Ясно е - след вот се лъже по-малко. С пускането на бюлетините реалността удря жестоко политическите митологеми. Но някои от тях все пак оцеляват, мутират и заживяват нов, още по-опасен обществен живот.
Разбира се, има един не чак толкова нов мит, който няма как да бъде опроверган. Той е, че БСП е споходена от проклятие тип Бела Гутман (сигурно вече сте чули за легендарния треньор на "Бенфика", който проклел отбора да не печели титла). В родния вариант проклятието гласи, че докато Станишев е на власт, социалистите няма как да спечелят избори. След деветата загуба сигурно следва 10-ата!!! И така Станишев ще заприлича на "Реал".
Първият новопоявил се мит е свързан с директната екстраполация на данните от неделното гласуване със съдбата на 42-рия парламент. По-смелите блянове свързват поредната загуба на Станишев не само с оставка на кабинета, но и със
задължителен разпад на парламента
Това не е точно така. Действащият парламент има ясен мандат и той би прекратил своята работа само ако бъде подкопан отвътре. Ако има достатъчно много депутати, които искат да се откажат от собствения си мандат. В момента БСП и ДПС нямат заедно мнозинство, имат 119 депутати, а "Атака" осигурява още 23. Не бива да се забравя, че Николай Бареков вече има 4 депутати, без да е участвал във вот. Те са важни, защото всъщност май са единствените български депутати, които логично би трябвало да искат предсрочни избори - за да може ББЦ да се сдобие с парламентарна група от 28-30 депутати. ГЕРБ говори с плам за нови избори, но резултатите от неделя едва ли ще му дадат по-добро представителство в следващия парламент. Появата на ББЦ и реставрацията на традиционното дясно подкопават не друг, а ГЕРБ.
За "Атака" е ясно - тази партия ще се хване като удавник за сламка за този парламент. Твърде е възможно в БСП да тръгне процес на разпад, но новопоявилите се нови и независими леви, които вероятно ще имат уклон към АБВ, едва ли ще искат да ходят на избори. Защото АБВ научно доказа, че не е готова за избори. Та, важно в случая е само какво иска ДПС.
Не предсрочни избори, а ремонт на кабинета е по-логичният вариант. За този ремонт като че ли вече има парламентарно мнозинство. А и вече започна - предизвика го Делян Пеевски с решението си да не се възползва от новопридобития си евромандат. Така Искра Михайлова няма да е министър на екологията, т.е. ремонт на кабинета вече е неизбежен. Спорно е дали ремонтът ще засегне премиера.
Тук неминуемо се стига до втората следизборна митологема -
ДПС ще прегърне ГЕРБ
Подобен ход е възможен, но нелогичен. В момента ДПС е младши партньор във властта и успява да прокара всичките си щения без проблем. Резултатите му показват, че той има всички основания да поиска предефиниране на позициите си поне в правителството и да получи още по-голяма власт. При предсрочни избори ще имаме вероятно следната картинка - ГЕРБ печели, ДПС постига чудесни резултати и остава втора или трета сила. Равностоен партньор ли ще бъде Лютви Местан в коалиция с Борисов? Едва ли. Още повече, че при тези хипотетични избори в НС ще влязат и Реформаторите, които като част от ЕНП ще имат основание да поискат част от изпълнителната власт. С две думи - ДПС ще поиска власт сега, а не партньорство в бъдеще.
Друг нов мит е, че
ДПС е мобилизирало страшно много хора
и е постигнало исторически успех. Не е точно така. Движението има своя таван, който почти достигна и на тези избори. В неделя за тази партия гласуваха около 400 хил. души. На практика Движението затвърди гласовете си от последните парламентарни избори, когато също взе точно 400 хил. гласа. На изборите през 2009 г. ДПС имаше даже 610 хил. - заради гласовете от чужбина. Истината е, че ДПС владее електората си и може да го достави до урните. Без значение дали се гласува за кмет, депутат, евродепутат или президент. Но неговият ръст не е спрямо собствените възможности, а спрямо резила на социалистите.
Друг новопоявил се мит е, че
социалистите не са излезли да гласуват,
а тези, които гласували, били разкъсани между БСП, АБВ и допълнително объркани от наличието в бюлетината на партия под името "Българска левица". Удобно, но дълбоко невярно. Отчайващо ниският резултат на БСП е оценка на управлението, а не просто мързел на електората. Георги Първанов открадна пренебрежимо малко, а объркването с другата лява партия е нищожно.
През последните години Станишев проспа всички предупредителни сигнали. Той не модернизира партията, не посочи нови цели пред нея, не потърси истинско обединение на левицата. Днес БСП се затвърди като застаряваща провинциална партия, защото за тази партия гласуват само тези, които през 1989-а бяха поне на 50. Тези, които тогава имаха работа, апартамент и москвич, а при демокрацията станаха затворници в собствените си домове. При наличния демографски профил не е чудно, че от година на година все по-малко хора гласуват за БСП. Лошото е, че и БСП разбра, че се крепи върху бедния и застаряващ електорат. И подчини цялата си управленска философия на това - да подпомага потенциалния си електорат и да произвежда нов, трайно зависим от социални помощи.
Разбира се, по-важни бяха грешките на Станишев през последната година. Основната грешка е, че взе властта при тази мижава парламентарна подкрепа. Втората - че тръгна на колаборация с крайни националисти като "Атака". Третата - че не оттегли БСП от парламента след гафа с Пеевски. Ако беше свършил поне част от нещата по друг начин, сега БСП щеше да излиза от криза, а не да влиза в нея.
От доста време ГЕРБ работи с устойчивия мит - откраднаха ни властта, която спечелихме на изборите. Тук място за разсъждение няма - само Борисов и няколко души около него не знаят, че едно е да спечелиш избори, друго е да спечелиш властта. Ако иска власт, Бойко просто трябва да спечели над 50% на следващите парламентарни избори.
Новопоявил се мит е успехът на Бареков
Засега около бившия телевизионен водещ има една чисто корпоративна структура, която ще трябва да мине поне през един цикъл избори, за да бъде наречена политическа коалиция. Едни пари се изсипаха като от рог на изобилието в медии, постери и хора, в резултат на което бяха реализирани два мандата. Това може би са най-скъпите мандати в новата ни история. Ако се изсипят подобни пари на парламентарни избори - ще се получат също така добри резултати. Ако не се изсипят - няма да се получат. Тук няма идеология - в ББЦ и до днес не могат да се самоидентифицират. Тук няма структури - единствената организация със структури в ББЦ е ВМРО. В ББЦ, освен Бареков, има не повече от 4-5 разпознаваеми личности.
Но магията се получи и тя стана не само заради наличието на пари. При Бареков имаше и нещо премислено, което отвън може да изглежда комично, но всъщност работи добре не на едни избори. Имаше кампания, която традиционно печели някакви гласове. Имаше просташко пъчене във фитнеса, убийственото печене на кебапчета, невнятното мерене с Путин и Обама и други подобни глупости от рода на "Аз възкръснах три пъти". Очевидно е, че целият този образ на Бареков бе търсен. Защото в политиката си такъв, какъвто се самонаричаш. Бареков се обрисува като як мъж на средна възраст, който със спестени средства може да направи партия, а с огромния си мозък може да оправи страната за отрицателно време. Разбира се, това са глупости на търкалета. Но 10% повярваха.
Сега е моментът обаче Бареков да се сети за един друг мъж на средна възраст, който ходи в луксозни курорти, тренира муай-тай и се пъчи около млади депутатки. Говоря за Волен Сидеров. Проектът "Сидеров" също бе измислен добре, подплатен добре и в крайна сметка се задържа дълго време. Сигурно ще издеяни още малко. Но резултатите от неделя показват как свършват подобни генномодифицирани проекти - свършват безславно. За разлика от Бареков, Сидеров разполага с идея и със структури. Просто му свърши вярата.
Реформаторският блок се доказа
е друг убийствен мит. Ако хората от Рефбло полегнат на този мит, още повече паяжина ще се появи на "Раковски" 134. Историята с преференциите за Меглена Кунева и Светослав Малинов най-красиво обрисува състоянието на тази коалиция. Тя все още е сбор от индивидуалности, които трудно работят заедно. Във всеки един момент някой етаж от този 5-етажен блок може да си вземе панелите и да си тръгне. Неспособността им да намерят нови лица, които да са естествено продължение на традиционната десница, липсата на оригинален профил и начинът, по който тези хора проведоха кампания - всичко там крещи, че до неделните резултати се стигна само заради неистовото желание на електората да има дясна сила извън ГЕРБ. И то не на целия електорат, а само на софийския. И то не във всички райони на София, а само в 24 МИР... Щото ако махнете центъра на София, и от Рефбло няма да остане нищо сериозно. При това представителство е трудно да се говори въобще за национална коалиция.
Накрая - за равновесие - един случил се мит
Той е - от Сидеров нищо не става. Истина е. Очевидно при този човек количествените натрупвания наистина са довели до качествени изменения. Да подчиниш еврокампанията си на русофилството и да туриш на българския националист московски калпак - това е нонсенс, който завлече кампанията на "Атака". Ако партията на Сидеров влезе в следващия парламент - моментално трябва да бъдат извикани религиозни специалисти, които да освидетелстват това мистично чудо.
|
|