:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,662
Активни 788
Страници 10,227
За един ден 1,302,066
Поуки

Корупционна оръжейна сделка срина бившия премиер на Словения

Янез Янша, който е част от сложна схема за получаване на подкупи, влиза в затвора за 2 години
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият словенски министър-председател Янез Янша твърди, че обвиненията в корупция са дело на политическите му опоненти.
Бившият премиер на Словения Янез Янша бе осъден на 2 години затвор наскоро, след набралия популярност скандал, свързан с оръжейни договори и подкупи. Присъдата, произнесена от съд в столицата Любляна, бе потвърдена от Върховния съд и се очаква скоро Янша да започне да изтърпява наказанието си. Адвокатите на бившия министър-председател се готвят да оспорват присъдата и обещават тя да бъде анулирана.

Всичко започва през 2005 г., по време на първата година от премиерския мандат на Янез Янша. Тогава Министерството на отбраната решава да купи 135 бронирани военни машини. През декември 2006 г. е сключен договор на стойност 278 милиона евро с финландската оръжейна компания "Патриа" и веднага тръгват слухове за раздадени рушвети. През февруари 2007 г. полицията в Австрия сигнализира колегите си в Словения, Финландия, Тайланд и Канада за възможни нередности около сделката. Полицията в Словения пренебрегва получената информация в продължение на 15 месеца, въпреки че по-късно, когато скандалът избухва, се активизира. Според западните издания обаче Янша, чийто авторитарен стил на управление включва и ограничаване на местните медии, вероятно е възпрепятствал избухването на скандала.

На 1 септември 2008 г., няколко седмици преди провеждането на парламентарните избори в Словения, финландската обществена телевизия YLE излъчва свое разследване, свързано с военната сделка. То завършва с това, че партията на министър-председателя Янез Янша също се е възползвала от сделката с "Патриа". С други думи: Държавната финландска компания "Патриа" е подкупила словенския министър-председател. Словенското онлайн издание Vest.si по същото време разпространява подобен материал. И в двете държави се разразяват грандиозни скандали. Няколко дни по-късно финландското разследване е излъчено от обществената телевизия в Словения. Свикана е извънредна сесия на парламента, а Министерството на външните работи в Словения изпраща две дипломатически грами до Финландия, в които заплашва с влошаване на двустранните отношения заради тв предаването. В края на месеца партията на Янша - Словенската демократична партия - губи изборите с много малко.

Финландският журналист Магнус Берглунд и словенският му колега Блаж Згага (авторът на този материал) разплитат цялата корупционна афера. През февруари 2007 г. "Патриа" плаща 3.6 милиона евро на своя представител в Австрия Ханс Волфганг Ридл. Той веднага превежда 2.3 милиона евро на бившия собственик на отбор във Формула 1 Валтер Волф, който се опитва да изпрати парите в няколко държави. Австрийските власти, които разследват пране на пари, обаче блокират транзакциите и уведомяват полицията. Тогава органите на реда във Финландия поемат основната тежест в разследването.

По-късно е потвърдено, че австрийският посредник Ханс Волфганг Ридл е получил от "Патриа" сума, равняваща се на 7.5% от стойността на сделката, или 12.1 милиона евро. Предполага се, че той е дал 4.2%, или 6.7 милиона евро, на Валтер Волф. Той на свой ред е отговарял за предаването на парите на словенския бизнесмен Йоже Загожен и на Янез Янша.

Всяко плащане е трябвало да бъде осъществено след доставката на определени количества от договорените бронирани военни машини, но корупционната схема е разкрита през февруари 2007 г. Тогава словенците искат да бъде направено предварителното плащане на подкупи и точно то води до полицейско разследване. Словенците настояват предварителното плащане да е в размер на 30% от стойността на целия договорен рушвет и да бъде осъществено до 30 дни след подписването на договора. Според свидетелските показания на финландски мениджър Словенската демократическа партия се нуждаела от парите, за да проведе предизборната си кампания. Освен това словенците правят и втори канал, през който да получат подкупи - това е компанията "Ротис", която е представителят на "Патриа" за Словения.

След избухването на скандала в резултат на финландското разследване, словенските медии, които са на страната на Янша, започват кампания, чиято цел е да опетни финландския журналист Магнус Берглунд, а словенският му колега получава смъртни заплахи. Янез Янша дава на съд Берглунд, YLE и двама от участниците в репортажа -единият от тях е полицейски шеф, който казва, че правителството на Янша е оказвало политически натиск - за нанесени щети на стойност 1.5 милиона евро заради клевета. Словенският журналист е разпитван за сътрудничеството си с финландския репортер от парламентарна комисия, оглавявана от представител на Словенската демократична партия.

През юни 2013 г. съд в Любляна осъди Янша на две години затвор, бившият командир на военните спецчасти Антон Кръкович получи присъда от 22 месеца затвор, а собственикът на "Ротис" Иван Црънкович също ще остане 22 месеца зад решетките. Бизнесменът Загожен почина преди произнасянето на присъдите. Волф пък избяга в Канада, където не може да попадне под ударите на словенската правосъдна система.

През април 2014 г. Янез Янша окончателно загуби делото. В същия месец художникът Юре Чекута бе осъден на 4 г. и 4 мес. затвор, а бившият шеф на логистиката в армията Петер Жупан получи наказание от 2 г. и 6 месеца затвор по второто дело, свързано с "Патриа". Чекута е отговарял за лобирането и получаването на повече от 400 000 евро от "Патриа".

Всички словенци, осъдени по скандала, са участвали в контрабанда на оръжия в бивша Югославия през 90-те години на ХХ век. Австрийският посредник Ханс Волфганг Ридл, който в миналото е работил за компаниите Glock и Steyr, бе осъден на 3 г. затвор във Виена през април 2013 г. Петима от висшите мениджъри на "Патриа" бяха оправдани от финландски съд през януари 2014 г. Прокуратурата обжалва пред по-висока съдебна инстанция, като настоя корупционните скандали, в които е замесена "Патриа" в Словения и Хърватия, да бъдат обединени в едно дело. Според съдебните документи "Патриа" е платила поне 3.9 милиона евро за сделката със Словения и 1.5 милиона евро за договор с Хърватия, сключен преди октомври 2007 г. Бившият президент на Хърватия Стипе Месич е сред заподозрените, но той категорично отрича да е погазвал законите.

Снимка: www.mladina.si
Янез Янша разговаря през 2010 г. с Антон Кркович (вдясно), който е бивш командир на военните спецчасти на Словения.
Снимка: Slovenian times
Янез Янша по време на слушанията в съдебната зала в Любляна.
2
2628
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
13 Май 2014 21:54
Винаги, когато чета за чужд политик, влязъл в затвора, си казвам с благодарност: Нашите са най-честни от всички. И съм убеден, че така ще е винаги.
14 Май 2014 11:06

Бившият премиер на Словения Янез Янша бе осъден на 2 години затвор

А българските премиери след 1989-та /всичките/ кога ще ги осъдят?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД