Спечелихме, но гората е изсечена. Това бе тъжната констатация на един от известните български еколози преди точно 6 месеца. Тогава Върховният административен съд постанови окончателно, че един от лифтовете в ски зоната над Банско - Платото, е незаконен. Той е построен, без да има оценка за въздействието върху околната среда и като капак на всичко е извън обхвата на концесията.
Този понеделник жители на Банско, организирани от инициативен комитет за развитие на града, блокираха за кратко, въпреки забраната на местния кмет, водещия към Гърция път Е-79 край Симитли, от другата страна на Пирин. Основното искане е за разрешение за построяване на втора кабинкова линия към ски зоната. Но не само. Деликатно се пропуска, че става дума за сериозно разширяване на обхвата на концесията и че чиновници от екологичното министерство вече месеци наред умуват как да представят под благовиден предлог евентуално решение на спора в полза на концесионера. В протеста влязоха и хора от Разлог и Добринище, които се опитват да възродят позавехналите проекти за ски център "Кулиното" и ски зона над Добринище.
В същия този понеделник министърът на екологията Искра Михайлова припомни в Каварна, че Европейската комисия неотдавна внесе в съда в Люксембург иск срещу страната ни заради множеството ветропаркове, вилни селища и други строежи в зоната около Калиакра. "Това досега не се е случвало, на нас се падна честта да открием и да следим какво ще се случи оттук нататък", добавя тя. Еколози предупреждаваха, още когато се заговори за първите проекти там, че газим грубо европейските правила за местообитанията, за хабитатите и за степните зони. Не ги чуха.
Това е само една от стартиралите 14 процедури срещу страната ни в екологията. Немалка част от тях са във водния сектор. Тези процедури са в развитие, но едва ли трябва да имаме особен оптимизъм, че ще се разминем само с предупреждения. Пак в същия понеделник вицепремиерът Зинаида Златанова съобщи, че заради груби нарушения при усвояването на средства от Оперативна програма "Околна среда" може да се наложи да връщаме сериозни средства и дори цялата програма да бъде спряна. Вчера тя дори засили мрачния тон с признанието, че
в Брюксел били, меко казано, в ужас
от работата ни по програмата. В този случай иде реч за нарушения при обществените поръчки, основно във водния сектор, който се наблюдава от екологичното министерство. Златанова хвърли вината за това върху предшестващото управление на ГЕРБ, което упорито отказвало да се съобрази с констатациите на европейската Сметна палата и да промени процедурите при обществените поръчки. От ГЕРБ прехвърлиха топката още по-назад, към времето на тройната коалиция, когато били одобрявани спорните проекти.
Замерянето с кал и прехвърлянето на вината е типично за българските политици и управници. Както впрочем е типично, че те винаги открито са насърчавали гаврата с екологията. Презастрояването на черноморското крайбрежие и вдигането на сгради и цели комплекси върху дюните станаха под благосклонния поглед и с одобрението на местните дирекции по околна среда и строителен контрол. При последния проект около Калиакра, който преля чашата в Брюксел, се стигна до парадокса
в спор да влязат екоминистерството и местното му поделение
и в крайна сметка съдът да отреди в полза на решението на местната структура. Когато преди около година в Банско започнаха серия от акции с блокиране на пътя около града, на барикадите застанаха депутати от управляващата партия, тогавашният вицепремиер Цветан Цветанов, шефката на парламента Цецка Цачева. Екоминистърката по това време Нона Караджова буквално в последните дни, преди да напусне поста си, вкара за одобрение плана за управление на ски зоната, предложен от концесионера "Юлен" и община Банско, който предвижда нейното разширяване. Общината е съакционер в ски зоната. Това бе направено въпреки констатациите на Сметната ни палата, че в договора за концесия има много спорни моменти и неясноти, че върху концесионера не е бил упражняван контрол.
Днес един от мотивите на протестиращите от Банско е, че държавата не придвижва проекта, макар още преди около два месеца сегашният вицепремиер Даниела Бобева да им е обещала, че това ще е приоритет. Не може по този начин да се гледа на едни инвестиционни намерения, не може да се гледа по този начин на едно развитие на туризма, на региона като цяло. Би трябвало правителството да вземе една сериозна и отговорна и държавническа позиция най-сетне. Да каже "да", това са неща, които са нужни за региона и за България, още повече, че тук, на място, има инвеститор, който е заявил тази готовност. Това са думи на кмета на Банско Георги Икономов, който и преди, и сега води протестите заедно с председателя на инициативния комитет Малин Бистрин. В понеделник на пътя в Симитли до тях бе и кметът на Разлог Красимир Гечев.
Вероятно гневът на банскалии е провокиран и от плахия опит на екоминистърката Искра Михайлова да подскаже, че решение за ски зоната не може да има, без да се промени сегашният план за управление на парк "Пирин" или преди да се направи нов. Поръчката за новия план за управление на парка бе спряна неотдавна и се обжалва. Но дори работата по нов план или актуализиране на сегашния да започне веднага, те не могат да бъдат готови преди 2015 г., каза Михайлова. В долината на Банско искат решение сега, незабавно. И е сигурно, че то няма как да не ни докара поредна наказателна процедура.
Както вероятно ще се случи и с друг проект, обявен като инвестиционно намерение - така наречената Дестинация "Рила". Гигантският комплекс, лансиран от името на френски и български компании, трябва да се разположи между Говедарци и Сапарева баня, да подслонява 200 000 души годишна в хотели с около 20 000 места, да има към 150 километра ски писти, голф игрища, спа центрове. Всичко това - срещу вложение от 550 милиона евро и осигуряване на около 8000 работни места.
Сегашното правителство услужливо спретна работна група,
която да работи по проекта и да го подкрепя, а Даниела Бобева открито застана зад него. Парадоксът тук е, че все още никой не е виждал къде точно ще се разположи физически новият мегакомплекс. Не е ясно как ще се осигури нужната инфраструктура - пътища, ток, вода, канализация, водохващания и водохранилища за неизбежните оръдия за изкуствен сняг... Но за сметка на това още преди месеци той тихомълком получил одобрението на местните власти - общините в Самоков и Сапарева баня. В този район в десетилетието назад гръмко са обявявани три грандомански начинания - "Супер Боровец", "Супер Паничище" и "Искровете". Зад всеки от тях стоят съмнителни сделки със заменки и препродажби на терени. За всеки от тях еколози предупреждаваха, че изграждането им гази законодателството, влиза в противоречие с поети от нас ангажименти за опазване на околната среда, застрашава защитени зони и местообитания или пък директно се навлиза в територията на парк "Рила". Същото важи и за новия комплекс. Ако предупрежденията не бъдат чути у нас, вероятно пак ще трябва да ги чуват в Еврокомисията.
Страшното е, че в момент, когато ни заплашват многомилионни санкции, продължаваме да работим срещу правилата. И да се опитваме тихомълком да ги заобиколим. Както става на Аркутино, край Калиакра или на Арапя, да речем. Или както стана с лифта към Седемте рилски езера. Този на практика незаконен строеж в крайна сметка доведе дотам, че една от най-красивите местности в планините ни е застрашена от унищожение, а еколозите, оказали се безпомощни, търсят последна защита - езерата да влязат под егидата на ЮНЕСКО. Там впрочем е парк "Пирин" - което не пречи на апетитите за строителство. В крайна сметка, заради нерешителни и податливи на натиск и лобистки интереси политици и управници, след като сме изблизали солта, ще изядем и тоягите. Ще се окажем с изсечена гора, с грандомански комплекси, които унищожават местния поминък и със солидни глоби от ЕС.