:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,284,249
Активни 299
Страници 14,941
За един ден 1,302,066

МФ счита за служебна тайна просрочените дългове към бизнеса

От финансите отказват информация на какво се дължи ръстът в задълженията на хазната
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Десетки граждани протестираха при приемането на актуализацията на бюджета, преди още да се разбере, че обещанието за разплащане с бизнеса ще остане само на хартия.
Изпълнението на обявения приоритет за ускорено разплащане на държавата с бизнеса се оказа въпрос на служебна тайна. На фона на данни за растящи просрочени задължения на правителството към фирмите финансовото министерство вчера отказа да предостави информация за това кои ведомства какви суми дължат. От МФ не желаят да предоставят дори най-общи данни, без посочване на контрагенти на ведомствата. Служебна тайна се оказват и натрупаните по просрочените дългове лихви, които ще се плащат от данъкоплатеца.

Намаляването на просрочените задължения на бизнеса бе обявено за приоритет и от служебното правителство, и от кабинета "Орешарски". Нито служебният кабинет, нито настоящото правителство обаче считат за нужно да поясняват кои министерства успяват да управляват финансите си и заради кои на гърба на данъкоплатеца се трупат лихви. В отговор на въпроси на "Сега" от МФ заявиха, че тази информация се събира за служебни цели и не следва да се обявява. В същото време противно на уверенията задълженията на централното правителство продължават да растат - от 107 млн. към март на 147 млн. лв. към края на юни и 152 млн. към края на септември. Просрочените дългове на правителството към септември 2012 г. са били 111 млн. лв.

Вчера от пресслужбата на кабинета не разясниха дали правителството възнамерява да разплати по-сериозни суми в оставащите броени дни до края на годината. Ускореното разплащане с бизнеса бе основен аргумент за актуализацията на бюджет 2013, но още през септември се разбра, че за просрочени дългове към фирмите ще отиде незначителна част от одобрените 286 млн. лв. извънредни разходи. До момента правителството е разпределило малко на 265 млн. лв. от тях, т.е. остават 21 млн.

Тенденция за нарастване на задълженията на държавата по изпълнени обществени поръчки отчетоха и от Българската стопанска камара. Традиционната годишна анкета на БСК сред членовете й показва, че тези задължения са скочили от 8.8% през 2012 г. до 14.6% от общия размер на плащанията за т.г. Според проучването е налице малък спад на задълженията на общините - от едва 0.3%. Забавените плащания от страна на фирми с държавна и общинска собственост пък се свиват от 11.8% през м.г. на 3.7% през 2013 г.

КЛИМАТ

22% от анкетираните от БСК смятат, че бизнес климатът т.г. се е подобрил спрямо предходната. За сравнение през 2012 г. позитивно настроени бяха само 2 на сто от запитаните. Въпреки това 53% твърдят, че икономическите условия у нас се влошават. Според бизнеса изпълнителната власт бездейства за преодоляването на лошите последствия от кризата. Най-много отрицателни оценки е получило правителството "Борисов" - 72%, след това се нарежда правителството "Орешарски" с 45% и на последно място е кабинетът "Райков" с 31 на сто.
2
1772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
17 Декември 2013 16:03
То е ясно: Липсват приходи, даже заемите не могат да покрият липсата на приходи.
А приходите липсват поради блокиралата икономика.
А икономиката е блокирала поради огромната бюрокрация. И хиляди чиновници, които усърдно работят да не може да се прави икономика.
Това е.
17 Декември 2013 16:05
Ето, те са го написали даже:
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД