Първото интервю на премиера Сергей Станишев, откакто е на този пост, дадено за "Сега", предизвика много коментари от български икономисти и чужди медии.
Ройтерс набляга на изявленията на Станишев за ЕС. "България е точно толкова готова да се присъедини към Европейския съюз, колкото бяха и 10-те най-нови членки на ЕС година преди да бъдат приети през 2004 г. Затова ще изискваме да бъдем третирани наравно с тях", цитира Ройтерс изявлението на премиера. Бедната балканска държава изостава с планираните реформи и се опитва да навакса с графика, коментира агенцията и припомня колко области се нуждаят от спешни законодателни промени. Все повече анализатори и политици се съмняват, че България и Румъния ще бъдат приети навреме, посочва агенцията.
В България най-много реакции предизвика идеята на правителството да увеличи необлагаемия минимум с 20 лв. над минималната работна заплата. Така той ще стигне поне 170 лв. през 2006 г. Премиерът съобщи още, че се обмисля и намаляване на осигурителната тежест, но не даде подробности.
"Като синдикалист приемам, че предложението е добро, но все пак трябва да се гледа отговорно", обяви пък вицепрезидентът на КТ"Подкрепа" Димитър Манолов пред "Сега". Той препоръча по-драстично увеличаване на минималната заплата, чийто ръст да бъде обвързан с необлагаемия минимум. Според Манолов, преди да се намали осигурителната тежест, трябва добре да се обмисли откъде ще идват парите за приходи в НОИ. В противен случай съществува риск за изплащането на пенсиите, убеден е той.
Увеличаването на необлагаемия минимум и намаляването на осигуровките, ако наистина се случи, ще има положителен ефект, каза икономистът от Института за пазарна икономика Георги Ангелов. Според него в случая освен увеличаването на необлагаемия минимум, е много важно какви ще бъдат ставките по ДОД и дали ще има нетно данъчно намаление. "Колкото по-високи са ставките, толкова по-малко са стимулите хората да изкарват допълнителни доходи - обясни Ангелов. - Важно е да се види дали намалението на подоходния данък ще е по-голямо от увеличаването на акцизите. Ако това е така, ефектът за икономиката ще е положителен", каза икономистът. При това положение ще се създадат повече стимули за инвестиции, предприемчивост и създаване на нови работни места.
Пред "Медияпул" Лъчезар Богданов от аналитичното звено "Индъстри уоч" каза, че тази мярка е с показен ефект с минимално значение. "Тя няма да доведе до особено нарастване на доходите на най-нископлатените, нито ще промени стимулите за поведение на тази група данъкоплатци. Те ще получат още 3-4 лв.", допълни икономистът.
Дикран Тебеян от Българската стопанска камара смята, че по-добър икономически ефект ще има, ако се вдигне минималната заплата и необлагаемият минимум да се изравни с нея, а не да е с 20 лв. над нея.
Бившият финансов министър Милен Велчев, цитиран от БГНЕС, подкрепи предложеното от премиера увеличаване на необлагаемия минимум с обяснението, че политиката по доходите е съгласувана между НДСВ, БСП и ДПС при изготвянето на коалиционното споразумение за правителството.
човекът говори умно
и умните хора го оцениха умно
Ха на здраве, сега!
Редактирано от - SultanBg на 26/9/2005 г/ 23:59:11