Студенти по икономика, финанси и информационни технологии са проявили най-голям интерес към инициативата на Агенцията по заетостта да върне в родината образовани млади хора, като им съдейства за намиране на добра работа. Има и много докторанти, които искат да опитат да правят кариера у нас, твърдят от агенцията.
Само за две седмици от старта на проекта "Работа за мен" са получени над 100 автобиографии на специалния имейл rabotazamen@az.government.bg. Най-много са CV-тата от Великобритания, следват Германия, Холандия, Франция, Испания и Австрия. От няколко дни има и страница във "Фейсбук" - "Работа за мен". От проекта могат да се възползват и вече завършили младежи с международни дипломи, независимо дали живеят навън, или са в България.
Любопитното е, че според агенцията при първите разговори на младежите с нашите експерти заплатата не е била на дневен ред. "Те не питаха за заплащане, а по-скоро какви са възможностите да се реализират в сферата на образованието си", сподели Елена Каменова, която се е срещала с българските студенти в Париж, Лондон и Мадрид. Агенцията по заетостта е решена да отговори на очакванията, като представи профилите на младежите на големи работодатели. "Лично ще се свържа с големи работодатели, с представители на чуждестранни компании, за да уточним как да си съдействаме. Преди агенцията имаше споразумения за съвместна работа с тях, които ще бъдат преразгледани", обеща шефът на АЗ Асен Ангелов. Плановете са да се обменя информация за квалифицираната работна ръка и с частните трудови посредници. С българите ще поддържа връзка отделен екип от трима експерти. Ангелов беше категоричен, че на бизнеса няма да пращат само автобиографии на български студенти в чужбина. "Когато профилите отговарят на изискванията, ще им се предлагат и студенти с български дипломи", твърди шефът на АЗ.
ПРИЗНАНИЕ
Възможностите за субсидирана заетост чрез програми и схеми, финансирани от бюджета и с евросредства, където възнагражденията са около минималната заплата, на практика не се предлагат на висшисти, призна Асен Ангелов. Те са за неквалифицирани и нискообразовани хора, които нямат други възможности за реализация. Според Ангелов на пазара на труда има положителна тенденция - новорегистрираните безработни постоянно намаляват средномесечно с около 8000-9000 души, въпреки ръста на безработицата. "Тя се увеличава заради субсидираната заетост, защото приключват договорите на много хора", твърдят от АЗ.
|
|