:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,093
Активни 639
Страници 11,658
За един ден 1,302,066
Опит

Кръвопролитията помагат на автократите, но не за дълго

Мирните протести имат много по-голям шанс да постигнат успех
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Мирните протести по-често постигат целите си в сравнение с тези, при които се използва сила, сочат проучванията. Въпреки че антиправителствените протести в България са мирни, засега не са постигнали основната си цел.
"Една истина, която крещи от всяка страница на историята, е, че потисничеството само дава сила и обединява угнетените", пише Джон Стайнбек. Традиционните предупреждения на Запада към главорезите по улиците на Кайро, Москва или Техеран са "Ще съжалявате". Ще съжаляват ли наистина? Уроците от историята, свързани с протестите и насилието, са по-сложни. Кръвопролитията понякога, макар и временно, работят за автократите. За самите протестиращи обаче да тръгнат на война обикновено е грешка.

Масовото избиване на хора в действителност оставя виновниците изолирани на международната сцена и хулени у дома, а хората губят илюзиите си, които вероятно са имали по отношение на управниците си. Те често оставят на власт такива режими, макар и за кратък период от време. Комунистическите ръководители на Китай възприемат жертвите на площад "Тянанмън" през 1989 г. като добре свършена работа. Иран не съжалява особено за хората, които са убити през 2009 г. Башар Асад смята, че зверствата в Сирия са оправдани. В този смисъл - дори и наблюдателите да искат ситуацията да е различна -



насилието често има успех



Утехата, която дава историята, е, че накрая подобна жестокост може да се обърне срещу тези, които я извършват. Изследване, осъществено от Крисчън Дейвънпорт от Университета на Мичиган и Бенджамин Епъл от Мичиганския държавен университет, показва, че обикновено очевидните репресии съкращават управлението на лидерите. Според Дейвънпорт насилието "създава процес, който може да доведе до отстраняването им".

Първият риск за тираните е, че наложените от тях строги мерки могат да се провалят: войските и главорезите не могат или пък няма винаги да приемат извънредни закони или да изпълняват заповеди да стрелят. В подобни случаи те често не постигат успех. СССР оцеляваше с насилие и рухна, когато то се провали. Силите за сигурност спряха да се подчиняват и това помогна за падането на режимите на Фердинанд Маркос във Филипините и на Слободан Милошевич в Сърбия.

Дори и когато нарежданията се изпълняват, както отбелязва Стайнбек, репресиите в крайна сметка могат да укрепят опозицията. Барбара Уолтър от Калифорнийския университет в Сан Диего дава пример с жестокостите, които в качеството си на президент Сухарто извършва спрямо сепаратистите в Ачех. Въстанието през 1989 г. е потушено, за да избухне отново десетилетие по-късно, но този път има по-широка подкрепа. Британският генерал Реджиналд Дайър, който е отговорен за убийствата на стотици индийци в Амристар през 1919 г., казва: "Мисля, че трябва да стрелям точно и убедително, така че нито аз, нито пък някой друг да е в състояние отново да открие огън". Той не е бил прав.

Генералите в Египет, подобно на други войнствено настроени лидери, трябва да разберат, че кръвопролитията объркват личните планове за оттегляне на тези, чиито ръце са оцапани с кръв - като иранския шах (заминал в изгнание), Саддам Хюсеин (който бе екзекутиран) и Муамар Кадафи (умря като куче ) - и самите те могат да бъдат арестувани. Гневът срещу руските революционери, убити през 1905 г., помогна за гибелта на цар Николай 13 години по-късно.

Разбира се, не само автократите са поблазнени от насилието. За обгазените, бити и обстрелвани с куршуми протестиращи желанието да се сблъскат с подобна възможност е голямо. В някои случаи, както републиканците в Северна Ирландия си създадоха смъртоносно крило, за да помогнат на дисидентите чрез увеличаването на призивите от страна на по-умерените. Бомбите на ИРА в края на краищата помогнаха британските правителства да участват в преговори за постигането на политически компромис.

Историята обаче показва, че



за повечето протестни движения насилието е контрапродуктивно:



тези, които обръщат и другата си буза, докато говорят за гражданско неподчинение, седящи протести и стачки вместо съпротива с оръжия, постъпват най-правилно. Ерика Ченоует от университета в Денвър и Мария Стивън от Държавния департамент на САЩ анализират протестите в периода между 1900 и 2006 г., чиято цел е да свалят правителства, да прогонват окупатори или са с искания за отцепване на част от някоя държава. Двете установяват, че от 1960 г. насам "мирната съпротива е станала по-често използвана и по-успешна, докато кампаниите, съпътствани от насилие, се провеждат рядко и се увеличава броят на неуспешните". Те смятат, че е два пъти по-вероятно мирните протести като цяло да постигнат успех в сравнение с тези, в които се използва сила (въпреки че провежданите в момента протести в България има какво още да постигнат).

За това правило обаче трябва да е спазено едно важно условие: единство. Протестно движение, което е разединено между пацифисти и привърженици на бомбите, е идеално за тираните. Да подадеш и двете си бузи



изисква дисциплина и непоколебими лидерски качества,



а пример за това са Махатма Ганди и Мартин Лутър Кинг. Когато демонстрантите успяват по този начин, те могат да бъдат сигурни, че целият позор е за държавата, и въпреки рисковете от сериозни наранявания събират повече привърженици.

Подобна победа в моралната битка, а не в уличните сблъсъци става все по-важна в ерата на интернет и на сателитната телевизия. Дори и в държави като Египет, където повечето от местните телевизии са проправителствени, се появяват снимки на трупове. И без директна чужда намеса държавниците започнаха да се притесняват за сигурността на активите си и за правото да пътуват в чужбина. Все по-често се появяват съобщения за високопоставени чиновници, които са обърнали гръб на режима.

За късмет на днешните протестиращи има и прецеденти, от които може да се вземе пример - протестите в края на Студената война, в Сърбия през 2000 г., "цветните революции" в Грузия и Украйна. Използваните тогава техники се развиват, увеличава се цената на злините, сторени от държавата, и се набляга на невинността на опозицията. В Киев по време на оранжевата революция през 2004 г. например кордоните около протестите затрудниха провокаторите да организират побоища, заради които оранжевите можеха да бъдат наречени хулигани. Изнервените полицаи за борба с безредиците бяха посрещани от красиви млади жени, носещи рози.

Има парадокс в насилието, използвано от държавата. За диктаторските режими заплахата от сила не е нещо необичайно и е в основата на контрола, който те имат. Това обаче е доказателство за тяхната нестабилност. Както казва Ченоует, "колкото повече насилие използва един режим, за да оцелее, толкова по-малко власт има той." А това може да бъде източник на сила за демонстрантите - ако я използват мъдро, дори и да боли.

По време на Оранжевата революция в Украйна през 2004 г. полицаите за борба с безредиците получаваха рози - нова тактика, използвана от демонстрантите.

 По време на Оранжевата революция в Украйна през 2004 г. полицаите за борба с безредиците получаваха рози - нова тактика, използвана от демонстрантите.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Привърженици на сваления от власт египетски президент Мохамед Морси протестират в столицата Кайро, а военните няколко пъти със сила смазаха демонстрациите. Генералите, които в момента държат властта в страната, трябва да са наясно, че с репресии няма дълго да останат начело на Египет.
18
2445
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
08 Октомври 2013 21:52
След като бъдат позорно изритани от властта водачите на БСП/ДПС сбирщината няма да си получат заслуженото, но и доживотен затвор ще е донякъде успокояващо и назидателно.
08 Октомври 2013 21:57
на таркалета, на таркалета.
08 Октомври 2013 22:55
Двете установяват, че от 1960 г. насам "мирната съпротива е станала по-често използвана и по-успешна, докато кампаниите, съпътствани от насилие, се провеждат рядко и се увеличава броят на неуспешните".
Интересно. Аз пък знам, че Франко не протестира мирно срещу испанското правителство и взе властта. А след това управлява като султан, изби и изгони стотици хиляди пък англичани и американци му правиха Евала. И сдаде властта със смъртта си. Да не се окаже, че съвсем други фактори определят успехите на един протест?
*
Моето лично мнение е, че цялата статия представлява низ от отчайващи глупости. Винаги се изумявам, като видя че все още има мислещи хора, които вземат писаниците на Икономист не с насмешка, а насериозно.
09 Октомври 2013 00:56
Нерде Махатма Ганди и Мартин Лутер Кинг, нерде Х.У.И.-те изтипосани на фотографията в началото...
Тази фотография някак ми наподобява на "чуденката" в началото на писмото на Заяко, от едноименния разказ на Йордан Радичков.
Ще ви го напомня с емблематичния цитат:
"Заяко например тури удивителна още преди да почне обръщението, щото искаше братът на неговата жена да се учуди, преди да почне да чете. В селцето на удивителния знак казваха чуденка, а на въпросителния знак — питанка. Заяко обичаше и двата знака и ги пръсна и двата по писмото, та да е по-засукано."

Да намирате някаква прилика между манталитета на Заяко и списващия тази статия?!
Той, Янтара, си го е казал съвсем правилно, към чието мнение изцяло се присъединявам.
09 Октомври 2013 08:55
Янтар -
Наистина - голяма политкоректна и успокояваща глупост...
--------------------------
Сайтът на Генек
09 Октомври 2013 11:45
Тя историята е като Роршахово петно, в което виждаш каквото ти е на ума. Предсавяте ли си мирно протестиращи българи пред Високата порта, които постигат успех. Това , което е вярно в статията е, че насилието не помага в повечето случаи на властващите и подкопава подкрепата за тях. Няма власт, която да се крепи на един човек. Диктатурата е пирамида и когато основата и се подкопае, тя рухва. Всеки протест трябва да започва като мирен, но не е задължително да продължи така , особено когато срещу хората се употребява насилие.Когато болшинството от хората не са съгласни със съществуващотоположение рано или късно нещата са променят. За да има власт, тя трябва да се легитимира чрез нещо и да промие мозъците на критичен брой хора, които да я подкрепят.
09 Октомври 2013 12:22
"Полит-коректна" ярма под формата на мюсли за наивници!

"Там" тези са очевадно повече от критичното ниво за отрезвяване - щом още се харчат подобни "творби".
09 Октомври 2013 16:27
Краставици на търкалета, на купища
09 Октомври 2013 21:46
А Пиночет що така е позабравен нещо у тая "статия"? Че той десетилетия изкара на власт, а я взе с кръв и много, много смърт. Хич не пасва на проповядваните тука идеи.
Да не говорим за другите "доказателства".
Абсолютни глупотевини. Статия, която няма нищо общо с историята и действителността.
Искаме си нещо си и си представяме, че се случва. И го описваме, щом плащат.
Поръчков ейдетизъм.
Ма си личи, кога някой гладен се е напъвал у "00".
10 Октомври 2013 11:08
Кръвопролитията помагат на автократите, но не за дълго
Това да го помнят и нашите автократи:
Шестима са арестувани на ДАНСwithme-117 в София
10 Октомври 2013 12:32

Кръвопролитията помагат на автократите, но не за дълго
Това да го помнят и нашите автократи:
Шестима са арестувани на ДАНСwithme-117 в София


Ахам, логично. Та след арестите по време на протестите Occupy Wall Street 2011 и на годишнината от тях, кога падна тамошната олигархия, казваш?

Въпреки мирния характер на събитието, полицията в Ню Йорк използва сила и прави арести.[5] Някои от демонстрантите престояват в ареста повече от 24 часа. На 1 октомври 2011 над 700 мирни демонстранти са арестувани на Бруклинския мост.[6]
На 5 октомври след мирен поход по улиците на Ню Йорк, отново следват побои с палки и арести след като някои демонстранти се опитват да пробият полицейските барикади и окупират Уол стрийт.[7] По същото време в Сан Франциско полицията нахлува в лагера на Окупирай Сан Франциско, представя им писмо без подпис и дата, в което се казва че трябва да прекратят дейността си понеже са в нарушение на закона и конфискува всичките им провизии. Има арести и в лагера на Сент Луис и Сиатъл.


Натисни тук

Натисни тук

Натисни тук
10 Октомври 2013 12:34
Предварително да беше хапнал нещо, а?
10 Октомври 2013 13:03
Ахам, логично. Та след арестите по време на протестите Occupy Wall Street 2011 и на годишнината от тях, кога падна тамошната ологархия, казваш?
Американската олигархия може и да не пада от власт вследствие на употреба на полицейска сила, но българската - със сигурност. Справка - 1997 г. и 2009 г.
10 Октомври 2013 13:31
Американската олигархия може и да не пада от власт вследствие на употреба на полицейска сила, но българската - със сигурност. Справка - 1997 г. и 2009 г.

Значи, все пак статията е пожелателно-фалшива, нали да?
10 Октомври 2013 15:22
Значи, все пак статията е пожелателно-фалшива, нали да?
Не, в нея все пак става въпрос за леене на кръв, не толкова за полицейско насилие. Разликата между България и САЩ е, че у нас падат правителства и се губят избори, заради такова насилие.
10 Октомври 2013 15:49
Кръвопролитията помагат на автократите, но не за дълго
Това да го помнят и нашите автократи:
Шестима са арестувани на ДАНСwithme-117 в София


и

Не, в нея все пак става въпрос за леене на кръв, не толкова за полицейско насилие. Разликата между България и САЩ е, че у нас падат правителства и се губят избори, заради такова насилие.


Айде сега, от тия двамата там горе при тебе, единият дето е по-близо до лявото и другият дето е по-близо до дясното ухо, да се уточнят какво има в статията и какво се с случило на ДАНС.
Колко кила кръв са пролели казваш? Или тонове?
Щото ти самият цитираш единствено и само арестувани в София и то арестувани, които са безкрайно по-малко от арестуваните оттатък океана.
В статията пише "кръвопролития", а ти донагласяш "арести", ама такива, дето щели да бутнат властта тук, ама там не можело. Що? Щото там бият по-демократично ли?

Та пак за статията, е ли пожелателно-фалшива или да?
Не добавяй допълнителни щрихи от тебе и не излизай с изводи от типа "всичко е строго приблизително".
10 Октомври 2013 15:57
В статията пише "кръвопролития", а ти донагласяш "арести", ама такива, дето щели да бутнат властта тук, ама там не можело. Що? Щото там бият по-демократично ли?
На принципа "Бий самара, за да се сеща магарето." просто напомням на управляващите да не допускат отново грешките на 1997 г. и 2009 г. И да не се учат от батковците оттатък Океана!
10 Октомври 2013 16:40
На принципа "Бий самара, за да се сеща магарето."


Така си и мислех де.
Добре, продължавай да отупваш самара.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД