:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,237
Активни 763
Страници 29,802
За един ден 1,302,066
Интервю

Вероятно ще бъдат спрени парите по цялата програма „Околна среда“

Сериозен проблем е, че шефовете на екодирекциите всъщност са политически лица, казва Борислав Сандов
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Борислав Сандов
Борислав Сандов е съпредседател на партия "Зелените". Родното му място е Мадан, но е живял и учил в Смолян. Има магистърска степен по специалността "Управление на водни и климатични ресурси" от СУ "Св. Климент Охридски". Координатор на Фондация за околна среда и земеделие, член на Коалиция за климата - България. Сандов е известен с активността си при редица екологични протести у нас - срещу застрояването на Иракли, "Дюнигейт", ГМО и проучването и добива на шистов газ.



- Г-н Сандов, миналата седмица се разбра, че съдът в Страсбург е отхвърлил жалбата на инвеститора за събарянето на скандалния комплекс "Златна перла" с мотива, че той е съзнавал, че нарушава екозаконите. В същото време Върховният административен съд разреши устройственият план на Царево да влезе в сила. А той дава зелена светлина точно за проекти като "Златна перла".

- Явно има връзка между управлението на БСП и ДПС и нещата, които се случват с устройствения план на община Царево, която е част от Природен парк "Странджа". "Златна перла" бе построена в резултат на решение, което всички институции, включително и съдът в Страсбург, обявиха за незаконно. Само ден по-късно българският съд доказа, че могат да се прокарват на практика незаконни решения. Дава се възможност общият устройствен план (ОУП) на Царево да се реализира, независимо че е в нарушение на три европейски директиви и на редица други нормативни документи. Аз съм силно разочарован от решението на съда, защото за мен то не отговаря на законите в България, а още повече - на европейските изисквания. Убеден съм, че в резултат ще се увеличат наказателните процедури срещу страната ни в областта на околната среда.

- Какво точно нарушава България с това решение на съда?

- Първо, нарушава се Орхуската конвенция. Второ - нарушаваме три директиви: за стратегическа екооценка, за птиците и за хабитатите. Най-общо, става въпрос за това, че устройственият план не е минал екологична оценка. Това всъщност е първият у нас план на община, който се приема без такава оценка. А тя е задължителна. Природен парк "Странджа" не само е защитена територия, той е най-големият парк у нас. Освен това попада и в зоната "Натура 2000". Но ние сякаш вече сме свикнали с подобни решения на българските съдилища. Спомнете си колко аналогичен бе случаят отпреди няколко години именно с инвеститора в "Златна перла" - фирма "Краш 2000". През лятото на 2007 г. съдът отмени специалния защитен статут на парк "Странджа" точно с цел проектът на "Краш 2000" да бъде реализиран. Тогава тръгна и първият голям природозащитен протест, който блокира Орлов мост и в крайна сметка се стигна до там Народното събрание спешно да приеме промени в законодателството, с които съдът да не може да отменя статута на защитени територии. Сега обаче проблемът е по-сериозен и с колегите още мислим как да реагираме.

- България вече е натрупала 14 наказателни процедури в сектор екология. С колко очаквате да се увеличат?

- Навярно с още три - за всяка от нарушените европейски директиви.

- Защо не успяваме да се справим с правилата в околната среда?

- Защото мерките, които се взимат, са половинчати. Обикновено се случва така, че властта предлага компенсаторни мерки. Но те не предотвратяват нарушението или бъдещи такива, просто прехвърлят проблема от един болен крак на друг. И сега случаят ще бъде същият. Миналата година имах възможността да говоря с ръководителите на дирекции към Генерална дирекция "Околна среда" в ЕС. Според тях е видно, че българското правителство не прави нужното, за да се предотвратяват нарушенията и да се избягват следващи. Така че те имат волята да доведат наказателните процедури до финалния вариант, а именно - влизането им в съда в Люксембург.

- Какво смятате за новоназначените 23-ма директори на регионалните структури на екоминистерството - РИОСВ, басейновите дирекции и националните паркове?

- Ние реагирахме доста остро още когато тази "метла" мина малко преди излизането на парламента в лятна ваканция. Беше изключително грозно как с едно решение без мотиви се уволняват всички директори. Аз мисля, че това е показно за нивото на демокрацията в България и за това как се разбира държавността у нас. Не може с едно решение да премахнеш всички директори. Трябва да имаш конкретни основания и всеки един от тях да бъде оценен индивидуално.

- Основанието беше, че проектите, които те движат, застояват.

- Няма как, защото никой не може да бъде убеден, че това е масово при всички директори. Там има един системен проблем, че директорите на регионалните структури всъщност са политически лица. И след назначаването на новите директори точно преди коледните празници пак виждаме такива политически лица - без опит, без образование, без експертиза в тази сфера. Как може един директор, който подписва документи, свързани с експертни оценки, който работи с проекти, свързани с околна среда и с различни намерения, да не е запознат и да няма опит в тази сфера?

Сред новите шефове има бивши депутати. А най-нормалното, което се случва, когато даден човек не е успял да влезе в парламента, е да му намерят друга позиция чрез политическо назначение. Примерите за хора без ден стаж в областта, за която ще отговарят, са много. Всъщност самият заместник-министър на околната среда Дин Онбаши е точно такъв човек. Той е конюнктурно представителство на младежкото ДПС и няма никакъв опит или образование в сферата на екологията. Той е просто младежкият лидер на ДПС в Шумен. Когато един заместник-министър е такъв и когато виждаш много подобни хора, назначавани на постове в екологията, това говори само за едно: явно апетитите към европейските програми са големи и парите по тях изглеждат лесна плячка при сегашната политическа конюнктура в страната. А законодателят позволява такива хора да бъдат назначавани без никаква санкция. Същият заместник-министър отговаря за европроектите и вече е установено, че поне 30 млн. евро със сигурност ще бъдат загубени. Вероятно ще са повече. Другият зам.-министър на екологията Чавдар Георгиев пък беше замесен с първоначалното одобрение на устройствения план на Царево.

- Какво ще се случи с програмата "Околна среда" според вас? И коя беше най-голямата грешка при нея?

- Грешките са цяла поредица. Много тревожни са нещата с обществените поръчки, защото при тях въобще не можем да говорим за прозрачност и за възлагане с конкурсно начало. Вече дори бе внесен законопроект, според който общини и министерства сами ще си възлагат проекти, дори няма да се провеждат конкурси. Просто гафовете са ежедневни. Това е в противовес на всякакви норми на конкуренция и прозрачност. Много е нелепо и се надявам да не мине, защото ще доведе до поредна наказателна процедура, но този път по програма "Конкурентоспособност" и до спиране на фондове. Пред Европейската комисия такива неща не минават по никакъв начин. Затова не мога да си представя наглостта и безочието, с които тези хора с лека ръка прокарват закононарушения.

И това, което ще се случи, е, че ще бъде спряна цялата оперативна програма "Околна среда", както вече стана през 2008 г. Тогава пак тройната коалиция, макар с малко по-различен състав, но със същите влиятелни задкулисни интереси, докара нещата до спиране на програмата. Нищо добро не ни чака. След цялото разделение сред хората с власт и заради продължаващите протести, и заради спирането на парите от Европа това правителство ще си замине. Въпросът е, че ще остави след себе си много грешки и нелепи решения, които дълго след това ще трябва да поправяме.
7
2317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
27 Януари 2014 20:11
То това на Паднишеф му стана хоби - а се е появил в управлението, а са спрели парите.
Не, поправям се, не е хоби, закономерност е.
27 Януари 2014 20:16
Ого, е ли възможно да се съсредоточиш върху текста, колкото и да е спорен? Оня ден за да убедиш Алан се показа и като "оgo" и побърза да се изтриеш. После поздрави "форумника" и нещата заспаха
27 Януари 2014 20:29
Сериозен проблем е, че шефовете на екодирекциите всъщност са политически лица, казва Борислав Сандов

има един системен проблем, че директорите на регионалните структури всъщност са политически лица
първият цитат е подзаглавието. вторият е от съдържанието на статията. можете ли, уважаеми форумци, да откриете десетте разлики?

27 Януари 2014 21:24
политически лица - без опит, без образование, без експертиза в тази сфера.
Абе и ти си с една експертиза не ти е работа...
27 Януари 2014 21:36
бсп-
28 Януари 2014 01:46
Аз пък като ви гледам сайтчето на организацийката която си и съпредседател, виждам само един експерт (Георг Тупарев)

Останалите хвани географа, удари лингвиста.
28 Януари 2014 12:30
Зелените са пълни нещастници, които n-броя не успяха да съберат 1% даже, но за сметка на това се борят за екологични теми като: правата на обратните и образователна реформа. А откакто се хванаха с Костофф и Ко. са пътници. Да, тия разкатаха играта на Странджа, но точно тоя смешник да го интервюират!??!? Що не отидоха при Тома Белев или някой друг от "Да остане природа"? Аман от трупове по медиите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД