:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,219
Активни 649
Страници 11,784
За един ден 1,302,066
Тактика

Как да се пенсионираме по-рано

Човек не трябва да има никакви дългове, а спестяванията му да се равняват на около 25 пъти по дохода, който иска да има като пенсионер, съветват експертите
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Пенсионерите в България нямат шанс да се възползват от съветите на експертите за спокойни старини.
Докато на Запад хората работят, за да си почиват на стари години, тук ще се трудим, докато не умрем - подобна мисъл се върти в главите на много българи, когато става дума за повишаване на пенсионната възраст.

Когато обаче над 20% от населението на страната е на възраст над 65 години, а населението в трудоспособна възраст е около 60%, като намалява с бързи темпове, и предвид продължаващия проблем с раждаемостта, вдигането на пенсионната възраст звучи като логична стъпка. Според последните идеи на правителството и мъжете, и жените в България ще се пенсионират на 65 години. В момента възрастта е 60 години за жените и 63 години за мъжете.

Много хора с добър бизнес обаче не мислят да чакат до 65 години. Далеч по-добре звучи млад пенсионер на 40 или хайде, от нас да мине - на 50 години.

Средният американец се пенсионира на 61 години според проучване на Gallup. В Австралия мъжете се пенсионират средно на 61.5-63.3 години, а жените - на 59.6, става ясно от данни на Австралийското статистическо бюро. В Япония средната възраст за пенсия е 69.1 години, а в Люксембург - едва 57.6 г., според парижката Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). На база тези средни стойности експертите определят като ранно пенсиониране такова под 55 години, най-често - между 50 и 55 г.

В някои държави, като Индия например, където две трети от населението е на 35 г. или по-младо, работещите си поставят за цел да се пенсионират по-рано - на 45 или 50. Според Ловаи Навлаки, основател и изпълнителен директор на фирмата за финансово планиране International Money Matters в Бангалор, има няколко начина това да се постигне.



Съвети за наивници



Нека прегледаме съветите на финансовите експерти за ранно пенсиониране.

Оттеглянето от работната сила години преди всички останали означава, че човек не трябва да има никакви дългове, а спестяванията му да се равняват на около 25 пъти по дохода, който иска да има като пенсионер, вземайки предвид всякакви държавни пенсии или плащания.

Пийт е американски блогър, който предпочита да запази фамилията си в тайна и пише за MrMoneyMustache.com. Казва, че той и жена му са успели да се оттеглят на около 30 години, след 8 години на сериозни спестявания и ниски разходи.

Дароу Къркпатрик, инженер в Ню Мексико, САЩ, е решил да се концентрира върху пенсионирането, докато все още е бил на около 35 - и е успял да се оттегли от пазара на труда на 50 години.

Базовото финансово практическо правило гласи, че може да изтегляте около 4% от портфолиото си за пенсиониране годишно - или 1/25 от общата сума. Колко време е необходимо да спестявате зависи от това колко време сте посветили на своята кауза и колко бързо можете да изплатите всякакви неуредени дългове (включително плащане на ипотеки!) и да натрупате необходимите спестявания, казват експертите.

В България - страната с най-много жилища на глава от населението, хората харчат над 50% от дохода си за храна и жилище, както става ясно от данните за 2013 г. Като се добавят и разходите за транспорт и здравеопазване, тези заветни 4% звучат като мечтана сума, с която да се плати някоя сметка.

Ранното пенсиониране става невъзможна мечта за много хора, просто защото те не планират достатъчно отрано, твърдят западните експерти. "Хората реално не започват да мислят за пенсионирането по-рано от 40-годишна възраст. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре заради ефекта на съставната лихва", съветва Хелън Хоган, инвестиционен съветник в Sunset Financial Services в Мисури, САЩ.

Мантрата за ранно пенсиониране е да пестите повече и да харчите по-малко. Колкото по-малко харчите сега за къщи, коли и почивки, толкова повече разполагаем доход имате за дългове и спестявания. Обмислете дали наистина ви е нужна допълнителна спалня, луксозна кола, най-добрият пакет кабелни телевизии и вечери навън два пъти седмично.

"Определено идеята е да намалите разходите си, или както обичам да го определям - да живеете малко по-малко абсурдно разхитително от масовия представител на средната класа", казва Пийт.

Тази мантра звучи доста позната - по-малко от половината българи ходят на почивка и по принцип харчат по-малко. А дори не се налага финансови експерти да дават този съвет на домакинствата.



Ако го правите по-късно



Поработете малко. За много от рано пенсиониращите се "оттегляне" не означава пълна липса на заетост. Често се случва хората да прекратят заетостта си на пълен работен ден, но да поддържат малък страничен бизнес или да работят почасово, правейки нещо, което им допада и което им носи допълнителен доход.

"Хората са работили доста години и евентуално може и да имат достатъчно пари, за да работят почасово и просто да забавят темпото," пояснява Хоган. "Планът е да работят още 10-15 години, но с много по-ниски темпове." Ако поддържате електронна таблица с предвижданите разходи за пенсиониране, уверете се, че семейните разходи са включени там. "Напомням на хората, че внуците и децата изяждат доста от парите на пенсионерите. Казвал съм на хора: "Трябва да спрете да давате на децата си пари, защото не можете да си го позволите", казва Хоган.

Преди да предприемете такава стъпка обаче, уверете се, че сте готови.



Имате ли план за пенсионирането си?



Наистина ли сте готови да кажете сбогом на трудовия си живот? "Някои хора изпадат в депресия след пенсионирането, защото им липсват офисът и работата", коментира Хоган. "Те трябва да мислят сериозно какво ще правят с времето си."

Затова е по-добре първо да пробвате известно време. Поживейте на очакваната "заплата" за пенсиониране в продължение на 12 месеца, за да се уверите, че можете да се справите, преди да направите голямата стъпка.

Ще можете да прецените на практика дали сметките ви са били реалистични - и ще можете да отделите още пари за спестявания, ако не са. "Превърнете го в стратегическа игра - спестявайте колкото може повече", допълва Хоган.

Тази стратегическа игра вече е позната на наша територия, въведена от поредица правителства.
7
5623
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Май 2014 21:13
Пълни глупости! При харчене на 4% месечно от спестеното годишно се стопяват 48% от натрупаното за старини. За 2 години парите изчезват.
Номерът става с 4% годишно, което е лихвата върху депозит. За 1000 лева месечна рента трябват 300 000 лева в банката. Без инфлация.
20 Май 2014 21:21
Напълно безсмислена публикация!
20 Май 2014 22:05
Много хубава статия. Обаче е писана от американец и има своите особености.
Като се говори за доход се има впредвид годишен, а не месечен доход. Така 4% годишно, което е нормална доходност за една консервативна инвестиция са напълно достатъчни.
За съжаление ще мине известно време преди тези идеи да могат да се възприемат от българите. При нас собственото жилище е като култ, показността е най-важна и малко хора мислят с переспектива. Като пример бих дал всеобщото ликуване на форума след въведения данък лихва. Предполагам и каква ще бъде реакцията ако се въведе данък имот, както в Гърция.
20 Май 2014 22:45
Туй - с консервативната инвестиция и доходност от цели 12-13 % го ручахме вече- в ДПО, застраховки живот , ренти и подобни.
И затова българина си иска поне покрив над главата - живота го е научил , че всякакви измекяри се учат да управляват и крадат на негов гръб.
А без керимида - не става.
Затуй е оцеляло това кораво българско племе на Балканите - щото е имало винаги земя и покрив.
Да, иска им се на някои да създадат рентиерска класа в България - ама, ядец.
20 Май 2014 22:47
Когото и да натикате в под наем панелка с проиволни съседи и той ще издигне собствения дом в култ. Не е нужно да обяснявам какъв процент са панелките под наем тук и в САЩ.

Единственият смисъл на тази статия е в изречението, че трябва да се мисли за тези неща от много рано.
20 Май 2014 23:05
Статията е пълна глупост.
Ранното пенсиониране е за хора, които си мразят работата или мразят работата изобщо.
21 Май 2014 23:11
с 300000-на хиляди ще го докарам на месечен доход, ама как ще се защитя от многото рискове? А и 4% не обира дори инфлацията, т.е. в най-добрият случай парите стигат за 300 месеца по 1000 лева, което са 25 години. При пенсиониране на 50, ще стигнат максимум до 70 и после???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД