:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,480
Активни 263
Страници 10,410
За един ден 1,302,066

Евролистите - малко "гражданин", много "партиец"

Колкото и "катарзиса" да се кълнат, че са преживели политиците, те не са достатъчни, за да допуснат гражданските кандидати на избираеми места
Галя Горанова
По време на миналогодишните протести партиите първо се смутиха, но скоро се окопитиха и съзряха в етикета "граждански" поредната популистка ниша за покачване на рейтинга. Лидерите им се кълняха публично, че са чули и разбрали гласа на "гражданите", че ще се отворят към "гражданите" още на следващите европейски избори, че приветстват появата на "гражданското общество". Появиха се нови политически формации с претенции за изключителни права върху етикета - "Движение България на гражданите", партия "България без цензура", движение АБВ и др. Модата на "гражданските съвети" превзе всички институции. В парламента бе създадена нова комисия за работа и взаимодействие с "гражданското общество". Определението "граждански" удари рекордни стойности за последните десетилетия. То трябваше да прикрие все същите стари муцуни, които надничаха иззад новите, "граждански" партии, какъвто бе случаят с Реформаторския блок, новата дясна коалиция, съшита от стари фракции. Блокът подходи по ленински революционно, като създаде "граждански" съвет - нещо като неформално ръководство, съставено от предимно "десни граждани", гравитиращи около партийните централи.

Със заглъхването на гражданското недоволство обаче



определението "граждански" взе да девалвира



Дойде време да се редят листите за европейските избори и партийните лидери да изпълнят тържествените си обещания към "гражданите". И на дневен ред отново излязоха партийните съображения. Първите пет места в листата на "реформаторите" са заети само от лидери на партиите, съставляващи коалицията. Водачката Меглена Кунева е председател на ДБГ, втори е зам.-председателят на ДСБ Светослав Малинов, трети - лидерът на СДС Божидар Лукарски, четвърти - лидерът на Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) Корман Исмаилов, пети - шефът на БЗНС Николай Ненчев. Първите "граждани" се появяват едва на шесто и седмо място, като единствената им надежда да се класират е преференциалният вот.

Впрочем възможността на избирателите да изберат своя любимец в партийната листа - т.нар. преференция, би трябвало да обезсмисли пазарлъците за места в листите, но не изглежда да е така. Преговорите в РБ дори доведоха да напускането на Надежда Нейнски и "Синьо единство". Същевременно тъкмо в тази листа са най-възможни разместванията, тъй като голяма част от онези 1/3 българи, които заявяват готовност да се възползват от преференцията, са привърженици на блока. Ако за коалицията, например, гласуват 300 хиляди, последният може да стане първи с 15 000 гласа.

Другата "отворена" и "гражданска" формация - "България без цензура", бави до последно листата си за евровота. За да ни изправи пред една трудно разрешима загадка. След като месеци наред водачът Николай Бареков ни уверяваше, че не ще да ходи в Брюксел и ще отстъпи водаческото си място на втория, изглежда е претърпял катарзис. Последно щял да заеме мястото си в ЕП, но само до предсрочните парламентарни избори. Ами ако няма такива? Значи за цял мандат. Не е хубаво "правдотърсачът" от малкия екран да разиграва народа с празните си приказки и



да го праща за "брюкселско зеле" хептен без цензура



Освен ако не допуснем, че духът на Ванга се е вселил у журналиста от дълго общуване с Нешка Робева и той е развил способността да предсказва предсрочен вот. Може, но едва ли. Предвид възможностите на коалицията да вкара най-много един евродепутат, то ако няма преждевременни избори, вторият партиец в листата - Ангел Джамбазки от ВМРО, ще трябва да възобнови ксенофобските си послания на местна почва. "Евромайките", които трябваше да са основният градивен материал на Барековата листа, също изпаднаха на по-задни места в класацията. Така лъжите в торбата на този "дясно-ляв", "богат-беден" "бойколюбив" бойкомразец се умножиха с още една. Лошо начало за един нов политик.

В ГЕРБ също не изглеждат повлияни от "гражданския" дух, обзел политическите централи. За евровота Бойко Борисов заложи на добре познати лица - бившия евроминистър Томислав Дончев и сегашните евродепутати Андрей Ковачев, Мария Неделчева и Владимир Уручев. И в тази партия разиграват предизборен съспенс, като поднасят кандидатите си на порции. Преди месец бе представена водещата четворка, а преди дни - и останалите. "Гражданският" пробив тук се олицетворява от новата звезда на ГЕРБ - бившата манекенка Ева Паунова, по съвместителство кръстница на най-малката щерка на Цветан Цветанов, което явно се е оказало решаващо за CV-то й на бъдещ евродепутат. Паунова е на избираемото 5-о място, следвана от депутата юрист Емил Радев. Очевидно партията и този път ще остане вярна на своя девиз "1 грам лоялност = 1 килограм интелект".



Интерес заслужава тактиката на БСП



Там "гражданите" на избираеми позиции са двама - четвъртият Петър Курумбашев и петата Достена Лаверн. Преди тях са Сергей Станишев, Илияна Йотова и Георги Пирински. Курумбашев продължава да се води част от "гражданската квота" на БСП, въпреки двата депутатски мандата. Това му позволява да заема непопулярни позиции и да развива лобистка дейност, извън тесните рамки на партийното членство. Достена Лаверн е френското бижу върху лекьосания ревер на столетницата и намигване към четящите млади леви, които приветстваха книгата й "Експертите на прехода" за задкулисието на десните тинк-танкове. Ролята й е да громи неолибералния модел, наложен у нас не без помощта на БСП. По-скоро със статут на гражданин в листата се подвизава и журналистът от в. "Дума" Александър Симов, въпреки че е член на БСП. Нему е поверена ролята да изговаря смело позиции, които БСП публично не смее да споделя. Така например по украинската криза Симов споделя откровено проруски тези, докато Станишев и Вигенин се крият зад откровено антируските европейски формулировки. Така БСП хем отправя "правилните" послания към русофилския си електорат, който понася болезнено предателството на върхушката спрямо Русия, хем лидерът не рискува европейската си кариера с политнекоректни изказвания в разрез с европейските директиви. Лицемерната роля е поверена на кандидат, който не ламти за брюкселски пост, така че няма нищо за губене. Виж, заради спасяването на лидерското реноме вероятно ще бъде възнаграден със сигурно място в парламентарните листи.

Единственият кандидат на АБВ с шансове за ЕП - Ивайло Калфин, ще трябва да доказва, че и



сам воинът е воин



Формално погледнато, няма нищо вдъхновяващо в социалдемократическата коалиция, която застава зад него - хората на Кольо Парамов, Кръстьо Петков и част от бившите социалдемократи на Николай Камов. Но съществува скрита механика на българския вот, която може да го облагодетелства ненадейно. У нас симпатиите и антипатиите са определящи за изборния резултат, а има немалка част сред бесепарите, които биха гласували за Първанов, ерго Калфин, стига никой да не научи. Като форма на протест срещу произвола на сегашната партийна върхушка, която провежда систематична чистка по места на нелоялните. Има и един скрит десен вот, който може да се отлее към Калфин - на бивши седесари и костовисти, които не приемат коалицията с Меглена Кунева и с ренегатстващи депесари. С вота си за евродепутата хем ще накажат измяната на своите, хем ще подлеят вода на "комунистите", разбирай БСП.



"Гражданинът Пеевски" в листата на ДПС



представлява плашеща аналогия с "Гражданинът Кейн" - все истории за медийни магнати, прекрачили мярката за приличие. Номинирането на успелия млад човек за евродепутат определено е "скандалът" на този вот. Формално Делян Пеевски не е член на ДПС и в този смисъл попада в "гражданската" му квота, което е допълнителна подигравка с термина. Депутатът и несполучил шеф на ДАНС зае наградното второ място в листата, въпреки че според броя номинации то се пада на лидера на младежкото ДПС Илхан Кючюк. И в този парадоксален смисъл ДПС единствена дава предимство на "гражданина" над "партиеца" в листата си.

Струва си да се отбележат и някои странни коалиции за тези евроизбори, останали без логично обяснение. Какво свързва, например, някогашната управляваща партия НДСВ с Илияна Раева? И що дири "Гергьовден" при Бареков? Но, както се казва, никога не е късно да станеш за резил.

Снимка: Архив "Сега"
"Гражданинът" Пеевски в листата на ДПС е скандалът на тези избори.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Николай Бареков, който трябваше да е пръв сред равни, ще се окаже само пръв.
40
6749
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
21 Април 2014 19:28
малко "гражданин", много "партиец"

"Гражданин" значи член на неправителствена организация, нали?
21 Април 2014 20:02
Нормално - нали партиите са за това? Те събират граждани и заедно работят за решаване на някакъв проблем - в интерес на тия граждани. Останалите са електорат. Или служители в НПО. Което е друга бира... Партиите просто НЕ СА ДЛЪЖНИ да включват някакви външни лица в листите...
-----------------------------------------------
Сайтът на Генек

21 Април 2014 20:06
Колкото и "катарзиса" да се кълнат, че са преживели политиците, те не са достатъчни, за да допуснат гражданските кандидати на избираеми места
Не схващам тезата. Партиите не са длъжни да включат някой, който не е техен член в избирателните листи въобще. Не мога да схвана и каква е тази наскоро наложила се мода, че да си "партиец" е нещо лошо, а да си "гражданин" е много хубаво. В представителната демокрация основен инструмент за участие в политическия живот са политическите партии. Не може да седиш отстрани и да чакаш някой да те издигне, без да си платил своя дан в изграждането на политическата платформа, събирането на средства и участието в колективни решения. Политически активните хора участват в партии (или основават такива, ако сегашните не им харесват) и ясно изявяват какви са разбиранията им - та да може всички други да са наясно.
21 Април 2014 20:17
Не ми е известно представителната демокрация някога да е включвала натрапените ни напоследък НПО-та.
21 Април 2014 20:19
Хе,хе,Пеевски евродепутат-заебавка голяма с протестърите!
21 Април 2014 20:31
Гражданинът е политически активен човек, който се ползва от гражданските си и политически права, за да да налага на държавата реформи отдолу. В много от случаите, въпреки нейното желание. Обикновено посредством хоризонтална организация, или самоорганизация, за постигане на една или няколко цели. Гражданинът не се бори за упражняване на властта, а за налагане на решения посредством натиск върху държавата и институциите. А партиите са сдружения от граждани с общи кауза и цел, обединени от някаква идеология, които се борят за завземане на властта (съвременните партии посредством партийно-демократичната борба за власт, а тоталитарните партии чрез революция) и налагане на решения отгоре, посредством тези партии. За разлика от гражданските организации, те имат силно изразена пирамидална структура на власт и подчинение, колкото и да претендират за демократичност, при тях има санкции, права и задължения на партийните членове, претендират да са устойчиви във времето образувания, имат уставно определени процедури и правила, дори се формират по образа на държавата със законодателни, изпълнителни, санкциониращи, местни и пр.. структури. Все неща, които в по-голямата си част са нетипични за гражданина, за начините, по които функционират гражданското общество и гражданските организации.
При нас проблемът е по-скоро в самото преиначаване, идеализиране и злоупотреба с понятието за "гражданско общество" с конюнктурни политически цели. Мен например никой не може да ме убеди, че например летните протести от миналата година бяха проява на гражданското общество. По простата причина, че гражданското общество, ако ще трябва да го идеализираме, би трябвало да е положителен елемент за системата. Вместо това обаче видяхме една обезумяла и ирационална тълпа, насилие, опити за подмяна на легитимните демократични процедури със скандирания по площата, обществени омраза и противопоставяния, които разрушават самото ни общество и самата ни държава. Затова и днес се дърлиме по форумите. Защото не успяха да постигнат нищо повече от противопоставяне на българи, турци и цигани, на българи с българи, на "червени болкуци" със "сини кретени", на леви с десни, на русофили и русофоби, на столицата срещу провинцията, млади срещу стари, на всеки срещу всеки, за което немалка роля изигра и управлението на ГЕРБ, което издигна противопоставянията до равнища, които в крайна сметка му изядоха и главата. Да не говорим за социално-икономическите последици от цялата тази несигурност и от всички противопоставяния, до които доведоха тези протести. Изобщо няма да споменавам и че от един момент нататък тези протести бяха всичко друго, но не и граждански, яхнати и употребени от Буда, РБ и въпросните "тинк-танкове". Защото гражданското общество изисква поне елементарно равнище на гражданска култура, което да ти позволи да приемаш, да споделяш и да се съобразяваш с другите, а не пълно противопоставяне, неприкрита омраза, списъци и скандирания "червен боклук" срещу всеки, който не дай си боже не споделя твоето мнение. И кое е в крайна сметка гражданското общество? Протестиращото мнозинство, или протестиращото малцинство? Протестиращите, или контрапротестиращите? Ако щете протестиращите на Майдана, или днес протестиращите в източната част на страната? Истината е, че и двете не са гражданското общество, но можеха да бъдат, ако имаха поне минималната гражданска култура, за да признаят, че собствените им права и искания се простират, дотам където започват правата на другите.
21 Април 2014 20:33
В представителната демокрация основен инструмент за участие в политическия живот са политическите партии.

Yantar,, в ” представителната демокрация”, която ти се присънва може и така да е, но тука става дума за съществуващата фасадна демокрация при която никой не представлява гражданите, за селяните да не приказваме. Като ти пресечем утопичните размисли с такива ”евро-представители на народа” като Вигенин, Йотова, Слави Бинев, науката досега не е открила пресечна точка. Но в случая Пеевски се мержелее за сефте някаква надежда
21 Април 2014 20:51
Не ми светва, защо търсим граждани в партиите...
Галка мила,
На какво разчиташ, в случай че при разследването си попаднеш на отделно изключение или на нещо друго, сбъркано ???...
Политическата ни система се нуждае от Структурна промяна,
от дълбоко Преструктуриране със Смяна на модела на Управление...
Политическа ни плесен днес бълва само и единствено, заплашително мълчание по този въпрос, Мила...
Партийно мълчание, на хора от едната им и съща, обща Завера...



21 Април 2014 21:24
"Много вожд, малко индианец !"...

Добра статия, г-це Горанова !

Бийте по гнусната партийна сволоч от целия политически спектър, поне душата да се отпусне, а то че полза нема, - е па нема ! ...

(Само като прочетох името на Георги Пирински, и ми се доповръща...).
21 Април 2014 21:49
Не ми светва, защо търсим граждани в партиите...
...при тоталната селяндурщиана и келипирджилък
21 Април 2014 21:52
Уважаема ГАЛЯ ГОРАНОВА, вие четете ли в.СЕГА?
Щото е там доле има една анкета - "Ще ли гласувате на Евроизборите?"
Много кофти резултати, начи...
Дори и аз съм в "ония" 30%, дето няма да гласуват, sorry!
21 Април 2014 21:54
заклеймяване на дребно - скука... да беше озвучила поне нещо конструктивно

- например, че изборите за ЕП би трябвало да са мажоритарни, т.е., гласуваш за отделни личности, независимо от коя партийна листа са предложени, пък избраните си отиват по съответните партии в ЕП- това би стимулирало и партиите да подбират по-добре кандидатите си
21 Април 2014 22:02
заклеймяване на дребно - скука... да беше озвучила поне нещо конструктивно
Кодекса е приет,листите-наредени.От тук насетне остава в махалите да се реши кой ще е европредставител....Кви конструкции?Мандалото лопна
21 Април 2014 22:25
Yantar, Гербераст -

Заглавието -
21 Април 2014 22:35
Все пак и "гражданин" и "партиец" са си в кавички както е редно, въпреки че второто понятие не се нуждае от тях.
21 Април 2014 22:37
бе то и "избори"да сложат....
21 Април 2014 22:41
Има най-малко две идиотски внушения в тази статия.

Първото е в подзаглавието - ".. те не са достатъчни, за да допуснат гражданските кандидати на избираеми места". Това се опитва да ни внуши, че "правилното" поведение на една партия е да издига кандидатурите на някакви неопределени "граждани", не на свои членове.

Второто, също така идиотско, е в изречението "протест срещу произвола на сегашната партийна върхушка, която провежда систематична чистка по места на нелоялните" което пък се опитва да ни убеди, че една партия трябва да лансира и издига на средно и по-високи партийни позиции несъгласните с партийната политика.

Интересно е и изречението "на бивши седесари и костовисти, които не приемат коалицията с Меглена Кунева и с ренегатстващи депесари. С вота си за евродепутата хем ще накажат измяната на своите, хем ще подлеят вода на "комунистите", разбирай БСП. " Демек, според седесарите и костовистите Първанов не е комунист и не е от БСП.
Това, за съжаление, не е идиотия, а точно наблюдение на психиката на антикомунистите и на кашата, вихреща се в главите им.

21 Април 2014 22:44
Калки,ти пък в тия котерийки къде откри партии?
21 Април 2014 22:57
...по същество-Гочоолу,Дочоолу,Данко Хаирсъзина с тумбата и викове "Да живей!" са се запътили към урните,Калки.На тоя фон принципните ти възражения са за протокола
22 Април 2014 00:26
Изборите в България за евродепутати са ненужно, излишно и скъпоструващо за бедна България "пропагандиращо Демокрацията демократично мероприятие"!
Това е така, защото в Европарламента евродепутатите трябва да представят и защитават Позиция, която е позиция на българския Парламент, а НЕ на български партии!
Българските евродепутати трябва да се избират от(в) българския Парламент, а НЕ чрез Избори!!!
Отделно, че Европейският Съюз НЕ е съюз на партии, а на държави!!! При това, ЕС е АНТИдемократичен междудържавен съюз!
Защото:
В отделните държави в ЕС Волята на Избирателите е изразена чрез националните парламентарни Избори, чрез които Мнозинството от Избирателите избират и посочват каква Политика в държавата си искат и кой да я провежда! А институционалната власт(наднационална!) на ЕП/ЕК над националните парламенти и правитества омаловажава(може!) или направо игнорира(може!) Волята на Избирателите в отделна страна-членкао на ЕС, нали! Е, може ли да е Демокрация, но да се омаловажава или игнорира Волята на Мнозинството от Избирателите! Може, но НЕ трябва- за да е Демокрация!
Хипотетичен пример:
В България, с голямо Мнозинство, парламентарните Изборите ги печелят АНТИкомунистите и те съставят Правителство- по Волята на българските Граждани-антикомунисти, които искат България да бъде управлявана от антикомунисти( и съответната Политика)! Но, в Европарламента Мнозинство имат партиите на европейските комунисти- и, чрез ЕП и ЕК те налагат в България управляващите(антикомунисти!) да провеждат и реализират комунистическа Политика и управление! Което е против Волята на Мнозинството от Избирателите в България! Все едно, в България партия на Месоядните да печели Избори- по Волята на Мнозинството от Избирателите( които обичат да си хапват пържоли)!- но в ЕП и ЕК мнозинство имат евроВегетарианците! И, според правилата на ЕС, от ЕП и ЕК към България се насочват "ясни сигнали" и задължителни директиви- вегетариански!!! И така, Мнозинството от българските Граждани-Избиратели(месоядците), ПРОТИВ ВОЛЯТА ИМ(изразена демократично на и чрез демократични Избори в България!), ще трябва задължително да сърбат доматена чорба и да рупат "демократични" картофени кюфтета, а НЕ свински пържоли и шкембе чорба например!
Ама, пък, Демокрация ще Е, БЕ! Нъл` тъй!
22 Април 2014 00:29
Въх!Шъ ти забранят да ходиш за риба,Параграфе
22 Април 2014 00:52
У нас проблемът е по-скоро в самата злоупотреба с понятието за "гражданско общество" за конюнктурни политически цели. Това понятие се появи за първи път в Устава на Фондация "Народен Лечител" от 1989 г. която парираха още в зародиш и провалиха нейната поява на бял свят. Някои експерти, за да се изпишат големи учени, вложиха неадекватен на първообраза смисъл в това понятие. И не само това. Също така опорочиха понятието " официален документ от четвърти ранг"- като измислиха понятието четвърта власт- за медиите. Първообразът систематизираше документите в библиографската справка към Устава, документни, които служеха за научната обосновка на Устава.Документ от първи ранг е ДВ, от втори ранг е местният вестник на Общинските съвети, на трето място са поставени документите издавани от печатните органи на партиите, и на последното четвърто място - документи от издателства.Това е истинската история на това понятие "четвърта власт".
22 Април 2014 02:07
22 Април 2014 03:45
Партиите с ентусиазъм (поне на думи) прегръщат идеята за "граждански квоти", защото се изживяват като съвременна аристокрация.
С една дума - предлага ни се да свикваме, че "политическият елит" е и ще е такъв во веки веков
22 Април 2014 07:27
Айлякът си заминава.
Павката да засуква мустака и да вдига пряпореца.
Ако може...
22 Април 2014 09:19
Pacem от 22 Април 2014 00:52,
Твърде притворно спамиш, Колега, и недостойно...

22 Април 2014 10:07
Понеже,като изчетох коментарите,не можах да разбера какво в същност е "гражданин' и "гражданско общество",нека някой ми обясни Призива на Станишев и БСП: "Да върнем България на гражданите" Кому,по-точно? Герберасте,на 90% процента си прав,но за протестите от юни 2013,малко се поувлече! Ти какув състав на протестиращите би приел за гражданско общество! Мисля,че беше доста шарен и поне в началните 1-2 месеца нямаше изявен партиен привкус! Можеби ти се щеше да бъде като в Гърция,или в Испания - с бой,кръв,водни оръдия сълзотворен газ и стоп-патрони? Пък то - само с лозунги и викове! А това,че го нямаше в провинцията,мога да ти го обясня,но трябва да дойдеш да поживееш 30-40-години като мене в малко градче и ще разбереш какво е "страх за хляба"!
22 Април 2014 10:24
До новите колеги,
За да си изясните абстракцията "Гражданско общество",
погледнете с нужната Критичност абстракцията "Политическа партия"...
Иначе, просто обезсмисляте понятието за "Общ живот на хората ... в Общество"...
Изявите ви тук и засега, само подсещат за скритите в партийните ръкави, негови аса...
Накратко, нито една партия няма право да представя Общество-то,
като го измества от водещата му роля в общият живот на хората...
Днешната Структура на общият ни живот в Общество, е партизирана твърдо и стига критичните си граници...

22 Април 2014 10:37
Политическата ни система се нуждае от Структурна промяна,
от дълбоко Преструктуриране със Смяна на модела на Управление...

beagle,много пъти съм чел това от теб,но не го разбирам.Малко по-подробно,моля те.
22 Април 2014 10:58
Точно ти ли, Братко Сиров ???...
Кучето никога не спами, особено и с напоителни текстове...
Каквото и да ти кажа за решението на този темелен ни проблем, отговорът е винаги " Има такава Партия"...
Има, ама я няма, а не се вижда някоя от днешните ни да е преодоляла ферментите си...
Партийните ни тролове тук, или не сещат диалектиката на общия ни живот или ровят с глави, по пясъка да я сетят...
Тарикат-еднодневки...

22 Април 2014 12:17
Има една партия, в която от край време гражданите много-много не ги обичат ...
Там по се тачат членовете. Дето се вика - по един партиен член - за всеки гражданин, който иска представителство в политиката.
22 Април 2014 12:22
beagle,много пъти съм чел това от теб, но не го разбирам. Малко по-подробно,моля те.
Сиров, не си единствен, но като "активен" форумец трябва да си осъзнал - добре е, че си имаме форумно куче-писатель, нека не бъдем максималисти да очакваме чак разбираеми текстове...
22 Април 2014 12:58
Трайкокитанчев,винаги съм се смятал за средноинтелигентен индивид.Като прочета смяна на модела на управление си представям,че от парламентарна република към президентска такава или към/недай Боже/ монархия или управление от корпоративен тип....
Признавам си ,че трябва да ми се обяснява повече.
Затова моля биглето да отвори една тема ,да развие вижданията си и т.н. В края на краищата този Форум е и за обогатяване на знанията ни.
Пък кой знае,може да стана пръв последовател на идеята за :

Структурна промяна,
от дълбоко Преструктуриране със Смяна на модела на Управление...
22 Април 2014 13:06
Затова моля биглето да отвори една тема ,да развие вижданията си и т.н. В края на краищата този Форум е и за обогатяване на знанията ни.
Писах ти Сиров - да не бъдем максималисти!
22 Април 2014 13:18
Бедно ми е познанието, Братко Сиров, не стигат "тухлички"...
Обществото е "хайван", който не се бори за Власт над себе си...
Партиите ни в него я искат, ама без да го "таковат"...
На ужким де, те са му нужни и може спокойно да дърпат чергата само към себе си...
След смъртния акт, най-краткият медицински документ е точната Диагноза...
Другото е, дълбоко осмислена от знаещите и можещите, "неординарна" работа...
Обществото ни ще бъде спечелено от партията, която подхване именно, посоката към нея...
Е, иначе То и само може да се пребори с пороя от андрешковци в себе си...
Без да чака "еволюцията" ...
Трайчо, ти си по-ясен,
просто си трай и толкоз...

22 Април 2014 13:18
Мрън, мрън, всички пак са маскари, мрън, мрън...

Мии - това е положението към днешна дата.
Избираш си някоя от маскарите и гласуваш.
Или пък оставаш чист и неопетнен, отиваш за гъби и гласуваш за всички маскари едновременно.

Толкоз.
Право на лична угодия няма и в Декларацията за правата на човека.
22 Април 2014 13:42
Да гласуваш на избори в България е като да си избираш жена от Околовръсното шосе на София или на Ботевградската отсечка.
22 Април 2014 13:46
beagle 22 Апр 2014 13:18

Сиров, сега нали стана по-ясно ето как някои животни "трупат" постинги, а натрупаното им дава самочувствие да се изказват от последна инстанция
22 Април 2014 17:32
анастаси сиров от 22 Април 2014 12:58,
Не отварям Тема по тези въпроси,
защото всяко търсене на изход от тресавището на политическия ни модел, сиреч, Промяна,
у нас се счита едва ли не за ерес...
Дано сещаш, че това Статукво на политическото ни общуване в уж модерно Общество, добре устройва партокрацията на "прехода"...
А има "меки" модели на Президентско управление и те са предимно с Двукамарен парламент...
В него е "препъни камъчето",
Двукамарните парламенти не са "добро място" за корупция,
Народното представителство и работните процедури в тях стават по-прозрачни и с пряко участие на повече Граждани ...
Поискаш ли, сам ще сетиш тезата, зад която бивам...
Става дума, "За повече Общество в собствено политиката", Колега,
но и съвкупният ни Политически Андрешко добре сеща, къде го бият...
Това го лая от поне 4-5 години и не го натрапвам, но както и сам се уверяваш,
край кучето вече са "аташирани" и изнесени дозори...
22 Април 2014 18:12
защото всяко търсене на изход от тресавището на политическия ни модел, сиреч, Промяна,у нас се счита едва ли не за ерес...

Поздрави на Биглето за цялостно творчество! Хем им казва истината под формата на притчи и подлайване, за да не се познаят и разлютят, но те все виждат себе си в притчата и се спускат да го хапят
Биглето и Бармалеус са нещо като да си хапнеш истинска пърленка, "проста" ама истинска, а не "умна" пица, направена от едни работи, които не е удобно да изброяваме
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД