Еленко Божков и председателят на ДКЕВР Боян Боев - комисари или шоумени? Въпросът все по-често не намира отговор. |
Месец по-късно тези думи будят само ирония. Съвсем очаквано, действията на "независимия регулатор" се превърнаха в основен елемент от предизборната надпревара. А резултатите от работата му бяха сравнени от един от шефовете на големи енергийни фирми с вуду магии.
Само десетина дни преди вота ДКЕВР оповести шумно близо 2700 нарушения, извършени от ЕРП-тата в последните 5 години. Те бяха обявени след четиримесечен одит, започнал заради "хиляди сигнали и оплаквания от граждани". Голяма част от сензационните разкрития в докладите всъщност повтарят констатации от по-стари проверки. Липсата на подписи от собственици при смяната на електромери (най-големият брой отчетени нарушения), удължените периоди на отчитане, възлагането на поръчки на свързани фирми... бяха описвани при проверките през предходните години. Много от прегрешенията са отстранени отдавна, за някои по-съществени са налагани и санкции.
Сега обаче регулаторът се кани повторно да накаже за тези актуални или не нарушения трите ЕРП-та - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", с глоби от поне 50 милиона лева, които можело да стигнат и милиарди. И декларира, че е готов да води
очертаващите се стотици и хиляди съдебни дела
Досегашната практика сочи, че много от налаганите досега санкции на енергоразпространителите след това или са падали в съда, или са били отменяни от ДКЕВР.
Безперспективните "сензационни разкрития" имат за цел не само монополите отново да бъдат посочени за враг, натискът върху тях да продължи, а темата да влезе във всяко кафене, клуб на пенсионера или изборна урна. Така се отклонява вниманието от очакваното решение за лицензиите на снабдителните дружества на трите компании. ДКЕВР ще отлага до последния възможен момент решението си по тежката процедура. Тя започна заради финансов спор между НЕК и дружествата за закупен зелен ток. ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" са купили енергията от ВЕИ-централите и са го продали на НЕК. Тъй като оттам не са им платила 347 млн. лв. поради опасността от фалит, те са започнали да прихващат част от сумите - добре известна практика сред бизнеса и данъчните. И впрочем - позволена от закона.
Хаосът около самата процедура обаче става все по-голям и надминава дори миналогодишния спектакъл с "отнемането" на лицензията на ЧЕЗ. Тази процедура също започна в предизборно време, а неизбежното й прекратяване отне повече от 6 месеца. Това е възможно, защото законодателят не е предвидил краен срок за решение по отнемането на лицензия. Най-вероятно и сега ДКЕВР ще отлага до последно решението си, за да убеди верните избиратели, че работи в угода на гражданите. Ако пък се стигне до отнемане на лицензиите, веднага ще последва наказателна процедура от ЕК.
Самите заседания на регулатора
отдавна са се превърнали в цирк,
а нерядко комисарите се държат повече като шоумени, отколкото като експерти. Шегите и закачките изместват истинския дебат, а разчети и обосновки изобщо не се представят. Стигна се до там шефът на НЕК Екатерина Истаткова да заяви по време на изслушване, че не знае какви суми дължи самата електрическа компания за задължителното изкупуване на ток и каква част от тях са просрочени. Всеки шеф на частна компания, който се яви така неподготвен по ключово дело, ще бъде незабавно уволнен. ДКЕВР обаче застана плътно зад НЕК, без да се задълбочава в цифрите.
На 12 май изтече срокът на поредното странно решение - до тази дата регулаторът очакваше становища на трите снабдителни дружества, които трябваше да кажат дали и доколко намират за основателни причините за отнемането на лицензиите им. Те оспориха мотивите на ДКЕВР още при започването на процедурата и това на практика обезсмисли изкуственото административно разтакаване. Ако от тях се очаква, че ще признаят прихващането на сумите за своя грешка, явно прогнозите са твърде оптимистични. Просто управляващите решиха силово да вкарат свежи пари в НЕК, а след това да се похвалят, че дружеството топи задълженията си благодарение на далновидна политика.
Тъй като това очевидно няма да се случи, комисарите в ДКЕВР
се снишиха в очакване на поредната команда,
а съмненията в безпристрастната им работа стават все по-силни. Стигна се дотам на едно от последните заседания по процедурата за лицензиите да присъстват дипломати от цели 8 европейски страни, сред които трима посланици. В Европейската комисия действията на ДКЕВР вече се следят под лупа. Авторитетни бизнес издания излязоха със сериозни и пространни критични коментари.
Това видимо води до нервност сред управляващите. На фона на очевидното безсилие да се справят с управлението на енергетиката те упорито започват нови и нови битки срещу "враговете". Опасността от скъпи и дълги съдебни процедури вече чука на вратата. И в крайна сметка обществото ще трябва да плати за хаотичните действия на управляващите в енергетиката.
На фона на емоционално популистките дуели на заден план остана фактът, че в стремежа си да не допусне вдигане на цената на тока ДКЕВР оряза драстично планираните от ЕРП-тата инвестиции в мрежата. Което пък води до чести аварии. Така нищо чудно накрая да се окаже, че и сметката ни е голяма, и ток няма.