:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,202
Активни 284
Страници 20,612
За един ден 1,302,066
Дилема

Ще убие ли пазарното социалното?

Конкуренцията между тези две противоположни стратегии ще определи бъдещето на ЕС
Антоний Тодоров
Европейските избори през 2014 г. едва ли ще влязат в историята като ключови за развитието на ЕС. Но това не значи, че и при тези европейски избори няма един основен залог, един действителен политически избор - между две различни, дори противоположни, разбирания за това, какъв да бъде ЕС.

Когато започва европейската интеграция, основната й политическа цел е трайното умиротворяване на една непрекъснато разделяна от кървави конфликти Европа. Средството за това обаче не е създаването на нова силна империя, а създаването на общ пазар, в който всички участници да намерят своя интерес. И така да загубят желанието да постигат интереса си със сила. Казано с други думи, идеята следва либералната мисъл на И. Кант, който очаква, че търговията ще надвие войната. Днес ЕС има много повече от общ пазар - това е единен пазар с общи правила и норми, с общи изисквания, замислен като широко поле за конкуренция на всички, участващи в него, икономически актьори.

Разбира се, последното разширяване на ЕС с новите членки от Централна и Източна Европа засили едно иначе съществуващо отпреди това разделение между "богатите" и "бедните" държави. Преди обаче това разделение беше сравнително ограничено - сред бедните се брояха южните страни като Португалия или Гърция само. Сега разделението е по-мащабно с присъединяването на такива страни като Румъния, България, Словакия, Полша. Затова днес един от най-дебатираните проблеми и на тези европейски избори е имиграцията, при това както от по-бедните страни от Африка или Средния изток, така и вътрешната миграция от по-бедните страни на ЕС.



Днес ЕС има накратко две възможни и противоположни стратегии



Едната е стратегията на още по-либерализиран пазар на стоките, услугите, капиталите и работната сила. Тази стратегия на нарастващата пазарна конкуренция вижда решението на повечето проблеми, включително на имиграцията, като максимално разширяване на полето на конкуренцията, при която "по-добрите" (разбира се, по-силните) имат шансовете да оцелеят. Другата стратегия е на по-активна и солидарна социална политика, на изравняване на социалните условия и на ограничаване на социалната конкуренция. Това е стратегията на социална Европа, която да уравновеси вече доста развилата се пазарна Европа.

Но ако пазарната Европа има вече дълга история, то социалната Европа е едва в своето начало. Двете стратегии се основават и на два различни философски възгледа за света. Единият разбира обществото като поле на непрекъсната борба и конкуренция на индивидите, на непрекъснато поддържане на чувството за несигурност и опасност. Другият разбира обществото като солидарен проект, основан на взаимопомощта между индивидите. Според единия възглед индивидът може да мине и без обществото, според другия - не може.

В тези две стратегии се вписват повечето политически актьори в днешните европейски избори. Стоящите вдясно искат повече конкуренция и по-малко регулация, повече пазар и по-малко социални разходи. Стоящите вляво, обратното - апелират за повече солидарност както вътре във всяко европейско общество, така и между отделните страни - членки на ЕС, повече публична регулация и по-малко социални неравенства. Има и втора разделителна линия - между онези, които мислят, че проблемите на днешните европейски общества могат да бъдат решени локално, национално и затова искат повече протекционизъм (национален или европейски) или дори апелират за напускане на ЕС; докато другите смятат, че решенията са в повече интеграция, в по-голямо овластяване на ЕС, в развитието на една наднационална европейска демокрация.

Това са стратегии, които могат да бъдат избрани - в смисъл, че



става дума за две възможни бъдещи реалности



Но в много политически изказвания и текстове на наблюдатели се внушава, че всъщност пазарна Европа няма алтернатива, че социалните програми, освен ако не са съвсем минималистични, са пилеене на публични средства и създават несправедливост, защото "взимат от едните, за да раздават на другите". Това не е нищо друго освен доста грубичко опошляване на всяка идея за общество, основано не на конкуренцията между индивидите, а на тяхната солидарност. Публикуваната в броя от 21 май статия на Иван Стамболов-Сула "Революцията е възможна" е типичен пример за този подход. Авторът напълно справедливо критикува социалистите, най-вече българските, че социалната им реторика прикрива друга практическа политика. Но несъгласието ми е с лежерното дискредитиране на такива фундаментални идеи на обществената солидарност като "равно заплащане за равен труд" - един принцип, който дори още не е постигнат в много страни и сектори по света. Но най-вече твърди с апломб, че "една икономика не може да бъде едновременно конкурентна и социална". Е, това изглежда като възможен избор - кой е казал, че конкурентната несоциална икономика непременно е по-добра от неконкурентната социална икономика? Напоследък се дискутират много негативните последици от бясната конкуренция и нуждата от "намаляване на растежа", в смисъл ограничаването му до естествения демографски растеж. Последното обаче не е желание за "масови разстрели на едри данъкоплатци и цели бордове на корпорации", ако използвам термините в цитираната статия.

Проблемът на днешна Европа е да не допусне пазарното да убие социалното. Това е действителен избор.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Алексис Ципрас от Левия блок, Ска Келер от Зелените, Мартин Шулц - фаворит на ПЕС за председател на ЕК, Жан-Клод Юнкер - фаворит на ЕНП, и Ги Ферхостад - издигнат от Либералния алианс АЛДЕ, в последния предизборен дебат за бъдещето на ЕС.
23
3720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
21 Май 2014 19:50
Пазарното уби социалното доста отдавна. Чак сега ли го забелязахте?
21 Май 2014 21:06
Но това не значи, че и при тези европейски избори няма един основен залог, един действителен политически избор - между две различни, дори противоположни, разбирания за това, какъв да бъде ЕС.


Според мен основен става залогът дали да го има, или да го няма Европейският съюз, особено като се има предвид растящото влияние на местните крайнодесни и крайнолеви партии.
21 Май 2014 21:11
Но в много политически изказвания и текстове на наблюдатели се внушава, че всъщност пазарна Европа няма алтернатива, че социалните програми, освен ако не са съвсем минималистични, са пилеене на публични средства и създават несправедливост, защото "взимат от едните, за да раздават на другите". Това не е нищо друго освен доста грубичко опошляване на всяка идея за общество, основано не на конкуренцията между индивидите, а на тяхната солидарност.

А пък социалистите обличат същото това действие "вземане от едните и раздаване на другите" във високопарни фрази като социална справедливост и солидарност и понеже няма как да вземат от богатите вперват лакоми очички в доходите на средната класа. Нямам нищо против да плащам данъци, стига те да отиват за инфраструктура, болници, училища, пътища и магистрали, както и за издържане на възрастни, болни и инвалиди. Обаче някой млад, здрав и никога не работил да получава социални помощи за да развъжда по няколко деца и да въпроизвежда манталитета на търтей - не, благодаря! Социалните помощи трябва да са само за определен срок.
Самите социалистически елити са забогатели само от "правене на политика", къде законно чрез заплати, къде чрез лобиране. Един Оланд е милионер, без да е бил никога в частния сектор. Самата идея за по-голяма интеграция в ЕС е свързана с увеличаване на и без това големият добре платен бюрократичен апарат в Брюксел, който освен на високи заплати се радва и на всевъзможни допълнителни привилегии.
21 Май 2014 21:24
Точно обратното е - социалното уби пазара. Не е нормално в Европа безработен да получава 900 евро помощи, а работещ 1100. Или нещо от този род.

А при нас, в България тази година над 30% от бюджета на държавата отива за социални разходи/здравеопазването и образованието са отделно/ и всичко това за сметка най-вече на капиталовите разходи/бъдещето/.

Натисни тук

--
Блог
21 Май 2014 21:35
Срещу пазара Католическата църква с клада се е борила - арабските цифри, комунетата със затвори и разстрел, и пак не го победиха, та сега с някакви си избори ли ще го победят...
21 Май 2014 21:45
Категорично нье! Социалният експеримент ЕС няма как да е успешен, след като сценаристи и режисьори са същите които направиха СССР. Не персонално, естествено, но са същите. Проектът може да бъде съхранен и доразвит, ако се изпъдят разни барозуфци и други номенклатурни комисари, а се възприеме политическата система на САЩ почти 1 към 1. Останалото е наливане от пусто в празно.
22 Май 2014 08:03
http://glasove.com/komentari/36940-transatlanticheskiqt-dogovor-zastrashava-evropa
22 Май 2014 09:06
Едната е стратегията на още по-либерализиран пазар на стоките, услугите, капиталите и работната сила. Тази стратегия на нарастващата пазарна конкуренция вижда решението на повечето проблеми, включително на имиграцията, като максимално разширяване на полето на конкуренцията, при която "по-добрите" (разбира се, по-силните) имат шансовете да оцелеят.
Аз вчера обясних как конкуренцията увеличва пропаста между богатите и бедните и все повече хора изхвърля зад борда. Остават само най-конкурентните фирми, които произвеждат стоки за ибрани. Вижте данните за безрабоитицата в Гърция, Испания, осоевбено между младите. Те са ужасяващи. Тези хора не плащат данъци, не консумират достатъчно, откъде все повече се задълбочава кризата. Единствено Китай и страни, като нашата попълват дупките с евтини стоки.
22 Май 2014 09:15
Mrx++ 22 Май 2014 09:06 - Според мен конкуренцията е хубаво нещо. Глобализацията обаче е лошо нещо. ЕС както е в момента, е една глобализация между държавите в ЕС. Т.е. пак е лошо. Защо? Защото държавите са с различен жизнен стандарт, но пък трябва всички да отговарят на безбройните брюкселски правила, да няма мита. В същото време има различни субсидии.

Според мен ЕС трябва да е митнически съюз, но така организиран, че бедните държави да могат да налагат умерени мита за вносните стоки. Колкото по-бедна, толкова по-големи мита и обратното. Като не трябва да се надвишават максимално определени мита. В момента богатите държави стават по-богати, бедните - по-бедни.

Заобикалянето на проблемите породени от глобализацията/в рамките на ЕС или на света/ с допълнително социално подпомагане само изкривява още повече нещата.
22 Май 2014 09:17
Още нещо - Конкуренцията е хубаво нещо, но трябва да има антимонополни закони. В момента антимонополните закони не са добри.
22 Май 2014 09:20
Проектът може да бъде съхранен и доразвит, ако се изпъдят разни барозуфци и други номенклатурни комисари, а се възприеме политическата система на САЩ почти 1 към 1.
Оле божеее, повече не може. политическата система на САЩ образец за социалното. Абе момше, ако САЩ не печатаха онази зелена хартия, която все още се води за резревна валута, тази система ще рухне. Не знаеш колко в САЩ пазаруват с купони и колко им се плащат квартирите. В САЩ само 40% от работоспособното население работи. Това не може да се приложи в държави, които не печатат шума, каквито са повечето в ЕС. Да не говорим за огромния дълг, който имат. Както в СССР, така и в другите соц. страни всеки работеше и допринасяше, малко или много за развитието на икономиката. А провалът на соц. системата се дължи на други фактори, главно Студената война. Рейгън заплаши светът с космически войни, които неменуемо щяха да доведат до ядрена война и Горбачов се огъна. Неговата Гласност, вместо истинска икономическа реформа, която беше замразена още при Брежнев (планът Косигин), поради провала на Хелзинските споразумения от страна на САЩ, доведе до това, че западните разузнавания започнаха да действат съвсем открито и насъскаха разни националистични групи от една страна и от друга глупостите на Шевернадзе, Яковлев, Немцов, Гайдар да правят капитализъм, доведоха до това, което се случи.
22 Май 2014 09:28
Глобализацията е естествено продължение на капитализма. Ако пирамидата не разширява основата си, не може да расте на височина и рухва.
Чака ни Singularis.
22 Май 2014 09:29
Mrx++ 22 Май 2014 09:06 - Според мен конкуренцията е хубаво нещо
Всяко нещо, когато се доведе до своя абсурд става лошо. Разбира се без конкуренция не може, но не такава, която унищожава фирми. Ние имахме нова икономика, фактически тя започна да се развива след 1950г., като най бурно се развиваше след 1956г. която не може да се конкурира със западната. Аз съм виждал как за нови заводи нямаха кадри. В Нефтохим вместо оператори с химическо образование назначаваха освободените контърольорки от градския транспорт, когато мина на самообслужване. У нас инженери започнаха да се произвеждат сле д 40-те години със създаването на Политехниката., като инженерните институти се създадоха (от Политихниката) след 1955г., а техникумите около тази дата Така, че конкуренцията между една индустрия с 2 вековно развитие и една млада индустрия е неравностойна.
22 Май 2014 10:18
Остават само най-конкурентните фирми, които произвеждат стоки за ибрани. Вижте данните за безрабоитицата в Гърция, Испания, осоевбено между младите. Те са ужасяващи.

Тази безработица е резултат на лошо управление, изразяващо се в огромни държавни заеми за поддържане на неадекватна на възможностите на икономиката социална политика (Гърция) или на имотен балон и високи социални разходи (Испания). Колежката Кайли се възхищаваше на тези държави как давали високи заплати в публичния сектор и пенсии само за няколко години стаж. Е, после дойде келнерът със сметката...Кога яли и пили се веселили, кога плащали плакали.
22 Май 2014 10:47
„Казано с други думи, идеята следва либералната мисъл на И. Кант, който очаква, че търговията ще надвие войната.”

Авторът откъде ли пада? Не зная дали това е казвал Кант. Той е отвлечен идеалист – либерал ,като че ли дошъл на Земята от някаква друга планета,но така и не разбрал какво всъщност представлява човека. В своя програма за мир съветвал веднага да се предприеме - постоянните армии да се премахват.... във времето? Не трябвало по време на война воюващите да имат враждебни действия свързани с наемни убийци и пр. глупости. за да не се нарушат предпоставките за бъдещия мир.Класически нонсенс,когато се говори за живия човек. Човешкото същество не само че не се е развило в тази посока ами е затвърдило À la guerre comme à la guerre. Това е! Важни били обстоятелствата,а те са разтегливо понятие. Войните през 16 и 17 в. може и да са имали определени ритуали,проявявана е коректност в определени случаи, уважение към военнопленниците,уважение къв победения,към победителя.... и пр. Двете войни през 20 в. обаче показаха,че нищо не е останало от това. На Майдана в 21 в. наетите снайперисти явно не са чели Имануел Кант. Самата търговия е война, непрекъсната. Международната търговия е най-честият повод за война и то повод прикриван по най-гнусен начин. Ако Кант се събуди изведнъж и види резултатите от свободния либерален модел ще се гътне веднага,обратно в по-хубавия свят... на идеалното.

„Но ако пазарната Европа има вече дълга история, то социалната Европа е едва в своето начало.”

Откъде се навъдиха толкова много кухари?
22 Май 2014 11:43
Тази безработица е резултат на лошо управление, изразяващо се в огромни държавни заеми за поддържане на неадекватна на възможностите на икономиката социална политика (Гърция) или на имотен балон и високи социални разходи (Испания).
айде бе лошо управление. Имотният балон дойде от САЩ, където уж управлението е най-добро. Вие нещо не схващате проблемите на пазарната икономика. Тя се подчинява на закона на ТЪРСЕНЕТО и ПРЕДЛГАНЕТО. За да върви производството, т.е.ПРЕДЛАГАНЕТО, трябва да има голямо ТЪРСЕНЕ, т.е. да се консумира повече.Ето как пазарната икономика създава консуматорско общество. От тук различните финансови инструменти, бързи кредити, кредитни карти, деривати и т.н., които осигуряват необезпечени пари за консумация. И тогава идват кризите. Тъй като пазарът създава недетерминиран хаос той не може добре да се управлява.
22 Май 2014 12:05
ЕС като проект е добро решение за това да няма повече световни войни, разиграващи се на европейска земя. Но в реализацията му има куп кусури, причините за които са многопластови: борба между "малките" и "големите" (може и без кавички ), между богатия Север и бедния Юг, прекомерната бюрокрация, която започва да защитава своите корпоративни интереси преди тези на самия ЕС и страните-членки, различен манталитет и култура (което се отразява в различните нива на корупция в отделните страни - по-малко на Север и повече на Юг, съгласно всички независими изследвания на ООН и др. организации), и т.н. Има сбъркани неща и в социалната политика - прилагането на принципа "кафе за всички" (гратис ) не може да продължава вечно: това създава предпоставки за съществуването на цели слоеве от населението с настройка на "търтеи" (особено сред малцинствата и по-бедните ), където раждането на деца става просто бизнес: по-изгодно е това, отколкото да се образоваш и да работиш.

В сегашния свят, ако не се решат належащите му проблеми, ЕС ще загуби битката в глобалния свят - с Азия, САЩ, Лат. Америка (Мексико, Бразилия, и др. ), Русия и нейните съюзници от бившия СССР. След 2008 върви процес на обедняване и стопяване на средната класа, особено в най-засегнатите от кризата страни по южния фланг на ЕС. Решението е в намирането на баланс между пазара (подчиняващ се на определени норми и правила ) и социалната политика, както и между страните-членки. Всяко отклонение (залитане ) в едната или другата посока накрая води до провал.
22 Май 2014 13:44
Празно говорене, редене и противопоставяне на абстракции...
И това ми било философ ли, социолог ли, политолог ли, все тая...
Противопоставя пазарно на социално! Сигурно смята пазара за биологично явление...
Очевидно е, че разбира социалното като помощ за биологично оцеляване, а не като политика за пълноценна социализация и интеграция на хората в обществото.
Плоско и тъпо разбиране за социалното.
Това е и социалното на бесипету.
Лошото е, че хора с претенции го поддържат.
22 Май 2014 15:00
Mick - съгласен съм с теб, между членките в ЕС трябва да има мита в рамките на разликите в субсидиите и разликата в лихвените нива на кредитите. Тогава ще проличи кой е конкурентноспособен. И основното, което е казано в статията - равни пазарни условия за ВСИЧКИ и равно заплащане за равен труд. Иначе ще продължават по-развитите страни да обират каймака на трудовите ресурси. Останалото е ала бала. Могат ли да ми обяснят либерастите с какво труда на една фризьорка в Германия е по-производителен от труда на една фризьорка в България, та първата да получава няколко пъти повече за труда си.
22 Май 2014 16:38
Имотният балон дойде от САЩ, където уж управлението е най-добро. Вие нещо не схващате проблемите на пазарната икономика. Тя се подчинява на закона на ТЪРСЕНЕТО и ПРЕДЛГАНЕТО.

Няма как един имотен балон да се прехвърли в друга държава. Защо в Германия нямаше имотен балон? Всичко е резултат от вътрешната политика на определена държава, защото дейността на банките се регулира от местното законодателство и местните финансови регулатори. Затова и някои държави бяха много по-малко засегнати от кризата.
22 Май 2014 17:08
Така, че конкуренцията между една индустрия с 2 вековно развитие и една млада индустрия е неравностойна.
ами индустрията на хонг конг, корея и малайзия с колко вековно развитите е? а на сингапур?
причината е неефективната административна соц система. отиде си комунизмът и нещата тръгнаха добре. 1 милион коли в софия, буквално всеки кара кола.
22 Май 2014 17:49
Каква конкуренция в днешно време? Няколко свръх големи интернационални корпорации държат почти целия пазар. И малките или биват купени, ако са перспективни или разсипвани, ако се опъват. Мода при компаниите е да изкупуват всякакви патенти и да ги държат. Това се прави точно, за да прецакат конкуренцията. Свободния финансов пазар се видя до къде води - разюзданите финансисти създадоха световна криза и то не първата от този род.
Глобализацията и корпоративизмът са нещо уродливо за мен. И причината е, че при тях парите са основната ценност, не човека. Това изопачава всичко.
Какво хубаво произлиза като се остави уж свободния пазар като сега? Богатите стават по-богати, бедните по-бедни, истинска социална катастрофа съсипала редица държави. Просто някоя компания като реши се изнася другаде и сума ти хора остават на улицата. И като фалира частна банка влоговете на всички изгарят, а кредитите ги изкупува друга банка - те не изгарят...
Вълчи свят е това, нехуманен. Успяват само тези с пари. Вместо обикновено разменно средство те станаха оръжие и средство за контрол.
22 Май 2014 20:27
равно заплащане за равен труд


Няма как да стане това, в града цената е една, на село друга. Както цените на имотите в града са по-скъпи от тия на село. Същото се отнася и за държавите.. все ще има някакви разлики.

Няма как един имотен балон да се прехвърли в друга държава.


Всъщност имотният балон беше следствие на финансовите машинации на САЩ - измислиха ония ценни книжа с които финансираха имотния си балон. Рейтинговите агенции усложливо ги обявиха АА и всички по света започнаха да ги купуват. Заразата се разпростря из целия свят.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД