:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,723
Активни 752
Страници 29,288
За един ден 1,302,066

Амбициозни проекти за нова визия надвиснаха над столицата

Повече зелени и водни площи и повече открити пространства предлагат архитектите за центъра на София
Това е един от проектите за трета зона, където попада Народното събрание.
От премахване на традиционния книжен пазар на площад "Славейков" до амфитеатър и ледена пързалка в пешеходната зона между платната на бул. "Христо и Евлоги Георгиеви" - това е само част от идеите, от които София ще избира за новата визия на центъра. Проектите са резултат от архитектурния конкурс, обявен преди два месеца. В надпреварата участват 39 екипа, които са подали различни идеи за четирите зони, на които е разделен конкурсът.

Първата зона включва Орлов мост, Перловската река и бул. "Христо и Евлоги Георгиеви". За нея се конкурират 14 визии и именно в нея има най-разнообразни идеи. Запълване с вода на коритото на реката чрез "надуваеми бентове", водни ефекти и оформяне на градски плаж върху дървени скари предлага "Никифоров студио". Над бул. "Христо и Евлоги Георгиеви" пък има пешеходна и велопасарелка, която ще свърже Борисовата с Княжеската градина. "Ситиарх" предлага подземни контейнери за смет, водни завеси и зелени павилиони. Идеята е тази част на центъра да се върне към автентичния вид на пространството от началото на XX в. с ретро улични лампи и пейки.

Във втората зона влизат улици като "Граф Игнатиев", пл. "Славейков" и др. Подадените идеи са 7. Тук идеите варират от изключително смели като премахване на традиционния книжен пазар на "Славейков" до неговото пълно преобразяване.

11 проекта се борят за третата зона, която включва Градската градина, пл. "Княз Александър I", бул. "Цар Освободител" и др. Тук кандидатите са по-умерени и реалистични в предложенията си. Повечето от тях предлагат много зелени площи и цветни градини, но и с интересни елементи. Фирма "Никифоров студио", например, предлага П-образен амфитеатър на площад "Княз Александър" I, направен от павета.

7 са кандидатите за последната, четвърта зона, в която са градина "Кристал", площадът пред парламента и др. "Ярд БГ" например предлага пространството да се разгърне със зона за обществено обсъждане, арт център, открита галерия и много зелени площи.

Победителите ще станат ясни през януари. Всеки от тях ще получи парична награда, с която да се изготви техническият проект, и след това общината трябва да обяви обществена поръчка за изпълнител. Общата сума за всички проекти е 900 000 лв. и е отпусната по приоритетна ос "Техническа помощ" по ОП "Регионално развитие". Тя е разпределена по обособени позиции, както следва: Зона 1 - 100 000 лв; Зона 2 - 350 000 лв; Зона 3 - 300 000 лв; Зона 4 - 150 000 лв. С избраните проекти София ще кандидатства за европрограмата "Региони в растеж".
 Това е визията на един от участниците за ул. "Граф Игнатиев", която попада във втора зона.
 Проект, който предвижда площад "Княз Александър I" да бъде покрит с жълти павета.
 Предложение за нов поглед към Перловската река, която попада в първа зона заедно с пространството около пл. "Орлов мост"
17
2810
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Декември 2013 20:22
Защо ги няма палатките под Коня на снимката?
Кога са ги разкарали?
16 Декември 2013 22:38
Запълването на Перловската река с вода е доста стара злополучна идея. Технически това е неосъществимо.
Хубаво нещо са проектите. Дават възможност за дискусии.
Хубаво е, че има булеварди, които са преправени 3 пъти за 10-15 години. За жалост в кварталите от десетилетия няма кой да направи един тротоар. "Зелени площи" тънат в камари отпадъци.
16 Декември 2013 22:48
Ех, дано по-скоро приемат плановете и да почне строителство ли, ремонт ли, козметични промени ли, моля се за площада Цар Освободител, като почнат строителните работи, трябва да се махнат палатките. А че после пак ще ги сложат, парцаляците, на втория ден след откриването, в това не се съмнявам. От името на обречените софиянци и от гордите съграждани на кметицата.
17 Декември 2013 08:59
градина "Кристал", площадът пред парламента и др. "Ярд БГ" например предлага пространството да се разгърне със зона за обществено обсъждане, арт център, открита галерия и много зелени площи.

Къде точно ще "разгърнат" многото зелени площи на тези места ?!? Може би ще бутнат реститутските къщи и кооперации наоколо , както и "Радисън. Глупост след глупост.
В същото време никой дума не обелва, че в града на учительницата и жена на годината, не мож намери никъде и 10 метра здрав тротоар , без разбити бордюри, без полу-пропаднали шахти на кабеларки, ЧЕЗ ,БТК. Затова майките си бутат количките по улиците . Там пък шофьорите карат на зиг-заг , за да не си потрошат колите из хлътналите по 5-10 санта канализационни шахти , подредени като дамски гамбит по платната . А бе красота отвсякъде...
А , да не забравим, че ще правят кръстовище на 2 нива на Лъвов мост, година и половина след като основно го ремонтираха заради метрото .
17 Декември 2013 09:30
София става все по-красива и по-красива, твърдят необременените от провансалски комплекси или политическа слепота чужденци, гостували последните няколко години в столицата. Факт Това, че някой дъртофелник с умиление си спомня как се е пързалял по Раковски, или с печена тиква в едната ръка е гонел трамвая по Графа, няма да върне мракобесното социалистическо минало. Земята лети по своя път с повече от 100 хил. км/ч., пътувайте и се наслаждавайте, а не бълвайте ежечасно старческата си злоба Светът се променя, другари и другарки
17 Декември 2013 09:37
Ама това, дето старците го пишат за тротоарите, боклуците и колите, си е така.
17 Декември 2013 09:39
Премянов, факт е че София в центъра си не е толкова зле, а още повече за чужденците. За тях е приятно и изгодно - евтинна храна, хубави жени, поддържана инфраструктура. Но София не е само центъра. По кварталите е отврат - ни тротоари като хората (ако ги има), около контейнерите за боклук е ад. Да не говорим за улиците с мини кратерчетата. Немито, неметено, неподдържани "градинки". Кал и прахоляк. А там са хората реално и инфраструктурата трябва да е добра и добре поддържана, дори и ако това минава през по-големи имотни данъци. Но да се харчат в полза на хората.
17 Декември 2013 09:55
...Земята лети по своя път с повече от 100 хил. км/ч., пътувайте и се наслаждавайте, а не бълвайте ежечасно старческата си злоба...




Имате пристъп на младенческо доброжелателство. Овладейте го, ще загазите като Мечката в народната песен...

Мятало Ленче ябълка,
мятало и наричало:
"На кому падна ябълка,
за него ще се оженя".

Ябълка падна на старец.
Старец се много зарадва,
засука мустак нагоре,
заклати брада надоле.

Викнало Ленче да плаче:
"Оле лe, майко, майчице,
какво ще правя тоз` старец?"
Майка на Ленче думаше:
"Я мълчи, Ленче, не плачи,
дървари в гора ша идат
и ние стaрeц ще пратим.

Дървари в гора ще идат
и ние старец ще пратим,
дано го дърво убие,
дано го мечки изядат!"

Дървари от гора се връщат,
нашият старец най-напред,
на рамо дърво носеше,
мечка за ухо водеше...


17 Декември 2013 10:23


"От премахване на традиционния книжен пазар на площад "Славейков".....
Бе кога стана ТРАДИЦИОНЕН!!! А стига бе!
Кога амбулантната търговия на книги стана традиция? От мрачните години на 90-92 г. когато се редяхме в 4 часа сутринта за кисело мляко за да нахраним децата. Каква традиция има в това книгите да се продават на улицата?
17 Декември 2013 10:42
Друга прекрасна "традиция": повече от десетилетие обществени паркови площи са недостъпни за т.нар. general public: Къпалнята Мария Луиза (известна още като плаж Република - който както му харесва, но това не променя нещата). Летния Театър - под Семинарията. Площите срещу Радиото, Стадион Юнак......Сигурно Балзак или Зола би трябвало да напишат роман за събитията довели до тази ситуация.
17 Декември 2013 10:58

Защо е това заглавие - "надвисна"? Навява ми усещане за някаква зла прокоба.
Аз харесвам София - ако знаеш как и къде, можеш да се чувстваш много уютно и комфортно в нея. Уродливото в столицата е същото, което прави уродливи и останалите български градове - ужасяващата социална диференциация, която мачка хората до неузнаваемост, до степен на нечувствителност към изпадналите от общежитието индивиди.
А иначе проектите трябва да бъдат амбициозни. Ако не бяха такива, кой щеше да познава проектите на моя добър приятел Франк Лойд Вронг?
17 Декември 2013 11:12
София е най-грозната, неприветлива, мръсна столица в ЕС. Ура, дрОгарки и гУспУда! Пак сте първи!
17 Декември 2013 11:40
Премянов, факт е че София в центъра си не е толкова зле, а още повече за чужденците


Ама разбира се, че не е зле. Катуните пред президентството и пред НС са особено очарователни. Тротоарите в страничните улици се мият веднъж годишно при пълна мобилизация на полицията и общината и след едноседмично предизвестие да се махнат автомобилите от тях. Като плисне един по-сериозен дъждец "Г. Раковски" става непроходим поне на няколко места, щото няма кой да почисти шахтите. В градинката пред Кристал цяло лято спят клошарите, кеф ти по пейките, кеф ти в деренцето, зимата под колоните на бившето заведение. Особено внимателно трябва да си гледаш в краката да не настъпиш нещо, изпуснато от домашните любимци на столичната реституция. В архитектурно отношение е още по- фърст. Мирно съжителство на бетон, стъкло с това, що е останало от някогашните стари сгради (ремонтирани по Красива България и осъвременени от блестящи нови художници със спрей в ръчиците), плюс непродадени имоти, развъдници на мърсотия, миризми и наркомани. На определените за "бизнес" места те посрещат особено настоятелни просяци (пред Шератон дългогодишният обитател на печелившото търговско място изчезна преди години, признавам), циганките гадалки те преследват по целия участък по Съборна, някои се отплесват и по жълтите павета. Около Съдебната палата е също тъй живописно, за района около Банята и Халите и Лъвов мост да не говорим. Наистина, има с какво да се похвалим пред чужденците
17 Декември 2013 11:43
Един вицепремиер, известен още като Валяка, показа преди време какво й трябва на София - имаше късмет, че не падна и Двореца... Отвореното ново пространство, естествено, бе демократично - всеки гост на столицата можеше да се налочи с бира точно до централната банка, примлясвайки по посока на Художествената галерия. За отбелязване на четвъртвековия юбилей на "прехода" е редно на "Славейков" да бъде издигната монументална чалготека с неонов надпис "Расте, но не старее", както и бюст(а) на Сашка Васева...
17 Декември 2013 12:24
ова, че някой дъртофелник с умиление си спомня как се е пързалял по Раковски, или с печена тиква в едната ръка е гонел трамвая по Графа, няма да върне мракобесното социалистическо минало. Земята лети по своя път с повече от 100 хил. км/ч., пътувайте и се наслаждавайте, а не бълвайте ежечасно старческата си злоба Светът се променя, другари и другарки
Туй хубу. Явно само със спомени няма как да се върне мракобесието, когато бяхме 9 млн. и нямаше хора ровещи в кофите за боклук. Но дали не може със спомени за това как изглеждаше примерно площад България и архитектурния шедьовър на А. Агура поне да го възстановим до това което беше? За 25 години барем едни фонтани не можаха да пуснат (онази подигравка на Софийска Вода я игнорирам, защото тя е посмешище на фона на това което има там), да не говорим за осветлението.Те тръгнали да правят планове, а не могат да поддържат дори това, което им остави "мракобесниият" режим (не могат дори да го боядисат). Стадионите са в разруха - онзи ден минах покрай Мотописта и мястото е направо зловещо - като в пост-апокалиптичен филм, ама с бая кучета. Площад 9ти Септември е един голям паркинг - площад Народно Събрание тоже. За Парка на Свободата или Южния парк да не говорим (изключае малките карета на входовете дето бяха по-оправени от кумова срама). А Витошка прилича на някаква пародия на кича - особено с онзи фонтан. Не че всичко ново е лошо - примерно пространството между СУ и Орлов мост е изключително добре направено - с хубави пейки и сполучливо използване на гранитни павета. Толкова ли не можеше Витошка да се ремонтира в същия стил? Пространството пред Софийската баня също е добре ремонтирано. За разлика от Ларгото, което е направо трагично - каква точно е идеята на наклонените парапети никога няма да мога да си обясня (а от онуй чудо с бухала дето от известно време стои там гледам да се абстрахирам). В тази част на града имаше страхотна възможност да се замени ЦУМ с Националния Исторически Музей и да се включат към него разкритите руини - от Арена Сердика та до Св. Неделя. Въобще има толкова възможност за смислени решения, ама явно няма нито желание, нито акъл.
17 Декември 2013 12:34
София е най-грозната, неприветлива, мръсна столица в ЕС. Ура, дрОгарки и гУспУда! Пак сте първи!

браво!
стана ли ти по-хубаво?
17 Декември 2013 14:34
Асол,
това което описваш е така. Но и в Париж вече те преследват просяци. Не значи, че града не е хубав. Аз описвам сградите. А че стават мини наводнения да. Но вижте разликата между южния и северния паркове в София. Южния е в Европа, а северния в някой бантустан изглежда. Не го пипат. В южния парк се издухват листата от алеите и после от тревата с гребла се събират и изнасят с камионче. Идете и се разходете в северния парк. Листата по главната алея се разлагат в кал, осветление йок. Т.н. езеро е отвратително, а и никога вода не напълниха. В южния парк се разхождат патрициите, а в северния плебеите. Така третират гражданите от Общината. Хармония липсва на града като цяло. Първо инфраструктурата за всички, после доизкусуряването.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД