:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,511
Активни 701
Страници 21,076
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Ужасно е в 2014 година да ме питат дали законът у нас пази бизнеса

Енергийният регулатор е като черна кутия - вкарват се измислени цени, после се правят измислени изчисления, казва бившият икономически министър Трайчо Трайков
Снимка: Архив "Сега"
Трайчо Трайков
ВИЗИТКА: Трайчо Трайков е бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма в периода 2009 - 2011 г. Роден е в София, завършил е УНСС, специалност "Международни икономически отношения". Специализирал е финансов анализ, контролинг и мениджмънт в Австрия и Германия. През 2004 г. започва работа за германската компания Roland Berger. Година по-късно Трайков става част от мениджърския екип на ЕВН България. В момента е част от Реформаторския блок.



- Г-н Трайков, от толкова много енергетика сякаш не остава време за икономика в министерството. Как ще коментирате данните на БНБ, които отчетоха срив на инвестициите през февруари и спадане на износа?

- Откакто има икономика и енергетика в едно министерство, почти всеки нов министър тръгва със заявката, че ще акцентира на икономиката, но в крайна сметка се оказва погълнат от енергетиката. Сега обаче поне проектът "Белене" е прекратен и това би трябвало да е освободило капацитет за работа по други теми.

Колкото до инвестициите - основният проблем е качеството на работа на институциите и възприятието на инвеститорите за предсказуемост и спазване на правилата. Разбира се, не са излишни представянията и рекламата на България като инвестиционна дестинация, за да се компенсира донякъде океанът от лоши медийни отзиви за страната ни в чужбина. Къде заслужено, къде не, България често се представя като едно доста непривлекателно място. И ако ти си инвеститор и не се задълбочиш в темата "България", а само усещаш общото настроение, което се носи от там, вероятно ще решиш да стоиш по-далеч.

Често чужденци ме питат дали ако имат търговски спор, могат да разчитат съдът да защити правата им. Това е ужасен въпрос за 2014 г. и затова политически сили като Реформаторския блок поставят съдебната система като основен приоритет. Страната ни все пак не е нито най-корумпираната, нито най-лошата в ЕС. Има значителен ръст на инвестиции в хайтек услуги и продукти, ИТ или аутсорсинг. Те са щастливи и работят у нас особено когато не им се налага да си имат много вземане-даване с държавата.

- Но какво става, когато държавата се намеси и започне да наказва фирмите за това, че печелят - вземете за пример ЕРП-та, зелени централи...

- Има огромна разлика между цена на електроенергията и сметка за ток. В Германия токът е три пъти по-скъп от този в България, а сметките, които се плащат, са близки до българските. Причината е, че там на квадратен метър жилищна площ се изразходва три пъти по-малко енергия, отколкото у нас. Затова имаме една и съща сметка в евро, но тя, спрямо доходите, прави нещата много различни.

Държавата може да осигурява например безплатни светодиодни крушки, които изразходват десет пъти по-малко електроенергия и ще спестят на хората много повече пари, отколкото е намалението с 5% на цената на тока. В същото време няма да се нарушат пазарните отношения между фирмите в системата. Останах без думи, когато преди дни едно от остриетата на БСП в енергетиката на въпроса "Не мислите ли все пак, че цените, които ДКЕВР определя на регулирания пазар, не отговарят на реалността" каза: "Ами да, то това е логиката на този пазар - там може всички да са на загуба, но това се компенсира от свободния пазар".

По принцип държавата не бива да е майка за своите фирми и мащеха за другите, защото тогава други няма да дойдат. Конкретно, обаче, ако говорим за дефицита на НЕК, който те сега се опитват да покрият от ЕРП-тата, вината е основно на ДКЕВР и на правителството. В момента регулаторът е като черна кутия - първо на изхода се поставят измислени цени, а после вътре се правят измислени изчисления. От друга страна, ако се съди по изказванията на управляващите, те вече подготвят обществото за увеличение на цените. Въпросът е кой ще се възползва от него и дали ще бъде съпроводено с истински мерки за намаляване на разходите и балансиране на системата.

- Кой ще спечели от това увеличение?

- Ако се съди по досегашната практика, ще бъдат облагодетелствани един частен бизнесмен и някои държавни предприятия.

- Каква беше първата ви асоциация, когато чухте, че държавата ще одобрява договорите на търговските вериги и доставчиците, че ще налага минимални цени за такситата?

- Случаят с такситата има проекция на някакви интереси в бранша, въпреки че мненията вътре в него далеч не са еднозначни. Като цяло обаче аз не съм привърженик на държавна подкрепа за тесните интереси на определена гилдия за сметка на конкурентната среда - тук човек се сеща и за минималните цени на някои професионални услуги в сферата на правото, проектирането и др.

Що се отнася до КЗК - при сегашната конструкция на комисията всичко, което се насочва натам, за мен създава повече рискове. Идеята за огромни глоби като 10% от оборота за някои вериги може да означава десетки милиони за нарушение по договор, от който веригата печели, да кажем, 1000 лева. Подобни санкции за несъществени нарушения веднага навяват асоциацията, че става дума за някаква възможност за рекет.

Много е важно да не се пресоли манджата и да не се постигне обратният ефект. Ако една верига рискува, работейки с малък доставчик, да си навлече глоба в размер на няколко милиона, то тогава тя най-вероятно няма да иска да работи с доставчици, спрямо които може да бъде отнесена хипотезата за значителна пазарна сила. А ще предпочете да работи с големи, сравними с нея, за да не бъде обвинена после, че е наложила пазарната си сила спрямо други - по-малки. Накрая ще се получи така, че силните играчи, преструвайки се, че бранят интересите на малките, просто ще ги изхвърлят от пазара. Част от предложенията бяха коментирани, когато бях още министър.

- Същите ли бяха проблемите?

- Да, абсолютно същите. Накрая се стигна до някакво компромисно предложение за законодателни промени, които обаче първо трябваше да бъдат подложени на оценка за въздействието. След като напуснах поста, разбрах, че анализът, извършен от избрана с търг фирма, не се е приел с доверие. Отделно от това се говореше и за проблеми от миналото, които вече бяха признати и отстранени според веригите - като например такса "рожден ден".

ЕК също е анализирала темата, така че не се налага измислянето на някакви екзотични решения. И Световната банка в момента работи по специален доклад, в който ще бъдат отправени и конкретни препоръки. Разбира се, в България такива препоръки често остават нечути. Видяхме какво стана с доклада на Световната банка и ЕК за енергетиката преди година. Нито регулаторът стана по-независим, нито социалната функция беше отделена от цената на електроенергията, нито конфликтите на интереси на политически лица и висши ръководители в енергетиката бяха отстранени.

- Като министър бяхте ли доволен от работата на КЗК и как гледате на идеята тя да се слее с потребителската комисия в един голям нов орган?

- КЗК не успя да стигне до необходимото ниво на репутация и доверие, което се очаква от нея като основен регулатор на пазарните отношения. Като министър съм се опитвал да използвам механизмите на КЗК с променлив успех. Например по случая със сектора на горивата - те буквално в последните дни, докато аз бях на този пост, излязоха с доклад, че има сериозни съмнения за картел в бранша. Изпратиха констатациите си на компаниите от бранша и им поискаха отговор. Не е публично какво са им отговорили, но по-късно от КЗК съобщиха, че вече не им се струва да има каквито и да е проблеми в сектора. Да не говорим, че през 2012 г. най-сериозната многомилионна санкция, която те наложиха, бе на един представител на автомобилния сектор, което доведе до фалита на този бизнес и той беше продаден. Глобиха ги за това, че в техните шоурумове не се продават коли с други марки. Малко странно решение, не мислите ли?

Що се отнася до сливането на двете комисии - за защита на конкуренцията и на потребителите, доколкото знам, управляващите са поискали становище от ЕК. Смятам, че то ще бъде отрицателно, тъй като няма да е в полза на потребителите.

- Защо й е на държавата да спасява или да купува частни фирми с аргумента, че прави реиндустриализация?

- Държавата няма работа в тези предприятия. Дава се пример с "Дженеръл Мотърс" в САЩ, но там нещата са съвсем различни. Това бяха работещи предприятия, които генерират огромен оборот. Те имаха нужда от подкрепа, но при определени условия. В крайна сметка правителството спечели от тази своя инвестиция и фирмата му върна заемите с печалба. Тук няма никакви изгледи това да стане.

Ако говорим специално за "Ремотекс", приватизацията навремето е направена така, че мините са гарантиран клиент и двете дружества работят заедно. След това обаче предприятието много увеличи задълженията си, и то не непременно защото държавата му дължи пари.

Случаят с "Химко" е подобен - там някой е купил активите и сега този някой иска да направи сделка с държавния БЕХ, който да го купи, да го направи работещо и евентуално после пак да го продаде, по думите на ресорния министър. Работещо и печелившо обаче са съвсем различни неща. Можеш да вложиш много пари, за да работят инсталациите, но да си на загуба. Ако това е целта, по-добре с парите от тази лесно прогнозируема загуба да се платят дължимите заплати на хората и да се използват по-ефективно например в енергетиката.
10
3003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
21 Април 2014 20:05
Този трябва само да мълчи!

Светилото на българската геология: Сделката с “канадската” “Дънди прешъс металс” е далаверата на века!

Иван Костов е за затвора само заради тази афера, министър Трайчо Трайков – също


http://www.blitz.bg/news/article/262200
21 Април 2014 20:23
Пази,пази!Големите фирми и монополистите ги пази!Малките кучета ги яли и фалит!
21 Април 2014 20:56
Много безславна бизнес кариера- неква немска компания, после евн до тук добре. Обаче после министър на икономиката на боко рапона, където икономиката благодарение на мъдрото ръководство на двамата се заби челно и изпадна в колапс и накрая в реформатроския блок боже боже е то така става като се засилваш в политиката, където явно не ти е мястото
И говори за КЗК по негово време, като че ли Орешрски я е управлявал
Бива да си гьон сурат ама толокова... така се изказал, че все едно е бил министър от боковите добрите, а КЗК от бсп то лошите, дето не му дали да работи - типично рапонска логика
21 Април 2014 22:03
Ужасно е в 2014 година да ме питат дали законът у нас пази бизнеса
Ами.....с презерватив ....го пази
21 Април 2014 22:15
- Има огромна разлика между цена на електроенергията и сметка за ток. В Германия токът е три пъти по-скъп от този в България, а сметките, които се плащат, са близки до българските.
А бре аланкоолу. Да си чул някой в Германия да си топли битова вода, или да се отоплява на ток. Ако ще сравняваш сметки, трябва да събереш сметките на германците за всички видове енергия (газ, нафта) и тогава да я сравниш с българска сметка. На времето, бай ти Тошко, като се чудел, как да задоволи нуждите на държавата от енергия, решил да заложи на ТЕЦ-ове в големите градове, които правят ток и топлина, като топлината остава за града, тока заминава на местата дето няма ТЕЦ-ове. Просто спестява инфраструктура за още един вид енергия. Като почнат да приказват на ангро, сякаш хванали бога за шлифера. Ай сиктир. Що не казва какъв процент от общата цена на електроенергията в Германия, остава в ЕРП-тата.
22 Април 2014 02:19
Трайков беше един от най-светните министри в правитлеството на Борисов, но за съжаление Цветанов успя да го отстрани с интриги.
Сравнение между Трайков и сегашният "реиндустриализатор" Стойнев пък съвсем не може да се правят. То бива некадърност и безпомощност, но това не е било от Румен Гечев насам. Прочее, не е случайно Гечев е в моемнта е депутат и даже се изказва компетентно по вестниците.


22 Април 2014 05:48
То се вижда колко е свестен - защитава ЕРП и търговкките вериги. Какво сме спечелили от техните "инвестиции" и какво ще загубим, ако се изнесат?
22 Април 2014 08:07
Прав е за някои глупости на БСП: на таксиджиите не минимални цени, а регулиране на бакшиша и задължително връщане на рестото е нужно.
Пенсионирите с нищожните си подаяния от правителстовото сами гласуват за веригите, "бият" се на промоциите на Лидъл и въобще изглеждат да са най-доволни от тези "монополисти". Кръстоносният поход срещу тях изглежда ще удари както обикновено най-много обеднелия електорат на БСП както и да уреди с достъп някой близък до властта.
Откакто има икономика и енергетика в едно министерство, почти всеки нов министър тръгва със заявката, че ще акцентира на икономиката, но в крайна сметка се оказва погълнат от енергетиката.

Ми как няма да е зает - като от там най-лесно се ограбват хората. На клона на този "естествен монопол", са се накачили всички - ЕРП, ВЕИ (с Бисеров), топлофикации, хидроинжинери, гигантски поръчки за АЕЦ, гарантирани печалби, регулирани цени, и за капак на цялата тази бездънна кофа - с парите от БЕХ, Стойнев ще се упражнява на финансов магнат и ще изкупува на олигарсите каквото те не са успели да продадат още за скрап, една гротеска с приказката "Сливи за смет". Само че клонът се чупи, настъпаният червей се обръща ..
А после все нямало пари за пенсии, здраве и т.н.
22 Април 2014 10:42
Година по-късно Трайков става част от мениджърския екип на ЕВН България. В момента е част от Реформаторския блок.

Много читатели на вестника ще спрат да четат интервюто оттук нататък. Просто , всичко е ясно !
22 Април 2014 13:06
Трайков беше един от най-безполезните и безсмислени министри на кръволока от Банки.
Дори в Дянков имаше повече рацио.
Единствената му министърска заслуга е фактът на куриозното му уволнение, последван от интернет-беатизацията му за либерален мартир - жертва на цвъцщината и руската велеконспирация (какъвто засега няма доказателства да е).
Продължавам искрено да недоумявам защо го парашутираха у ГъС на РБ.

Два въпроса за начало на всяко смислено интервю с него:

1. Защо по неговото управление интерконекторните газови връзки не мръднаха и на йота?
Ако знае - да каже.

2. Какво работи в момента?
Защото
В момента е част от Реформаторския блок.

не е нито месторабота, нито професия.
Откъде печели пари, за да си плати сметките?
Или кара на спестявания вече близо две години?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД