:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,818
Активни 288
Страници 21,228
За един ден 1,302,066
Прогноза

Истанбул и приближаващият неокосмополитизъм

Пострадалите и щастливите от глобализацията споделят пространството си неохотно
Многохиляден предизборен митинг на Ердоган преди да спечели преди 2 месеца местните избори въпреки лавината от скандали, свързани с партията му. "Хората, които работят нещо, за което нямат нужда от автобиография, живеят в Истанбул и виждат морето веднъж годишно, не влизат в интернет, не знаят какво е това "Туитър-муитър". Уморени крака, загрубели длани. Тези, които размахват знамена и се подчиняват. Идват с автобус, защото нямат кола. Всички имат нужда от помощта, която местният клон на партията раздава. Те са хората, които презираме, защото продават гласа си за пакет макарони". Така известен турски коментатор описа избирателите на Ердоган.
Две статии, които се появиха наскоро едновременно, хвърлиха светлина върху много различните аспекти на ежедневния живот в съвременен Истанбул. Първата, публикувана в турския вестник "Миллиет" и озаглавена "Пребит, тормозен и заключен", описваше как полицията е открила мъж с инициали Т.М., един от десетките хиляди сирийски бежанци, изпълнили града, заключен в текстилна фабрика от турския си работодател между смените. Бил е пребит, когато е посмял да поиска увеличение на заплатата.

В същия ден "Уолстрийт джърнъл" публикува красиво фотографско есе, наречено "Дискретният чар на Истанбул" за местната бизнесдама Ашли Тунджа и белгийския й съпруг Карл Веркотерен, които са закупили пететажна сграда с градина от XIX век в скъпия квартал "Бейоглу" и са я реновирали. Тези хора живеят в един и същи град, но в различни светове. Истанбул вече е с 14 млн. население и продължава своя шеметен възход към предишния си космополитен статус.

Пристанищните градове на Източното Средиземноморие са притежавали междувременно изчезнал космополитизъм, който е обогатявал Близкия изток и е научил различните етнически и религиозни групи на общо съществуване, културна гъвкавост и способност за преговори. Краят на космополитния период и замяната му с монокултурни национализми включва тези градове в новите национални държави, заменили Османската империя. Така те са изгубили уникалните си етнически смесици и регионът като цяло е обеднял.

Днес сме на прага на нова космополитна епоха, но тя ще бъде много по-жестока от тази на XIX век. Живеем в глобализираща технологична революция, която засилва неравенството и омразата.

За пръв път в историята интернет създаде универсална платформа, която задвижва икономика от типа "победителят взима всичко", докато междувременно унищожава множеството местни услуги, които преди действаха и като говорители на средната класа по света. Няколко глобални вериги се възползват от интернет, за да доминират в областите си - "Амазон" изтикват от пазара местните книжарници, "Нетфликс" замества кината, а "Ню Йорк таймс" се превръща в световния вестник на мястото на безбройни съперници.

С разпространението и развитието си технологията генерира огромни богатства, които просперират паралелно с почти Дикенсова бедност и това се вижда най-добре в световните мегаполиси. Логично, някога космополитните източносредиземноморски пристанища може би отново ще се превърнат в притегателни точки на възможностите и привилегиите. Но в ерата на глобализацията и на победителите, които печелят всичко, Истанбул е единственият процъфтяващ град, и то предимно като обслужва новите елити.



Неолиберален град



Сред османските джамии и византийските църкви в един от най-митичните градове на света сега се извисяват небостъргачи в дубайски стил, стоманени блокове и луксозни резиденции, които демонстрират руските, централноазиатските, иранските капитали и парите от Залива. Същите бедни, които емигрираха в кварталите на етническите и религиозните малцинства, сега на свой ред биват изблъсквани от брокерите на недвижими имоти, които нямат търпение да се заемат с чуждите инвеститори и глобалния имидж вместо с нуждите на гражданите.

Статистиката говори сама: докато инфлацията расте и покупателната сила на турската лира спада, повече от 70% от турските семейства живеят с по-малко от 1000 долара на месец и близо 20% от тях живеят на или под границата на бедността, дефинирана от Турския статистически институт. При положение че повечето от тях говорят само един език, живеят в една култура и са нискообразовани, не е изненадващо, че инстинктивно симпатизират на популисткия турски премиер Реджеп Таийп Ердоган, чиято партия спечели убедително местните избори на 30 март въпреки икономическите, политическите и сексскандалите, които извадиха наяве политическите й съперници.

Извън строежа на пътища, електрифицирането на села и повишаването на приходите повече от предшествениците си Ердоган дава на поддръжниците си илюзорния комфорт, че болезнената логика на пазара няма да разбие мечтите им и че моделът на партията за социални помощи, смесени с религиозна благотворителност, ще ги защитава от глобализацията.

Срещу тях се изправя населението, което преобладаваше в парка "Гези" - средна до горна гласа, либерално и по-често, отколкото - не, многоезично и отворено за света. Те смятат, че твърдоглавият религиозен национализъм на Ердоган и призивите му към работническата класа създават стъклен таван, който ограничава възможностите им. Това напрежение съществува, преди регионалните плутократи и милионите туристи да повишат цените или стотиците хиляди отчаяни сирийски бежанци да наемат апартаменти, да се настанят незаконно или да станат просяци в Истанбул.

По същия начин, по който аристократите - собственици на земята, са отстъпили пред крепнещата буржоазия от XIX век, умелите креативисти и способните да употребят технологията, за да извлекат полза от нея - ще се превърнат в елита на новия век. Междувременно слабообразованите хора, които говорят само един език, ще страдат. Някои страни ще вдигнат цените и все повече ще прехвърлят социалните си функции на частни компании, други ще се подчинят на натиска на пазара и ще се разпаднат - както Сирия, Либия и Египет.



Големите губещи



Напрежението вече се проявява. Разделението и взаимното демонизиране между двете страни са толкова големи, че коментаторът Текин Озлап отиде на няколко предизборни митинга на Ердоган, за да види отблизо кои са неговите поддръжници. "Хората, които работят нещо, за което нямат нужда от автобиография, живеят в Истанбул и виждат морето веднъж годишно, не влизат в интернет, не знаят какво е това "Туитър-муитър". Уморени крака, загрубели длани. Тези, които размахват знамена и се подчиняват. Идват с автобус, защото нямат кола. Всички имат нужда от помощта, която местният клон на партията раздава. Те са хората, които презираме, защото продават гласа си за пакет макарони."Озлап описва класа, която се чувства все по-заплашена и подсъзнателно се бои, че й липсват необходимите умения за оцеляване в новата ера. Източното Средиземноморие, неолибералният Истанбул на XXI век, може да се превърне в първото бойно поле, на което те ще се изправят. (Със съкращения)
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Сред османските джамии и византийските църкви, в един от най-митичните градове на света, сега се извисяват небостъргачи в дубайски стил, стоманени блокове и луксозни резиденции, които демонстрират руските, централноазиатските, иранските капитали и парите от Залива.
16
5513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
21 Май 2014 20:13
повече от 70% от турските семейства живеят с по-малко от 1000 долара на месец и близо 20% от тях живеят на или под границата на бедността

Джазирата да земе да мръдне малко на северозапад - в "Европа", па да драсне нещо и за нас
21 Май 2014 21:09
повече от 70% от турските семейства живеят с по-малко от 1000 долара на месец и близо 20% от тях живеят на или под границата на бедността

Тия 1000 долара не са като у нас 1000 долара! Там не стигат. Е това ли е просперираща Турция, която непрекъснато се дава за пример! 70 % нискообразовани...
21 Май 2014 21:21
Някои страни ще вдигнат цените и все повече ще прехвърлят социалните си функции на частни компании, други ще се подчинят на натиска на пазара и ще се разпаднат - както Сирия, Либия и Египет.


Недоумявам защо вестникът полага такива усилия да обижда редовните си читатели с подобни... четива. Наистина ли смятате, че ще повярваме, че Сирия, Либия и Египет се разпадат под "натиска на пазара". И ще се оставим да ни обяснява какво и защо става по света някой, който смята, че космополитизмът на Царския град е откритие и достояние на османския ХІХ век. Част от читателите на този вестник, основната, сме завършили училища и университети преди демократичните времена все пак.
21 Май 2014 21:31
Е, друго си е в България - 50% виШисти и бройката продължава да расте скорострелно! Кой завършил Пеунишкио университет, кой завършил Белослатинскио колеж, кой кинезия и джапанезия, кой книговъдство, кой пожарен и противопожарен мениджмънт....
21 Май 2014 21:42
рего, по-добре е от неграмотни хора, не мислиш ли?
21 Май 2014 22:22
Стайнбек, веднага се сетих за един виц от преди много години. Че в Турция неграмотните били 90% и грамотните само 10%, а в България било точно обратното -грамотните били 90%, а неграмотните 10%. Но и в двете страни управлявали тези 10%.

Иначе не си мисли, че в България процентът на неграмотните е много нисък. Особено сред ромското население. Голям проблем в България са и полуграмотните, каквито сигурно са една трета от завършващите в България училище. За т.н. висшисти индиректно вече стана дума.....
21 Май 2014 23:01
Рего, каквото и да говориш, в България няма толкова неграмотни. Естествено, че не броя циганите и турците, които не искат да учат български. Говоря за българите в България.
21 Май 2014 23:20
Цигани, турци, арменци, евреи - те всички са български граждани.
Когато се оценява грамотността сред населението в отделните държави, те не се изключват.
Натисни тук
21 Май 2014 23:35
които демонстрират руските, централноазиатските, иранските капитали и парите от Залива

Да ви прави впечатление подредбата на капиталите и отсъствието на едни такива...
22 Май 2014 09:11
В Турция цената на електроенергията, вода и др. е много по-висока от България. Бил съм в Истанбул и знам каква мизерия е в европейската част, азиатската изглежда доста по-добре, горе долу като София. В европейската част има много стари къщи, които не се поддържат и всеки момент могат да рухнат. Налагаше ми се да минавам всеки път покрай една наклонена към улицата и си мислех дали няма да ми падне на главата.
22 Май 2014 09:34
Аз живея в Истанбул вече повече от 2 години. И виждам както блясъка, така и мизерията. Виждам, че извън туристическите райони е почти невъзможно да използваш език различен от турския и не мисля, че нещата стават по-добре. Виждам нарастващия брой на фериджетата по улиците и ако не сте наясно Истанбул е на около 3 часа (280 км) от българската граница.
22 Май 2014 09:36
В Турция неграмотните си копаят нивите, гледат си хайванчетата и бачкат по безкрайните магистрали, а у нас крадат, тормозят населението и са твърд електорат за който плати.
22 Май 2014 11:03
В Турция неграмотните си копаят нивите, гледат си хайванчетата и бачкат по безкрайните магистрали, а у нас крадат, тормозят населението и са твърд електорат за който плати.

В Турция е както би трябвало да бъде. Интересно, дали в Турция раздават социални помощи и дали полицията се церемони с крадците и обирджиите?
22 Май 2014 11:18
Не дай си боже неграмотните осмалии да влязат в ЕС. Ето тогава комай ще трябва ние да излизаме от ЕС. Щото ще ни завладеят тихомълком само за няколко години...! Бавно и полека...! И с решаващата помощ на ДПС...!
22 Май 2014 16:51
Имаше един виц, дето бай Тошо в опита си да обиди турския си колега му казал, че в България 90% са грамотни, докато в Турция само 10%. На което се съгласил и добавил, че и двете страни се управляват от малцинствотото.

Не знам как е за Турция, но като наблюдавам как "грамотно" ни разсипаха, и ми става болно.

Кметът на Истанбул управлява население, колкото две Българии. Значи, че нашите политици са му под нивото. А за Ердоган да не говорим
22 Май 2014 20:09
Много тромав превод, редакцията!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД