Сюзън Харисън ръководи дирекция "Европейски енергийни пазари" в Министерството на енергетиката и климатичните промени на Великобритания. Водила е преговорите по всички директиви на ЕС в областта на вътрешния енергиен пазар на електричество и газ за Великобритания в Брюксел. Работила е и в Министерството на търговията и индустрията на Великобритания в отдела по въпросите на потребителите.
- Госпожо Харисън, по какъв начин са организирани пазарите на ток и природен газ във Великобритания? Какви са регулациите и как се осъществяват?
- Системата във Великобритания е доста сложна. Ние насърчаваме конкуренцията между производителите и доставчиците на електричество и на природен газ. Правителството залага енергийната стратегия, а независим регулатор се грижи за самите пазари и за това дали те работят според зададената рамка. Решенията на регулатора не зависят от властта и в неговата работа няма политическа намеса. Самият той пък трябва да следи за лицензирането на отделните оператори и за това дали и доколко се спазват правилата. Ако някой работи извън тях, подлежи на санкция и дори на отнемане на лиценза за дейност.
- Ситуацията в България нормативно е сходна. Как всъщност изглежда независимият регулатор в Обединеното кралство?
- Ролята на регулатора е да защитава интереса на потребителите. Контролът, за който споменах, също е много важен. Но най-важното е, че този орган не приема инструкции от правителството. Има разграничаване на задълженията на регулатора и задълженията на правителството. То не може да се меси в решенията на регулатора. Не знам точната бройка на хората, които работят в нашия регулатор, но те са стотици. Много е важно също така регулаторът да има нужните ресурси. Важно е и служителите му да могат да вършат работата си добре, да разбират как работи енергийният пазар.
Регулаторът следи и за конкуренцията на пазара - в случай, че види поведение, което не е пазарно, може да започне разследване. Органът работи и според изискванията на Третия енергиен пакет вече 15 години.
- В такъв случай може ли вече да се говори за свободен и конкурентен пазар на енергия?
- Пазарът на природен газ във Великобритания е много конкурентен и дори е един от най-работещите в Европа. Същото е положението и на пазара на електроенергия. Той е на добро ниво, но ние бихме искали да стане още по-добре работещ. Има пълна конкуренция на енергийния пазар на дребно и всеки потребител може да избира доставчика си. Той може да прави това, когато пожелае. Но най-важното е, че смяната става лесно и бързо. Доколкото знам процесът на смяна на фирмата отнема около 3 седмици. Доставчиците на ток и газ публикуват своите цени и хората сами избират какво да купят.
- "Болезнен" ли бе процесът на либерализация на пазара на ток?
- Либерализацията е залегнала в Третия енергиен пакет, а потребителите могат да избират свободно доставчика си на ток или на природен газ от 1999 г. Ние сме много доволни от ползите, които донесе либерализацията на пазара. Тя доведе до намаляване на цените, а потребителите получиха по-добра услуга заради възможността да избират сами доставчика си на ток и на газ. Повиши се и сигурността на доставките.
Великобритания вече има различни източници на енергия, които преди нямаше. Ние разполагаме със свои залежи на природен газ в Северно море, но те полека се изчерпват и нашата страна ще става все по-зависима от вноса. Така че ние ще преминем от модела на самодостатъчен пазар на енергия към пазар, който зависи от външни източници - каквито са всички европейски пазари.
- Как се отрази либерализацията на цените? В България се говори, че цените ще се вдигнат и противниците на пазарната конкуренция плашат, че ще бъде преминат прагът на социална поносимост.
- След освобождаването на пазара цените у нас спаднаха. В същото време цените на първичните горива се покачват, а това е фактор, който предопределя 60% от сметката на потребителите. Разходите за мрежата също растат. Страната ни има нужда да построи нови мрежи, а в същото време навлизат и вятърните източници. Иначе и във Великобритания хората постоянно се оплакват от цените на тока. Ролята на правителството е да обясни на потребителите защо се случва това или онова. За уязвимите потребители пък ние работим по схеми за подпомагане.
- Какви са тези схеми?
- Една от основните ни мерки е да подпомогнем бедните да бъдат по-енергийно ефективни. Много често такива потребители живеят в стари сгради, които обикновено не са изолирани. Една от програмите ни подпомага тези хора да плащат сметките си. Имаме и специална схема за възрастни хора над 65 години. За тях са предназначени добавки, с помощта на които те се отопляват през зимата. Трета мярка е задължението, което ние налагаме на енергийните компании, да направят енергийно ефективни домовете на такива потребители. Подобряването на енергийната ефективност е решение на много проблеми. Това е основният начин, по който цените могат да паднат.
- България е един от най-големите прахосници на енергия. Какво можем да почерпим като опит?
- Много е трудно да се постигне енергийна ефективност, защото това включва промяна на мисленето и поведението. Ние можем да работим за това да подобрим нещата чисто материално - да изолираме сградите например, но самите потребители трябва да имат нагласата да пестят енергия. У нас са въведени т.нар. умни устройства за измерване на консумацията и те показват данните минута по минута. Така хората могат да видят във всеки момент какво количество енергия харчат. Да, технологиите помагат, но по-трудната част е да убедим хората в ползите от пестенето на енергия. Ситуацията е подобна като тази с бензина - няма значение колко е скъп, хората продължават да го купуват, а правителствата продължават да се опитват да ги убедят да пестят.
- В началото на тази година Великобритания се сблъска с проблеми, подобни на тези в България - оплаквания заради съмнения за надписвани сметки за ток. Как решихте този проблем?
- Опитахме се да направим сметките по-разбираеми. Тарифите бяха доста сложни и хората често пъти се объркваха, а това водеше и до по-високи сметки. За нас най-важното бе да опростим тази информация. В същото време ние окуражаваме потребителите да сменят доставчиците си на ток и газ, защото това държи компаниите будни и е добре за конкуренцията и цените.
- Кое е най-евтиното отопление във Великобритания и то ли е най-предпочитаното?
- Хората се отопляват основно на природен газ и по този показател страната ни вероятно е на първо място в Европа. Има исторически предпоставки за този избор - Великобритания разполага с природен газ от много дълго време и той е по-евтин от електричеството. Страната ни има и много добре развита газова мрежа. Иначе, сега правителството насърчава хората да преминават към отопление от ВЕИ.
- В страната ви потребителите могат сами да отчитат показанията си. Как се следи дали данните, които подават са верни?
- Доставчиците проверяват измервателните устройства на всеки две години, пък и по-често. При посещението в дома те сравняват данните от самия уред с това, което хората са подали. Целта е да се проследи дали има разминаване с реално отчетената енергия. Освен това фирмите дават на потребителите обобщена информация за годината, така че всеки да види какво е ползвал месец по месец.
Регулаторът следи и за конкуренцията на пазара - в случай, че види поведение, което не е пазарно, може да започне разследване. Органът работи и според изискванията на Третия енергиен пакет вече 15 години.
А пък нашият "орган" работи срещу изискванията му вече 14 години