Настанените в центъра за бежанци в Харманли нямат отопление. Единствената им възможност е да палят огньове на открито. |
Комендантът отрече това със следните думи, цитирани от "Медиапул": "Седнали са и серат! Да обявяват и космическа стачка, ако искат!" "Те правят стачка, ама и те не знаят за какво. Искат да получат за три дена статут, после да бъдат настанени по хотели и да карат леки коли. Просто няма как да стане! Утре тия хора могат да настояват и за джакузи. Ми знаете ли, че сред тях има и сами мъже - те настояват за гаджета. Друг дошъл с две съпруги и настоява да сменим законодателството и да узаконим втората му жена. Ние ще се съобразяваме с българските закони", допълни Желев пред Би Ти Ви. Според него имигрантите нямат причина да се оплакват от липса на медицинска помощ, защото "линейката седи и обслужва".
Желев ръководи и центъра в Пъстрогор, където в началото на лятото отново имаше бунт на бежанци. Тогава те отново се оплакаха от нанесен побой, което беше отречено от бившето ръководство на агенцията. Напрежението в лагерите се покачи заради лошите условия на живот, ниските температури и бавните административни процедури.
Директорът на агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев не беше открит, за да коментира думите на служителя си. Неправителствени организации и чужденци отдавна алармират за мизерните условията на живот в Харманли. Има само един комендант и кола на Бърза помощ с едно медицинско лице. В центъра са настанени близо 1000 души, от които близо 160 са деца. Половината от тях кашлят и са с бронхити. Те се нуждаят от топли дрехи, от памперси, от лекарства. Единственият лекарски екип не смогва да ги извозва до болницата. Има и бременни жени, които изискват специални грижи. Настанените в бившето военно поделение нямат отопление и се греят на огньове, които палят на открито до фургоните и палатките. Преди седмица прокуратурата беше сезирана да разследва как преди година бяха изхарчени 200 хил. лв. за ремонт на лагера, в който няма дори елементарни условия.
Въпреки мизерията управляващите непрекъснато декларират милиони, които уж изразходват за издръжката им. Първоначално МВР твърдеше, че един бежанец струва на държавата 1084 лв., но по-късно Чирпанлиев смали издръжката до 385 лв. на човек. Вчера се оказа, че и военният министър Ангел Найденов се е объркал. Преди седмица в Перник той съобщи, че за издръжката на бежанците са изхарчени 258 млн. лв. След питане на "Сега" вчера от МО уточниха, че той искал да каже, че толкова са нужни, за да се реализира програмата за интеграция на бежанците в България. Засега не е ясно за коя програма става въпрос, след като Йовчев заяви, че тепърва ще се пише такава от специална работна група. Не е ясно и как министърът преценява времевия период на кризата с бежанците.
ПОМОЩ
Правителството на Чехия ще предостави на България 1 млн. евро за справяне с миграционния натиск, съобщи МВР. Вчера посланик Павел Вацек е уведомил вицепремиера и вътрешен министър Цветлин Йовчев. Другия месец се очаква делегация от чешкото правителство.
БЕЗРАЗЛИЧИЕ
До този момент прокуратурата не се е самосезирала за десетките изяви на ксенофобия и расова омраза, стана ясно от отговор на Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор, на въпрос на "Сега". "Ако го направи, ще ви уведомим", каза тя.
ЧУЖД ОПИТ
България може да върне в Сирия всички бежанци, но след като свърши гражданската война там и отпадне заплахата за живота им, каза пред "Сега" високопоставен френски функционер, пожелал анонимност. Няма защо държавата да поема ангажименти, които никой не очаква от нея - като например да интегрира бежанците за постоянно. В същото време тя не бива и да бави безпричинно уреждането на временния им статут, добави източникът. Френският служител каза, че неговата страна признава бежански статут почти незабавно на 90-95% от сирийците, поискали убежище: "Когато отпадне нуждата от закрила в чужбина, ще преразгледаме статута им и ще ги върнем в тяхната родина. Не възнамеряваме да им издаваме документи за продължителен престой."