Законодателните инициативи на управляващите са на път да взривят нов политически скандал. Ръководството на Сметната палата вчера буквално разгроми проекта за нов Закон за палатата, внесен от депутати от БСП и ДПС миналата седмица. Институцията огласи изключително острото си становище, което вече е изпратено в Народното събрание. Според него има план за превръщане на Сметната палата в "средство за натиск и манипулиране чрез прилагане на принципа: "нашите" хора в палатата пазят нашите министри и кметове и "мачкат" "чуждите", на политическите опоненти. Такава институция очевидно ще изпълнява жалката роля на раздавач на индулгенции за едните и на наказателна бригада за мръсни поръчки срещу другите".
Работата на палатата е да следи как министерства, агенции, комисии, институти, общини и фирми харчат бюджетните средства.
"Предлаганият нов модел е на колективната безотговорност и междупартийните сделки, а целта е да се възстанови принципът на партийните квоти и в палатата да бъдат избрани предимно послушни "партийни секретари", които не се интересуват от обективно и професионално одитиране, а от спазване на указанията на партийни централи", се казва в становището. Преди два дни Реформаторският блок отправи същите критики по повод на идеите за реформа в Сметната палата, формулирани от Йордан Цонев, Румен Гечев и др. депутати от ДПС и БСП.
В проекта се предлага сегашното тричленно ръководство на палатата, избрано по времето на ГЕРБ, да бъде заменено от 9-членна колегия. Аргументът на вносителите е, че решенията трябва да се взимат колективно, а в момента висшият финансов контрольор на държавата се управлявал еднолично от председателя. Всъщност проф. Валери Димитров си има двама заместници и палатата се ръководи от трио. За всички е ясно, че същинската цел е подмяна на кадрите на върха.
В становището си сегашното ръководство посочва, че предлаганата деветчленна колегия ще излезе многократно по-скъпа на данъкоплатеца - просто разходите за служебни коли, шофьори, кабинети, съветници, секретарки, телефони ще се умножат по три. Освен това законопроектът създава възможност мнозинството в колегията на Сметната палата да отстранява "неудобни и непослушни" свои членове, като предлага предсрочно прекратяване на мандата им.
В проекта се предвижда необяснимо облекчаване на изискванията за стаж и професионален опит както на ръководителите, така и на редовите одитори в палатата, което според становището означава, че непрофесионалисти ще одитират парите на данъкоплатците. Премахва се изискването за сертификат за одиторите, работещи в палатата, което ще отвори широко вратите за "чисто партийни, приятелски и шуробаджанашки назначения", се твърди в становището.
Пред в. "Сега" финансистът Георги Николов, първият председател на Сметната палата, защити проекта и обясни, че приветства разширяването на ръководството. Според него управляващите ще назначат професионалсти, а не политкомисари. Доц. Николов обаче също смята, че 9 души е прекалено голям управленски колектив.
|
|