Социалното министерство трябва да даде предложенията си как ще се пенсионират българите в бъдеще до края на седмицата. Този ангажимент е поел социалният министър Хасан Адемов на среща с работодатели и синдикати за обсъждане на евентуално ново споразумение за мерки за стабилизиране на осигурителната система. След това социалните партньори ще кажат с кое са съгласни и ще дадат своите предложения.
"Надяваме се месец по-късно да имаме и общи идеи за промени", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. От синдиката ще настояват пенсионната възраст да започне да расте отново, но евентуално чак от 2025 г., а дотогава да се увеличава само стажът, тъй като от него зависи осигурителният принос. За въвеждане на автоматична обвързаност с продължителността на живот пък може да се мисли чак след 2030 г., според Пламен Димитров. Той беше категоричен още, че няма как ранните пенсии да се поемат от професионалните фондове от началото на 2015 г. "Те не могат да плащат и по обективни причини. Изнесоха се данни, че от над 170 000 осигурени в тях едва за 49 000 се внасят осигуровки. Останалите са генерирали правата си заради стаж отпреди 2000 г.", коментира Димитров. Една от синдикалните идеи е за работещите тежък труд да се създаде отделен фонд в НОИ на принципа на учителския, който да поема ранните им пенсии. Според КТ "Подкрепа" е наложително да се уреди и контролът върху парите на хората за втора пенсия и начинът на плащането им от втория стълб. "Ако нещата продължават така, хората няма да получат пенсии оттам", смята вицепрезидентът на "Подкрепа" Димитър Манолов.
И синдикати, и работодатели смятат, че е крайно време да се реши проблемът с ранното пенсиониране на най-облагодетелстваните категории осигурени - полицаи и военни. "Нашето мнение е, че трябва да има пенсионна възраст и за тях", отсече Григор Димитров от БСК. Работодателите настояват също отново да плащат само първия ден от болничните вместо трите, което според старото споразумение между социалните партньори и правителството трябваше да стане от 2012 г. Това коства повече от 100 млн. лв. на бизнеса. Категорично трябва да е ясно и какво ще стане с падането на тавана на пенсиите, което трябваше да стане от т.г., но беше отложено за пореден път, сега до края на 2018 г. И според социалните експерти тази мярка ще бъде стимул за осигуряване на реални доходи.
Правителство, работодатели и синдикати трябва да се разберат и ще има ли увеличение на осигурителните вноски. Сега се предвижда вноската за втория стълб от 2017 г. да стане 7% вместо 5%. "Но не е ясно дали общата вноска ще се увеличи с 2%, или ще се вземат от парите, които сега отиват в НОИ", коментира Димитров.
РАЗМИНАВАНЕ
Синдикатите категорично държат на криминализирането на укриването на осигуровките. Работодателите обаче са също толкова категорични, че това не трябва да става, тъй като може да се използва за рекет срещу тях. От БСК настояват, ако те се криминализират, работниците също да носят отговорност, че се съгласяват да ги осигуряват на по-малки пари. Конституционният съд обаче има решение по подобен казус - за глобата за работници без договор, според което те не могат да носят отговорност, тъй като работодателят е този, който решава дали да им позволи да работят без контракт или не.
|
|