Десетки граждани протестираха при приемането на актуализацията на бюджета, преди още да се разбере, че обещанието за разплащане с бизнеса ще остане само на хартия. |
Намаляването на просрочените задължения на бизнеса бе обявено за приоритет и от служебното правителство, и от кабинета "Орешарски". Нито служебният кабинет, нито настоящото правителство обаче считат за нужно да поясняват кои министерства успяват да управляват финансите си и заради кои на гърба на данъкоплатеца се трупат лихви. В отговор на въпроси на "Сега" от МФ заявиха, че тази информация се събира за служебни цели и не следва да се обявява. В същото време противно на уверенията задълженията на централното правителство продължават да растат - от 107 млн. към март на 147 млн. лв. към края на юни и 152 млн. към края на септември. Просрочените дългове на правителството към септември 2012 г. са били 111 млн. лв.
Вчера от пресслужбата на кабинета не разясниха дали правителството възнамерява да разплати по-сериозни суми в оставащите броени дни до края на годината. Ускореното разплащане с бизнеса бе основен аргумент за актуализацията на бюджет 2013, но още през септември се разбра, че за просрочени дългове към фирмите ще отиде незначителна част от одобрените 286 млн. лв. извънредни разходи. До момента правителството е разпределило малко на 265 млн. лв. от тях, т.е. остават 21 млн.
Тенденция за нарастване на задълженията на държавата по изпълнени обществени поръчки отчетоха и от Българската стопанска камара. Традиционната годишна анкета на БСК сред членовете й показва, че тези задължения са скочили от 8.8% през 2012 г. до 14.6% от общия размер на плащанията за т.г. Според проучването е налице малък спад на задълженията на общините - от едва 0.3%. Забавените плащания от страна на фирми с държавна и общинска собственост пък се свиват от 11.8% през м.г. на 3.7% през 2013 г.
КЛИМАТ
22% от анкетираните от БСК смятат, че бизнес климатът т.г. се е подобрил спрямо предходната. За сравнение през 2012 г. позитивно настроени бяха само 2 на сто от запитаните. Въпреки това 53% твърдят, че икономическите условия у нас се влошават. Според бизнеса изпълнителната власт бездейства за преодоляването на лошите последствия от кризата. Най-много отрицателни оценки е получило правителството "Борисов" - 72%, след това се нарежда правителството "Орешарски" с 45% и на последно място е кабинетът "Райков" с 31 на сто.