:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,295
Активни 450
Страници 4,860
За един ден 1,302,066
Уроци

Искам да съм безработен. Безработен във Франция

Френската социална система е остаряла, негъвкава, твърде скъпа и неефективна, но никой не дръзва да я "пенсионира"
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Всеки опит за реформа на социалната система предизвика масови протести във Франция.
Марион е от предградие на Лил и около пет години работи в завод. "Началникът е звяр, колегите - интриганти, работата - много, заплатата - минимална". Един ден тя просто им хлопнала вратата и отишла в Pole emploi (френското бюро по труда). Трябва да се отбележи, че й е провървяло. Там я посреща отзивчива жена (днес такива в социалните служби са единици), която се задълбочила в досието й. Няколко процента за работа в производството, няколко процента за прослужени години, няколко процента за това, че е самотна майка, плюс още за нещо друго - и така се събрали 1500 евро на месец, което е много повече от предишната й заплата. За две години Марион нито веднъж не се е изкушила да си потърси нова работа. А и защо да го прави?

90% от французите са убедени, че система за социална защита, каквато има във Франция, няма в нито една друга страна. За 86% тя е най-важното национално богатство, което е съпоставимо с Айфеловата кула. Вярно, че бюрократичната машина, изискваща безсметно количество бумаги - от сметките за ток до свидетелство за съдимост, отблъсква новаците.



Нейните тайни и блага се откриват само за търпеливите.



От средата на 80-те години по адрес на социалната система се изсипаха куп упреци. Икономистите всеки ден настояват да се преразгледа съществуващият модел. Техните опасения се потвърждават от цифрите - при три милиона безработни едва ли французите могат да твърдят, че тяхната система работи идеално. Но никой не се решава да посегне на святото. През януари 2012 г. тогавашният френски президент Никола Саркози заговори за необходимостта от реформа с оглед на по-ефективния немски модел, но след това влезе в президентска кампания и темата повече не бе повдигната.

Френската социална система покрива три основни риска: пенсия, здраве и безработица. Те са базови за всички граждани, останалото зависи от детайли: доход, положение, брой деца и т.н. Но точно това останало е толкова обширно, че обхваща практически всички сфери на живота. Тук влизат семейството, жилището, професионалните и трудови въпроси, имиграционната политика.

Незащитен не остава нито един френски гражданин - този принцип лежи в основата на социалното застраховане, създадено през 1945 г. по модела на немската социална система на Бисмарк. Официалният лозунг провъзгласявал "гаранция на всички необходими ресурси за обезпечаване на достоен живот на гражданина и неговото семейство", "възстановяване на социалната справедливост" и "избавяне на работниците от неувереността в утрешния ден". Оттогава се създават множество фондове, приемат се закони и поправки, социалният лабиринт става все по-сложен и неразбираем, но всеки французин и досега е твърдо убеден, че ако му се случи беда, държавата няма да го остави гладен, нито ще му поиска кредитна карта в болницата.



Социалната машина дава два вида помощ:



преки плащания, в които влизат парични помощи, пенсия или възстановяване на похарчени средства за лечение и лекарства, и предоставяне на услуги по занижена цена или напълно безплатно - тук влизат както детски градини и болници, така и курсове по кунгфу и шев и кройка. Искането за помощ трябва да е мотивирано. Най-универсалният мотив е загубата на работа. Тук за всички е ясно - французинът получава помощ при безработица в размер на 57% от своята последна заплата и има право, без да бърза, две години да си търси работа, която да приляга на желанията и възможностите му.

По-оптекаемо изглежда формулировката "социална подкрепа в рамките на държавната солидарност, насочена към борба против бедността" (тя се ползва с особена популярност сред студентите и имигрантите) и "глобална защита на всички граждани" (например държавата може частично да плати разходите за опитна детегледачка на бебе или да даде просторно социално жилище, макар и не в престижен район).

За да се получи помощ от държавата, не е задължително да си французин. Например пристигналият от Русия Владимир, преодолял всички прегради на бюрокрацията, накрая успява да се възползва от прелестите на социалната система. Той попада във Франция по правителствена стипендия. Завършва обучението си, решил да остане. Абревиатурата CAF (Caisse allocation familiale - Каса за семейна помощ) научил още в студентското общежитие. CAF раздава и субсидии за наемане на жилище. Трябва просто да се предоставят документи за скромни доходи и 80% от стойността на едностайно жилище в центъра на Париж са ти в кърпа вързани. С времето Владимир се сдобил с жена и деца и жилището му отесняло. Наложило се да моли HLM (Habitation a loyer modere - Жилище по достъпни цени). Четири години чакане, срещи със сътрудници на социалните служби, обосноваване на бедственото положение на семейството, ежегодно подновяване на заявката и накрая Владимир става собственик на 80 кв. м в парижко предградие. Предоставяйки му жилище за 550 евро на месец, държавата не го лишава от правото да получава CAF. Така от семейния бюджет за наем на жилище отиват само 100 евро месечно.

Прославената си социална система



французите плащат от собствения си джоб:



основният източник за нея, както и преди 67 г., са заплатите. От тях се отчислява минимум 25% от месечния доход. Не е евтино, но принципите на солидарността и увереността в утрешния ден си заслужават.

Прави са обаче и тези, които твърдят, че едва ли ще могат някога да се възползват от системата за сумата, която й отчисляват през целия си живот. Кристоф е млад и успешен мениджър с месечен доход около 6000 евро. От неговата заплата се отчисляват пари за всякакви фондове, включително и за "безплатно медицинско обслужване". В същото време той е принуден да плаща и допълнителна медицинска застраховка, тъй като базовият пакет не покрива всички рискове. Хората с минимални доходи могат да претендират за други три букви - CMU (Couverture maladie universelle - Общо обезпечаване на здравето). Това също се явява допълнение към задължителната застраховка с тази разлика, че за него не трябва да се плаща.

Ориентирането в тънкостите на многочислените социални придобивки и механизмите за тяхното функциониране вече е нещо като национален спорт във Франция. Едни правят това от принципни съображения - плащам, значи трябва. Други обаче са се научили майсторски да се възползват от щедростта на системата. Владимир, който сега работи временно тук и там, казва, че понякога излишно заработените 100 евро на година могат да те изхвърлят от всички социални сметки. А понякога става и обратното - заради недостиг на няколко часа (сумата за помощта се изчислява и според количеството отработено време) можеш да получиш с 20% по-малко на месец. Той смята, че най-важното е добре да проучиш нещата и да си направиш сметката, защото никой нищо не ти обяснява. Но ако си внимателен, можеш



да си докараш минимум 50% от семейния бюджет от помощи



от държавата. Не са рядкост и примерите как в семейство с минимални доходи е изгодно да работи само един от членовете му - той запазва правото на семейна помощ и помощи за безработица, но не плаща данъци.

Срещат се и по-хитри схеми, за които може да те открехне всеки чиновник. Потенциалните кандидати умишлено удължават събеседването, разигравайки абсурдни спектакли. Това се налага, защото "преживявайки с помощи за безработица, французинът е длъжен с определена регулярност да предоставя документи, потвърждаващи, че той влага всичките си усилия да намери работа". Но ако загубилият работата си е получавал достатъчно висока заплата, той има право на високо обезщетение - във Франция сумата може да стигне до 6000 евро на месец (рекорд в света). Защо тогава да не си починеш малко?

На особена почит в системата са хората с творчески професии, които нямат постоянен трудов договор. Така например Стефан, който дълги години се прехранва като осветител в различни театрални проекти, е достатъчно да отработи 500 часа годишно, за да получава ежемесечно SMIC (Salaire minimum interprofessionnel de croissance) - минимална помощ в размер на 1425 евро. Плюс ежегодно държавата му компенсира производствените разходи - той може спокойно да включи като такъв покупката на iPad.

За базова издръжка на своя модел на социално застраховане



Франция харчи ежегодно над 400 млрд. евро,



което е над 30% БВП - такова нещо не могат да си позволят нито съседите й в Европа, нито в ОИСР. Критиците на системата твърдят, че тя живее на кредит през последните 20 години. Тази година експертите прогнозират, че дефицитът й ще е около 14 млрд. евро. Политиците се опитват по всякакъв начин да повишат събираемостта и да съкратят разходите. Профсъюзите изкарват милиони хора на улицата, за да не се случи това.

"Социалната система на Франция не ни е по джоба!", тръбят икономисти и експерти. "Ще се измъкнем, ще вдигнем данъците за богатите!", отвръщат левите и профсъюзите. Нагледен пример е пенсионната реформа, проведена от Никола Саркози през 2010 г. С многочислените отстъпки и поправки той успя да вдигне пенсионната възраст до 62 г. при нужен трудов стаж от 40.5 г. (в Европа отдавна възрастта стигна 65-67 г.). Но първото нещо, което направи новият президент - социалистът Франсоа Оланд, бе частично да отмени непопулярната мярка на своя предшественик и да понижи пенсионната възраст до 60 г. при минимален трудов стаж от 41 г.

От реформата не са заинтересовани не само мързеливците, но и държавните служители и работещите в държавните предприятия. Социалната система ги е избрала за свои фаворити.



За сметка на бюджета живеят около 6 млн. души,



а цялата социална машина работи в тяхна полза.

"Основополагащият принцип бе формулиран още през 1945 г. Беше решено да има комплексна и задължителна държавна система за взаимопомощ, която да обезпечи достойно съществуване на всеки и да обедини нацията. Проблемът е, че идеята за сплотеност се разбива, сблъсквайки се с особеностите на всеки социален слой. Така например мениджърите и частните предприемачи се стремят да съхранят своите преимущества и не искат системата да работи за тях така както за работниците. Вместо да обедини, системата разедини обществото. И през 80-те години кризата стана очевидна", обяснява Доминик Меда, социолог и специалист по социалната система. Например обикновен работник за всяко дадено евро за пенсия в продължение на 40 години ще получи 1.60 евро пенсия. Докато сътрудник в държавна компания - например жп превозвача SNCF, ще излезе в пенсия на 50 г. и за всяко отделено евро ще получи 3.2. Забележително е и че за държавните служители пенсията се изчислява въз основа на доходите за последните шест месеца, докато в частния сектор се вземат предвид последните 20 години. Подобен подход се аргументира с това, че държавната служба не е бизнес, а уморителна, отговорна и нископлатена работа.

Критиците на социалната система твърдят, че тя влияе пагубно и на конкурентоспособността. Според последния доклад на Световния икономически форум Франция продължава своя срив и вече е извън първата двадесетица на световните лидери. Икономическият ръст е нулев, безработните надхвърлят три милиона, което е над 10% от трудоспособното население на страната. Но на компаниите просто не им е изгодно да наемат работници на постоянни договори - отчисленията, които работодателите трябва да правят в различните социални фондове, непрекъснато се увеличават. Затова французите редовно се задоволяват с временни договори и помощи.

Кръгът се затваря. Системата е остаряла, станала е негъвкава, твърде скъпа и неефективна, но никой не дръзва да я "пенсионира". Новият президент най-малко би имал смелостта нещо да промени, тъй като неговият електорат са точно подопечните на социалната система. Нещата при него и без това не вървят добре - рейтингът му стремително пада, кризата бавно, но сигурно поглъща Франция, безработицата расте и за да се задържи на президентския пост, на Оланд му е по-изгодно да обявява увеличение на данъците за богатите и да разрешава еднополовите бракове, отколкото да се заеме с реформа на социалната система. Точно това неговите избиратели няма да му простят.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Френският президент Франсоа Оланд едва ли ще посегне на придобивките на държавните служители и безработните, защото те са основните му избиратели.
48
15199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
27 Октомври 2013 20:05
Държавни служители и безработни - най-предания електорат. Защото сме социалисти...
Ама нали някой трябва да работи и да ги изкарва тия пари в края на краищатата? Това е вечния проблем на социализма
27 Октомври 2013 20:08
Ъхъ,искаш да си безработен във Франция , та и ти да станеш министър като Данов / май беше ?/ ... на некво министерство.
Поне сграда това министерство намерили си ? Нещо "На Ваш номер - по Наш номер" , барем тръгна ли документо- оборота .....?
27 Октомври 2013 20:12
Затова във форума, често се казваше, че еуропейците изтрещяват от всякъде и не трябва да се слушат и да се вързваме на тъпните, идеите им и глупостите им. Те затриват собствените си държави с малоумните си решения, а нашите, без да направят оценка на собственото положение -- copy - paste, и хоп -- у Европата правят така дай и ний да го правим ... Сякаш нашите нямат мисъл, която да ползват за собствена употреба, тъй като най-добре познават нещата в страната си, а не еврочиновник Х от държавата У.
Заради малоумни европейски решения от съответните малоумни европейски политици държавите на Европа са в развала:
- неизплатими външни дългове;
- нарастваща безработица;
- упадък на нравите (основата на обществото);
- допуснаха да се напълнят с чужденци и джамии; (разединение на обществото и възможност за прокарване в него на чужди идеологии и чужда същност)
- разпродадоха голяма част от възловите стопански отрасли, последната им тъпотия е да пуснат за разпродажба земите си; (след 50-100 години последствията от това решение за повечето държави ще са катастрофални)
- не владеят парите си а са ги оставили чужди частници да им ги владеят, после се чудят откъде им дойдоха бедите с дълговете (за справка, изключително показателна, вижте Исландия и фактите, разпространени чрез филмите Вътрешна афера и Дългокрация, факти за които народите се държат в неведение, което е нарушение на правото за осведоменост)
27 Октомври 2013 20:17
Vive la France!
27 Октомври 2013 20:38
Гладиатор, злобата ти е разбираема, но насочена в грешна посока. Обвинявай социалистите, не "европейците".
27 Октомври 2013 20:54
То и в някои други европейски страни страни е (почти) същото. Принципът "не работи, а раждай деца" се поощрява от местните социални системи.
27 Октомври 2013 21:00
Я се образовайте малце какво е социална държава (това по Бисмарк и Ерхард):
пенсии
обезщетения за трудови злополуки
гарантиран минимум на здравеопазване и образование
минимална РЗ, вкл. мин. часови ставки
и т.н.
Убо, оплюваме социалната държава и я мятаме в кофата за боклук. И после чакаме от необразовани, болни и гладни - да работят какво?
Що никой не отваря реч, че в западните държави, дето уж влязоха в пост-индустриалната епоха, цели отрасли ги отнема?
В Английско се надявали, че при ликвидацията на доковете в Манчестър, корабните инженери ще станат програмисти. Да, ама не - станали кифладжии по моловете.
Пак там, по математика в училищата преподават индийци онлайн - английските учители по математика, и те в моловете.
По мина Ораново, нъл видите кво значи асоциална държава - с кирката у забоя, като забоя се срути от икономии - непредвиден разход на биологичен материал.
Западна Европа и бившата Британска устремно вървят по стъпките на късната Римска - все повече хора стават излишни.
Въпроса е - лебец и ЛГБТ зрелища, или ще ги тровят с нещо по-серт?
27 Октомври 2013 21:22
И после чакаме от необразовани, болни и гладни - да работят какво?

Ако са наистина необразовани, да работят това, което работят в момента имигрантите от третия свят - мият чинии, копаят канавки, берат ягоди. Аз предпочитам необразованите да работят това, пред алтернативата да се излежават на социални помощи. Така няма да се налага да се внасят и толкова имигранти, нещо, което е публична тайна.
Ако са образовани, да си работят по специалността, както всички нормални хора всъщност, те не са някакъв специален вид.
Въобще, що за аргумент е това - твърдиш, че има толкова хора на социалка, понеже не могат да си намерят работа ли...? Ти прочете ли въобще статията - като за малоумни е обяснено защо тези хора въобще нямат интерес да си търсят работа или да работят повече от определен минимум.
27 Октомври 2013 21:30

Не само френската, подобни са социалните системи и на другите европейски държави, че и на Канада, в която вероятно се натискат някои форумци. Няма нищо по-лесно от това, да си безработен в България, след всичките демократични промени, след шоковата терапия, която приложиха върху нас. Нали толкова отдавна изпълняваме всички директиви на голения капитал, манипулиращ майсторски с множество институции. Трябва да напомним как бързо се задействаха колониалните пионки, че и “ независимата “ ни преса когато наш Бойко отново обърка конците, неразбрал о време как трябва да инструктира парламентарните си юнаци. А както стана дума в едно от предаванията на В. Енчев, с най-много българска земя са се нагушили все ония еврейчета, които имат и пари и хитрост в изобилие, та чакат да се вдигне мораториума и да ни разкажат играта. Е наистина много тъпо се получи, но България е като паднала жертва, а хиените са толкова много.
27 Октомври 2013 21:48
Я се образовайте малце какво е социална държава (това по Бисмарк и Ерхард):
пенсии
обезщетения за трудови злополуки
гарантиран минимум на здравеопазване и образование
минимална РЗ, вкл. мин. часови ставки
и т.н.

Това всичко е много хубаво и никой не го отрича, а най-малкото иска да го премахне. Става дума за плащане на помощи на млади, здрави и трудоспособни, които са си направили сметката, че животът на социал е по-изгоден. С други думи със социалната си политика държавата ги поощрява да живеят така.
27 Октомври 2013 22:11
те това цоциализъм...
копаня със социални благинки на кредит
угоените шопари с лоени мозъци доволно грухтят
27 Октомври 2013 22:56
Лошото е че Обама иска да направи и Америка като Франция - цоциалистическа.
27 Октомври 2013 23:12
.
28 Октомври 2013 02:09
Тоя па кога стана бетер французин? И кой ти говори въобще за Русия?
Мукта, неадекватен си. Освен това си подозрителен с това детайлно (allegedly) познаване на френската социална система - човек ще се зачуди с какви мотиви се премести там...
28 Октомври 2013 07:31
.
28 Октомври 2013 07:42
.
28 Октомври 2013 08:19
Мукта, логореята ти показва, че съм засегнал нещо. Нали не мислиш, че ме интересува житейската ти история и откъде си купуваш сиренето...? Неадекватен си с тия приказки къде колко струвал салама и тая яростна защита на Францата - никой не го интересува къде живееш, бе... същите комплекси като фичонелито. Айде порастни вече и пиши нещо по същество, не какви съседи имаш. Не сме 1990 г. вече
28 Октомври 2013 08:33
Апропо, с риск да предизвикам нов словопад - ти сега във Францата лява интелигенция ли стана или просто ляв? Да знам как да се обръщам към теб.
28 Октомври 2013 08:38
.
28 Октомври 2013 08:44
.
28 Октомври 2013 09:26
Социалистът Станишев да прочете тази статия.
28 Октомври 2013 09:37
Да го питам онзи френско-български лекар, що не драска по френските форуми, като е толкова интегриран сред всичкото арабел-негро. Ние сме си тук в кочината, не сме избягали да използваме и възхваляваме чужди социални системи. Айде молим ти се не ни давай акъл на нас тук! Не ти харесва, махнал си се, стой си там. Ама май нещо, не те свърта?! Се вре о но? Бягате, пък после ни оплювате...с кое право?
28 Октомври 2013 10:23
Една интересна статийка (макар и със стара дата ) дето дава светлина как се трудят във Францата.

http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424127887323549204578316101127838118

Наратко става дума за писъмце написано до министъра на индустрията на Франца от директора на Титан ( производител на авто-гуми отвъд океана ) по повод на покана да закупи GoodYear.

Ето една малка извадка :

"The French workforce gets paid high wages but works only three hours. They get one hour for breaks and lunch, talk for three and work for three," Mr. Taylor wrote. "I told this to the French union workers to their faces. They told me that's the French way!"


Мисля че по добра концентрирана оценка на мързеливите до болка чесъни - но мож се даде. Пълна 10ска
28 Октомври 2013 10:41
Муктата, нивото ти е...нищо не искам да кажа, само искам да се похваля, че съм бивш българин, настоящ френски доктор.
28 Октомври 2013 11:34
Не се учудвам, че статията е препечатана от руско издание (макар и с доста грешки) - на руснаците подобна система им се струва направо нереална и правят новина от нея, нещо, което не само във Франция, и а в цяла Западна Европа си е просто нормално. Не че френската система си няма трески за дялане - най-малкото безработицата им е 10-12 % и няма как и да падне при тази система....
28 Октомври 2013 11:37
Ние сме 3 милиона българи зад граница , една трета от българската популация. Та ще трябва много по-често да си отваряте ушите за нашия глас и мнения.


Кои сте тези вие? Нали се сещаш, че няма как мнението на някой, който само е слушал за ситуацията в къщата ми, без да живее с тази ситуация да е меродавно и да бъде чуто.

Популя́ция (от лат. populatio — население) — это совокупность организмов одного вида, длительное время обитающих на одной территории

Толкова по въпроса за популацията

Разбира ся , работя много...


Работиш много само ти, докато колегите ти французи по цял ден си драпат....квото имат за драпане и не им пука от нищо. Мога да се хвана на бас, че е така.
Добре, че са чужденците, че да им движат нещата, защото аз също съм във Франция в момента и ги виждам..... няма такива мързеливи копелдаци и готовановци.
Пояснявам, не работя на поточната линия в някоя фабрика.
За двуличието им и нивото на лична хигиена няма да коментирам.
За невладеенето на всякакъв чужд език и ниската обща култура също няма да коментирам, както и за пренебрежителното отношение и към чужденците и помежду им. Ако на теб ти харесва да живееш с това, ок - твоя воля, но не натрапвай мнението си. Биеш се в гърдите, че си си уредил живота, ами живей си го тогава.
28 Октомври 2013 11:39
Амче, то един настоящ "министър" българо-орешарски вече е бил безработен във Франция, още го развяват по френските вестници как е получавал помощи.
28 Октомври 2013 11:58
Хей '‌ Sad But True' ти забоде 11ца - нема по аргантно племе от френският чесън . Аги мързи че ако ги боли ще пукнат , като непоръбени пи@@ци сплетнят зад гърба ти ( това - тези тъй набедените им мъже - бледна ми е фантазията за дебелог@@те мустакати красавици ) и ако некой ти каже 'добър ден' провери дали навън не гърми и тресе .
28 Октомври 2013 12:53
"Въобще, що за аргумент е това - твърдиш, че има толкова хора на социалка, понеже не могат да си намерят работа ли...?"

Мисля, че не е въпросът в това, да не можеш да си намериш работа, а в това, че търсенето на работа отнема време. Понякога имаш късмет и си намираш сравнително бързо, понякога не става бързо. И през времето, отделено за търсене на работа, е необходимо и да ядеш и да имаш покрив над главата си, а за това се плаща.
Мисля още, че и Муктата и Динайн са прави, но единият гледа на нещата от едната страна, другият от другата. Затова истината е по средата и е необходим баланс.
Интересни неща пишете, колеги, чета Ви с удоволствие, защото не съм ходил във Франция, не съм живял и не познавам хората там.
28 Октомври 2013 12:59
Статията доста правдиво описва системата във Франция и си струва да се прочете непредубедено.
Никой не казва, че системата е идеална, че няма източвания и съсипии, но е все пак по-добре да си платежоспособен нетен платец на системата – като д-р Муктата, дето писа по-горе, отколкото да си нетен получател на блага от системата.
Докторе, апропо, колко от пациентите ти са СМЮ-та?
28 Октомври 2013 14:20
Тоя - Мукта ли, Искариотски ли, си мисли ,че е хванал Бога за шушлека , като живеел във Франция и бил лекар....
И на Луната да си, и какъвто да си - оставаш си един емигрант, дърво без корен.
На един кадърен лекар в БГ- можеш само да му диша прахта . И социално и материално.
Били 3 млн зад граница , съобразявайте се..... С кого, бе вуйчо ? Не ви дреме - това е манталитета на българина . Народът е казал : Българин зад граница .....
Българите сами ще се оправят тук - още малко пяна да оттече и разпродадат останалото от Тодорово време, и няма накъде вече.
Руснаци били емигрирали във Франция - като не могат да вземат една нормална за Москва, Питер или Тула и т.н. заплата от 2500-3000 евро - да ходят да мият чинии , разнасят пици и въртят геврека. Лошо няма .
Французи се натискат да бачкат в Русия като представители на фирми , защото там вземат двойно по-големи заплати от Франция .
Аман от комплексари, чийто живот започва с първия самолетен билет или заплата зад граница .
28 Октомври 2013 14:47
Всъщност не са 3 млн. българите зад граница.
Дори не са 3 млн. българските граждани зад граница - щото има разлика.
Ок. 1 млн. са българските граждани зад граница.
И от тях 550 хил. са българи.
При още 6 млн. българи в България.
Моля без елементарни опити за манипулиране!
..................................
А проблемът на френската социална система е кой плаща сметката?
Тези 400 млрд, коио са споменати в статията!
И също - може ли обществото да си позволи да продължава да я плаща?
28 Октомври 2013 15:25
Мукта, напоследък ае държеше адекватно, но тук разочароваш. Явно с емигрантската тема съм засегнал оголени нерви. Аз ти казах още преди 4 години - накъдето си тръгнал, аз оттам се връщам. Само празен брътвеж днеска, нищо смислено.
28 Октомври 2013 15:26
И също - може ли обществото да си позволи да продължава да я плаща?


Много резонен въпрос, съгласен съм със Сгугню,

Системата може да осигурява един вид "бели пари за черни дни", щото "пази боже да си изгубиш работата" ама докога ще издържат плащащите? Или по - добре при всички положения да плащат щото не дай си боже един ден и плащащите да се наложи да я ползват (не го пожелавам на никого!), че без нея още по лошо.

С две думи - пак опираме да фактора време - "Докога?".
28 Октомври 2013 15:36
Извинявайте, Динаин, за нескромния въпрос - Вие семеен ли сте?

Защото семейният мъж разсъждава мааааалко по - другояче. Искам да кажа, че ако сте несемеен, с едно малко дете поне, трудно е да упреквате в каквото и да е Муктата, все пак той мисли и за семейство. така че приказки от рода "... накъдето си тръгнал, аз оттам се връщам..." звучат лековато и несериозно пред семеен мъж.
Не Ви задавам въпрос за да Ви засегна или подиграя, повярвайте ми. Просто се опитвам да разсъждавам по внимателно, защото дълго време си бях дърт ергенин (ожених се чак на 42 години, синчето с роди чак след три години) и много добре си спомням как мислех и какво вършех като "сингъл."
Не знам как е в чужбина, тук се осланям на това, което пишете Вие и Муктата, както и други емигранти, затова по този въпрос не споря, само чета и слушам.
28 Октомври 2013 17:49
Според мен държавата не бива да дава помощи, под формата на пари в брой. Държавата трябва, да осигури на всички шанс да не умрат от глад и да имат покрив над главата си, както и някакви дрехи да облекат. Примерно във всеки град има социални кухни и който иска може да се храни там съвършено безплатно. Също има социални домове, в които ако ти е студено може да преспиш и да си вземеш някакви дрехи втора употреба, оставени от хора, които вече не ги ползват. Ако някой изпадне в такава неприятна ситуация, ще може да оцелява, без да има възможност да харчи пари за цигари и алкохол примерно. :-) Всеки който иска нещо повече от храна и подслон, да се хваща да работи. Не е нормално държавата да купува АйПад на безработен. :-) За всички кредити трябва да има задължителна зстраховка безработица, която да го покрива 100 %, колкото и скъпа да е. Така няма да има отнети домове при уволнение. :-) Този модел ще е значително по-евтин, от всички бюрократични имишльотини, които работят в момента и много по-практичен, но за съжаление властта на бюрократите ще изчезне и те никога няма да го позволят.
28 Октомври 2013 18:18
Понякога имаш късмет и си намираш сравнително бързо, понякога не става бързо. И през времето, отделено за търсене на работа, е необходимо и да ядеш и да имаш покрив над главата си, а за това се плаща.
- Това е рядко срещано в България, обикновено се ползват всичките помощи от борсата и чак в последния месец се търси работа.Никой не се замисля, че тези помощи за безработица са му за години назад осигуровки - ползва всичко докрай, а че ще му трябват години след това за да натрупа нов стаж за помощи, не дай си боже ако го съкратят отново в обозримо бъдеще.Докато болшинството от българите лежат на този акъл, да използват докрай правото си на помощи(загуба за тях в дългосрочен план), вместо да си намерят, колкото е възможно по-бързо нова работа - все ще сме зле.Викат, държавата ми плаща, стоя си в нас, пей сърце, нека си почина 4-9 месеца.По-добре да си полежа за почти същите пари, вместо да ходя на работа.
28 Октомври 2013 18:58
Бай Илия, сингъл съм и разбирам накъде биеш. Но има един момент, когато човек трябва да разбере, че не е важно колко вземаш, а колко ти остава. Аз живях 10 години в Израел и избрах да се преместя в България, въпреки по-ниското номинално заплащане, заради по-ниските данъци и разходи като цяло. Можех и сега мога да работя еквивалентна работа в Израел за два пъти повече пари, но каква ми е файдата, като няма да ми остава нищо и ще трябва да се ограничавам? В България спестявам повече и живея по-добре отколкото с три пъти по-голям доход в Израел, например. Затова се смея на Муктата, дето заминал за Франция и си мисли, че е хванал господ за шлифера (и обяснява напоително колко му струвало еди-какво си и кой му бил съсед, досущ Баленко в американския супермаркет).

Darts, напълно съм съгласен. В Германия социално слабите получават и пари за храна на кучето, ако имат такова (мисля 100 или 120 евро на месец). Затова всичките penner-и се влачат с някакъв помияр на каишка. Тоест, на едни хора им се вземат част от изработените пари, за да се хранят кучетата на други хора, които не работят. Отделно за духовното им развитие им се полагат пари за театър, музеи и пр. Крайно време е тези извращения да спрат и социалката да се ореже. Което ще стане с времето, неизбежно е.
28 Октомври 2013 19:14
Що го дерете Муктата.?
Бил е изряден член на системата и когато му е потрябвало тя се еотзовала адекватно. Той и е благодарен. А тук точно изрядбия който си дава последните стотинки да е така, не получава нищо, а получават точно не членовете на системата и неизрядните.
28 Октомври 2013 20:11
.
28 Октомври 2013 20:16
Дине, сам си, прибрал си се по икономически причини. Лично за мен изхода е терминал 2. Неделя й да съдиш, за да небъдеш съден.
28 Октомври 2013 20:17
Да се има предвид, недей да съдиш........
28 Октомври 2013 20:19
.
28 Октомври 2013 21:02
Мукта, не виждаш ли, че ставаш за смях...? Дръж се като възрастен и престани да се излагаш повече, моля. И да ти повторя за трети път, не вярвам вече че имаш нужния интелект, за да разбереш какво ти казвам: накъдето си тръгнал, аз оттам се връщам. Ако интелектът ти стига да интерпретираш единствено буквални географски понятия - съжалявам.
28 Октомври 2013 21:12
.
29 Октомври 2013 11:18
Dinain, благодаря за отговора.
29 Октомври 2013 12:16
Мукта,

Не хаби излишно мастилото на компа. Няма да те разберат!

Който е излязъл от кочината, който иска да види другия свят - си отваря очите. Има и много, познавам стотици, които са излезли от кочинката и все за нея мислят, щото за да станат част от новото общество трябва да положат усилия. А те искат наготово да им се сервират благинките от новата държава.
Стой си там щом ти е добре, гледай си живота и не се ядосвай. Аз това правя.
Всеки сам си плете кошницата на живота! И от това зависи качеството му.
03 Ноември 2013 16:20
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД