Европейският съюз е решен да премахне добавките в цигарените изделия, защото смята, че те поощряват пушенето и привличат младите към вредния навик. Проект за директива в тази посока е внесен за обсъждане в Европейския парламент и сред страните членки, но предчувствието за остра битка намалява шансовете тя да влезе в сила в близките години. Парламентарната комисия по екология смята да гласува по директивата в началото на юни и затова събра в Брюксел учени, производители, лекари и активисти, за да ги изслуша, преди да вземе окончателно решение.
За политиците ограничаването на пушенето е въпрос, изискващ да бъдат направени няколко избора. Ако се въведе строг режим, това ще понижи пушачите, но ще навреди на хазната, която разчита на акцизните приходи, и ще доведе до загуба на работни места. От друга страна, ако не се действа достатъчно решително, мерките няма да имат ефект и младите ще продължават да се пристрастяват към цигарите. 94% от пушачите днес запалват първата си цигара, преди да са навършили 25 г., а 80% - преди да станат на 18 г. По различни данни в ЕС всяка година между 70 000 и 90 000 души умират от свързвани с пушенето заболявания, което прави по един човек на всеки 45 секунди.
Икономическите аргументи също са сериозни. Печалбата на тютюневата индустрия е 20 млрд. евро годишно, или колкото на "Майкрософт", "Кока-Кола" и "Мак Доналдс", взети заедно. Влиянието на тази индустрия не бива да се подценява и отстраняването на здравния комисар Джон Дали, който е автор на проектодирективата заради обвинения за корупция, не може да се пренебрегва. Само в Брюксел тютюневият бизнес има 97 регистрирани лобисти.
Техният глас не е соло
Страните, производителки на тютюн и цигари, също не са ентусиасти на ограниченията, защото това ще удари по джоба бюджетите им и ще увеличи безработицата. ЕС също не е изцяло в бяло, тъй като ежегодно раздава милиони субсидии на тютюнопроизводителите. Радетелите за свободата на избор настояват хората, особено пълнолетните, да бъдат оставени да решават сами и призовават мерките срещу пушенето да се ограничат до информационни кампании за вредата от него. Защитниците на болните от свързвани с пушенето заболявания смятат, че те биват дискредитирани и шансовете им за достоен живот са накърнявани, защото са жертва на болести, дължащи се на лоши навици.
Учените обаче са на друго мнение. Те искат забрани, строгост и особено внимание към младите. Предупрежденията трябва да са по-отблъскващи и дори трябва да се отпечатват върху всяка цигара, казват те. Лекарите предупреждават, че
цигарите стават все по-вкусни,
което привлича начинаещите
В момента около 600 вида добавки - овкусители, овлажнители, оцветители, свързващи вещества и ароматизатори, се влагат в цигарите, за да коригират вкуса им. Въпреки твърденията, че масовите кампании срещу пушенето нямат особен ефект, това не е съвсем вярно, щом производителите на тютюневи изделия се опитват да променят вкуса им.
Цигарите стават по-приятни, не дразнят и сладнят, което създава усещането у тези на диета, че не се нуждаят от десерт, но повечето от тези добавки имат канцерогенен ефект. Той се получава при високата температура на изгаряне на иначе безобидни вещества като ванилия, фруктоза или ментол.
Според Германския център за изследване на рака при изгарянето на захарите например формалдехидът, ацетонът и ацеталдехидът се преобразуват в канцерогени. Но пък подсладителите в цигарите подобряват вкуса, омекотяват и намаляват дразненето от тютюна. Ментолът улеснява дишането и така поглъщането на никотиновия дим се облекчава. Това от своя страна увеличава риска от рак на белите дробове, защото димът прониква по-дълбоко в тях. Лакрицът подобрява вкуса и подслажда, но при изгаряне става канцерогенен. Други добавки, без изразен вкус като гума, глицерол и тартазин, които се използват съответно като свързващи вещества, овлажнители или оцветители, са с доказан канцерогенен ефект. Затова учените намират, че ограничаването на забраните само до ментоловите цигари или до нововъведения като малинови, ягодови или цигари с карамелов вкус, не е достатъчно. Новите технологии увеличават привлекателността на пушенето, но са и по-опасни и затова всички добавки трябва да бъдат забранени, смятат те.
В момента 40 на сто от цигарите в ЕС са внесени незаконно. И държавите, които се намират по неговите граници, са изложени на по-висок риск. Тънките цигари, за които също се предвижда забрана в проектодирективата, са най-популярни в страни като Полша, България и Финландия - гранични държави с висок процент продавани незаконни цигари.
Проблемът с контрабандата
е липсата на контрол
върху съдържанието
А тънките цигари са опасни и защото създават измамни илюзии, предупреждават експертите. Пушачите смятат, че поради по-малкия си обем те съдържат по-малко никотин, което е заблуда. Младите момичета ги предпочитат, защото им създават усещане, че са диетични. Изследванията показват, че 43 на сто от жените и една трета от мъжете пушат, за да контролират теглото си.
Производителите на цигари не мислят, че опаковката или видът на изделието влияят върху решението да се започне или спре пушенето. Затова те намират предложението плашещите картинки и надписи върху кутиите да заемат две трети от обема им за излишно. В Белгия, първата европейска държава, въвела предупрежденията, броят на пушачите е намалял с 10% през първите 4 г. Телефоните за отказване върху кутиите водят до 1500-4000 позвънявания месечно. 87 на сто от хората са запомнили предупредителен надпис или изображение. В момента 13 европейски държави поставят плашещите изображения върху кутиите. Предложената директива не предвижда те да станат задължителни, но иска да се уголемят предупреждаващите надписи. В момента те са най-големи в Австралия и Уругвай - над 80% от кутията. В Канада - 75, в Мадагаскар, Мавриций и Мексико - по 65%. Белгия от европейските членки разчита в най-голяма степен на експресивното въздействие на болни и увредени от пушенето хора с 56% от размерите на кутията.
Заместителите, придобили популярност като
електронни цигари,
също не са безопасни
Макар че в някои държави, например Германия, те се продават в аптеките, съдържат никотин като традиционните. Освен това създават измамно усещане, че си отказал пушенето и си направил нещо добро за себе си, от което употребата им се увеличава. Европейската директива обаче няма да ги регулира. Затова пък ЕС ще се опита да забрани на пушачите да димят в собствените си автомобили, когато в тях има деца. Невръстните са основна цел на предложения ограничителен режим в Европа и затова повечето мерки са насочени срещу припалването на първата цигара.
Хората имат право да решават и да правят своите избори, но нямат право да вредят на останалите и особено на децата, каза в парламента ирландският здравен министър Джеймс Рейли и получи аплодисменти за мнението си. Дали обаче може да се намери решение, което едновременно да намали пушачите с 1 милион, както иска Брюксел, и да не уязви икономиките: скептицизмът надделява.