Стъписана от постоянните протести, ДКЕВР не смее да одобри инвестиционните програми на ВиК операторите. |
Световната банка е разиграла 4 сценария
как да се постигне качество с минимум инвестиции
Ако страната иска да изпълни целите във водния сектор, са необходими над 12 млрд. лв. за следващите десет години. Около 3.2 млрд. лв. са от еврофондовете, над 1 млрд. са под формата на държавни субсидии. Освен това държавата трябва да инвестира над 2 млрд. лв. безвъзмездни пари. Останалите близо 5.4 млрд. лв. ще трябва да дойдат от ВиК операторите - чрез заеми и от цената на услугата. За да се увеличат собствените приходи на дружествата обаче, така че да покриват част от капиталовите си разходи, водата трябва да поскъпне между 30 и 40% средно в страната в рамките на 10 г.
Анализът е разработен за целите на водната стратегия - стратегическия документ, който ЕК изисква от страната, за да й даде евросредствата за сектора. От документа стават ясни две неща - цената на водата трябва да расте, за да се справят ВиК операторите с необходимите инвестиции, а държавата трябва да подпомогне най-бедните да си плащат сметките. Според анализите за следващите 25 г. държавата трябва да осигури около 300 млн. лв., или приблизително 11 млн. лв. на година, за подпомагане на сметките за вода на социално слабите домакинства. Това са тези, на които сметката ще надвишава 4% от средния доход на домакинство за региона.
За да могат обаче да инвестират ВиК дружествата, приходите, формирани от цената на водата, трябва да надвишават оперативните им разходи. В момента това далеч не е така - според стратегията голяма част от ВиК операторите у нас не могат да покрият дори оперативните си разходи. Затова се предвижда окрупняване на сектора (по един оператор на област), за да се постигне икономия от мащаба, да се повиши жизнеността им и достъпът до заемни средства.
Как изглеждат целите и мерките през погледа на най-големия ВиК оператор у нас "Софийска вода"?
В рамките на настоящата инвестиционна програма от 2009 г. до 2013 г. дружеството инвестира 240 млн. лв. във водопроводната и канализационната мрежа, което е най-голямата капиталова програма на ВиК оператор у нас. Със средно по около 50 млн. лв. годишно операторът успява да подменя по 55 км водопроводи на година. А поне в това отношение София не е изключение от общата картина в страната - тръбите са безкрайно остарели. Само 12% от около 4000-те км водопроводна мрежа по данни на Столична община са строени между 1998 г. и 2004 г. На фона на дължината на тази мрежа подменяните водопроводи са нисък процент, но пък резултатите са видими.
"Добрата международна практика показва, че за да е в добро състояние водопроводната мрежа, е необходима подмяната на 4% от нея годишно. Ние с целия ресурс подменяме 1.5%. Въпреки това успяваме да намаляваме активно загубите", обяснява Петьо Велев, директор "Инженерна инфраструктура и строителство" в "Софийска вода". Като успех от там отчитат
намаляването на броя на авариите
и съответно на подаваното количество вода. През миналата година спрямо 2011 г. броят на авариите в столицата е спаднал с около 20%, което е намалило разходите по това перо със 700 хил. лв. Средно броят на авариите е около 4000 годишно. "Винаги може да се желае те да станат нула. Но е важно, че за 2 г. сме намалили подаваното количество вода на входа на системата с 16 млн. кубични метра - това е обемът на язовир "Бели искър", обяснява директорът "Експлоатация и поддръжка" Станислав Станев. Дори в годините, в които населението на столицата расте и има бум на строителството, количествата подавана вода намаляват.
Към края на 2012 г. общите загуби на вода в столицата са 53.94%. Този процент изглежда твърде висок, но трябва да се отбележи, че през 2002 г. дружеството е измерило близо 65% загуби. Към края на миналата година в системата са подадени около 200 млн. куб. метра, което е по-малко с 60 млн. куб. метра спрямо десет години преди това. Данните са от 2002 г., защото едва тогава са монтирани измервателни устройства на входа на системата, които да позволяват отчитане на водните количества. Как е ставала оценката преди това не е ясно и затова не може да се твърди със сигурност какви са били загубите.
Според Наредбата за дългосрочните нива на ключовите показатели за ВиК операторите в България
средните загуби на водата у нас трябва да паднат до 33% към 2016 г.
От "Софийска вода" обаче са убедени, че това е нереалистично. "Този показател е непостижим за нито едно ВиК дружество в страната. Бих попитал това ли е процентът, който трябва да се търси? Защото е изключително важно да се взема предвид типът мрежа. Например в Добрич, където цялата вода се изпомпва от 300 метра дълбочина, цената на производството на един кубичен метър вода е стократно по-висок, отколкото е при нас. Затова трябва да се намери икономическият баланс между загубите и цената на водата и да има различни изисквания за различните видове системи. Когато системата е гравитачна, би трябвало да се допуска по-висок процент, а когато е помпажна - където се влагат много средства за електрическа енергия, да е по-нисък. В нашия случай сме заложили 45% общи загуби към края 2018 г., крайната година в проекта ни за следващия бизнес план", разяснява Станев.
В проекта за следващите пет години "Софийска вода" планира да вложи 217 млн. лв. В края на август концесионерът е внесъл бизнес плана си в държавния регулатор, но от там реакции досега няма. А в проекта е заложено плавното покачване на цената на водата в следващите години на базата на разчетите, така че инвестиционната програма да се финансира изцяло през цената на водата. От "Софийска вода" предлагат тя да се увеличава средно със 7.5% годишно при предвиден индекс за годишна инфлация от 3.1%, което е
средно увеличение до 12 ст. всяка година
през петгодишния период. Сега столичани плащат по 1.76 лв. за кубик вода с ДДС. В момента обаче заради протестите на хората управляващите изкуствено замразяват цената на тока и едва ли ДКЕВР би дръзнала да удовлетвори искането за увеличение на цената на водата. Както е отбелязано във водната стратегия, върху "ежедневната дейност на ДКЕВР" се оказва политически натиск, затова няма да е чудно, ако регулаторът предпочете да си "купи" спокойствие с цената на непазарни и популистки решения.
От "Софийска вода" предупреждават, че изкуственото задържане на цената на водата е риск за системата, който неизбежно ще доведе до шоково увеличение след време. "Ако регулаторът ни откаже заложеното увеличение на цената, което да покрива инвестициите, ще трябва да преразгледаме инвестиционната програма. Дългосрочно това е губещ вариант за всички, който неминуемо ще влоши качеството на ВиК услугите - казва Станев. - Досега се опитвахме да компенсираме липсата на плавното увеличение в цената с намаляване на оперативните разходи, но има граница, до която като стигнем, вече няма накъде да ги намаляваме повече", допълва колегата му Велев. И двамата са категорични, че ако дружеството спре да инвестира в мрежата, загубите автоматично се качват.
Сред големите проекти в настоящия бизнес план са инвестициите в пречиствателната станция ( СПОСВ) в Кубратово - над 17 млн. лв. Модернизирането е част от Интегрирания воден проект на София, съфинансиран от ЕК, националния бюджет и Европейската инвестиционна банка. Проектът за тази станция е за 22.2 млн. евро. Третичното стъпало на пречиствателната станция за отделяне на фосфор и азот заработи през 2011 г., като тя е най-голямата на Балканите и годишно пречиства 150 млн. куб. метра отпадъчни води.
В момента "Софийска вода" работи по бул. "Витоша", където се подменят 525 м канализационни тръби и канализационни отклонения, положени в началото на миналия век. Стойността на проекта е над 1.2 млн. лв. От дружеството очакват скоро да започне изграждането на главен клон 1 в "Симеоново". В кв. "Горубляне" ще се работи по два проекта за канализационната мрежа. В следващия регулаторен период е заложено изграждане на водопровод Бистрица - Кокаляне. Той е трябвало да се изгради по програма ИСПА, но заради изваждането на многото имоти от горския фонд, през който мрежата минава, общината го е извадила от европейските пари, обясниха от "Московска" 33. Затова сега "Софийска вода" го е включила в бизнес плана си.
Друг голям проект в представения за одобрение следващ бизнес план е подобряване на системата за обслужване на клиенти, като се подмени софтуерният продукт, което да доведе до подобряване в обслужването на клиенти, казват от дружеството. По приоритета на Столична община за разширение на канализационната мрежа "Софийска вода" е поела ангажимент за изграждане на канализация и локална пречиствателна станция във Войнеговци и съгласува с общината решения за канализационната система на селищата около София. Чрез оперативните програми общината ще инвестира в други части на столицата.