След като парламентът отхвърли декларацията на "Атака", осъждаща изказването на Хюсеин Хафъзов (ДПС) от миналия петък, лидерът на националистите Волен Сидеров постави 10 неизпълними условия пред управляващите. От тяхното изпълнение ще зависи дали хората му ще останат в НС, или ще го напуснат. От по-нататъшните коментари на Сидеров обаче стана ясно, че акцията е с цел трупане на рейтинг, тъй като "Атака" няма намерение да сваля правителството с вот на недоверие или предизвикване на предсрочни парламентарни избори. Според националиста това нямало да промени с нищо сегашната ситуация.
Голяма част от предложенията не са нови, но сега се внасят като законопроекти. Атакистите настояват да паднат новините на турски език по БНТ, парламентът да приеме декларация, която да отмени тази за възродителния процес, приета от НС през 2012 г., правителството да поднови действията си по тракийските имоти, да се признае геноцидът над българите в Османската империя. Настоява се още да се въведе нулева ставка на ДДС за лекарствата и учебниците, да се премахне плоският данък, да се развалят договорите с ЕРП-тата и тези за концесия на злато, с поправки в закона за бюджета и в Кодекса на труда минималната пенсия да стане 500 лв. от 1 юли т.г, а минималната заплата "да се индексира" със средноевропейската, каквото и да значи това. Сидеров не отговори защо чак сега внася предложенията си за корекции на бюджета. Но се закани, "ако не бъдат приети тези предложения, ще направим нашите заключения и те няма да бъдат ласкателни за този парламент и неговата конфигурация". Тогава ще се вземе и решение дали да останат в парламента.
ГЕРБ съзря промяна в позицията на Сидеров и призова националистите заедно да обявят бойкот на НС, за да се "сложи край на тази агония". "Атака" обаче отказа подобна възможност и обвини герберите, че заради "партийни игрички" не са подкрепили декларацията им срещу Хафъзов, докато националистите гласуваха "за" тази на ГЕРБ. Двете бяха почти идентични по съдържание и осъждаха "антибългарските и противодържавните изказвания" на Хюсеин Хафъзов, но в тази на ГЕРБ се съдържаха и призиви за съхраняване на етническия мир.
В последна сметка парламентът подкрепи компромисния вариант на шефа на НС Михаил Миков, насочен срещу "ескалацията на напрежение на етническа, религиозна и политическа основа". В него се осъждат проявите на екстремизъм и вандалщина, публичното честване на исторически личности, изповядвали фашистка идеология, и посегателствата срещу религиозни храмове. Без да споменава Хафъзов поименно, декларацията на Миков призовава политическите сили да не допускат "техни представители с неприемливи и провокативни изказвания да създават напрежение, омраза и засягане на националното единство и интересите на българските граждани".
--------- ОТ ЗАЛАТА
По време на дебата в пленарна зала лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че въпросът за етническия мир е прекалено сложен, за да се свежда до едно изказване, и хвърли вината за скандала върху непреодоления проблем на страната с етнорелигиозните различия. Той направи забележка на депутата Хюсеин Хафъзов, че макар изказването му да е право, било направено с неприемлив тон. "Омонимната връзка на имената предизвика реакция, която можеше да се предотврати, ако бяхме предварително спазили принципа, че как го казваме е не по-малко важно от това какво казваме", добави Местан. Така той сведе проблема до обикновено недоразумение, предизвикано от съвпадението на имената на Ахмет Давутоглу от с. Иглика и на турския външен министър Ахмед Давутоглу. Докато същинският повод за скандала бе споменаването на турския шпионин Осман Калъч сред борците за права и свободи, чийто пример Хафъзов се зарече да следва.
"Атака" помпа рейтинг с 10
Завалиите, ... налага им се да правят едно друго за да качат рейтинг...
Докато по-организираните тарикати - направо си произвеждат изборни резултати каквито им трябват.
И въобще не се и замислят какво им трябва на хората, че поне да им го обещаят.
Излишно суетене.