Емил Радев е втори мандат депутат от ГЕРБ в българския парламент. Член е на комисията по правни въпроси и на тази за борба с корупцията и конфликт на интереси. На 42 години, юрист, родом от Варна. Шести е в листата на ГЕРБ за европейските избори.
------------
- Г-н Радев, предизборната кампания е към края си, вашата оценка за нея?
- За съжаление, не стана дебат за европейското. Кампанията бе очерняща, използваше се черен пиар, виждахме клипове с боксьори. Въпреки изричното желание на ГЕРБ да се говори по проблематиката на членството ни в ЕС, а и въпреки многократните покани за дебат на водача на нашата листа Томислав Дончев към водача на листата на "Коалиция за България" и председател на ПЕС г-н Станишев такъв дебат не се състоя. Станишев отказа. Факт е, че пред лидера на ПЕС хора си позволиха да изгорят европейското знаме, а той не реагира. Всичко това показва, че не мястото на България в Европа бе водещо в тази кампания, а отново се ползваха приоми, прилагани през май 2013 г., като аферата "Костинброд". За съжаление, всичко това няма да привлече повече избиратели пред урните.
- А каква е равносметката конкретно за ГЕРБ?
- Ние, членовете на листата на ГЕРБ, се срещнахме с десетки хиляди хора, чухме множество проблеми. Видяхме как за една година са се променили много неща, за съжаление не към добро. Ще дам пример с община Тутракан, където над 450 души са работили по социалните програми на ЕС, а в момента работят 25 - парите от предишния програмен период са свършили, а за новия, който започна от 1 януари 2014 г., правителството ни все още не е готово да ги усвоява. Няма да бъде готово и до края на годината, което означава изгубени най-малко 12 месеца. Заедно със спрените пари по програма "Околна среда", с огромните проблеми във фонд "Земеделие" това носи огромни загуби за българските граждани. Няма ли европейски пари, няма инвестиции в инфраструктурата, няма нови работни места, фирмите не са конкурентоспособни. Статистиката сочи, че от обещаните 240 000 работни места имаме нови 40 000 безработни, а младежката безработица скача от 27% на 30%. Не използваме европейската солидарност и фондове. В същото време се вижда, че когато се използват и има кметове, които успяват да прокарат проекти, резултатът е добър. Варна е един положителен пример. Позволявам , като жител на града, да спомена новите булеварди, новите автобуси и тролейбуси, виждаме работата в центъра, театърът е изцяло обновен. Навсякъде в страната, където кметовете са кадърни и честни, резултатът се забелязва. Във вторник бях в община Лясковец, гражданите там се радват на училища, паркове, придобивки.
- Споменахте Варна, където правителството смята да изгражда интермодален терминал на пристанището. Споделихте пред медиите, че не сте оптимист за проекта. Защо?
- Прави се проектиране без обществено обсъждане, без обществеността на Варна и нужните институции да са казали мнението си. Не знам колко е разумно да се изсипят над 300 млн. лв., за да се премести пристанището 2-3 км. Можеха да се направят много други неща за развитие на порта, като например построяване на магистрала "Хемус". В момента товарите за Европа пристигат в Бургас, където има магистрала, стигат до Констанца, където също има прекрасна магистрала за вътрешността на Европа. Без нужната инфраструктура пристанище Варна от само себе си е неконкурентоспособно. Но парите са обещани, както са обещани и над 30 млн. лв. за Съдебната палата - досега няма постъпил лев, строителното разрешение изтича, до края на годината и там няма да бъдат предприети стъпки. Настоящото правителство дава голи обещания. Ще ви върна отново към магистрала "Хемус", то на практика я изкара от европейското финансиране. Правителството заяви, че магистралата ще се строи с национално финансиране, макар че повече от 35 г. не е построена чрез национално финансиране. Подмяната на проекта на магистрала "Хемус" с жп линията Варна-Русе е голям удар не само по варненци, но и за цяла Северна България. Без магистрала страда бизнесът, в частност и туризмът. Виждаме, че откакто магистрала "Тракия" стигна Бургас, туристическият поток от вътрешността на страната са увеличи в пъти.
- Срещнахте ли разочарование от ЕС сред хората при предизборните обиколки?
- Не, напротив - хората приемат ЕС като нещо положително. В много населени места те могат да пипнат европейската солидарност - виждат новите пътища, училища, паркове. За тях е ясно, че всичко това става в голямата си част чрез европейското финансиране. Хората не са скептици за бъдещето на България в ЕС - подобно мнение се насажда от определени политически сили. България няма връщане от европейския си път и следва да използваме всичко, което Европа ни дава - стабилност, сигурност. Трябва да използваме и европейските пари, защото това е единственият начин икономиката ни да стане конкурентна, да имаме нови работни места и да стигнем средните европейски доходи.
- Един български евродепутат как може да помогне на България в тази сфера?
- Нашите евродепутати са адвокатите на България в ЕС и Европейския парламент. Те трябва да работят като отбор, националните интереси не са нито червени, нито сини, нито друг цвят. Най-напред трябва изцяло да подобрим имиджа на страната ни, защото виждаме как в последната година загубихме доверието на европейските партньори. Премиерът Орешарски посещава Китай, открива ресторант във Виетнам, но е далеч от Брюксел, от големите европейски столици. Това трябва да се промени, защото без доверие следва спиране на европари, налагане на санкции. Тези дни разбрахме за нова наказателна процедура, свързана със законодателството ни, с "Южен поток". Многократно предупредихме за нея в парламента. Не може България, като член на ЕС, да приема законодателство, противоречащо на европейското, което накърнява и националните интереси. Когато има множество източници за доставка на природен газ в България, можем да преговаряме за друга цена, а не да плащаме най-високата в Европа - 30% по-голяма от тази в Германия. Ще добавя и нещо друго. Като юрист, многократно съм се сблъсквал как въвеждаме дадена директива, тя става факт (ако не я приемем, ще има наказателни процедури), но явно не отговаря на българските условия, противоречи на логиката в България. Например нямаме възможности да изградим регионалните депа за отпадъци, знаете също за директивата за кривата краставица, за щастливо живеещите кокошки и т.н. Българските евродепутати трябва да правят така, че когато се приема един нормативен акт, той да отговаря на българските интереси, а като не може да отговаря, да има отлагателен период за въвеждането у нас. Страната ни има много да наваксва и трябва да й се даде тази възможност.
- Скорост набира дискусията за трансатлантическото споразумение. Какъв е българският интерес при него?
- Интересът е общ на цяла Европа. България е малка, не чак толкова силна икономически, за да защити нормално интересите си пред партньори като САЩ, Русия, Китай и др. Чрез общата европейска политика страните постигат по-лесно целите си. Мисля, че трябва да се придържаме към нея, защото ще защитим по-добре националните интереси и интересите на другите страни членки.
- Вие лично оптимист ли сте за бъдещето на ЕС, след като се очаква крайно десните и популистки формации да разширят влиянието си в Европарламента?
- Убеден съм, че ЕС е бъдещето на Европа, няма връщане назад. В много държави националистическият вот взема превес след леви управления. Лявото и популисткото не докарват до стабилност. Това е изборът на Европа - популисткото ляво или стабилността на дясното, което успя да изкара Европа от най-тежката финансово-икономическа криза. Мисля, че дясното и Европейската народна партия ще бъдат победители на изборите, защото са доказали с действията си, че могат да осигурят стабилност.
- Друга щекотлива тема е членството на Турция в ЕС. Вие "за" ли сте или "против"?
- Въпросът в момента не стои на дневен ред, Турция е далеч от влизане в съюза. В следващите години процесът на влизане на нови държави ще се забави рязко, критериите се вдигат все повече и повече, Европа има обща политика в тази сфера. Интересите на гражданите на ЕС ще бъдат запазени, само държави, които изпълнят най-високите изисквания, ще влязат.
- По-близо ли ще бъдем до парламентарен вот след евроизборите?
- На практика вотовете не са пряко свързани, но изборите за Европарламент са тест за цялото управление на България и мисля, че след тях ще бъдем по-близо до предсрочни парламентарни.
- Какви ще бъдат личните ви приоритети в Европейския парламент, ако станете депутат?
- Юрист съм, казах ви, сблъсквал съм се с последствията, когато даден нормативен акт се приема, без да са защитени българските интереси, така че ще се боря за защита на българските интереси при приемането на нормативни актове. Друг приоритет ще е популяризирането на България в Европа, в частност Варна, която се бори да е Европейска столица на културата и Европейска младежка столица. Градът има нужда от лобиране пред всички европейски институции. Колкото повече в Европа се чуват имената на България и Варна, толкова повече ще се покачва имиджът на страната и града. Това ще е от полза за инвестициите, туризма. Разбира се, трябва да се борим да усвояваме евросредствата нормално, така, както ни ги предоставя ЕС, и да върнем доверието в нашата държава.
Тва весника на герп ли е?
Все го търся по бутките ама никъде не намирам весник като "Герпско дело", "Герпски фронт", "Герпско знаме", а герп май е направил ребрендинк на заглавието на весника си.