:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 164
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Парадокс

Либия е свободна, но не ходете там

Тъжната истина е, че диктаторските държави в Северна Африка и Близкия изток не бяха заменени с нещо по-добро
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Жител на Бенгази държи плакат с надпис "Неподчинението в Бенгази започва днес", докато негов съгражданин чете решението на градските власти да обявят гражданско неподчинение заради използването на сила от страна на правителствените части при потушаване на вълненията там на 25 ноември. Самите вълнения бяха предизвикани от действията на местна проислямистка групировка. В тях загинаха 9 души, а 49 бяха ранени.
Показателно е да се прочетат препоръките за пътуванията в чужбина на Министерството на външните работи към британските граждани за сигурността или липсата й в държави, където правителството подценява опасностите. С удоволствие прочетох страховитите съвети на министерството за Ирак отпреди 8-9 години, които предупреждаваха пътуващите да не стъпват там заради свирепото и широко разпространяващо се насилие. Това бе в рязко и понякога абсурдно противоречие с Тони Блеър и неговото правителство, които остро смъмряха журналистите, че преувеличават опасностите, и твърдяха, че 14 от 18-те провинции на Ирак са мирни. Бълвайки подобни оптимистични глупости, Блеър се появи с бронирана жилетка в Зелената зона на Багдад на "изненадваща" визита след полет с вертолет от летището.

По същия начин чуждестранните политици правят сега "изненадващи" посещения в Либия, както го стори Дейвид Камерън през януари - ако те изобщо се осмелят да отидат там. Само допреди година акцията на НАТО в Либия през 2011 г. в подкрепа на бунтовниците бе представяна като успешна външна военна намеса, която може да послужи като пример за това, което САЩ, Великобритания и Франция трябва да направят и в Сирия. Не са много онези, които все още вярват в това, но ако все пак вярват, нека погледнат последните препоръки на министерството за Либия, актуализирани на 22 октомври и придружени с полезна карта.

Либия е разделена на две зони, обозначени с тъмни и светли цветове, за да илюстрира различното равнище на несигурност. Новината не е добра за потенциалните туристи:



тъмният нюанс покрива 85% от страната,



включително петролните полета, Сахара, както и голяма част от бреговата ивица - области, за които министерството съветва "да се избягват всякакви пътувания". Горната дясна част и горният ляв ъгъл на картата са области, отбелязани с по-светъл нюанс и включват Триполи и крайбрежния път - чак до Мисрата на запад и издутината на Киренайка в източната част на Либия. Тук министерството пак съветва срещу всякакви пътувания - с изключение на неотложните. Но пътниците трябва много внимателно да изучат картата и придружаващия я текст, защото има кафяво петно около Бенгази - столицата на Киренайка, което показва, че министерството преценява града като опасен за посещения. В действителност всеки планиращ обиколка на тази част на Либия трябва да отбележи, че картата създава впечатление, че цялата Киренайка е достатъчно безопасна за "неотложно пътуване", но текстът излъчва по-малка увереност - той подчертава, че пътуващият трябва да се придържа към "крайбрежни области от Рас Лануф до египетската граница, с изключение на Бенгази и Дерна". Дерна държи рекорда по изпращане в Ирак на чужди бойци и терористи самоубийци от всеки друг град в мюсюлманския свят.

Няма съмнение, че министерството има право. Либия се превърна в една



от най-опасните части на света



Неотдавна бе застрелян командирът на либийската военна полиция Ахмад ал Баргати, докато напускал джамия в Бенгази. Миналата година е имало 80 такива убийства на високопоставени военни и полицейски командири. Убийството на Баргати пък стана малко след като либийският премиер Али Зейдан бе за кратко отвлечен от хотела си в Триполи без нито един изстрел от охраната му. Добивът на нефт в Либия падна до 600 000 барела дневно, той почти бе спрял през лятото, а милициите, охраняващи петролните съоръжения, завзеха пристанищата на изток.

Това може да се отдаде и на постреволюционния хаос, който е неизбежен след свалянето на режима на Кадафи преди две години. Но ситуацията със сигурността не се е подобрила, дори се е влошила, след като 225 000 либийци бяха регистрирани като членове на милициите, които са въоръжени и платени от правителството. Идеята беше тези въоръжени лица, от които само 1/10 са се борили срещу Кадафи, да бъдат постепенно включени в държавните институции за сигурност и така да бъдат поставени под контрол. На практика се случи точно обратното - милициите и техните командири се организираха и често превъзхождаха силите на редовната армия и полиция. В Киренайка бившият бунтовнически предводител Ибрахим ал Джатран командва 20 000 въоръжени лица, които контролират съоръжения, произвеждащи 60% от петрола на Либия.



Милициите и полевите командири запълват вакуума,



оставен след падането на Кадафи. Тържествуващите противници на стария режим обясняват провала по създаването на стабилно управление с липсата на държавни институции, които били отслабнали при управлението на Кадафи. В това има нещо вярно, но по-точното обяснение е, че Кадафи бе свален най-вече от НАТО, който използваше своята въздушна мощ, докато либийските милиции действаха като прочистваща сила. Когато Кадафи падна, неговите врагове нямаха политическата и военната сила да заменят режима му или да решат икономическите проблеми, които старият режим не можеше да разреши. Безработицата бе 40% и младите мъже без работа не виждаха друга алтернатива освен да хванат оръжието и да се присъединят към милициите.

Но либийците не са единствените. Без изключение националните и опозиционните движения в Близкия изток, Северна Африка и Кавказ се провалиха през последните 20 години в опита да сменят диктаторските държави и чуждестранната окупация с нещо по-добро. Чеченските националисти се бориха героично срещу руснаците в началото на 90-те години, но се превърнаха в изнудвачи и гангстери към 1999 година. Режимът на Саддам Хюсеин бе катастрофа за иракчаните, но взелата властта иракска опозиция стана по-алчна, по-подкупна и по-неработеща в сравнение със стария режим.

Каква е причината за тези провали? И въстаниците, и техните външни поддръжници са пропуснали да помислят



какво ще правят с властта,



щом тя бъде взета. Те дълго демонизираха Саддам, Кадафи и Асад като причина за всички проблеми в техните страни. Смятали са, че всичко ще се оправи, щом тези държавници си отидат. Вярвайки в същото, чуждите медии недоумяваха защо проблемите на Ирак и Либия не се изпариха след отстраняването на старите лидери.

Национализмът или социализмът - или поне държавният контрол върху най-важните предприятия - бе политическата и социалната спойка на държави като Ирак, Сирия и Либия при управлението на старите им лидери. Корупцията и приватизацията в полза на управляващите семейства стопиха тази спойка, но победилите опозиционни сили нямаше с какво друго да я заменят освен с разколничество и племенна солидарност. Либия може да не успее да създаде държава, която да е за предпочитане пред старата, но същото е тъжна истина и за всички други опозиционни движения в региона.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Деца поднасят цветя на войници от правителствената армия в Триполи. Армейски части влязоха в столицата, за да въдворят реда след сблъсъците през ноември между жителите и намиращите се в града милиции от западния град Мисрата. Столичани бяха недоволни от присъствието на милициите, а в сблъсъците загинаха 34 мирни граждани и 450 бяха ранени. Впоследствие милициите се изтеглиха от града.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Столичното пристанище опустя в средата на ноември заради стачка (17-19 ноeмври) на служителите му. Те протестираха срещу насилието в Триполи, предизвикано от разположените в града милиции от град Мисрата.
21
5331
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
02 Декември 2013 21:43
Те дълго демонизираха Саддам, Кадафи и Асад като причина за всички проблеми в техните страни.

Всъщност тези които демонизираха Саддам, Кадафи и Асад са западните медии. Целта беше ясна, да се промият мозъците на разните Гозамбовци и Орлета. Сега идва отрезвяване от типа: "каква я мислехме, каква стана!"
Ще ми е интересно да чуя коментарите на разните привърженици на държалета. Ама се съмнявам, че ще коментират сегашната ситуация в Либия, сега те са фокусирани на Украйна.
02 Декември 2013 22:06

Такова е инженерството на Запада- "След мен/нас и потоп" - само дето потопа пренасочва човешката маса на излъганите овчарчета и скоро Париж и Лондон ще са гета. Не в покрайнините, а в центровете си. Всичко се връща на този свят.

У нас плюнките са същите...
02 Декември 2013 22:26
Сори, сори, сори!
Оп-с-с, пардон!
Много се извиняваме, но наистина не искахме да пострада дори един човек или животно.
Просто ни трябваше да си вземем нефта, кой знае как оказал се в пясъка под вас, и безполезните пари на Кадафи.
Повече никога няма да правим така, обещаваме, честна дума!
В замяна ще ви дадем много креативни съвети как да направите икономиката си ефективна и конкурентна, обществото - демократично, а медиите - разбира се, кой би могъл да помисли нещо друго - обективни и независими!
02 Декември 2013 23:29
Светът се нагнетява за нова война. Историята се повтаря. Европа отново ще е в центъра.
03 Декември 2013 01:31
Какво в статията не е ясно, та да се коментира? Доскоро държавата се командваше от една банда, а сега от няколко съпреничещи си.
Която и да е от тези банди няма да се справи по-зле ако има абсолютна власт, нещо повече, има шанс лидерът и да е по-малко откачен кадафито.
Там е работата че изгледите това да се случи са малки. Наремето кадафито взе властта с измама - направи преврат, излъга че ще стои на власт само две години да подготви почвата за държава на всички араби, но се задържа 40 години, като разполагаше с абсолютна власт за каквато сваленият крал Идрис не си е и мечтал.

Днес никоя от либийските фракции не може да разчита на такава измама, само на сила. Може би това е шанс за страната - ако главатарите имат достатъчно акъл да се устетят че нямат достатъчно сила за цялата власт - може да се съгласят на някаква подялба че да не загубят и това което имат. Ако това не стане Либия ще се разпадне.
03 Декември 2013 01:55
ORACLE,
/:/ "...Може би това е шанс за страната - ако главатарите имат достатъчно акъл да се устетят че нямат достатъчно сила за цялата власт - може да се съгласят на някаква подялба че да не загубят и това което имат. Ако това не стане Либия ще се разпадне"
............................................................................
Това САЩ, Запада-и ти!- кога го разбрахте и схванахте?! Преди бомбенето на Либия и убийството на Кадафи, или след това?!
А?!
П.П. Т`ва "ГЛАВАТАРИТЕ" по новите указания на САЩ и Запада ли е?!
03 Декември 2013 02:23
А защо разпадането на Либия трябва да е проблем, а на Чехословакия не беше?
Защо подържането на изкуствено създадени държави трябва да се прави насила? За кефа на диктаторчетата-узурпатори?
Дали ще има Либия или Триполитания и Кренайка на мен ми е все едно. Важното е управлението да се ползва с подкрепата на мнозинството местни, да е сравнително цивилизовано и да не създава проблеми на съседите си и на света. Управлението на клана кадафито беше пълен провал по всяка от тези три точки.
Същата беше работата на саддам и сега на асадистите. Ама след тях щяло да има хаос? Ами ще има разбира се. Тези хора са част от проблема, не от решението му.
03 Декември 2013 04:49
Западът/към който вече се броим и ние/, се забърка в редица конфликти в региона.
Уж за да освободи народите и въведе справедливост, но се получи хаос, неконтролиран по никакъв начин.
Банди главорези се вихрят из Афганистан, Ирак, Либия, Сирия.
Това ли са нашите ценности, които искахме да наложим там?..
Дори Обама/когото се опитаха да вкарат в стария сценарий/ се отказа от подходът до този момент и се отдръпна от него за Сирия.
03 Декември 2013 06:02
Тъжната истина е, че диктаторските държави в Северна Африка и Близкия изток не бяха заменени с нещо по-добро
Ами че тая истина някои я повтаряха още в зародиша на конфликта, ама кой да ги чуе.
03 Декември 2013 06:07
Западът/към който вече се броим и ние/, се забърка в редица конфликти в региона.
То като гледам продължава да се забърква. Този път на изток (Украйна). Ама там белята може да стане много голяма. Може да се окаже начало на верижна реакция в която да пламне конфликт, в който да бъде въвлечена и ядрена държава.
03 Декември 2013 07:21
Никога и никъде след свалянето на диктатура животът не е ставал по-хубав. Диктатурите се крепят на насилствено създадена йерархия която бива пометена и на нейно място се започва от гола поляна . В зависимост от степента на развитие на обществото организацията на посттоталитарното общество отнема от няколко години до няколко века. Интересно на България колко време ще и трябва.
03 Декември 2013 08:13
Либия е свободна, но не ходете там
На тези западняците много късно им стана тъжно. Ако ме бяха питали преди да бомбардират, щях да им кажа какво ще стане. Какво пък значи СВОБОДНА, като на всеки ъгъл могат да те убият. Диктатурите Кадафи, Хюсеин и др. които бяха смъкнати трябваше да спират различните между-племенни борби, да се противопоставят на ислямския фундаментализъм, те проповядваха единм умерен ислямизъм. Да не говорим какъв стандарт беше осигурил Кадафи на либийците, за който ние можем само да мечтаем.
Западът, главно САЩ са тези, които подкрепиха ислямския фундаментализъ, най-напред в Афганистан и сега непрекъснато го създават в другите мюсюлмански страни- Ирак, Либия, а сега и в Сирия.
03 Декември 2013 08:32
Стандартът на либийците идваше от нефтените запаси. Кадафито какво е осигурил ? Че не всичко е открадвал.
03 Декември 2013 08:54
Стандартът на либийците идваше от нефтените запаси

Е, вече няма да идва
03 Декември 2013 09:28
Тъжната истина е, че диктаторските държави в Северна Африка и Близкия изток не бяха заменени с нещо по-добро
Това вие си го знаехте, и ние го знаехме още преди да почнете, лицемери долни. Засраметесебе!
03 Декември 2013 09:52
В политиката срам няма - има интереси.
Който има силата - налага интереса.
Затова България няма армия (ало Луджев, Цонев и всички продажни министри).
За да няма интереси.
03 Декември 2013 10:15
За пасмината по северноафриканското крайбрежие понятието демокрация е абсолютно неприложимо, т.е. или диктатура или пълно безвластие, разбойничество и див ислямизъм.
03 Декември 2013 12:25
Нато, САЩ, приятелите на НАТО никога не са били загрижени за либийците- единствено за джоба си. Затова бомбардираха. Сега се правят на ударени и очудени...
03 Декември 2013 14:24
А-а-а-а, значи свободна била Либия.... И разфасована като държава ,заради интересите на мултикомпаниите .
Малко им е на либийците - нека сега скачат с вдигнати пръстлета по плащадите и рупат демокрация.
Ще мине време и паметник щу му построят на бай им Кадафи .
Още малко да поогладнеят, да се изпотрепят и гризнат хурката на западната деморакрация.....
03 Декември 2013 15:44
Айде не се правете и вие на загрижени за либийците. Знае се къде ви е болката
03 Декември 2013 15:45
Тя сега и България е по-свободна, отколкото при Тодор Живков, но това далеч не значи, че тук е демокрация.
Също, като по времето на тоталитаризмите (фашизъм, социализъм и други диктаторски режими), в България законите са неприложими заради голямата корупция и тесните връзки на всички държавни и правни структури с мафията и номенклатурата на тоталитарната партия.
ИЗХОДЪТ Е В ТОТАЛНА ЛУСТРАЦИЯ (на номенклатурата на БКП) - и за ЛИБИЯ и за БЪЛГАРИЯ - точно, катъо сле фашизма в ГЕРМАНИЯ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД