:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,044
Активни 749
Страници 29,609
За един ден 1,302,066
Нонсенс

Отвратените и отвратителните няма как да имат обща кауза

Общественото мнение е единно зад исканията за повече демокрация и по-малко олигархия, но няма как да се обедини по този въпрос с т.нар. политически елит
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
БСП и ДПС свикаха в София митинг под надслов "Не на омразата". Единственото, което постигнаха обаче, е да провокират още повече омраза.
Една от любимите теми на българските политици от всички цветове на дъгата е липсата на обща кауза, която да обединява българските граждани. Един през друг всички се вайкат за тази липса и не спират да говорят как, видите ли, на омразата трябва да се сложи край.

Да говориш против омразата, докато същевременно я провокираш, е отвратително лицемерие, което всъщност е една от характерните черти на т.нар. политически елит. Защото да струпаш партийните си активи в София и Пловдив не е нищо друго освен допълнително провокиране на омраза. Какво например доказаха БСП и ДПС като докараха на Орлов мост тези хора? Нима господата Сергей Станишев, Лютви Местан, Пламен Орешарски, Ахмед Доган, Делян Пеевски, Христо Бисеров, Емил Иванов и т.н. станаха по-симпатични на онези, които месеци наред протестират срещу тях? ГЕРБ не остана по-назад и съответно обра същите негативи с акцията "да си премерим активите". Герберите се опитват да представляват синята идея от началото на 90-те години, но, както е известно, историята най-често се повтаря като фарс.



И студентите им го казаха в прав текст,



макар че се отнасяше за лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който вече се виждаше в ролята на водач на протеста.

По-важното е, че приказките за липсата на обща кауза за българското общество са дълбоко неверни. Онзи политик, който ги говори, или не вижда по-далеч от собствения си нос, или просто се опитва да замаже проблема. Не е вярно, че обществото ни няма никакви каузи, около които да се обедини. Фактът, че в първите дни на протестите по улиците бяха хора с различна политическа ориентация, е достатъчно показателен. Общите каузи за България са ясни - реална, а не фасадна демокрация, повече лична отговорност от политиците пред обществото и намаляване на зависимостта им от олигархичните кръгове, реално, а не само юридическо членство в ЕС и т.н. Проблемът обаче е, че реализацията на тези каузи означава край на досегашния начин за правене на политика и за управление на страната. А това засяга прекалено големи интереси, затова осъществяването на тези каузи ще бъде много трудно.

Начинът за постигане на повече лична отговорност пред обществото от политиците е ясен и се нарича мажоритарен вот. Идеята за такъв вот на следващите избори дори беше един от лозунгите в началото на протестите, но впоследствие се изгуби в глъчката. Затова се погрижиха и управляващите с прецизен подбор на т.нар. представители на гражданското общество по време на обсъжданията на новия Изборен кодекс. Повечето от тях вкупом обясняваха, че мажоритарният вот е едва ли не най-лошото нещо, което може да се случи на България. И то само няколко месеца след като депутатът Делян Пеевски, станал такъв чрез пропорционален вот, бе избран за шеф на ДАНС от БСП и ДПС, сформирали свое парламентарно мнозинство също чрез пропорционален вот. И по тази, и по други теми от изборното законодателство мненията на т.нар. граждански организации, участващи в дебата,



подозрително съвпадаха с позицията на депутатите



Отдавна е ясно, че трябва да се помисли за механизъм, по който представителите на съдебната система и силовите ведомства да носят отговорност и пред общественото мнение. А не само пред този или онзи олигарх, на когото дължат назначението си. Фактът, че в Боянските сараи бяха по-добре осведомени по казуса "Бисеров", отколкото в главната прокуратура, е достатъчно показателен. Идеята за пряк избор на съдии, прокурори и полицейски началници също излиза на дневен ред от време на време. Но също така бързо затихва, засипана от критики за нейната несъстоятелност.

От протестите през тази година със сигурност стана ясно едно. Огромна част от българите са обединени в несъгласието си с начина, по който се управлява държавата в годините на прехода. Единственото, което ги разделя, е спорът кои точно са по-големите маскари. Гражданското общество има обща кауза. Но т.нар. политически елит въобще няма допирни точки с гражданското общество. Отдавна е известно, че едните са отвратени, а другите отвратителни. Ако сегашният политико-икономически елит иска да оцелее, неговите представители би трябвало да намерят начин да не предизвикват толкова голямо отвращение. И да потърсят сближаване с онези, които протестират. Те не са никак малко, само така изглеждат на пръв поглед. Това сближение няма как да мине без известни отстъпки и компромиси, които може би пряко ще бръкнат в джоба на елита. Но историческият опит е показал, че малките навременни компромиси на елита често предотвратяват големите кървави революции.

Партийните ежби между БСП и ДПС, от една страна, и ГЕРБ, от друга, не решават нито един важен въпрос, който да е в полза на общата кауза на гражданското общество. Тези ежби само и единствено крепят настоящото обществено и политическо статукво. А все по-ясно става, че то няма как да остане в този си вид.
55
3711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
25 Ноември 2013 19:27
... Огромна част от българите са обединени в несъгласието си с начина, по който се управлява държавата в годините на прехода...
- което се явява и исканията ни за смяна на системата. Една брънка от този процес е и нова конституция! За статията (изключая някои спорни=подлежащи на прецизиране моменти)
25 Ноември 2013 19:33
Това което е ясно безспорно е, че в България демокрацията не е на ниво. Тя остана недоразвита. Почна се, стигна се донякъде и някои хора се заеха да материализират заеманото служебно положение, вместо да довършат процеса, но това е обяснимо, защото повече демокрация означава повече прозрачност, а това пречи на корупцията. Всичко, което се случва днес е от демократичния дефицит. Онези с власт и възможност за влияние, които ги устройва да бъде така, умело използват особеностите на националния характер. Направо злоупотребяват за да няма развитие. Народът от своя страна им осигурява соататъчно здрава основа за техните безчинства. Съвсем скоро споделих някои наблюдения върху природата на българина. Трябва да се оправим, иначе няма да има оправия.

25 Ноември 2013 19:39
meh
25 Ноември 2013 19:42
Една от любимите теми на българските политици от всички цветове на дъгата е липсата на обща кауза, която да обединява българските граждани.
Аз за пореден път ще кажа, че обща кауза с Чехльо нямам и не искам. Кои са отвратени и кои са отвратителни е въпрос на мнение и не очаквам никой да налага мнението си над другите. Единственото което може да обединява хората в една съвременна държава е общи правила и задължения пред законите. От там нататък всеки е свободен да мисли и да прави каквото си иска. Мажоритарният вот вече беше експериментиран и беше напълно неуспешен, най-вече защото електоратът има партийно мислене. Дори най-добрия избирателен кодекс да се въведе (а този въобще не е лош), то пак няма да има ефект, защото хората като цяло нямат демократично мислене. Те виждат демокрацията като възможност да станат по-богати, като западните държави. Но между демокрация и богатство няма нищо общо. Никога в световната история не се е случвало държава да стане богата, защото е демокрация. Случвало се е обратното. Така че промените в нашето общество няма да се реализират от шайка келеши с качулки, които прескачат заграждения по нощите или се барикадират в обществена собственост. Те ще дойдат именно от хора, които действат в рамките на закона и демократичните процеси, които коригират конкретни нередности в системата и движат нейната еволюция към нещо по-добро. Най е лесно да се закачулиш и да подскачаш на площада. Несъразмерно по-трудно е да създадеш партия и да участваш в политическия живот. Св. Витков се справи. Но вандалите и келешите не могат - тях им дай да чупят и да надуват вувузели. Е, кои са "отвратителни"?
25 Ноември 2013 20:19
...но можеш да имаш с Пеевски и Бисеров.
25 Ноември 2013 20:31
Yantar, това че българинът слагаше знак == между демокрация и лъскав живот е вярно. Той затова и разруши с кеф соц къщичката и я замени с демо кочина. Но, ако няма единство /в стремежите, в идеята за бъдещето, в виждането за отношенията между хората и отношението към паразитите/, за какво ни е държава? Да спазва законите само? Ми те и сега се спазват, общо взето. Са, че законите са написани от бандити за бандити... да, ама се спазват. Бандитите такива закони си приеха, дет се вика, секи за себе си гледа.
25 Ноември 2013 20:39
"Големите кървави революции ..."

Альоу, афтуре, дан би стек да беше, голем и кървав, не революция? ОбъркАл си се нещо ... Ама шъ ти мине ... Винаги ви минава ...
25 Ноември 2013 20:41
че в България демокрацията не е на ниво

А коя е държавата, в която демокрацията е на ниво? Кой е еталонът за демокрация? Коя е държавата без корумпирани чиновници, без намеса на големия бизнес в политиката, без политически назначения, с непогрешима съдебна власт, без олигарси, плутокрация и мафия? В коя държава 4 - 5 000 негласували и 50-тина студенти могат да определят кой какъв пост да заема, и кога да има избори? В коя държава всички назначения в държавния апарат се одобряват от ранобудни, блогъри и кафеджии? Коя е държавата без "задкулисие", в която всички управленски решения се взимат на стадиона пред 50 000 зрители и се предава на живо по телевизията? Аз такава не знам. Демокрацията се свежда до няколко прости неща : свобода на словото, свобода на печата, свобода на придвиждане, свободни избори. Кое от това в България не е на ниво?
25 Ноември 2013 20:52
Некоя друга е държавата. Некоя, в която не се казва, че избори, допитвания и всякакви подобни не трябва да се правят, защото щяло да струва пари. Усещаш ли накъде бия. И не е верно, че народа (или хората), както предпочиташ, е некомпетентен за да решава "такива важни работи", както обикновено казват тук в недоразвитата ни демокрация.
25 Ноември 2013 21:06
Отдавна е известно, че едните са отвратени, а другите отвратителни. Ако сегашният политико-икономически елит иска да оцелее, неговите представители би трябвало да намерят начин да не предизвикват толкова голямо отвращение. И да потърсят сближаване с онези, които протестират

Е, това накрая няма логика и разваля цялото впечатление от написаното...
25 Ноември 2013 21:09
От протестите през тази година със сигурност стана ясно едно. Огромна част от българите са обединени в несъгласието си с начина, по който се управлява държавата в годините на прехода.

Кои протести? Февруарските? Или пърформънсите и УкОпациите?
Обединени в несъгласието? Не, разединени от несъгласието. Защото пойнтърите си кютеха през февруари и обясняваха,ч е тях не ги вълнуват социалните проблеми.
Отвратителни кои са? Хората на Цветан Василев или и тия на Прокопиев и Плевнелиев?
Накуцва на три крака тезата
"..."вярата" си да възпея:

че ще стане вълк овцата,

а певците като нея?!"...
Парите свършиха, "протестите" спихнаха. И започнаха да ни убеждават, че ние - доскоро не ХУИ, сме част от тях. Такава - обслужваща, недоразбрала, периферна...Ама някаква част...Индианците...Дето не знаят, че са от племето на вождовете...
----------------------------------
Сайтът на Генек

25 Ноември 2013 21:12
? Коя е държавата без "задкулисие", в която всички управленски решения се взимат на стадиона пред 50 000 зрители и се предава на живо по телевизията?

Куба, през първите години на Революцията. За пример ли да я вземем?

Целия исторически опит показва че всяко общество по-голямо от 10 000 души излъчва някаква каста, елит, които се наричат политици и поемат управлението. Просто "пряка демокрация" е невъзможна! Разликата между представителната демокрация и напр абсолютната монархия е начинът по който се "назначават" политиците. По-добър начин от парламентарната демокрация не е измислен. А тези които искат да управлява "качественото малцинств" да си спомнят че "олигархия" значи "управляващо малцинство". Това ли искат?
25 Ноември 2013 21:16
Мажоритарният вот вече беше експериментиран и беше напълно неуспешен


Абсолютна глупост. Мажоритарният вот никога не е бил използван в България! След 4-годишно "успешно" управление на Троегъзата ламя, магаре да се беше явило за мажоритарен кандидат - то щеше да бъде избрано. Оставам настрана сравнението между интелигентността на магарето и комуниста (и в чия полза всъщност е то). За да е валиден един експеримент е необходимо да бъдат изпълнени няколко предпоставки, които в случая с опита за мажоритарен вот не бяха. Ерго, от този експеримент изводи могат да правят само профани, хората, които някога са прелиствали учебник за техникум - не могат да черпят аргументи от подобен опит.
25 Ноември 2013 21:19
... електоратът има партийно мислене...
Те виждат демокрацията като възможност да станат по-богати


Хем имат партийно мислене, хем мислят сал за собственото си богатство.
25 Ноември 2013 21:21
Абсолютна глупост. Мажоритарният вот никога не е бил използван в България!

Не само, че е използвам, ами е използван повече от веднъж - все неуспешно. За ГЕРБ - мажоритарно за Боко; за НДСВ - мажоритарно за Дедосимо; за Атака - мажоритарно за Сидеряги. Сега предстои ново дваесе на Барекадата.
25 Ноември 2013 21:29
Никога в световната история не се е случвало държава да стане богата, защото е демокрация


В списъка на ТОП 50 от най-богатите държави, НЕдемокрациите са една шепа. В дъното на класацията (най-бедните) няма нито една демокрация. Мисля, че все пак се наблюдава някаква корелация между демокрация и богатство, противно на цитата по-горе, но, струва ми се, не за първи път откриваме откровени глупости, излезли изпод перото на един и същ автор.
25 Ноември 2013 21:33
Дори най-добрия избирателен кодекс да се въведе (а този въобще не е лош)


Този кодекс е плод на монтанската правна школа, хармонизиран от червеното острие от кюстендилско. Този кодекс може да е ставал някога там по времето на Априлския пленум, сега просто отразява тъпотията на авторите си.
25 Ноември 2013 21:33
Другаря Менгеме е прав и само ще го допълня, като кажа, че ония богати, но недемократични държави, са богати не благодарение на режимите или хората в тях, а защото отнякъде им тече - нефт, други неща, Тва е положението,
25 Ноември 2013 21:42
Мисля, че все пак се наблюдава някаква корелация между демокрация и богатство


Корелацията не е каузация, башка че понятието "богатство" има нужда от уточнение. "Богат" е относителна категория.
25 Ноември 2013 21:45
синята идея

Това пък животно какво е?
В целият текст срамежливо се заобикаля т.н. "реформаторски блок" и приносът му за раздухването на омразата в обществото.
Поради что се срамиш да ги туриш в кюпа с другите политици, бе, авторе?
Или "реформаторите" са целите в бяло?
25 Ноември 2013 21:46
Не е вярно, че обществото ни няма никакви каузи, около които да се обедини.


Може ли поне една!? Ама изчистена от - ако, надали, едва ли и от пърформанси. И здраво стъпила на земята, ако е възможно
25 Ноември 2013 21:59
Те ще дойдат именно от хора, които действат в рамките на закона и демократичните процеси, които коригират конкретни нередности в системата и движат нейната еволюция към нещо по-добро



Това са опорните точки, спуснати на някое партийно събрание. Априлското въстание съвсем не е било "в рамките на закона и демократичните процеси", но ний толкова глупаво се гордеем с него и "песни за него пеем", а то пък било недемократично. В същата графа ще трябва да впишем и Въстанието на Асен и Петър. А какво да кажем за кървавия 9-IX, а?

Най-много отива на куманези да говорят за демокрация. Същите тези, дето са убивали хора по улиците. Същите тези, дето от загриженост към ближния са им организирали лагери. Същите тези, дето са давали хората на прасета. Същите тези, дето са взривявали църкви, а сега са на първа линия при всеки по-голям християнски празник (особено хрисим ми изглежда Гоце, който, освен всичко друго, е бил и доносник).

Първият урок на агентите от ДС явно е бил за демокрацията, щото сега непрекъснато говорят за нея и "светват" студентите що е то демокрация. Творците на мракобесието...
25 Ноември 2013 22:06
Априлското въстание съвсем не е било "в рамките на закона и демократичните процеси


Абцелютно! И на повечето са хвръкнали тиквите и чорбаджии са докарани до просешка тояга. Да не те занимавам с подробности, но някои от тях освен с джоба са си платили и с главите - в рамките на недемократичните процеси. Не ти ли е неудобно да се сравняваш с подобни люде? И кво точно знаеш за априлци?
25 Ноември 2013 22:06
За статията
Естествено "отвратителните" няма как да се отвратят от самите себе си и да приемат правила, които да ги свалят от властта и на тяхно място да дойдат "отвратените". Което сочи може би, че бавно и сигурно вървим към момента, когато и на "грозните" и "глупавите" също ще им писне и тогава вече правителството и да не иска, ще си ходи, но на неговото място няма да дойде Боко, защото той просто е другото лице на олигархичното управление.
25 Ноември 2013 22:07
Най-много отива на куманези да говорят за демокрация

Къде-къде по-отива на д-р Менгеле да говори за демокрация.
25 Ноември 2013 22:07
Емил Иванов
Санджакбеят на Софийския санджак Емил Бей е симпатичен човек. Недейте така.
Натисни тук
25 Ноември 2013 22:38
Отдавна е известно, че едните са отвратени, а другите отвратителни
и vice versa.Един пример.За някои общности Калин Янакиев е отвратен а за други-отвратителен.Неговата кауза на криптофашист и лицемерен моралист не може да бъде обща кауза.
25 Ноември 2013 22:44
Чудех се, какво познато ми минава под шапката, като чета над и под чертата. После сетих - "Съдбоносни решения". Колко добри бяхме ние и колко лошо паднахме, казано на западните говори - "Играли сме добро али сме немали шансу".
25 Ноември 2013 22:56
Чисти мажоритарни избори в два тура никога не е имало в България. И ако олигархията имаше полза от тях, отдавна щеше да ги е въвела вместо партийните листи на Дъбов и Доган...
25 Ноември 2013 23:03
Calina Malina
Отдавна е известно, че едните са отвратени, а другите отвратителни. Ако сегашният политико-икономически елит иска да оцелее, неговите представители би трябвало да намерят начин да не предизвикват толкова голямо отвращение. И да потърсят сближаване с онези, които протестират

Е, това накрая няма логика и разваля цялото впечатление от написаното...

И си права, и много грешиш. Пропускаш слугинско-просяшката логика на това поръчково НПО-мат'рялче точно в този абзац, който носи основните му послания "...И да потърсят сближаване с онези, които протестират....Това сближение няма как да мине без известни отстъпки и компромиси...". Всъщност НПО Х.У.И. авторчето в прав текст артикулира сълзливата молба на платените офшорно-инкомедийни и НПО-реформаторски маргинали-протестърчета, да им бъдат уредени поне няколко депутатски места. Нали трябва да си отработят НПО-хонорарите и да обслужат чуждестранните си работодатели и техните анти-български интереси. Остава обаче, един чисто технически въпрос. Стотината маргинали-протестърчета не представляват никого освен своите НПО-работодатели и офшорните си чехльовско-инкомедийни ментори. А гласоподавателите най-много мразят подобни бутафорни платени"демократи" и "борци". Да не говорим, че комичните им "партии" и "блокове" са прекрасна илюстрация на шегичката "Много вожд, малко индианец". А като капак на всичко, те нямат, абсолютно никакви политически идеи и програми, и единственото, което повтарят в шизофреничен делириум е "Оставка". Нали се сещаш, че на избори това вече не минава и предизвиква само снизходителни усмивки. Но трябва да те поздравя , веднага си схванала лицемерието, алогичността и липсата на елементарен морал в този откровено поръчков текст, който е една доста вонлива каша от ноторно известни неща, много полуистини, и основно от доста примитивни НПО-мантри и мокри фантазии...
25 Ноември 2013 23:22
Мдаам, ми аз и твоето лицемерие мога да отчета ... пак веднага. Използването на чужди оценки, за да се пробутва собствена аргументация директно я пращам на боклука.
25 Ноември 2013 23:26
За малко да се задавя от смях:
Другаря Менгеме е прав
25 Ноември 2013 23:49
А, какво да кажем за септемврийци и тяхното въстание организирано и платено от Втория интернационал. И позорното бягство на Димитров и Коларов през Югославия, та чак в Австрия...
26 Ноември 2013 06:09
А, какво да кажем за септемврийци и тяхното въстание организирано и платено от Втория интернационал.

26 Ноември 2013 06:53
...
26 Ноември 2013 06:57
Превратаджийство или поне опит за такова се прави с няколкодесетки кг тротил, не с афинитет - справка атентата в Св.Неделя.

/Виждам, че си изтрила горния си пост, където каза, че Реформаторския блок не бил споменат, може би защото с афинитета си към превратаджийство напомнял за Народния блок. Добре си направила, само че нямаше нужда тогава да коментираш след мен, защото се губи контекста и връзката./
26 Ноември 2013 07:02
Превратаджийство или поне опит за такова се прави с няколкодесетки кг тротил, не с афинитет - справка атентата в Св.Неделя


Тцъ, искайте си парите от даскала си по история обратно. Преврат се прави, като свалиш от власт законно избрано при демократични избори правителство. Не е задължително да режеш главата на министър-председателя всеки път обаче, но веднъж е свършило работа... Което, както и настъпилият след туй терор, поставящ началото на нескончаема гражданска война на практика, и убийството на мнозина опозиционни депутати по софийските улици през 24-25-та именно води до безсмисления атентат от 1925. Нещата имат причини, поводи и последици. Които не е редно да се бъркат помежду им.
26 Ноември 2013 07:17
Глупости на квадрат. Опорни ••

/Виждам, че си изтрила по-горния си пост, където каза, че Реформаторския блок не бил споменат, може би защото с афинитета си към превратаджийство напомнял за Народния блок. Правилно си го изтрила, само че нямаше нужда тогава да коментираш след мен, защото се губи контекста и връзката./

26 Ноември 2013 08:42
Изтрих горния си пост, защото съдържаше грешка в информацията. От това фактът, че СДС, ДСБ и останалите им превъплъщения имат афинитет към превратаджийството, не се променя. На два пъти дойдоха на власт - през 91 и 97 след добре режисирани преврати. Сега ни се демонстрира трети опит.
26 Ноември 2013 09:45
Горолом
25 Ное 2013 23:49

А, какво да кажем за септемврийци и тяхното въстание организирано и платено от Втория интернационал.

Абе те спраяха и "Мелодия на Годината " бе ..!
Нима не помните ...! Разработка!
Искат да ликвидират Българския Производител ...!
26 Ноември 2013 10:11
Ако сегашният политико-икономически елит иска да оцелее, неговите представители би трябвало да намерят начин да не предизвикват толкова голямо отвращение. И да потърсят сближаване с онези, които протестират. Те не са никак малко, само така изглеждат на пръв поглед. Това сближение няма как да мине без известни отстъпки и компромиси, които може би пряко ще бръкнат в джоба на елита. Но историческият опит е показал, че малките навременни компромиси на елита често предотвратяват големите кървави революции.


За това ли била цялата тази дандания?! Известни отстъпки и компромиси, които може би пряко ще бръкнат в джоба на елита? Малки навременни компромиси на елита?

Ами че бръкнете се в джоба де, наемете го този автор за трийсетина сребърника, да ви ги подскаже бре, елита! Някой и друг компромис ... Отстъпчица някоя ... Пък после можете купи и грънчаревата нива ...



Ей те това сте протестерчетата! За това и ви гледат с презрение и недоверие! И така ще бъде!
26 Ноември 2013 10:28
Къв елит?! Елитът стои отвън и няколкото милиарда годишно източвани от нас в полза на световната олигархия са им суха статистика и жълти стотинки. Въпросният планетарен елит си е изработил безотказно действащи буфери с цел отклоняване на вниманието и посочване на "виновници": администрация, малцинства, имиграция, и в по-тежки случай политическа класа и местна "олигархия". и се крият зад тези мантри повтаряни от тинк-танкове, нарочни полит. формации, цоциолози и др. манипулатори, и си пазаруват шести самолет и осми остров, и се смеят на драмите по разни парцелирани територийки. ама като има балъци да вярват в светлия и хуманен капитализъм така ще е !
26 Ноември 2013 10:46
SvSophia, 26 Ноември 2013 08:42

26 Ноември 2013 11:27
Нещо на кухо ми звучи цялата тази тема. Първо, което е и най-маловажното - за да избира човек, без значение дали е мажоритарно или пропорционално - трябва да има информация. Да има знания. Да има поне малко понятие за онези, които се гласи да избира. Какви са те, как са живели досега. Можем с голяма точност да предвиждаме бъдещите постъпки на човек, ако познаваме добре миналото му. Ако някой има навика да чупи чинии като се напие, то можем да се обзаложим, че ще го направи пак при следващото си пиянство. А ние какво знаем за тези хора, дето желаем да ги избираме? Изобщо, понзаваме ли ги поне мъничко? Какво знаем за навиците им, възпитанието им, моралът и душевността им? Нищичко. Познавам един бивш министър на правосъдието, който имаше навика да спи с жените на приятелите си, явно моралът не е най-силната му страна. Да, ама тези факти са неизвестни за избирателите, пък и ако ги каже някой, ще го обявят на мига за лъжец и клеветник. И се гласува най-вече по партиен принцип. Тоя от нашите ли е? От нашите. Гласувай! С две думи, ние не знаем нищичко, ама абсолютно нищо за онези, които се гласят да влизат или да останат за още един мандат във властта. Е, как да избираме тогава?
Второ, което е и по-важното, ние (като общество) имаме твърде малко силици за демокрация. При всяка една от онези демокрации, които днес е прието да се счита за успешни, утвърдени и класически, схемата работи така - обществото се държи относително сито и приспано, а елитите през това време си правят каквото искат (буквално). Обществото там (стадото) си има осигурено битие, а съзнанието им се държи замъглено чрез спорт, телевизии, компютри, интернет, булевардни романи, Биг Брадър, секс и т.н. и т.н. У нас я има само втората част, а битието е такова, че е срамно дори да се говори за него. И ефектът е все едно на изпосталял от глад и студ човек да дадеш чаша ракия - той я изгълтва и после не става ни за работа, ни за разговори, ни за нищо. Ако продължиш това още няколко дни, жертвата направо си се пренася в отвъдното, или най-малкото вече не живее, а вегетира. Е, у нас точно това става. Демокрацията е за по-устойчиви общества.
26 Ноември 2013 12:33
Давам мнение за статията. Авторът лелее любовта на нашенеца-бюргер. За съжаление , както е казал шопа, такова животно (у нас) няма. Обаче има разлика между д ва лозунга: "Да на свободата! Не на омразата!" и "Оставка". Авторът отвратен ли е или (с извинение) отвратителен? А може би е княз Мишкин?
26 Ноември 2013 13:22
Една от любимите теми на българските политици от всички цветове на дъгата е липсата на обща кауза
Причина за това е че много от нашенците не вярват и не разбират хората които заменят съществуващи български думи с чуждици. Хора с нещо робско в душата, без да се усещат. Като как си представяте в английското народно събрание, да ползват за щяло и нещяло чужди думи ? Като нашите -- те не обсъждат а дебатират, не разговарят а дискутират.
Либене, това, което казва думата "кауза" си има българско обозначение -- "дело". И двете понятия са единосъщни. Само не излизай с кокошкарските похвати, че "кауза" не означава "дело", а нещо по-така. Или с другия трик -- че се обогатявал езика. Не, езика се опростачва кога заменяш съществуващи родни думи с чуждици. Опростачва се и мисленето -- принизяваш своята същност и величаеш чуждите същности... с всички произтичащи от това последствия
26 Ноември 2013 13:35
... Огромна част от българите са обединени в несъгласието си с начина, по който се управлява държавата в годините на прехода...

Това, което ги обединява, е единствено фактът, че бяха разочаровани в очакванията си бързо да изравнят жизнения си стандарт с този на развитите западни държави. И - напълно естествено за привикнали към по-пасивен начин на живот хора - обвиниха за това всички други, но не и себе си. Оставиха се да бъдат лъгани с нелепи обещания от рода на 800-те дни, сляпо вярваха, че само да влезем в ЕС и 'ония ще ни оправят', продължават да се надяват, че ще се появи най-после Добрият Цар, при който всичко 'ще се уреди', ще станем 'нормални'.

А критиките са насочени към държавата по две (поне) съвсем прости причини - защото са закърмени със съзнанието, че държавата е отговорна за всичко, за добро или лошо и че тъкмо държавата е длъжна да реши всички техни проблеми, дори и спорове с частен работодател и, второ, защото непрекъснато има някой, който, в егоистичния си стремеж да се добере до властта, внушава на народа, че нещата са зле, защото на власт не е той, а някой друг.

А че държавата може да се управлява по-добре е безспорно. Само че, не много по-добре.
26 Ноември 2013 13:41
Вишински -
Особено за втория абзац.
Вчера, май, четох едно интервю на Чомски, в което той отбелязва как в САЩ понятието 'working class' е подменено с 'middle class'. Е, нашата работеща класа май няма да доживее до щатската средна
26 Ноември 2013 13:42
Гладиатор,
По принцип си прав, но 'кауза' е чуждица, отдавна придобила гражданственост в българския език.
26 Ноември 2013 14:05
Защо противопоставяме отвратените на отвратителните?
"Отвратителните" (политиците) са легитимно избрани (или допуснати с негласуване) от "отвратените"! За това не е виновна демокрацията, нито "системата". А сега така нареченото "гражданско общество", вместо да се засрами и поучи, търси вината в несъществуващата ДС, в бившите комунисти и милиционери, в "морала". А забелязахте ли че "народът" протестира не толкова срещу кражбите на властта, а че "крадат без нас"?
Морал? Морално е аз да открадна!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД