:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,699
Активни 787
Страници 10,264
За един ден 1,302,066
Къде сме ние

Плащат ли данъци бояджията и чистачката

Според Евробарометър средният европеец купува от "сивия" сектор основно заради по-ниските цени, а българинът - заради качеството и бързата доставка
Какви "сиви" стоки и услуги пазаруват най-много европейците, в %
Питате ли се какви данъци плаща автомонтьорът, който се грижи за здравето на колата ви? Дали пенсионерката, която идва да мие прозорците в апартамента ви веднъж в месеца, декларира доходи в НАП? Ако можете да си позволите детегледачка, замисляте ли се дали тя попълва данъчни декларации и внася ли осигуровки върху сумите, които й плащате. Ами бояджията, който е освежил стените у вас, ВиК майсторът, който е оправил капещите кранчета в кухнята и банята, дърводелецът, който ви направи онези чудесни шкафчета - за техните "хонорари" има ли 10% плосък данък? Те не пишат фактури, не разнасят касови апарати, не издават касови бележки.

Всъщност всеки от горните герои е част от явлението, което наричаме "сива икономика". Вие също на практика храните тази икономика със собствените си пари, като плащате за получените стоки и услуги "на ръка". Дори когато купувате бурканче мед, китка цветя или семена от улична сергия.

Неотдавна Евробарометър - звеното на Европейската комисия за социологически проучвания по всякакви въпроси, публикува прелюбопитно изследване за "недекларирания труд" в 28-те страни членки. От него става ясно, че европейците са доста толерантни към явлението и охотно купуват стоки и услуги от "сивия" сектор, който заобикаля бюджета - независимо дали са граждани на бедни държави като България и Румъния, богати датчани или презадоволени поданици на херцогството Люксембург.

В същото време профилът на сенчестото потребление е доста различен в отделните държави - като очевидно зависи от стандарта на живот и от традициите. В Люксембург например най-масово ползваните "сиви" услуги са почистването на дома и "домашната помощничка" - вероятно защото много домакинства могат да си позволят. У нас пък на сенчестия фронт водят храните - 41% от българите купуват "домашно производство" - мед, картофи, мляко, домати, сирене от познат фермер, от баба на село, от хранкоопа, от сергия на пътя. Това поне показва изследването на Евробарометър. При това докато средният европеец най-често твърди, че предпочита "сивото" заради по-ниските цени, българинът го прави не толкова заради евтинията, колкото заради качеството (най-вече когато става дума за трапезата) и заради бързината (когато става дума за услуги).



КЪДЕ СМЕ НИЕ



Рекордьорите на ЕС са Гърция, Холандия и Латвия - цели 30% от населението признават, че са купували от сивия сектор стоки и услуги през последните 12 месеца. У нас това се отнася за 16% и с този резултат попадаме в златната среда на ЕС. Поляци, германци, англичани и испанци са най-малко склонни да пазаруват от доставчици, които много или малко са от сенчестата икономика - 5-8% от населението.

Както вече стана дума, всяка държава в ЕС си има своя набор от най-търсени услуги и стоки на "сиви" доставчици. В Холандия и Дания градинарство и почистване са най-популярни. Докато в Гърция, Латвия, Словения най-ползвани са услугите, свързани със здравеопазване. Половината словаци и чехи наемат майстори за домашни ремонти, като им плащат на ръка. Словакия и Чехия са шампиони в поправките на коли - над една трета от анкетираните там признават, че им сменят гумите и маслото и им ремонтират автомобилите специалисти, които не издават фискални документи и едва ли декларират всичките си доходи.

По принцип европейците най-често наемат "на черно" майстори - дърводелци, водопроводчици, бояджии и т.н. Това са посочили 29% от анкетираните. Всеки пети европеец е ползвал сенчести услуги на автомонтьори. 15% са плащали на ръка на чистачката вкъщи с ясното съзнание, че тя едва ли ще плати данъци върху този доход. А 12% са си купували храна извън магазина, без касова бележка или фактура.



ТЕНДЕНЦИИ



Евробарометър сравнява сегашните данни с положението през 2007 г. и се оказва, че в Кипър и Гърция има увеличение на търсенето на "сенчести" стоки и услуги - с 13-14%, а шведите са охладнели със 7% към тях.

Работа в сенчестата икономика са по-склонни да приемат младите - на 15-34 години, хората, които имат затруднения с битовите сметки, безработните, студентите, сочи още изследването. По-нетолерантни към сивия сектор са пенсионерите, донякъде мениджърите и заможните хора, които никога не са се чудили как ще си платят тока или парното.

Майстори по ремонти и обновяване на дома, градинари и хигиенисти - това са професиите, които европейците най-често практикуват на сянка.

Проучването показва, че европейците масово не си дават сметка, че се ощетява бюджетът, когато става дума за сделки по приятелски, съседски, роднински, между колеги или познати. Всъщност това са ситуации, в които човек предпочита да плати за стока или услуга на някого, на когото има доверие или на когото просто иска да помогне.

Веднага след публикуването на данните на Евробарометър Ласло Андор, еврокомисар по социалните въпроси, предупреди, че феноменът "недеклариран труд" вреди на финансовото здраве - както на всеки човек, който не внася данъци и осигуровки и така влошава шансовете си да получава добра пенсия, така и на държавната хазна.

Европейската комисия и правителствата на 28-те страни от ЕС обаче още не са измислили начин да се справят с явлението. Вероятно защото огромна част от гражданите на ЕС смятат, че държавата не им осигурява достатъчно адекватни и качествени обществени услуги и че и безруго внасят прекалено много данъци и такси. Дано данните от проучването да послужат за урок за политиците и чиновниците.



 В ЕС най-често се плаща на ръка на приятел или на колега
 Близо 20% от сивите доходи в сектора "ремонти и жилищно реновиране"
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Майсторите, които сами са си работодатели, много често крият доходи от НАП.
11
3830
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
15 Април 2014 21:29
Всъщност всеки от горните герои е част от явлението, което наричаме "сива икономика".
Ако всеки от горните герои сам си изчисти, боядиса и/или ремонтира къщата/колата, тогава икономиката как ще се нарича!?
това са ситуации, в които човек предпочита да плати за стока или услуга на някого, на когото има доверие или на когото просто иска да помогне.
Не е само доверие. То за всяка търговия се иска доверие. Тука става дума и за "обмяна на опит", социални контакти и общуване, които "финансовото здраве" по никакъв начин не доставя.
15 Април 2014 22:10
Все сивата икономика изследват, все какво укриват гражданите от държавата. Ами обратното явление кога ще изследват? Нека изследват и как държавата бърка дълбоко в джоба на нищо неподозиращите граждани под разни измислени, благовидни на пръв поглед, предлози.

МВнР, например, "заверяват" подписите на преводачите от цялата страна в тяхно отсъствие срещу такса от 15 до 30 лв., която не съществува в никоя държавна тарифа.

Омбудсманът даде гласност на тази практика в доклада си за 2013 г., представен днес:

"Липсва и законово определение на понятието „заверен превод” на български език (или официален превод). Необходимо е също така практиката по т. нар. неприсъствено удостоверяване на подписи на преводачи да бъде прекратена."


Такава такса се събира и в българските дипломатически и консулски представителства по цял свят. Милиони - в левове и валута - влизат в държавната хазна по този разбойнически начин. За компенсация на загубите от сивата икономика може би?
16 Април 2014 06:47
Лекари и зъболекари в частни кабинети, фризьори и козметици, даскали с частни уроци, обущари, шивачи и куп други услуги - ако изобщо декларират нещо, то винаги е минимално.
16 Април 2014 07:54
Ако процесът на деклариране беше прост, имаше взаимовръзка между внесени осигуровки и качество на услугата и нямаше опасност, да си навлечеш допълнителни проверки и данъчни ревизии, само защото ЕИК-то ти се води активно, то доста хора биха предпочели да си официализират занаята, да плащат нещо на държавата, но да спят спокойно и да могат да изтеглят кредит по всяко време.
16 Април 2014 09:43
belchev, ,
Ще добавя, че горните бягат от 'десятъка' и осигуровките, но не и от ДДС и акцизи.
16 Април 2014 10:08
МВнР, например, "заверяват" подписите на преводачите от цялата страна в тяхно отсъствие срещу такса от 15 до 30 лв., която не съществува в никоя държавна тарифа.

В МВнР имат списък нас всички фирми, които са акредитирани към тях (май поименно и преводачите от всяка фирма) и когато видят името на фирмата и на преводача, слагат парафа и вземат таксата. В случая Външно е нещо като нотариус, който заверява превода от името на държавата. Присъствено или не, това няма никакво значение, защото МВнР не проверява превода по същество - чиновникът на гишето не е длъжен да знае, примерно, финландски. А че има какво да се желае в тази система, както много неща у нас, има със сигурност....
16 Април 2014 12:11
Кво се пенявиш, бе Илке? Ти да не би да си декларираш мижавите хонорарчета?
16 Април 2014 13:35
Aminali, няма никаква акредитация - нито на агенции, нито на преводачи. Има много заблуди. МВнР "регулира" незаконно преводаческата дейност по един незаконосъобразен правилник за легализациите, заверките и преводите от 1958, останал непроменен от 1990. Този правилник дори не е нормативен акт по смисъла на Закона за нормативните актове, а просто наръч вехти инструкции на един отдел в МВнР - безумно остарели и ужасни неадекватни на съвременността. КЗК вече се самосезира за правилника и свързаните с него актове: http://reg.cpc.bg/Decision.aspx?DecID=300039886 Омбудсманът засегна темата в годишния си доклад за 2013, представен на 15.04.2014, Глава 14, "Правата на гражданите и действащата нормативна уредба", стр. 191-192: http://www.ombudsman.bg/pictures/annual%20report%20for%202013.pdf. Очакват се промени.

16 Април 2014 17:10
Щастието на хората в едно общество не се измерва с размера на събраните данъци! Нито пък с дела на "светлата" икономика.
Щастието е по-скоро функция на справедливостта в отношенията между хората.
16 Април 2014 20:29
Госпожо Бончева, всеки гражданин на тази страна и богатия, и най-бедния, и бездомния всеки ден плаща на държавата (20% от стойността на всяка стока) за да си купи хляб, сол, лекарства, колбаси (направени от кой знае какво), мляко дето вече не прилича на мляко, домати с колци и какво ли не.
Плаща и плаща, и какво?
Управляващите тези пари, дават ли ни отчет? Грижа ли ги е за тези хора? Отговора е ясен. А вие сте зинали за десетте процента, които не давала на държавата пенсионерката, която чисти нечий дом за да има какво да си купи от магазина и този месец, щото пенсията едвам е стигнала за сметки ( парно, ток, телефон) и лекарства. Срама нямате, ей!

Е, ще продължавам да ходя в село Лозен при една жена, дето все още гледа крава и ще пия истинско мляко.
17 Април 2014 17:45
Така си е, аз плащам данъци, те не!
doodle,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД