:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,565
Активни 786
Страници 10,130
За един ден 1,302,066
ПТП

Беларус конфискува „пияни коли“

Властите отнемат автомобилите на шофьори, които са заловени повторно да карат на градус
СНИМКА: www.interfax.by
През първата половина на тази година пътната полиция на Беларус е арестувала над 20 000 пияни шофьори. От тях всеки десети е хванат да кара на градус за втори път.
В Беларус влязоха в сила законодателни поправки, които затягат наказанията срещу пияни шофьори. Една от мерките предвижда да се конфискува колата на шофьор, който е хванат да кара пиян повторно в рамките на една календарна година. Колите ще бъдат продавани, а средствата ще се дават на хора, пострадали от пияни шофьори. Такава санкция досега не е прилагана в постсъветската история на страната.

По официални данни годишно в тази бивша съветска република се регистрират 50 000-55 000 случая на шофиране на градус. Около 1000 шофьори извършват това нарушение повече от един път годишно. През първата половина на тази година са били задържани над 20 000 пияни шофьори, а от тях всеки десети е хванат да кара на градус за втори път.

За осемте месеца на тази година по пътищата на тази бивша съветска република са станали 2625 катастрофи, в които са загинали 496 души, а 2821 са получили травми. Според официалната статистика това е съответно с 15.9%, 15.6% и 18.2% по-малко от аналогичните показатели за същия период на 2012 година. (Между другото у нас за почти същия период катастрофите са били повече - 5287, но жертвите по-малко - 400 загинали).

В Беларус обаче расте броят на осъдените за повторно шофиране на чашка. Ако през 2007 г. са били наказани 1135 души, миналата година те са вече 4600 души - или за 6 години



това е 4-кратно увеличение



Статистиката показва още, че средно всяко седмо пътнотранспортно произшествие е извършено от лица, седнали зад волана на няколко чашки водка. В такива пък катастрофи са загинали или са били ранени над 1000 души - това прави 12% от общия брой на лицата, засегнати от инциденти по пътищата. (У нас впрочем за тази година само 3% от катастрофите се дължат на пияно шофиране).

Макар статистиката да показва някои положителни моменти, ситуацията с шофирането на чашка остава тревожно, което обяснява и необходимостта от приетите поправки. Освен конфискацията на колите поправките предвиждат и други по-строги наказания. Глобите за лицата, които шофиране в нетрезво състояние или пък са преотстъпили колата си на човек, употребил алкохол, скачат от 3.5 млн. до 13 млн. беларуски рубли (около 1067 евро). Присъди до 7 години затвор се предвиждат за пияни шоьори, причинили смърт или тежка травма на едно лице. Ако досега максималната присъда за пиян шофьор, причинил смъртта на повече от двама души, бе 3 години, сега наказанието се увеличава над три пъти - или 10 години затвор.

Всички тези мерки ще важат както за физически, така и за юридически лица. А също и за чуждестранните шофьори, както поясни вътрешният министър Игор Шуневич пред парламента. Провинилите се чуждестранни шофьори по пътищата на Беларус са най-вече руски, украински, полски и литовски. Миналата година например по вина на руски шофьори са извършени 97 катастрофи, на украинските - 22, на литовските и полските - по 18 инцидента.

Между другото законът влезе в сила на 24 октомври и още първия ден в страната бяха регистрирани 20-25 случая на повторно шофиране в пияно състояние - от общо 77 случая на алкохолно шофиране. И както обяви Игор Шуневич пред парламента, техните коли ще бъдат конфискувани. Във връзка с това в беларуските медии бе повдигнат въпросът откога ще започне да се отчита първото нарушение



- отпреди или след влизането на закона в сила



"По всичко личи, че нарушенията ще започнат да се отчитат след влизането в сила на закона", смята Дмитрий Корзюк, началникът на столичната Държавна автомобилна инспекция (ГАИ, или беларуския КАТ).

На противоположното мнение обаче е старшият инспектор от ГАИ Александър Бруй. "Ако през януари тази година дадено лице за пръв е хванато да шофира в пияно състояние, а на 24 октомври отново бъде хванато за същото нарушение, тогава това ще бъде повторно нарушение. Повторно, защото ще е нарушение в рамките на календарната година", обясни инспекторът пред "Еврорадио". Впрочем регистрираните 20-25 случая на повторно шофиране на градус показва, че ще се вземат предвид нарушенията именно в рамките на календарната година, а не от 24 октомври нататък. И онези 20 000 лица, които са "шофирали на черешата" през първата половина на годината, са потенциални кандидати за отнемане на колите им, ако до края на годината бъдат хванати повторно зад волана в подобно състояние.

Впрочем беларуските експерти и медиите подчертават, че конфискуването на колите не е патент на страната им. В Италия например тя се прилага спрямо шофьори, хванати с алкохол в кръвта с над 1.5 промила. Мярката е въведена и в канадската провинция Онтарио след зверска катастрофа с 6 трупа, причинена от шофиране с газ до дупка на мерцедес. Тогава властите издават заповед да се прибира и претопява колата на всеки, който кара с над разрешената скорост от 60 км/час.

Тази мярка действа и в съседна Литва и беларусите не крият, че са взели предвид опита на тази страна - членка на ЕС. Пред опозиционния сайт Харта'97 специалист, пожелал анонимност, сподели: "Когато подготвяхме предложенията по конфискацията на автомобилите, изучавахме, а после се позовавахме на литовския опит. Така че беларуското законодателство в този случая не се различава много от литовското". Специалистът разясни, че ако се появят спорни случаи при прилагането на закона, "може да се обърнем към литовските колеги, които вече 5 години прилагат практиката на конфискация на транспортните средства заради пияно шофиране". Пикантното тук е, че



Литва е нещо като съседка враг



за режима на президента Александър Лукашенко. Тя бе приютила и продължава да приютява (заедно с Полша) опозиционери и дисиденти и се явява нещо като имигрантска база за дейността на политическите противниците на Лукашенко. И не е случайно, че цитираният по-горе специалист е пожелал анонимност. Но очевидно проблемът е толкова наболял за Беларус, че режимът е принуден да прояви гъвкавост и да потърси опита на държава, която определено недолюбва.

Агенция Interfax.by твърди, че мнозинство граждани възприели промяната с одобрение. Някои партии и обществени организации обаче я преценяват като недостатъчна - те предлагат не само конфискация на колата, но и пожизнено да се отнема книжката на повторно хванат пиян шофьор. Че дори и това да се вписвало в паспорта му.

Тези предложения може и да се сторят крайни за някого, но като всеки законодателен акт и сегашната промяна има пролука - в случая за шофьорите, които са любители на чашката. Да речем, ако аз бъда хванат веднъж през 2014 г., но не и втори път в пияно шофиране, за 2015 г. това първо хващане не се брои - промяната отчита нарушенията само в рамките на календарната година. По същия начин мога да постъпвам всяка година и да си позволявам веднъж годишно да сядам на градус зад волана - с всички рискове от това деяние, дори да убия някого. Но съвсем иначе ще мисля, ако повторното хващане е не в рамките на календарна година, а примерно на 5 или 10 години, а защо не и пожизнено. И ако през 2014 г. ме хванат зад волана на чашка, ще се замисля дали да повторя това следващата година, следващите 5-10 години или изобщо до края на живота си.
СНИМКА: www. auto.vesti.ru
По официални данни годишно в тази бивша съветска република се регистрират 50 000-55 000 случая на шофиране след консумация на алкохол.
 -------
4
1924
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
12 Ноември 2013 20:26
Беларус
12 Ноември 2013 21:06
А наште кога?
13 Ноември 2013 10:46
Ние сме демократи. Няма да нарушим "свещената частна собственост". И ще продължаване демократично да се избиваме по пътищата.
13 Ноември 2013 13:35
Въобще Нетът е пълен с хвалебствия за Беларус ..!
Особено рускоезичният! Например - относно това - как е решил мигрантския и чеченския въпрос в Беларус ..!
Мнения на обикновени хора!! А дали на Източна Европа, па и на Западна .. не и трябва по един Батько във всяка държава??!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД