:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,570
Активни 746
Страници 11,135
За един ден 1,302,066

Властта открито насърчава гаврата с екологията

Заплашват ни със санкции за милиони, а продължаваме да работим срещу правилата
Снимка: БГНЕС
Жители на Банско, Разлог и Добринище повториха в понеделник акцията си с блокиране на шосета - този път край Симитли. Те настояват сегашните управляващи да изпълнят обещанието си за бурно развитие на ски центрове в района.
Спечелихме, но гората е изсечена. Това бе тъжната констатация на един от известните български еколози преди точно 6 месеца. Тогава Върховният административен съд постанови окончателно, че един от лифтовете в ски зоната над Банско - Платото, е незаконен. Той е построен, без да има оценка за въздействието върху околната среда и като капак на всичко е извън обхвата на концесията.

Този понеделник жители на Банско, организирани от инициативен комитет за развитие на града, блокираха за кратко, въпреки забраната на местния кмет, водещия към Гърция път Е-79 край Симитли, от другата страна на Пирин. Основното искане е за разрешение за построяване на втора кабинкова линия към ски зоната. Но не само. Деликатно се пропуска, че става дума за сериозно разширяване на обхвата на концесията и че чиновници от екологичното министерство вече месеци наред умуват как да представят под благовиден предлог евентуално решение на спора в полза на концесионера. В протеста влязоха и хора от Разлог и Добринище, които се опитват да възродят позавехналите проекти за ски център "Кулиното" и ски зона над Добринище.

В същия този понеделник министърът на екологията Искра Михайлова припомни в Каварна, че Европейската комисия неотдавна внесе в съда в Люксембург иск срещу страната ни заради множеството ветропаркове, вилни селища и други строежи в зоната около Калиакра. "Това досега не се е случвало, на нас се падна честта да открием и да следим какво ще се случи оттук нататък", добавя тя. Еколози предупреждаваха, още когато се заговори за първите проекти там, че газим грубо европейските правила за местообитанията, за хабитатите и за степните зони. Не ги чуха.

Това е само една от стартиралите 14 процедури срещу страната ни в екологията. Немалка част от тях са във водния сектор. Тези процедури са в развитие, но едва ли трябва да имаме особен оптимизъм, че ще се разминем само с предупреждения. Пак в същия понеделник вицепремиерът Зинаида Златанова съобщи, че заради груби нарушения при усвояването на средства от Оперативна програма "Околна среда" може да се наложи да връщаме сериозни средства и дори цялата програма да бъде спряна. Вчера тя дори засили мрачния тон с признанието, че



в Брюксел били, меко казано, в ужас



от работата ни по програмата. В този случай иде реч за нарушения при обществените поръчки, основно във водния сектор, който се наблюдава от екологичното министерство. Златанова хвърли вината за това върху предшестващото управление на ГЕРБ, което упорито отказвало да се съобрази с констатациите на европейската Сметна палата и да промени процедурите при обществените поръчки. От ГЕРБ прехвърлиха топката още по-назад, към времето на тройната коалиция, когато били одобрявани спорните проекти.

Замерянето с кал и прехвърлянето на вината е типично за българските политици и управници. Както впрочем е типично, че те винаги открито са насърчавали гаврата с екологията. Презастрояването на черноморското крайбрежие и вдигането на сгради и цели комплекси върху дюните станаха под благосклонния поглед и с одобрението на местните дирекции по околна среда и строителен контрол. При последния проект около Калиакра, който преля чашата в Брюксел, се стигна до парадокса



в спор да влязат екоминистерството и местното му поделение



и в крайна сметка съдът да отреди в полза на решението на местната структура. Когато преди около година в Банско започнаха серия от акции с блокиране на пътя около града, на барикадите застанаха депутати от управляващата партия, тогавашният вицепремиер Цветан Цветанов, шефката на парламента Цецка Цачева. Екоминистърката по това време Нона Караджова буквално в последните дни, преди да напусне поста си, вкара за одобрение плана за управление на ски зоната, предложен от концесионера "Юлен" и община Банско, който предвижда нейното разширяване. Общината е съакционер в ски зоната. Това бе направено въпреки констатациите на Сметната ни палата, че в договора за концесия има много спорни моменти и неясноти, че върху концесионера не е бил упражняван контрол.

Днес един от мотивите на протестиращите от Банско е, че държавата не придвижва проекта, макар още преди около два месеца сегашният вицепремиер Даниела Бобева да им е обещала, че това ще е приоритет. Не може по този начин да се гледа на едни инвестиционни намерения, не може да се гледа по този начин на едно развитие на туризма, на региона като цяло. Би трябвало правителството да вземе една сериозна и отговорна и държавническа позиция най-сетне. Да каже "да", това са неща, които са нужни за региона и за България, още повече, че тук, на място, има инвеститор, който е заявил тази готовност. Това са думи на кмета на Банско Георги Икономов, който и преди, и сега води протестите заедно с председателя на инициативния комитет Малин Бистрин. В понеделник на пътя в Симитли до тях бе и кметът на Разлог Красимир Гечев.

Вероятно гневът на банскалии е провокиран и от плахия опит на екоминистърката Искра Михайлова да подскаже, че решение за ски зоната не може да има, без да се промени сегашният план за управление на парк "Пирин" или преди да се направи нов. Поръчката за новия план за управление на парка бе спряна неотдавна и се обжалва. Но дори работата по нов план или актуализиране на сегашния да започне веднага, те не могат да бъдат готови преди 2015 г., каза Михайлова. В долината на Банско искат решение сега, незабавно. И е сигурно, че то няма как да не ни докара поредна наказателна процедура.

Както вероятно ще се случи и с друг проект, обявен като инвестиционно намерение - така наречената Дестинация "Рила". Гигантският комплекс, лансиран от името на френски и български компании, трябва да се разположи между Говедарци и Сапарева баня, да подслонява 200 000 души годишна в хотели с около 20 000 места, да има към 150 километра ски писти, голф игрища, спа центрове. Всичко това - срещу вложение от 550 милиона евро и осигуряване на около 8000 работни места.



Сегашното правителство услужливо спретна работна група,



която да работи по проекта и да го подкрепя, а Даниела Бобева открито застана зад него. Парадоксът тук е, че все още никой не е виждал къде точно ще се разположи физически новият мегакомплекс. Не е ясно как ще се осигури нужната инфраструктура - пътища, ток, вода, канализация, водохващания и водохранилища за неизбежните оръдия за изкуствен сняг... Но за сметка на това още преди месеци той тихомълком получил одобрението на местните власти - общините в Самоков и Сапарева баня. В този район в десетилетието назад гръмко са обявявани три грандомански начинания - "Супер Боровец", "Супер Паничище" и "Искровете". Зад всеки от тях стоят съмнителни сделки със заменки и препродажби на терени. За всеки от тях еколози предупреждаваха, че изграждането им гази законодателството, влиза в противоречие с поети от нас ангажименти за опазване на околната среда, застрашава защитени зони и местообитания или пък директно се навлиза в територията на парк "Рила". Същото важи и за новия комплекс. Ако предупрежденията не бъдат чути у нас, вероятно пак ще трябва да ги чуват в Еврокомисията.

Страшното е, че в момент, когато ни заплашват многомилионни санкции, продължаваме да работим срещу правилата. И да се опитваме тихомълком да ги заобиколим. Както става на Аркутино, край Калиакра или на Арапя, да речем. Или както стана с лифта към Седемте рилски езера. Този на практика незаконен строеж в крайна сметка доведе дотам, че една от най-красивите местности в планините ни е застрашена от унищожение, а еколозите, оказали се безпомощни, търсят последна защита - езерата да влязат под егидата на ЮНЕСКО. Там впрочем е парк "Пирин" - което не пречи на апетитите за строителство. В крайна сметка, заради нерешителни и податливи на натиск и лобистки интереси политици и управници, след като сме изблизали солта, ще изядем и тоягите. Ще се окажем с изсечена гора, с грандомански комплекси, които унищожават местния поминък и със солидни глоби от ЕС.
16
4292
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
12 Ноември 2013 20:29
След вандалското застрояване на морето сега е ред и на планинските курорти да се обзаведат с грозни бетонни чудовища и да станат трудно достъпни за обикновения турист.
12 Ноември 2013 20:52
Стига сте повтаряли като папагали "екология-та", та "екология-та"! Научете се най-после, че между "екология" и "околна среда" има съществена връзка! Поне това научете преди да понечите да пишете за околна среда. То е като да ти е виновна математиката, ако не ти излиза б1джета, например...
12 Ноември 2013 22:07
Всяко третиране на БСП за фактор в модерното управление на държавата ни днес, е само празна надежда, умряла гарга да полети...
12 Ноември 2013 22:10
Поне това научете преди да понечите да пишете за околна среда.


Терминът "околна среда" винаги ми е стряскал с дебилността си. Как така е околна като е среда?
12 Ноември 2013 23:33
Дайте цялаtа страна да я направим парк! Вече кокошките и прасетата са щастливи от новите евродирективи, за жабите има тунели, заради мечките отворихме границите, оставяме се да ни ядат кастрирани псета...колко му е да се забрани на населението да живее на територията, за какво да пречи на животните и на растенията?
Екоробството е по страшно и от турското!
13 Ноември 2013 00:07
Да бе, то в сичките Алпи нямат писти, лифтове и влекове.
Нямат и еколози.
Български.
Нито власт открито насърчаваща гаврата с екологията.
Ама и нямат РБ и НПО "Зелени банкноти", от всякакви купюри...
13 Ноември 2013 05:36
Терминът "околна среда" винаги ми е стряскал с дебилността си. Как така е околна като е среда?

Врекидж, ами Миряна още миналия век го каза:
"Средата, дето сме й околни"


Искам да тъпчем тревата!
Искам да кършим клони!
Не ни ли тъпче средата,
дето сме й околни?
13 Ноември 2013 07:09
Зеленият фашизъм е една от причините за икономическия упадък на много региони...дтанахме като индианци в резерват...няяма държава, която да предостави изцяло на НПО картиране на зоните по Натура 2000...Разцира се, че зелените мафиоти ще искат възможно по-големи площи да са защитени.....и всичко това в стабилна медийна тишина...
13 Ноември 2013 07:36
Еколози предупреждаваха, още когато се заговори за първите проекти там, че газим грубо европейските правила за местообитанията, за хабитатите и за степните зони. Не ги чуха.

И продължават да не чуват. Компресорната станция на Южен поток е в средата на защитена зона Галата. Но доклада по ОВОС е одобрен от МОСВ и "независимия" "експертен" съвет.
Не става дума за чуване, а по-скоро за мотивация да не се чуе. Нашето министерство на околната среда и водите очевидно е със задачата да осигурява алиби на инвеститори. Фалшиво алиби.
13 Ноември 2013 08:24
Врекидж, ами Миряна още миналия век го каза:
"Средата, дето сме й околни"


Добре го е казала, но явно никой не си е взел бележка.
13 Ноември 2013 11:09
Браво за статията
13 Ноември 2013 13:07
Стига сме давали абсолютно неадекватни примери с чужбина. Да, в Алпите има писти, но те са проектирани изключително прецизно и след детайлно разглеждане на плюсовете и минусите. В случая говоря за Швейцария - там често се правят местни референдуми по всякакви въпроси и в голяма част от случаите местните хора казват "Не", ако това ще им развали чудесната природа. И не бързайте отново да коментирате, че в Швейцария златото винаги се е леело както млякото - до преди шейсетина години планинските части на кантона Гризон (Граубюнден) са били толкова бедни, че бучките захар са били третирани като торти. Да, ски курортите обърнали нещата накъм добро, но хората там треперят за всяка тревичка, а местната власт дори не им позволява да обръщат своите стари и красиви плевни по хълмовете в летни къщи, камо ли хотели.

България никога няма да е Швейцария на Балканите не заради природата си, а заради начина, по който по-голямата част от гражданите й продължават да мислят и действат. Помня първите години на лифт "Тодорка" - нямаше кабина, нямаше и свестен транспорт до Шилигарника. Остави това, ами банскалии дори не се грижеха за пътя догоре, а се прозяваха: "Ааа, че им песочим аз на софиянци!". Сега обвиняват другите, че им се месели в местните работи и им спирали поминъка. След 50 години (а сигурно и по-скоро) пак ще обвиняват някой, че им е съсипал планината.
13 Ноември 2013 13:39
Добре го е казала, но явно никой не си е взел бележка.


Не бива, казвал генералисимус Франко, да се отнасяме сериодно към поетите, защото иначе ще се наложи да ги разстрелваме. И разстрелял Лорка.
Кой кога си е вземал бележка от пророчествата поетови?
13 Ноември 2013 14:18
Едни политици казват, че България ще живее САМО от туризъм и земеделие, пък после не може да се строят съоръжения за туризъм? Защото многото околна среда е по- важна от малкото останали хора? Иначе по принцип ,а излишъка от хотели и в Банско и по морето всички са абсолютно прави
13 Ноември 2013 19:35
Швейцария има красива природа и има смисъл да се пази, дори и на цената на икономическите интереси и поминъка на населението, макар че съвсем не са го закъсали, докато в БГ е лудост да се постъпва така.Къде ще сравняваш голите чукари на Рила и Пирин с Алпите или локвите които се водят езера с тези в конфедерацията? България няма красива природа, колкото и антипатриотично да ви звучи това е факт и да си затваряме очите и да се лъжем че сме имали най красивата природа е безсмислено и вредно.
14 Ноември 2013 12:25
Къде ще сравняваш голите чукари на Рила и Пирин с Алпите или локвите които се водят езера с тези в конфедерацията? България няма красива природа, колкото и антипатриотично да ви звучи това е факт и да си затваряме очите и да се лъжем че сме имали най красивата природа е безсмислено и вредно.

Troll alert!
Don't feed da trollz, mon!
-----------------------------------------
Сега по темата: като сме влизали в ЕС са подписани едни правила/договори. По време на последната изборна кампания са давани едни обещания, явно в противоречие с правилата/договорите. Сега хората питат какво става с тия обещания.
Зелените не са виновни за разкрачената позиция на управляващите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД