Земеделското министерство възкреси девиза "Да изпълним петилетката за година". Вчера от ведомството обявиха, че само за месец трябва да бъдат усвоени 278 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Мисията обаче изглежда невъзможна, при положение че за повече от 10 месеца от началото на годината са използвани под 1/3 от средствата по програмата, а сметките показват, че за да наваксаме, трябва да се плащат по над 6.9 млн. евро на ден. Според зам.-министър Явор Гечев за цялата 2013 г. е трябвало да бъдат разплатени 398 млн., а до момента са преведени 119.9 млн. България ще загуби всичко, което не бъде усвоено до 31 декември. При това една от мерките, финансирани по ПРСР, е изцяло блокирана в момента, защото Брюксел проверява скандални проекти за популяризиране на селската европрограма от времето на ексминистър Мирослав Найденов.
"Според данните от началото на ноември месец трябва да платим експресно 278 млн. евро", обясни ресорният зам.-министър Явор Гечев. По думите му обаче вече са направени някои плащания и сумата е по-малка, но заяви, че няма точно разчети. "Всеки, който има готови проекти, да заповяда - имаме готовността да направим всяко едно плащане", призова зам.-министърът. Той обясни, че е възможно да няма загуби, но всичко зависело от това фермерите да подават максимално енергично заявките си за плащания. Гечев обяви, че фонд "Земеделие" и експертите на агроминистерството ще се трудят 7 дни в седмицата, а освен това в София били командировани 70 души от провинцията, за да се ускори обработването на заявките.
Планираме след 1 декември да бъдат платени 148 млн. евро по агроекологичните мерки на програмата, предстои да бъдат преведени и 108 млн. евро аванс по проекти на общините, обясни Гечев.
"В момента е спряна процедурата за разплащане с медиите", съобщи министър Димитър Греков. Той обясни, че ЕК се е самосезирала заради нашумелия в медиите случай за "шеметно забогателите пиарки при предишното управление". Комисията е получила данни за това дали има други подобни случаи с бюджета на цялата мярка 511 - "Техническа помощ", към ПРСР.
Ресорният зам.-министър Явор Гечев обаче обясни, че няма спрени пари. 28 млн. лв. вече били платени по цялата медийна програма, а "до края на годината трябва да платим 2.88 млн. лв., но когато предоставим исканите данни на Брюксел", посочи Гечев. Министерството чакало само прокуратурата да каже има ли и други проблемни проекти освен двата на фирмите "Кей Ем Ком" и "Ем енд Марк" за по 50 000 лева. Първата фирма е на бивши служителки на Агенцията по храните, отговарящи за връзките с обществеността. Тя спечели обществена поръчка за създаване на профили на Програмата за развитие на селските райони в социалните мрежи Facebook и Twitter. Другите 50 хил. лв. щяха да отидат за публикуване на коментари във форуми. Плащанията към двете фирми са замразени.
Министър Греков се оплака, че писмото от Брюксел, в което са изразени притеснения относно медийните проекти, е било крито два месеца от него. Той намекна, че това е една от причините за смените на върха на фонд "Земеделие".
На пресконференцията стана ясно, че в началото на ноември 2013 г. е пристигнало писмо от Главна дирекция "Земеделие" на Европейската комисия, с което от българските власти е поискана информация за медийните проекти. Заради това новият изпълнителният директор на ДФ "Земеделие" Мирослав Николов сформирал работна група, която да извърши анализ на посочените договори. Ще бъдат извършени щателни проверки дали по проектите са спазени всички контролни процедури, приложими към националното и европейското законодателство.
В НЕВЕДЕНИЕ
"Нашите колеги от Главна дирекция "Земеделие" на Европейската комисия са изискали тази информация от Управляващия орган на ПРСР и от Разплащателната агенция още през март 2012 година. Такава информация за съжаление не е била представена от българските власти и по този начин за страната ни е създаден сериозен риск от финансови корекции и загуба на европейски средства", коментира новият шеф на фонда. Ако бъдат установени допълнителни нередности или нарушения, ДФ "Земеделие" ще сезира компетентните органи.
|
|