:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,402
Активни 452
Страници 4,967
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

И в този мандат няма да видим наш вуз в световните рейтинги

Стратегията за висше образование пожелава на едро, но не дава решения за най-важните проблеми на сектора
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Според проекта липсата на кандидати за висшите училища е един от основните проблеми, с които системата трябва да се пребори.
Преди десетина дни просветният министър Анелия Клисарова представи проект на стратегия за развитието на висшето образование за периода 2014-2020 г. Сериозната дискусия по него тепърва предстои. За нуждата от реформи във висшите училища едва ли ще има спор. Наскоро Европейската комисия отново разкритикува България, че във висшето образование е постигнат скромен напредък по отношение на реформите. В този контекст беше любопитно да се види къде новият екип на МОН вижда проблемите и как предлага да се решат.

Документът дава относително обективен анализ на проблемите - мрежата от висши училища е прекалено раздута за страната; делът на завършилите университети и колежи сред българите на възраст 30-34 г. е незадоволителен; съотношението студенти/преподаватели е твърде лошо; затруднен е достъпът на социално слаби младежи; увеличава се образователната емиграция; има драстично разминаване между профила на подготвяните висшисти и реалното търсене на пазара на труда. За последното е показателен фактът, че по-малко от 30% от завършващите студенти се реализират по съответната професия. В същото време се очертава остър и траен дефицит на кадри в инженерни и технически специалности. Сред проблемите на сектора, очертани в проекта, са още заниженият контрол, летящите професори, както и приемът в



авангардни и несвойствени специалности



единствено с цел привличане на студенти. Дотук добре. Какво предлага министерството?

Един от проблемите е свързан с производството на висшисти, които не са пригодни на пазара на труда, но бизнесът присъства като имагинерна сянка в документа - говори се за "подкрепа от бизнеса и държавата на съвместни междууниверситетски програми", "създаване на широка и ефективна мрежа от партньорства между висшите училища и бизнеса", "ще се разчита и на инвестиции от бизнеса за разработване и внедряване на иновативни технологии". Каква обаче ще е ролята на бизнеса, освен че се очаква да дава пари, е твърде неясно. Конкретиката е оскъдна - признава се, че работодателите трябва да участват в програмите за обучение... на възрастни. Една от целите за повишаване на пригодността например е до края на 2014 г. 80% от учебните програми да са модернизирани - за такава консервативна система това може да е само кухо пожелание.

Твърде общи дори за формата на една стратегия са и заявките за промени в управлението на университетите. Говори се например за въвеждането на университетски борд, който да се занимава със стопанското управление. Предложението на МОН е "общо до 70% от местата да са за външни членове и студенти". Кои са "външните" - шефове на фирми, представители на работодателите и синдикатите или от неправителствения сектор, не е ясно. Няма и думичка кой ще номинира членовете на борда, какви ще са правомощията му, пред кого ще се отчита. Самите автори на проекта признават, че това е "едно от най-сериозните предизвикателства" и че е "твърде деликатна тема в академичния и публичния дебат за продължаване на реформите". Затова не е и чудно, че ректорите побързаха категорично да отхвърлят идеята още при първото представяне на проекта, а просветният министър тутакси се примири, че



"щом ректорите не са съгласни, борд няма да има"



Всъщност идеята за по-прозрачно и ефективно управление на държавните висши училища не е нова. Още по времето на тройната коалиция министърът на образованието Даниел Вълчев се опита да сложи държавни юзди на ректорите, а по онова време сегашният министър бе ректор на варненския Медицински университет. Тогава Съветът на ректорите отхвърли идеята с аргумента, че се нарушава автономията на висшите училища. В годините обаче тази автономия се разпростря много нашироко. Това е една от причините за буксуването на реформите - много ректори на държавни висши училища се изживяват като несменяеми феодали и говорят за "моя университет". Да не напомняме драстични примери като ректора на Свищовската академия. Очевидно и този министър няма волята да прокара промени в това отношение.

Моделът на финансиране също е тема, която само се маркира в стратегията, без да се предлага ясно решение. Предлага се смесен модел, при който държавата гарантира минимален праг за субсидиите, а другата част се осигурява чрез "пазарна конкуренция между висшите училища", като тук се посочва и "възможността за извършване на по-широка стопанска и предприемаческа дейност". На практика обаче това е запазване на статуквото. Според министерството трябва да се въведе широк вход и тесен изход и увеличаване на финансирането според качеството. Макар този модел да е един от начините за естествено намаляване на броя на вузовете, липсват ясни разчети как във времето ще се увеличава тежестта на този вид финансиране.

По темата за финансирането, разбира се, следва да се отбележи и желанието на министерството да стимулира студентите по дефицитни специалности като педагогика, инженерни и природни науки, но дотам. В същото време се предлагат екзотични идеи с неясна цел - например държавата да предоставя



субсидии за храна и общежития



и на студентите от частните висши училища. Към момента е нелогично и неприемливо държавата да предлага подобна мярка по две причини. Първата е, че висшето образование не е задължително и няма логика държавата да подпомага частните студенти по този начин, преди да реши същия въпрос с учениците от частните училища. В момента те нямат право на стипендии, въпреки че образованието до 16-годишна възраст е задължително и гарантирано от конституцията. Второ, частните университети и колежи работят на принципа на търговските дружества и формират печалба. Тоест ако в случая се пледира за равнопоставеност, тя трябва да се отнася и за контрола - в момента например държавата не може да санкционира частен университет, който обучава с 40% повече студенти от капацитета му.

Всъщност най-главното, което липсва на стратегията, е обяснение как ще се постигнат главните цели - повишаване на качеството на обучението, превръщането на България в желана образователна дестинация и влизането на родни вузове в международните рейтинги. Прозорливият анализ на слабостите в системата е добро начало, но министерството трябва да направи и следващата стъпка. Защото е ясно, че слабите места няма да се "поправят" от само себе си. Неслучайно и Европейската комисия отбелязва значението на политическата воля при провеждането на реформите. Иначе ще продължим да се надбягваме към дъното, както оригинално се отбелязва в проекта.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Още на първата дискусия по проекта - с ректорите, просветният министър с готовност се отказа от една от най-важните идеи - промяната в модела на управление. Председателят на Съвета на ректорите и ректор на столичния Медицински университет проф. Ваньо Митев категорично възрази от името на колегите си срещу въвеждането на университетски борд, който да се занимава със стопанските въпроси на вузовете.
9
2345
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
02 Декември 2013 02:13
Така е, уважаеми господа. Няма да има инженери по три причини: трудно се става инженер, малко им плащат в България и много лесно се емигрира (търсят ги навсякъде). За разлика от политолози, социолози, психолози, философи и т.н., където лесно се взема диплома, и са ненужни в "страната и в чужбина". Тези последните ще си стоят в България и ще ви управляват.
02 Декември 2013 02:36
Сред проблемите на сектора, очертани в проекта, са още заниженият контрол, летящите професори, както и приемът в авангардни и несвойствени специалности единствено с цел привличане на студенти.

Я, колко интересно. Просто речено, студентите си измислят специалност и си купуват диплома, а професорите си запълват бюджета чрез прелитане. Не е ли време да се усетим, че сме в епохата на глобалните технологии и измислените студенти могат да си седят у дома си и да си запълват времето с курсове по интернет? Професорите няма да имат нужда да летят, верно, ще се спихнат една купчина измислени ВУЗове, на които само името им е такова, инак са продавачници на дипломи. Специалностите, по които няма търсене, просто не се финансират - на който му се ще да работи по проект за сравнителното измиране на медузите при Симеон Първи и Симеон Втори, си плаща за гяволука.
Миналият май присъствах на една много интересна лекция по математика в СУ. В залата имаше трийсетина отегчени млади хора. Няма въпроси, няма интерес, преподавателят безсилно вдига ръце и казва добре де, половината са на работа, но защо ходите изобщо на лекции, като нищо не искате да научите? Ами щото ни трябва диплома, иначе всичко сме си го изучили на място в работата, пряко и дипломатично казва млад момък, който през пет минути си гледа часовника, защото след лекцията отива да си изкарва парите.
02 Декември 2013 10:52

Ами спомнете си за вчерашния професор - философ. 3000 студенти учат философия. И след това накъде?
Марксистите развиха идеята за базата и надстройката. Базата- това, което произвежда е основното, а след като имаме базата другите неща са надстройката. Той един световен шампион от Разградско навремето го беше казал: "рЪнЪта прави борбЪта". Ама сега е първо борбата, пък за рЪнЪта няма студенти. То и няма къде да работят след като промишленост и селско стопанство бяха бастардисани от тези дето сега са се нагъчкали в така наречения реформаторски блок - ПОМООООЩ РЕФОРМИРАТ НИ!!!!
02 Декември 2013 12:02
Ами щото ни трябва диплома, иначе всичко сме си го изучили на място в работата, пряко и дипломатично казва млад момък, който през пет минути си гледа часовника, защото след лекцията отива да си изкарва парите.

Както сте я подкарали, скоро и университетите ще последват болниците,държавната администрация, медиите...абе, всичко да е у София. Е, този студент няма да си учи във Върна , Русе, или в Габрово (там където е домът му), а ще трябва да блъска път до София, да търси скъпи квартири и т.н. А всичко туй пари страва, на няма страшно, в столицата работа, бол. И така се затваря кръгът, но образованието като занимание става все по-второстепенно и несериозно занимание.
02 Декември 2013 13:44
Мани ги тия световни рейтинги - нито са от БАН, нито са по БДС. Ние си имаме наши си класации. И като погледнеш кой българин въобще са сложили в световните класации - Стоичков. Айде бе, всички го знаем какъв е.
02 Декември 2013 13:49
Очаква се след укопацията рейтингът на СУ да скочи (накъде?).
02 Декември 2013 16:14
БАН не прави рейтинги. Те са заети с много важни проблеми: откъде да намерят пари за отопление, с преливане от пусто в празно, с "вода шурти - статия се пише" и т.н.
02 Декември 2013 16:27
Е, този студент няма да си учи във Върна , Русе, или в Габрово (там където е домът му), а ще трябва да блъска път до София, да търси скъпи квартири и т.н.

Ами не става да си учат по къщята металолеене например - практиката да се носят малки вагрянки вече не важи. Неразумно е да се разпиляват ресурсите по градове и паланки. Но когато аз учех, и в Пловдив, и във Варна имаше къде да се учи, а в София имаше студентски град, далеч не луксозен, но обитаем (лични спомени) за разумни пари. Е, имаше народ да плаща квартири, но който си беше надвил на масрафа.
02 Декември 2013 17:31
Докато има луди (данъкоплатци) ще има и кой да яде баницата (университетите).
В България е нарушен един основен принцип - че който плаща - той поръчва музиката.
Вследствие на което, университетите ще си свирят каквото искат и както си го могат, т.е. ще създават каквито си искат специалности, и ще обучават заблудилите се в тях студенти както си могат. А държавата да им поема издръжката за сметка на данъкоплатците. Къде тогава отива мотивацията на преподавателите да се усъвършенстват.
Уважаеми, съграждани, четящи този вестник, някой от вас чел ли е скоро "научен труд" на скоропроизведени "професори". Ако прочетете, категорично ще отпратите децата си да учат навън. Всъщност, децата на почти всички познати български доценти и професори, учат, или завършиха, небългарски университети. Какво по-показателно за българското висше образование!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД