Губят ми се години трудов стаж, а съм работил през това време. Разбрах, че мога и по съдебен ред да доказвам това нещо. По какви процедури и какъв стаж мога да установявам по този ред?
А.Х., София
Има много причини, поради които не се признава трудов стаж. Често това се случва заради липса на документи, на трудови книжки, на изискваните специални документи, дори и ако няма някой печат или подпис. И нерядко съответният човек минава през какви ли не перипетии, прави всевъзможни опити да докаже стажа през съответния работодател или пред съответното управление "Социално осигуряване". И не успява да убеди съответните хора, от които това зависи.
През март 2011 г. бе приет, а от 2 април с.г. е в сила закон за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред (ЗУТОССР). Чрез него бе направен опит на хората да се даде възможност да установяват и доказват и чрез съд такъв стаж. И вече има много такива дела.
Още веднага трябва да се отбележи, че по този закон не може да се доказва всякакъв трудов или осигурителен стаж. Още в неговия чл.1 е записано, че по неговия ред може да се установява:
- трудов стаж, придобит след 31 декември 1999 г.;
- осигурителен стаж по Кодекса за социално осигуряване;
- времето, което се зачита за трудов стаж и за трудов стаж при пенсиониране, положен до 31 декември 1999 г. съгласно действащите дотогава разпоредби. Тук стаж може да се установява по отношение на лицата, които са задължително осигурени за пенсия за инвалидност поради общо заболяване, пенсия за старост или наследствена пенсия по дял III от Кодекса на труда от 1951 г., който бе отменен през 1999 г., както и по Указ №265 от 1953 г. за взаимно осигуряване членовете на трудово-производителните кооперации. Пак по този ред минават и тези, които са били членове на ТКЗС.
След това в закона обаче изрично е добавено изключение. Че по неговия ред и процедури не може да се установява служебен стаж, както и осигурителен стаж на лица, чиито вноски за държавното обществено осигуряване са изцяло за тяхна сметка, или на лица, които полагат труд без трудово правоотношение.
Това означава, че тези, които са били на граждански договор или пък са от свободните професии, не могат да се възползват специално по тази точка. В рамките на този закон не се установява и размер на трудово възнаграждение и на осигурителен доход.
Иначе може да се доказва трудов стаж както по отношение на работници, така и на служители. Тоест лица, които са били по трудов договор или пък служебни правоотношения, каквито са например държавните служители.
Що се отнася до процедурата, то тя започва с предявяване на специален иск за установяване на трудов и осигурителен стаж. Той се пуска в районния съд по постоянния адрес на ищеца. Искът за установяване на трудов стаж се предявява срещу работодателя и съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) - съответното районно управление "Социално осигуряване". Ако работодателят е прекратил дейността си и няма правоприемник, то тогава искът се насочва единствено срещу съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт. Ако пък се претендира осигурителен стаж, то тогава искът се насочва задължително срещу съответното териториално поделение на НОИ.
Исковите молби трябва да включват обичайните неща. Да е написана на български език, да има името, единния граждански номер и адреса на ищеца, да включва наименование и адрес на ответника - например, ако се иска установяване на трудов стаж, се записва работодателят и поделението на НОИ. В молбата трябва да се опише в какво се състои искането, в свободен текст с всички налични неща. Необходимо е да се посочат адресите на работодателите/осигурителите, при които ищецът е упражнявал трудова дейност. После се описва времето на претендирания стаж, продължителността на работния ден за работещите по трудово правоотношение, конкретната длъжност или работа, която е изпълнявана, начинът на заплащане на труда. Посочват се имена и адреси на лица, с които ищецът е работил и накрая следва подпис.
Изрично е предвидено, че по исковете за установяване на трудов и осигурителен стаж не се допускат свидетелски показания, ако не са представени писмени доказателства, които установяват вероятността на трудовия/осигурителния стаж. Те трябва да са издадени от работодателя/осигурителя, при който е придобит стажа.
Иначе като писмени доказателства, които установяват вероятността на съответния трудов или осигурителен стаж, могат да бъдат прилагани трудов договор, допълнителни споразумения, трудови или осигурителни книжки. Може да се представят и заповеди за определяне на допълнително възнаграждение за продължителна работа или за придобит трудов стаж и професионален опит, или пък договори за възлагане на управление и контрол, както и каквито и да е подобни документи.
По делата за установяване на трудов и осигурителен стаж съдът може да постановява ищецът да се яви лично, както и да изисква от него да потвърди с декларация истинността на всички изложени в исковата молба обстоятелства или на част от тях. Изрично е посочено, че по делата за установяване на трудов и осигурителен стаж не се събират държавни такси. Съдебните разноски по делата за установяване на осигурителен стаж обаче са за сметка на ищеца. Ако се установява само трудов стаж, не се плащат нито такси, нито разноски.
|
|