:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 260
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Анализ

Много от проблемите в образованието може да се решат без пари

Нужна е само добра организация, за да не носят децата тежки раници, да не търчат по коридорите, местейки се от стая в стая и т.н.
Снимка: "Сега"
Докато недоволни учители преподават на немотивирани ученици по тежки програми и неразбираеми учебници, българчетата ще продължат да са най-неграмотните в Европа.
Експертите в столичния инспекторат по образование тези дни стигнаха дъното на "професионализма", като не успяха да подредят нормално няколко олимпиади, а министерството намери куп причини да оправдае чиновниците. Насрочените по две състезания в един ден, включително и през ваканцията, за пореден път изправиха деца и родители срещу образователните експерти. А чиновническите недомислици не могат да се оправдаят с факта, че преди около месец правителството размести почивните и работните дни по Коледа и Нова година. Ако някой в министерството мислеше за децата и създаването на условия за най-доброто им представяне, варианти щяха да се намерят. Има уикенди и след Нова година.

За ужас на родното образование неспособността да се подредят пет състезания е симптом на тежки заболявания на системата. Похвално е, че правителството реши да даде 100 млн. лв. повече за образование за 2014 г. Но вероятно и тези пари ще потънат без ефект, тъй като никой не е представил разчети за какво и как ще се харчат парите. Досега лансираните идеи са за стимулиране на педагогическите кадри. Най-популярно е предложението да се осигуряват специални стипендии на студентите в педагогическите специалности. Подобна идея не е лоша, но какво като се дават пари на студенти да учат за учители, когато след края на обучението си те пак ще станат продавач-консултанти или секретарки. Преди да се раздават бонуси и стипендии, трябва да се направи проучване защо хората с педагогическо образование не работят по специалността си.

В министерството може да се окажат изненадани, че най-големият проблем на младите учители вече не са парите, а адът, в който трябва да работят. Огромни класове в огромни училища и огромна бумащина - попълване на дневници, писане на планове, проверки на контролни, подготовка на уроци. Не е ясно защо в XXI век родното училище е задръстено от бумаги. Между всичко това учителите трябва да организират извънкласни дейности на децата, а и да развиват себе си с участия по семинари и обучения. В малките училища пък са безобразни условията на труд. Стара база, ниски заплати, деца с огромни пропуски в обучението, които трудно могат да се наваксат, когато часовете не стигат дори за преподаване на целия материал, а какво остава за затвърждаване.

За капак се сблъскват с полузаспали хлапета, които трябва да стават в 6 ч. сутринта, за да са на училище в 7.30 ч. Няма как да се очаква децата да обичат училището при 10-часовия си работен ден - 7 часа в клас и още поне 3 за подготовка за седемте часа на следващия ден. При това по учебници, от които вероятно и



самите им автори трудно биха си научили уроците



Обещанията за облекчаване на учебните програми вече от години са само на думи. Че никой няма намерение да се справи с проблема, стана ясно от негативната реакция на образователното министерство към подготвената наредба на здравното за броя часове на ден и поредността според тежестта им, за да се щади физическото и психическото здраве на учениците. Вместо как да се спази наредбата, от МОН заобясняваха как това не може да стане, защото не биха могли да се покрият минималните образователни стандарти.

И докато за новите учебници с по-лек материал, написан по-разбираемо, вероятно ще трябват пари, има много неща в образователната ни система, които биха направили училището по-привлекателно само с добра организация. Като начало би могло да се сложи ред в капацитета на училищата. Не може в сграда за 48 паралелки да учат два пъти повече само за да се приберат повече пари и да се угоди на повече родители, които искат децата им да бъдат в елитно училище. "Какво да направим, като са общински?! Опитах се в едно варненско училище да забраня паралелки и родителите излязоха на протест", обясни пред "Сега" образователният министър Анелия Клисарова.

Училищата може да са общински, но парите идват от бюджета. И ако държавата реши, че те ще следват ученика, но няма да се дават за повече деца, отколкото позволява сградният фонд, тогава директорите няма да се опитват да усвояват всяко кьоше. Подобна практика малко по малко ще разтовари големите школа и те ще могат да създадат по-нормална организация с нормално начало на учебния ден, с целодневно обучение и т.н. В голямо столично училище през тази учебна година например единият физкултурен салон вече е превърнат в две класни стаи. Сега децата от начален курс



вместо часове по физическо наваксват пропуснат материал



от по-трудните предмети. Е, как да им харесва в училище. За здравето им дори не говорим.

Естествено, трябва да има и политики, които да запълнят огромната пропаст между училище и училище, защото само така родителите ще спрат да се борят всички за едни и същи смятани за елитни училища. Това не е невъзможно, стига директорът да е решен да го постигне. Столичното 40-о СОУ през 2009 г. беше пред закриване, а сега при новото си ръководство е сред предпочитаните в огромния "Люлин". Министър Клисарова има идея в новия закон за училищното образование задължително да има мандатност и атестации на директорите, което определено е крачка напред. Стига да не минава проформа, типично по български, защото и прословутият ректор на Стопанската академия Величко Адамов е избиран с мандат. Сред критериите при подбора на училищни директори трябва да има данни за текучество на ученици и учители, спечелени проекти, въведени подобрения.

В образователното министерство може да им се струват смешни оплакванията на деца и родители от тежките раници, но мъкненето им не само е опасно за здравето на децата, а е и стресиращо за психиката им. Чантата на един петокласник например никога не пада под 10 кг. Вместо отговор на въпрос на "Сега" какво може да се направи, образователният зам.-министър Атанаска Тенева разказа история от своето детство, когато и тя била жертва на тежката чанта. Иначе казано, проблемът не е от днес, но и няма да изчезне скоро. По логиката на зам.-министъра, щом е стар, не е необходимо да се търси решение. А решения има. Като няма място за втори комплект учебници в училище, те просто няма да се носят в клас. Учителите ще преподават с планове на дъската, с мултимедия, където има. Естествено, това означава повече усилия от тяхна страна, затова повечето училища решават проблема, като съветват родителите да водят децата си, за да им носят чантите. Децата могат да се облекчат поне малко и като се въведе системата на класната стая, която е много по-удобна за тях, вместо използваната сега кабинетна. Тогава вместо стотици ученици да търчат по коридорите с тежките раници, за да се местят от стая в стая, това ще правят само 70-80 учители. Отделни кабинети са оправдани само за преподаването по химия, биология и евентуално физика, но пък



кабинетната система е доста по-удобна за учителите



Изобщо организацията в родното училище е създадена повече за учителите, отколкото за децата. Като всъщност търсенето на удобство и за двете страни не създава противоречие. Удобствата и стимулите в момента обаче не са достатъчни да компенсират огромните негативи на нереформираната система и за преподавателите. А докато недоволни учители преподават на немотивирани ученици по тежки програми и неразбираеми учебници, българчетата ще продължат да са най-неграмотните в Европа.
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В образователното министерство може да им се струват смешни оплакванията на деца и родители от тежките раници, но мъкненето им не само е опасно за здравето на децата, а е и стресиращо за психиката им. Чантата на един петокласник например никога не пада под 10 кг.
16
3687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
12 Декември 2013 19:45
Статията е чудесна. Само дето е пусната на грешното място. Таргетната й група е bg-mamma. Много мамички жизнерадостно ще се съгласят с авторката и ще размахат пръстче на тази льоша, льоша образователна система, която мъчи техните мамини сладки зайченца-байченца и бабини черешлета.
Тук сме свикнали да четем по-смислени текстове на подобна тематика. Но май трябва да отвикваме.
12 Декември 2013 19:55
А е толкова просто - да се върнат учебниците от преди 89 (за основните дисциплини, математика, физика, химия и най-вече, и включително и за история и български език и литература). Имала съм удоволствието учителите ми да ме изпитват за "лично мнение" и също така, да не успея да разбера, че ме изпитват(история и литература). А съм учила в елитно училище, нарочно не му слагам кавички, защото към днешна дата повечето са за кавички
12 Декември 2013 20:41
Две лелки днес си приказваха на тая тема. И със същите изводи - как може даскалите да съсипват детенцето, което е най-умното хлапе в тричленното семейство...
------------------
Сайтът на Генек

12 Декември 2013 20:43
най-умното хлапе в тричленното семейство

12 Декември 2013 22:54
след края на обучението си те пак ще станат продавач-консултанти или секретарки

Ето, пак пренебрегваме ОХРАНИТЕЛИТЕ!
12 Декември 2013 22:56
Вместо как да се спази наредбата, от МОН заобясняваха как това не може да стане, защото не биха могли да се покрият минималните образователни стандарти.

И кой е автора на тия образователни стандарти? Да не би да е МОН? Майната им на децата, тяхното здраве и качествено образование - важното е стандарта да е спазен...
Проблема е много по-дълбок и фундаментален. Хубавото е, че вече активно се търсят (и дори намират) решения: Натисни тук
12 Декември 2013 22:58
А съм учила в елитно училище,

Личи ти! Като на тази, дето през 1970 година е ходила на пионерски лагер на Варадеро!
13 Декември 2013 00:17
При това по учебници, от които вероятно и



самите им автори трудно биха си научили уроците


Мдаа, ако тук във форума има автори на учебници, да вземат да си научат уроците!
13 Декември 2013 07:49
Личи ти! Като на тази, дето през 1970 година е ходила на пионерски лагер на Варадеро!


Не си внимавал. Изрично написах - на гости.
А до Варадеро ходихме да видим малката братчедка, щото беше там от училище. В онез времена в Куба имаше много български специалисти и в Хавана имаше българско училище до осми клас.
Ама ти толкоз си разбрал и за Асол, та кво да ти придиряме.

ПП - Впрочем как разбра, че се е случило през 1970-та? Аз написах само на каква възраст съм била тогава. Броиш, а? Проверяваш? Гиди милиционерска душица, гиди.
13 Декември 2013 08:28
"Отделни кабинети са оправдани само за преподаването по химия, биология и евентуално физика"

Правилно отношение към природните науки. Те въобще не са нужни на децата. Кабинети ли, карай само с маркера по дъската! Пък после PISA друго казвала, че децата у нас са неграмотни. Тази госпожа вижда ли е съвременен кабинет по физика и какво може да се прави в него?!
13 Декември 2013 08:43
Да не говорим пък за детските градини. Там, където по норматив трябва да са не повече от 21 деца, директорите се изхитряват по някакъв начин да вкарат около 28-30. Ама вие представяте ли си група с 30 деца? И на които някой умник е решил, че не трябва да вдигат шум, трябва да учат буквички или нещо друго, което не им е интересно!? Та те искат да играят, но лелките им скърцат със зъби да стоят тихо и да кротуват, а играчки не им дават под предлог, че после трябвало да се събират. Примерите са реални.
А в училище? Безброй учебни помагала, тежки раници, да не говорим за учениците, които развалят дисциплината. Директорите вземат куцо, кьораво и сакато, само и само да попълнят заветните бройки. Чух от детето ми за ученици, които откраднали химикала на учителката, разхождат се в час ил пречат на останалите.
Да, сега ще ме наскачат, че тези от малцинствата трябвало да се социализират, но каквото искате мислете - аз не искам тяхната социализация да е за сметка на моето дете.
13 Декември 2013 10:44
Статията е много точна и не мога да разбера много от коментарите.
Според предводителя на команчите: за да не станат децата глезени мамини зайченца-байченца, трябва да стават в 6 часа, да нарамят раницата и напред към училище, където да изкарат 7 учебни часа, които свършват в 13,50. Но дори в родната казарма уставът на разрешаваше повече от 6 часа между закуската и обяда. А кодексът на труда не разрешава повече от 8 часа работен ден, но той не важи за учениците.

Автор на ДОИ - държавни образователни изисквания - наистина е МОН.

Според redgiant101 авторката не е виждала съвременен кабинет по физика. Може и така да е, но тя иска да го има, а не да го няма, както личи и от цитата.

Наистина не трябват пари, за да се подобрят нещата. Достатъчно е МОН да опрости програмата. Няма да се зубрят целите учебници. Ще има преговори, практически занимания и затвърждаване. При този обем на материала просто няма как той да остане дълго в главите.
13 Декември 2013 12:35
Какво повече опростяване на програмата ги гони някои хора. Всички се оплакват колко са необразовани учениците. Всички говорят колко нищо не снаят студентите. Ами аз имах 44 ч. седмично (4 физическо) като студент. Сега имат 26 без физическото. Аз учех 5 г. те учат 4 г. Това е.
А за училище не ми се говори - изчезнаха основни природо-научни дисциплини за сметка на правене на живота по-лек. След което тези хора ги хвърляш да работят и те се скапват.
Само един въпрос за искащите намаляване на натоварването - как така толкова часове се явяват голяма трудност за децата и затова ще ги правим в чужбина, където се учи повече часове, повече се изисква и по-лесно те изхвърлят от училище за прегрешения ?
13 Декември 2013 12:46
Aaa, другари.. Не хвърляйте камъни по Пръвият ръководител..
"... Социалната ангажираност, образованието, по-сериозна подкрепа на местната власт, по-категорична модернизация на държавното управление и привеждане на националната политика към регионалното развитие. Това беше посочено от лидера на БСП Сергей Станишев като приоритетни политики, които да залегнат в бюджета за 2014 г. "
13 Декември 2013 15:59
ПП - Впрочем как разбра, че се е случило през 1970-та? Аз написах само на каква възраст съм била тогава. Броиш, а? Проверяваш? Гиди милиционерска душица, гиди.

Извинявай, не бях сигурен. Все съм си мислел, че имам фотографична памет (като на програмист, не милиционер):
11 Декември 2013 09:10 : И аз не съм била там наскоро, а 70-та година нямаше такива хотели.Но се ориентирам все още. Спомените ми са от детския лагер, докато търсехме мънинката братовчедка - камари плодове за лагерниците, изсипани направо на тревата, безкрайни бели плажове, топла като чай изумрудена вода.

Онова за "гости" го беше писала по-късно!
13 Декември 2013 19:40
Учениците ще бъдат накарани да си учат уроците, ако на учителите бъде дадено право да ги оставят да повтарят класа!!!!..........Иначе, статията е много добра!..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД