От началото на "експертното" правителство се създава впечатлението, че БСП съществува, за да угажда на ДПС. |
Процедурни хватки и нарушения, тарикатлък и инат - това показа имитацията на дебати по първия вот към кабинета "Орешарски", който се състоя в отсъствието на вносителите от ГЕРБ. И ако темата - за инвестиционната политика и новоизмисленото ресорно министерство, наистина заслужава вот, изпълнението на задачата бе инфантилно. След водевилния бойкот от ГЕРБ, БСП и ДПС показаха, че и те могат така.
Какво обаче освен инфантилния инат на опозицията и управляващите се крие зад фиаското около вота? Просто казано - "волята на ДПС". За готвеното представление предупреди ден по-рано председателят на движението Лютви Местан, като каза, че ще намери начин да се чуят всички аргументи около новото министерство. Е, това стана с нарушение на правилника, и във вид на псевдодебат с няколко похвални слова и без нито една критика. Това, че опозицията се самоподигра със собствения си вот, е едно. Другото е, че глупавият ход на ГЕРБ бе изтълкуван като златна възможност да се проведе имитация на разисквания в рамките на и без това девалвиралия опозиционен инструмент, наречен вот на недоверие.
Цялата работа беше в това да се угоди на ДПС да се чуе от парламентарната трибуна колко е необходимо, колко е хубаво новото министерство, как след четири месеца то почти е заработило и т.н. Публична тайна е, че министерството е от квотата на движението и то ще управлява кадастъра и ВиК сектора, както и куп други по-дребни екстри, като строителните разрешителни и т.н. Липсата на истински дебат в пленарната зала лиши зрителите и слушателите от истинските въпроси - защо за четири месеца още не работи и най-вече има ли новото ведомство общи интереси с Делян Пеевски, например. Но пък по никакъв начин не може да се разчита, че някой от ГЕРБ би задал тези въпроси.
От началото на "експертното" правителство се създава впечатлението, че БСП съществува, за да угажда на ДПС. И на още една група хора от ръководството - то не беше Делян Пеевски - шеф на ДАНС, не беше отказ от куп министерства и други постове в полза на хората на Доган, не беше АЕЦ "Белене", не беше плоският данък и какво ли още не. Интересно защо соцръководството не чува редовите социалисти, които вече не им стигат пръстите да броят подаръците за Доган. Това е тема табу на "Позитано" 20, наложено от най-горе. Това е картата, на която е заложено всичко. Влизайки в тази игра по тези правила, ръководството на БСП си дава сметка за цената, която ще плати и партията, и самото то, но явно неизвестният ни залог е много по-голям и важен за тях.
Покрай случилото се около вота лъснаха и някои битови теми от сградата на пл. "Народно събрание". И тук председателят на НС Михаил Миков не успя да скрие, че залита по почина на ГЕРБ - за трите провалени работни дни повечето от депутатите ще си получат заплатата, ще ги удържат само на герберите. Не че ще обеднеят, но въпросът е принципен. Миков реши да отреже парите само на тях, понеже другите нямали вина за провала на заседанията. Това, че не са работили все пак, е второстепенен въпрос. Окей, ако тук има някаква логика, къде е справедливостта - атакистите, които вкупом заминаха на екскурзия в Брюксел, без да постигнат търсения от тях ефект зад граница, всъщност ще имат извинени отсъствия и затова ще си вземат възнагражденията. Обясняват от парламентарното ръководство, че народните представители не са длъжни да аргументират ангажиментите си пред председателя, когато уведомяват за отсъствия.
Билетът за тридневния цирк ще струва на българския данъкоплатец от 50 хил. лв. нагоре. Сметката не е точна, защото е на база дневната надница на депутатите върху около 2000 лв., а те получават различни заплати заради участие в комисии, трудов стаж и т.н. Пропуснатите ползи пък няма как да бъдат пресметнати. Дано поне има спестени вреди.