има скала на почитта! Веднъж един пореден уважаем кир седнал на масата и си заръчал обяд. Сашо му поднесъл обяда, донесъл му и препечените филийки, добре увити с книжна салфетка, за да не изстинат. Кирът обаче вдигнал грандиозен скандал на собственика, съответно собственикът на кръчмата се накарал на Сашо. Кирът бил не кой да е! Бил



самият местен учител!



И поради високия му ранг се полагало хлябът му да не се завива с книжна салфетка, а с платнена!

Чувството за прецаканост идва от липсата на уважение. Липсата на уважение има много разклонения - едното е институционално. Когато си прецакаш различни съсловия, особено съсловието, което не просто налива знание, а изгражда модели на поведение - педагозите, то е нормално, че действащи модели стават не тези на добре стратифицирания социум, а тези на биологичните единици в джунглата: цапвай каквото има и се крий, да не ти го вземат! Чувството на прецаканост идва от неуважението към труда на другия - "глей го, бизнес върти - нагушил се е, кучето! Докторчета, само гледат да им мушнеш нещо в джобенцето! Чиновници, дупетати, министри - пасмина крадци." Към другия полюс уважението не е повече: "Глей го, едвам диша, с едната ръка гушнал босилеко, с другата лозунги дига! Прошляци, мангали, гяволенца - само гледат да отмъкнат нещо!"

Неуважението към труда на другия е неуважение към другия като цяло - тоя ли ще ми става министър, нали с чичо ми е от едно село! Тоя ли ще ме учи на ум и разум - че аз си имам, пари ми дай ти на мене! Тоя ли ще ми става владика - нали се напи лани на сватбата! Тоя ли ще ми става лидер - една ракия не сяда да изпие в кръчмата като хората!

Неуважението към другия



е неуважение към себе си,



защото сме така устроени, че проецираме собствените страхове, мераци и модели към този отсреща и смятаме, че е като нас.

Не уважаваш ли себе си, си перманентно кахърен. И перманентно прецакан. Дори да удариш джакпота, общата прецаканост не намалява, защото тези покрай тебе се вкахъряват с една степен повече.



21
5439
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
30 Септември 2013 19:57
Искрено приветствам творбите на вероятно единствения автор, когото боли за дереджето на народа.
Но, уважаеми г-н Ламбовски, погледнете го не само със сърцето си, а малко по-изследователски.
Ще видите главната причина - феодалната ни политическа система. Няма и не може да има под слънцето щастливи роби!
30 Септември 2013 20:14
Тази земя,

по която тъпча сега,

тази земя,

която пролетен вятър пробужда,

тази земя – не е моя земя,

тази земя,

простете, е чужда.
30 Септември 2013 20:26
Ако на улицата се появи усмихнат човек, всички го гледат като откачен...
Седях си веднъж в поликлиниката, чаках ред. И слушах музика на емпетройката. Понякога лекичко си подсвирквах, но се усещах и спирах. Един дядо ми вика: "Момче, какво ти е? Защо си свиркаш?" Викам му - "Спокойно, чакам. Ей сега ще дойдат двама и ще ме проберат..." Дядото се премести на метър от мен...
Та - намръщени...
А може би има защо?
-------------------------------
Сайтът на Генек
30 Септември 2013 20:51
внимателният 30 Септември 2013 20:14
30 Септември 2013 21:41
Отвореното към другите, Самоуважение на всеки, определя неговото място в развитието на общите ни обноски...
Всяко друго е, производство на традиционен Хманталитет с методите и технологиите на доказано ялова Политика...
30 Септември 2013 23:06
Без сьмнение, Б.Ламбовски се налага като най-аналитичният автор на СЕГА . От личен опит мога да кажа, че вътрешното равновесие, радостта от живота такъв, какъвто е, ако щете и това да си усмихнат, зависи само от човека и няма нищо общо с политически системи, богатство и всякакви "глезотии", както твърдят някои форумци преди мен. Освен това равновесието идва, за съжаление, с напредването на възрастта и съзнанието за уникалност на всеки момент от живота ни. Но както мъдро е казал народьт: "По-добре късно, отколкото никога".
30 Септември 2013 23:54
Некогаш, сите чужди пътешественици минавали по нашенско, са се чудили и дивяли как българите работят и пеят.
Сега що не е така не знам...
01 Октомври 2013 01:10
.....как българите работят и пеят.

Такава картинка с българи сега можеш да видиш само извън България, и то не на всякъде.
Обикновено само по Белия свят.
И по постингите им тук можеш да ги различиш.
Е, всеки има и своите "свински" дни
01 Октомври 2013 05:26
ще предложа думата "прецаканост"

Не е прецаканост а разочарование. А то е следствие от разминаване между очакване и действителни резултати. А разминаването е породено от непремерени желания. Тоест, надхвърляме се в очакванията си и после се разочароваме от резултатите. Е, да де, и други много ни помагат (реклами, околни) да си напомпваме желанията, но после ни оставят сами да си сърбаме разочарованията. Това не ни оневинява защото самозаблудата си е наша, независимо от това кой ни е помогнал.
01 Октомври 2013 09:05
Плямпало истина говориш, но накратко това може да се резюмира с "прост народ", а дядо ми добавяше тиренце и "слаба държава".
01 Октомври 2013 10:34
Май преди не беше чак така. Примерно, преди 20-тина години вървиш по улицата, срещаш свой познат, не сте се виждали от години. Викаш му - как е, пич, всичко е на шест, нали? Познатият отговаря - абе не е, случи ми се еди какво си кофти нещо. Ти отговаряш - бе, що така бе, тц, тц, тц, тц, гледай какви неща, значи, все нещо създава грижи, да му таковаш майката. И ми ставаше криво, заради него.
Днес имаме инверсия. Днес пак вървя по улицата, пак срещам познатия. И казвам - как е, пич, кофти отсекъде, нали? А познатият отговаря - не бе, що, напротив, случи ми се еди какво си хубаво нещо. И аз в отговор - а, така ли бе? И ми става едно съмнително. Заради мене си.
Инверсия.
01 Октомври 2013 11:34
Хубава статия!

И 'ся кво? Пак същото.

Може би и темата за "Биологичния боклук и самовъзпроизвеждането му" би била също така благодарна и допълваща?

Авторе?
01 Октомври 2013 13:17
Що рИвете бе - нъл искахте капитализъм? На ви сега капитализъм - дерижето на народонселението.
01 Октомври 2013 13:51
Статията е добра
Браво на Ламбовски!
Но нека си зададе един въпрос - как той преценява редакционната политика на СЕГА!?
Заради бизнес историите на Сашо Дончев вестникът се е превърнал в една от най-големите омразо-пръскачки сред българските медии
И събира като черна дупка всички черногледци на Отечеството
01 Октомври 2013 14:39
Въртяхме го,сукахме го,пак капитализма излезе виновен Някои индивиди трябва да посещават поликлиниката по редовно.....
01 Октомври 2013 16:52
Личат си прецаканите и във форумо. Все някой им виновен
01 Октомври 2013 17:14
И аптеката, и аптеката трябва по-редовно да посещават.
02 Октомври 2013 21:58
Гледам пенсионерите, седнали в автобуса... как шарят с прецакания си поглед няма ли да се освободи някое така, по-хубаво място от това, което вече са заели, та да се преместят... Все ми се струва, че дори седнали, смятат, че някак са се минали, и дебнат ли, дебнат... Стана ли и се приготвя да слизам, веднага виждам как се готвят да заемат освободилото се място, не че е по-добро от тяхното, разбира се... Пък другият, по-млад, народ никога не дебне и не преседя от едно място на друго, седне ли веднъж..., мисли си и за по-далечни работи от нуждата да не се прецака дори в сядането си и не е така угрижен...

Дислокации... дори по летищата отдалеч разпознаваш сънародниците си, по същия поглед и неудовлетвореността, изписана на лицата им... Съдба?
02 Октомври 2013 22:00
ПП: Е, в Поатие е далеч по-космополитно от Перник... Дали да не построим някой Фуруроскоп и на запад от столицата?
04 Октомври 2013 23:49
Нйдей, ш'съ прецакаш!
05 Октомври 2013 00:12
Ламбовски е оцелил ваксата този път.
Много съм се чудил - аджеба само аз ли забелязвам колко са намръщени българите.
Сега виждам, че и Ламбовски, и голяма част от форумците са мислили по този въпрос.
Ако уважаваме малко повече хората около нас - и познатите ни, и тези случайни хора на улицата (и в този Форум също), живота ще изглежда по-поносим, по-весел. И ‌завистта ще изчезне лека полека.
И‌ освен това - хората да спрат толкова много да се оплакват.
Миналото лято си бях в България - за трети път от 21 години. Направо ми омръзна да слушам негативизъм - и от познатите ми, и от бивши колеги, и от хора в трамвая или на улицата.
По много страни съм пътувал, познавам и други култури освен българската и американската.
Но това в България е нещо уникално. Заслужава специално изследване. Ламбовски е нахвърлил основните параметри. Остава да се доразвие, да се добавят наколко таблици и формули - и ето ти докторат по темата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД