Събитие номер едно на 2013 г. са гражданските протести срещу правителството на Пламен Орешарски, избухнали след назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, а "протест" и "оставка" са думите, описващи най-добре духа на годината. Класацията е според последното проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 30 ноември - 8 декември.
След протестите, за които са "гласували" 26% от анкетираните, второто по значимост събитие е оставката на Бойко Борисов (21%) и почти веднага след него се нарежда напливът на сирийски бежанци (19%). Още два протеста - февруарските, срещу високите сметки за ток (12%), и студентските (10%) са сред емблематичните събития, с които хората ще запомнят отминаващата година. Сформирането на правителството "Орешарски" е посочено от 3% от запитаните, подписването на договора за "Южен поток" - от 1%, а контрапротестите - от 0.7 на сто.
Общата равносметка на годината е една от най-негативните за последните 15 г., констатират социолозите. С 47% отрицателни оценки и едва 11% положителни тя е сравнима с годините на тежка икономическа криза, след които са следвали бурни политически промени. Затова и очакванията на българите за 2014-а са по-скоро песимистични. 38% се надяват да е по-добра, 33 на сто смятат, че ще е като предходната, а 29%, главно възрастни, нискообразовани и безработни, се страхуват от по-лоша година.
Изразителното мнозинство от хората (80%) са категорично за предсрочни парламентарни избори. Разлика има само в сроковете. 41% са на мнение, че изборите трябва да се проведат в най-кратки срокове, докато 39 на сто - заедно с европейските. Пълният мандат на правителството се подкрепя от 19%.
6.7 процента от пълнолетните българи заявяват готовност да потърсят работа в страна от ЕС след падането на ограниченията от 1 януари 2014 г. 2/3 от тях са до 30 г., а 15 процента - до 40 г. От потенциалните трудови емигранти 26% са с висше образование и 48% - със средно. "Досегашните ни проучвания сочат, че около половината от декларираните намерения се реализират. Ако тази тенденция се запази, около 200 000 души ще напуснат България в близко бъдеще", посочва в анализа си "Алфа Рисърч".
-------НАДОЛУ
Партиите и политиците продължават да губят доверие. Втори пореден месец доверието към правителството остава под психологическата бариера от 20% и е по-ниско от потенциала на излъчилите го партии БСП и ДПС, отбелязват социолозите. БСП (16.5%) и ГЕРБ (15.8%) остават почти плътно една до друга, но с по-ниска подкрепа, отколкото в края на октомври. НФСБ извлича ползи от скандалите в "Атака" и започва да привлича по-голямата част от националистическия вот - 3.5% за партията на Валери Симеонов срещу 2.7% за тази на Волен Сидеров. ДПС (6.1%) остава неуязвима за скандалите. Реформаторският блок запазва позициите си от 6.9%, но електоратът й си остава доста колеблив.
Февруарски протести...избори...Костинброд...пришълци...
-------------------------------
Сайтът на Генек