:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,286,500
Активни 441
Страници 17,192
За един ден 1,302,066

Поне осем съперници в битката за София

Червените залагат на Татяна Дончева, жълтите чакат царя, преди да решат окончателно
снимка: Велислав Николов
Столичните организации на партиите от Коалиция за България решиха единодушно да подкрепят кандидатурата на Татяна Дончева за кмет на София. Вчера те подписаха споразумение. Дончева получи рамо и от ръководството на столичното БСП. Тя е била предпочетена, защото не може да бъде обвинена в корупция, обясни Илияна Йотова.

Царистите изчакваха до късно снощи кандидата на левицата, но накрая се разбра, че ще кажат окончателното си решение, когато царят се върне от чужбина.

Така в битката за София се очертават най-малко 8 претенденти - Дончева - на левите, Минко Герджиков - на СДС и БНС, Светослав Гаврийски - на ДСБ, Павел Чернев - на "Атака", независимите Бойко Борисов, Венцеслав Димитров, Велизар Енчев и Цветан Начев.

След провала на опитите за обща номинация прогнозите са, че НДСВ ще подкрепи Борисов. Бившият главсек на МВР на практика е единственият претендент на жълтите, след като другите двама - Милен Велчев и Огнян Герджиков, потвърдиха пред "Сега", че ще откажат участие. Генералът обаче е в открит конфликт с влиятелното юридическо лоби в партията, а напоследък не пести критиките си и към НДСВ, дори обяви вчера, че не се нуждае от партийна подкрепа, в т.ч. и на жълтите.

За да избегнат конфуза, от НДСВ най-вероятно ще призоват симпатизантите си да гласуват по съвест.

"Вероятността Бойко Борисов да спечели изборите срещу партиен кандидат е много голяма, да не кажа абсолютна", коментира членът на Политическия съвет доц. Атанас Щерев.

"Няма да изпълнявам партийни повели и не се интересувам от това кой политически съвет кой кандидат издига или зад кого застава", обяви пък Борисов пред Би Ти Ви. Според него НДСВ трябвало да го потърси преди два месеца, когато се решавали стратегическите въпроси в МВР, а не сега. Той нарече сегашната управляваща коалиция "далавера", в която не желае да участва.

Зад Борисов вече застанаха партия Българска социалдемокрация на Александър Томов и Новото време. Очаква се същото да направи и "Гергьовден".
 
Минко Герджиков, кандидат на СДС
 
Светослав Гаврийски, кандидат на ДСБ
 
Павел Чернев, кандидат на "Атака"
 
Венцеслав Димитров, независим
 
Бойко Борисов, независим
 
Велизар Енчев, независим

проблеми без решение

Новият кмет на София ще трябва да се заеме с редица проблеми, повечето от които натрупани с години и без надежда за скорошно решаване. В началото на октомври столицата е под заплаха от нови протести и отново да бъде залята от тонове боклук. Сметището в Суходол ще бъде закрито на 2 октомври, защото тогава изтича разрешението за функциониране. Дотогава трябва да са заработили трите машини за пакетиране в Кремиковци, Гара Искър и край Требич. И миналата седмица обаче от общината не внесоха нужните документи за разрешително.

Бъдещият градоначалник ще се изправи пред проблема за строеж на завод за обработка на балираните боклуци. Изграждането му трябва да започне спешно, но кметството не разполага с нужните 120 млн. евро, не е обявен и конкурс за чужд инвеститор.

Немаловажен е проблемът с дупките по улиците и бездомните кучета. Общината отделя средства само за закърпване на пътищата. Пари за генерални ремонти няма. Проблемът с бездомните кучета също все още не е решен, въпреки че скоро трябва да бъде отворен втори приют.

Чудо ще е новият кмет да се справи с натоварения трафик, който задушава столицата.

***

01 Татяна Дончева е била прокурор, дългогодишен адвокат, депутат в последните два парламента от БСП. В момента е зам.-председател на ПГ Коалиция за България.



02 Минко Герджиков е единственият кандидат със стаж като кмет. Бил е заместник на Софиянски по финансовите въпроси, а от 2005-а и.д. кмет. Зам.-министър на търговията в служебния кабинет на Софиянски. Беше вицепрезидент на "Минстрой холдинг", фирма от структурите на "Мултигруп".



03 Светослав Гаврийски е бил зам.- министър на финансите от 1991 до 1997 г. и бивш финансов министър в служебния кабинет на Софиянски. След това в продължение на 6 години е управител на БНБ.



04 Павел Чернев е юрист, години наред е бил адвокат по наказателни дела. Депутат в 40-ото Народно събрание и зам.-председател на ПГ на "Атака".



05 Венцеслав Димитров е икономист. Бивш седесар и депутат от СДС, а после от ОНС. През 2001 г. беше сред кандидат-депутатите на НДСВ, но бе изваден в последния момент от листите в Разград. През последните години работеше в фирми на "Петрол".



06 Бойко Борисов е бивш телохранител на Тодор Живков, а по-късно и на Симеон Сакскобургготски след връщането му в България. От 2001 до 2005 г. е главен секретар на МВР. Собственик е на охранителна фирма "Ипон".



07 Велизар Енчев е журналист и бивш посланик на България в Хърватска. Водещ е на публицистично предаване по телевизия "Седем дни". Автор на разкритията за скандалната сделка със сателитната система на Външно, по която прокуратурата започна разследване срещу Соломон Паси и Милен Велчев.
37
1107
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
26 Септември 2005 23:54
Ало, Редакцията - подменете последната снимка с Енчев, Костов и Свинаров.
Дончева, Гавриийски и Енчев са приемливи кандидати.
27 Септември 2005 00:15
О, времена, о нрави. Станишев отнови посочи тенденциите.
Трима от смислените кандидати, които ще минат 10% са несемейни: Борисов, Дончева и Гаврийски.
А беше време(Овчаров-Софиянски) когато, за да си кандидат-кмет трябваше да имаш поне три деца.
27 Септември 2005 00:18
Дончева, Гавриийски и Енчев са приемливи кандидати.
Все пак, шерше ла фам.
27 Септември 2005 00:26
Комунягите прекалиха.
***** министър председател, сега ни пробутват некакъв хармафродит Дончева.
Ай сиктир па и тази мутра Борисов с тъп поглед на пикаеща крава.


Интелигентните софиянци ще гласуват за Гаврийски! Точка



Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 27/9/2005 г/ 10:25:48

27 Септември 2005 00:33
Може ли малко повече подробности за кандидатите! Примерно:
1. Кои кандидати са родени в гр. София.
2. От родените в гр. София кои нямат селски корен поне две поколения. Банки не се брои, то е село от шоплука.
3. От родените в гр. София кои са, поне трето поколение, с висше образование.
Има ли поне един кандидат, който да отговаря на зададените условия А това, че за някой няма данни, че не е корумпиран не означава, че не е!
27 Септември 2005 00:39
И Дончева обича много да приказва и да се показва. Тук разлика с ББ няма. Но освен, че е устата, досега не се е разбрало на какво е способна. Какво свърши в парламента, докато депутатстваше, освен да произнася речи, за забавление на публиката, като затапваше преждеговорившите. А, да не забравяме, че е бивша това или онова. Дрънкало.
27 Септември 2005 00:53
А стига бе, тая Дончева от София ли била. Ебати произношението вади..
27 Септември 2005 01:54
Гаврииски е gay, Борисов е мутра, Енчев е бивш зам.главен на "Дума", т.е. член на БКП-Владо Спасов, Дончева е глупава и говори меко, Коня е ченге, а оня от СДС-то е класически мошеник. Предлагам ви да ме изберете.Но при условие, че ще продължавам да си живея в УСА.Така нема да свършим никаква работа както останалите кандидати, но поне нема и да крадем.
27 Септември 2005 02:02
Ташаци! Свърхмощно представяне на Първо главно с трима ОР и двама сътрудници! И един генерален лейтинат и една Станка Пердю се мъдрят между атовете
27 Септември 2005 02:37
Бе да питам у БСП свършия ли се Героите на Социалистическия Труд ! Навремето имаше ногу ! Найда Манчева щеше да опраи положението ако е жива ! Она тъчеше на 30 стана със 25 стажантки от Куба и незнам какъв виетнам навремето ?!!?
27 Септември 2005 03:55
Поне осем съперници в битката за София и само Павел Чернев от тях предлага да се разреши веднъж завинаги проблема с Ромските гета и циганската престъпност!!!Ето защо всички ще гласуват за Павел Чернев ЗАЩОТО ТОЙ НАИСТИНА ПРЕДЛАГА НЕЩА КОИТО МОЖЕ ДА ИЗПЪЛНИ -ред и сигурност за столичяни!!!Само той с радикални и драстични мерки е във състояние да разреши проблемите на Софиянци!!!Ако Софянци искат столицата да стане приятна за живеене и голям модерен Европейски град за това те имат единствената алтарнатива за това и може да бъде да дадат своя глас в изборите за кмет на София на представителя на Партия Атака Павел Чернев!!!Да му е честит кметския стол!!!Да живее новия кмет на София Павел Чернев!!!
27 Септември 2005 04:12
Най-вероятно кръга ще се затвори: президент - комунист, министър-председател - комунист, председател на парламента - комунист, патриарх - комунист, главен мюфтия - комунист, главен равин - комунист, кмет на столицата - комунист. Има ли значение, че Таня Дончева била комунистка? За едни кому ниска, за други кому висока, но за Сергейчо си му е тамън. Останалите кандидати са: две мутри, един кон, един тапир, ватман и някакъв от който нищо не зависило. На слука!
27 Септември 2005 04:53
Между другото, тази некорумпирана другарка Татяна Дончева дали има нещо общо с онази другарка Татяна Дончева, която няколко години поред бе юристконсулт на другаря Илия Павлов?
27 Септември 2005 06:14
Gasparini - "Интелигентните софиянци ще гласуват за Гаврийски! " а Вие, ако сте софиянец, за кого ще гласувате?
27 Септември 2005 07:36
Интелигентните софиянци май този път изобщо няма да гласуват.
27 Септември 2005 07:44
Come on dude (Jonson) , аз съм трето поколение софиянец
27 Септември 2005 07:58
NIHILI NOVI SUB SOLE
Нищо ново и под софийското небе

КРАЖБИ, МРАК, БОКЛУЦИ, КОРУПЦИЯ, БЕЗХАБЕРИЕ, ЧАЛГА И ПРОСТИТУЦИЯ
Първият софийски кмет Манолаки Ташев умира само четири месеца след своето назначение - (10.02.1878-08.06.1878). За това кратко време в дневния ред на първите общинари на Нова България влизат същите въпроси, които и днес тормозят гражданите на столицата.
Първото заседание на първите общинари е свикано на 13 февруари 1878 г. Основна точка в дневния ред е въпросът за издирването на "откраднатите от шопите фенери" и поставянето им обратно по тъмните градски улици. Точката е в съответствие с "предписанието на г. полицмейстера", В протокола е записано: " одобри се мнението да се съберат всички ограбени фенери в анархията и това да стане, след като се повика духовният началник на евреите и му се предложи съдействието в тоя случай, като той се убеди за належащата потреба колкото по-скоро да излязат ограбените фенери из еврейските домове и се донесат в полицията. Тия фенери, които ще излязат наяве, да се натурят по готовите стълбове и да се разпореди тъй щото нощните стражари да палят тия фенери по главната улица и чаршиите и да отговарят в случай на изпотрошването им".
Второто заседание:Пренията се върти около темата за почистването на София, организирането на пожарна служба и ремонта на канцеларията на софийския губернатор. В края на зимата било организирано първото масово почистване на София. Всеки трябвало да изчисти около дома си и да закара отпадъците в някое от четирите сметища, обособени около града. Дотогава сметоизвозване в града нямало. Мухтарите, т. е. кварталните отговорници, били задължени от градоначалника да осигурят по 40 каруци за превозване на боклуците. Акцията не обхващала почистването на държавните сгради, нито обществените места. За тях градският съвет нямал средства.
Третото заседание: На това заседание пламва и първият общинарски скандал. Поводът е свръхпрозаичен : даването под аренда на имуществото на забегналите богати турци. Атмосферата се разведрява едва когато някой предлага да не мислят само за работа, а да обсъдят некоя веселба. Бързо измислят повода: да се чества годишнината от възшествието на престола на император Александър II и "потребното за случая количество вино и ракия и останалото необходимо" за похапката и разпивката в Градската градина.
В протоколите на Градския съвет са записани и други “важни решения”. Едно от тях забранява "тъй називаемите кючеци като разпространяващи разврат и несъобразни с духа на времето". Друго решение постановява: "Да се съберат всички леки жени из града и чаршията и да се поместят в нарочно за них определен квартал, да ся помисли и за болестите и да сe умоли господин полицмайстера, ако се яви нужда, да се разпореди за пазенето на тишина в този квартал."
Тук съвременната уредба се различава от тогавашната: Чалгата сега не е забранена, а въпросът с проститутките не е нормативно уреден.
.През същата година генерал Гурко нарежда на нотабилите на града, че най-големият български герой Васил Левски трябва да има паметник, при това на мястото, на което е обесен. Само след месец вторият кмет на столицата Димитър Хаджикоцев (09.06.1878-01.08.1878) взема решение да бъде издигнат паметник на Левски.
Делото трябвало да довърши един от следващите кметове Тодораки Пешев (30.12.1878-13.09.1879). (Забележете! Той е първият кмет на София , избран след избори за общински съветници.) Доизграждането на паметника не започнало и неизвестно защо направените основи били оставени да се рушат. Кметът обаче сложил началото на една друга традиция- софийските кметове да се обезпечават с имоти.
Той си построил нов дом, а след това започнал да купува парцели по ул."Раковска" така усърдно, щото в скоро време тя цялата станала негова. Това свидетелстват историците на София от края на ХVIII и началото на ХIХ в. (А тези от ХХ и началото на ХХI в. подтвърждават, че тази традиция сред изборните кметове и назначаваните кметски намесници не само се е запазила до наши дни, но и се разширила, обогатила и издигнала до непознати висоти.)
Трябвало да минат цели 13 години и да се сменят 14 кметове за да бъде завършен паметника на Апостола (22.06.1891) и още двама кметове и 4 ½ години докато бъде открит официално (22.10.1895).
В послепис към стихотворението си “Паметникът на Левски” Константин Величков обяснява дотогавашната история на строителството на паметника на Левски и с прозрението на пророк заключава: "Уви! Ние доказахме и тоя път, че най-доброто нещо, което умеем да правим, е да не правим нищо."
НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО И ПОД СОФИЙСКОТО НЕБЕ !
27 Септември 2005 08:02
Светослав Гаврийски е най-сериозната кандидатура.
Успех !
27 Септември 2005 08:05
...банда изроди...
27 Септември 2005 08:53
Бившия генерал - независим
27 Септември 2005 10:17
Поне осем съперници за битака в София
27 Септември 2005 10:52
Дончева и Гаврийски са двете смислени кандидатури.
Бате Бойко се показа в БиТиВи за пореден път колко е прост и как две думи на кръст не може да върже.
Все повече почвам да си мисля, че на София й трябва една жена за кметица
27 Септември 2005 10:55
Интересното е, че кмета може да бъде независим от партиите приемлив кандидат, но в София това никога не се случва. Винаги се гласува по цвета на партията, която го е издигнала, а личните му качества нямат никакво значение. Типичен пример е избирания три пъти подред Мафиянски. Партиийна кандидатура, който нищо не направи от това, което му беше задължение като кмет. Преди това Янчулев - за какъв дявол гласуваха за него?
Сега пак партийни или скрито партийни кандидатри - Бойко Борисов, колкото и да се прикрива си е жълтурковска кандидатура, Венцислав Димитров и той е нещо като синьо-жълта кандидатура. Очертава се или победа на генерала още на първия тур или балотаж с някой, който ще бъде пак спечелен от генерала. т.е бъдещия кмет на София ще е телохранител.
27 Септември 2005 12:01
Какъв тучен избор: Гаврийски е избран от мангоКостов защото ще го слушка за всичко. Гаврийски няма качества на организатор и администратор. Той е добър за банкер - и толкоз... Най ме развесели изборът на нещастната столетница - мома с тежък селски акцент неизчезнал за петнайсетте години депутатлък на въпросната. Това още веднъж ме убеди, че тази партия е без никакъв потенциал (а и само тя ли?).
27 Септември 2005 13:12
Представителят на "Атака" от коя групировка е? Тоя ако стане кмет освен шамари да раздава, май друго няма да свърши. Сега всички обещават, но после ние си знаем.
27 Септември 2005 13:39
Змея,
Да споменем с благодарност и добро и за най-успешния кмет на София - инж. Иван Иванов - строителен инженер, член кор. на БАН, завършил висшето си образование в Мюнхен. Реализира и проектира важни обществени строежи няапр. водопровода "Рила 9 София" и свързаните с него две електроцентрали.
КМЕТ НА СОФИЯ ОТ 1934 ДО 9 СЕПТЕМВРИ 1944 г.
27 Септември 2005 13:41
Забравих да спомена - съден от Народния съд. / за инж. Иванов/
27 Септември 2005 14:31
Татяна Дончева най-ми лежи на сърцето, ама с тоя "диалект", как че се оправя със тая пасмина авантюристи от цяла България..., наричаща себе си софиянци, янци, почти като янки...
27 Септември 2005 14:35
и ще спечели М. Герджиков. Да живее ВМРО!
27 Септември 2005 14:40
НЕ е толкова важно КОЙ е кметът!
ПО-ВАЖНО е: КОИ /от кои/са общинските съветници!!!
"Номерата" на Кмета НЕ минават, ако общинските съветници НЕ искат "номерата" на кмета да минават!!! КАЗАХ!
27 Септември 2005 14:59
Напротив, много е важно кой е кмета, от него зависят много неща, от общинските съветници също. В последните 15 години и мнозинството от съветниците и кмета са все в синя окраска. Това, че някои толкова преядоха кой на държавната, кой на общинската трапеза, че вече имаха средствата и си направиха свои партии, уж различни от СДС, не променя нещата. За мръсотията, за безаразборното строителство, за безумните идеи по отношение на транспорта, както и за липсата на идеи за него, за какво ли не още, се чудя на кого повече да благодаря, на СДС и партийците им или на тези, които без да гледат кого избират гласуваха за тях.
27 Септември 2005 15:23
XYZxyz,

ЗАКОН
ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
/от 2002 г.; изм. и доп., бр. 69 от 2003 г., бр. 19 и изм. бр. 34/2005 г.)
......................................... ......................................... .....................
...
Чл. 21. (Изм., ДВ, бр. 65 от 1995 г.)
(1) Общинският съвет:
1. създава постоянни и временни комисии и избира техните членове;
2. (изм., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) одобрява структурата на общинската администрация по предложение на кмета на общината;
3. избира и освобождава председателя на общинския съвет;
4. (доп., ДВ, бр. 69 от 1999 г.; изм., бр. 69 от 2003 г.) избира и освобождава кметовете на райони в Столичната община и в градовете с районно деление;
5. (доп., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) определя размера на трудовите възнаграждения на кметовете в рамките на действащата нормативна уредба и средствата за работна заплата на персонала от общинския бюджет по предложение на кмета на общината;
6. (доп., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) приема годишния бюджет на общината, осъществява контрол и приема и изменя отчета за изпълнението му;
7. (изм., ДВ, бр. 119 от 2002 г.) определя размера на местните такси;
8. (изм., ДВ, бр. 69 от 1999 г., бр. 69 от 2003 г.) приема решения за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество и определя конкретните правомощия на кмета на общината и кметовете на райони и кметства;
9. (изм., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) приема решения за създаване, преобразуване и прекратяване на търговски дружества с общинско имущество и определя представителите на общината в тях;
10. (изм. ДВ бр. 34/2005 г.) приема решения за ползване на банкови кредити, за предоставяне на безлихвени заеми, както и решения за поемане на общински дълг чрез сключване на договори за заем или емитиране на общински ценни книжа и за издаване на общински гаранции при условия и по ред, определени със закон;
11. (изм., ДВ, бр. 1 от 2001 г.) приема решения за създаване и одобряване на устройствени планове и техни изменения за територията на общината или за части от нея при условията и по реда на Закона за устройство на територията;
12. приема стратегии, прогнози, програми и планове за развитие на общината;
13. определя изискванията за дейността на физическите и юридическите лица на територията на общината, които произтичат от екологичните, историческите, социалните и другите особености на населените места, както и от състоянието на инженерната и социалната инфраструктура;
14. приема решения за създаване и за прекратяване на общински фондации и за управлението на дарено имущество;
15. (изм. и доп., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) приема решения за участие на общината в сдружения на местни власти в страната и в чужбина, както и в други юридически лица с нестопанска цел и определя представителите на общината в тях;
16. създава райони и кметства при условия и по ред, определени със закон;
17. прави предложения за административно-териториални промени, засягащи територията и границите на общината;
18. приема решения за именуване и преименуване на улици, площади, паркове, инженерни съоръжения, вилни зони, курорти и курортни местности и други обекти с общинско значение;
19. (изм., ДВ, бр. 69 от 1999 г.) обсъжда и приема решения по предложения на кметове на райони и кметства по въпроси от своята компетентност;
20. приема решения за произвеждане на референдуми и общи събрания на населението по въпроси от своята компетентност;
21. одобрява символ и печат на общината;
22. удостоява с почетно гражданство български и чуждестранни граждани.
(2) (Изм., ДВ, бр. 69 от 2003 г.) Общинският съвет решава и други въпроси от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи.
(3) (Изм., ДВ, бр. 69 от 1999 г., бр. 69 от 2003 г.) Общинският съвет приема правилник за организацията и дейността на общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация.
...
Чл. 44. (1) Кметът на общината:
1. ръководи цялата изпълнителна дейност на общината;
2. насочва и координира дейността на специализираните изпълнителни органи;
3. (изм., ДВ, бр. 65 от 1995 г.; доп., бр. 69 от 2003 г.) назначава и освобождава от длъжност заместник-кметовете на общината, кметските наместници, ръководителите на звената на издръжка от общинския бюджет, началниците и служителите в Общинската администрация, с изключение на тези по чл. 46, ал. 1, т. 4, налага предвидените от закона дисциплинарни наказания;
4. (изм., ДВ, бр. 65 от 1995 г.) отговаря за опазването на обществения ред, като за осигуряването му издава писмени заповеди, задължителни за началниците на съответните полицейски служби;
5. организира изпълнението на общинския бюджет;
6. организира изпълнението на дългосрочните програми;
7. (доп., ДВ, бр. 65 от 1995 г., бр. 69 от 2003 г.) организира изпълнението на решенията на общинския съвет и се отчита пред него за това. Изпраща на общинския съвет актовете си, издадени в изпълнение на неговите решения в 7-дневен срок от издаването им;
8. организира изпълнението на задачите, които произтичат от законите, от актовете на президента на републиката и на Министерския съвет;
9. (изм., ДВ, бр. 65 от 1995 г.; доп., бр. 85 от 2000 г.) възлага изпълнението на свои функции на кметовете на кметствата и районите, координира и осъществява контрол за целесъобразността и законосъобразността при тяхното изпълнение. Осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на кметовете при изпълнение на техните правомощия по чл. 46, ал. 1. Той има право да отменя техните актове;
10. поддържа връзки с политическите партии, обществените организации и движения, както и с други органи на местното самоуправление в страната и в чужбина;
11. (нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.; изм., бр. 19 от 2005 г.) организира и ръководи управлението при кризи в общината;
12. (нова, ДВ, бр. 19 от 2005 г.) председателства съвета по сигурност и управление при кризи;
13. (нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.; изм., бр. 1 от 2001 г.; предишна т. 12, бр. 19 от 2005 г.) възлага или разрешава изработването на устройствени планове и техни изменения за територията на общината или за части от нея и одобрява определени устройствени планове при условията и по реда на Закона за устройство на територията, както и организира изпълнението им;;
14. (нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.; доп., бр. 67 от 1999 г.; предишна т. 13, бр. 19 от 2005 г.) изпълнява функциите на длъжностно лице по гражданско състояние. Той може да възлага тази функция с писмена заповед на кметовете на кметствата, в които се поддържат регистри за гражданското състояние, кметските наместници и на други длъжностни лица от общинската администрация;
15. (нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.; предишна т. 14, бр. 19 от 2005 г.) представлява общината пред физически и юридически лица и пред съда;
16. (нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.; предишна т. 15, бр. 19 от 2005 г.) осигурява организационно - техническото обслужване на общинския съвет;
17. (нова, ДВ, бр. 69 от 2003 г.; предишна т. 16, бр. 19 от 2005 г.) утвърждава устройствения правилник на общинската администрация.
(2) В изпълнение на своите правомощия кметът на общината издава заповеди.
(3) (Изм., ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Заповедите по ал. 1, т. 4 могат да се обжалват от началниците на съответните полицейски служби пред областния управител в тридневен срок, като обжалването не спира изпълнението. Заповедите на областния управител се съгласуват с министъра на вътрешните работи и не подлежат на обжалване.
(4) (Нова, ДВ, бр. 65 от 1995 г.) Кметът на общината в случаите, определени от закона, изпълнява и функции, възложени му от централните държавни органи.
Чл. 45. (1) (Доп., ДВ, бр. 65 от 1995 г.; изм., бр. 69 от 2003 г.) Общинският съвет може да отмени актове на кмета, издадени в нарушение на неговите решения по чл. 21. Отмяната се извършва на следващото заседание, но не по-късно от два месеца от издаването на акта.
(2) (Доп., ДВ, бр. 65 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 69 от 2003 г.) Кметът на общината може да оспори решението на общинския съвет, когато то противоречи на интересите на общината или нарушава законите. Оспорването трябва да се представи писмено в срок от 7 дни от получаване на решението и има отсрочващо действие и се разглежда от общинския съвет на следващото заседание. Ако общинският съвет при повтороното разглежда не потвърди решението си, кметът е длъжен да го изпълни или при противоречие със закона да сезира съда. При повторното разглеждане решението се приема с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците.
............................
N0 COMMENT...

Редактирано от - paragraph39 на 27/9/2005 г/ 15:25:30

27 Септември 2005 16:52
Имам усещането , че партиите нещо не се натискат много за този 'горещ картоф' - кмет на София. Като гледам кандидатите им така са подбрани , че да НЕ ги изберат. Независимите са камикадзета. Тежък избор се очертава за софиняци. Съчувствам им. Проблеми много, а между тези кандидати - няма кой да ги оправи.
27 Септември 2005 19:22
ОПТИМИСТИЧНО
Щафетата със столичните кметове балкански
стартира с Манолаки -до финал Софиянски,
със кражби и имоти пълниха си те търбуха,
софианецът пък, кой му пука - може да го духа.
И всички трудиха се за града и българската рода,
а с пълни шепи грабиха държава и народа.
Така било е в миналото и пак тъй ще бъде,
но Сердика, Средец и София все пак ще пребъде!

Редактирано от - Zmeja на 27/9/2005 г/ 19:58:40

27 Септември 2005 20:57
Бойко Борисов показа, че е платена кукла (да не използвам по - силна дума), софиянци пак ще се преебем.
27 Септември 2005 23:41
Главният прокурор иска имунитета на Софиянски
Делото за столичните Хали трябва да продължи, според Филчев

[ 2005-09-28 ] Фани Чоджумова . В."НОВИНАР"
Главният прокурор Никола Филчев е внесъл в парламента искане за снемане имунитета на народния представител от коалиция Български народен съюз Стефан Софиянски. Това съобщи вчера Върховната касационна прокуратура.
Ако бъде свален имунитетът на бившия кмет на столицата, който абдикира от задълженията си, за да влезе в парламента, ще продължи делото срещу него за апортната сделка с Халите с израелската фирма "Ащром". Делото е към приключване, тъй като съдът е разпитал вече всички свидетели и експертизите са разгледани от магистратите. По това дело Софиянски е подсъдим за длъжностно престъпление, в резултат на което е ощетил столичната община с 9 799 577 292 деноминирани лева, се казва в съобщението на прокуратурата...
27 Септември 2005 23:54
Триъгълникът на смъртта

[ 2005-09-28 ] Николай Бареков
-В."НОВИНАР"

Издигането на Татяна Дончева за кмет от БСП оформи бермудския триъгълник на предстоящите избори. Дончева - Борисов - Гаврийски са най-сериозните претенденти за кметския стол в започващата кампания. В нея влизането на Бойко Борисов промени изцяло плановете на управляващата коалиция БСП-НДСВ. Борисов дори моделира тяхното участие по свой образ и подобие. Генералът излезе като независим кандидат и отказа пред цял народ подкрепа от НДСВ, като ги обвини, че са предали избирателите си. Борисов обяви, че макар и сам, остава алтернатива на БСП.
Сигурно в НДСВ наистина са се стреснали от неговите думи, защото бяха натикани в ъгъла без полезен ход. Или приемат унижението и подкрепят Борисов въпреки обидата или призовават да се гласува по съвест, с което отказват носене на отговорност, но все пак дават едно рамо на бившия си генерал. В същата тежка ситуация изпадат и социалистите. Като не успяха за втори път да намерят равноотдалечена кандидатура от себе си и НДСВ, те избраха отново пожарен вариант. През 2001 година така лидерът им Първанов скочи за президент. Сега на ред е Татяна. Макар и "на пожар", тя бе специално подбрана като червеното оръдие тип "Катюша" срещу колосалния рейтинг на Генерала - пожарникар. БСП изцяло е насочило новото си оръжие срещу Бойко Борисов и очевидно се готви за решителен бой...
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
http://www.novinar.org/main.php?act=news& act1=det&sql=MTcyMjsxMA==&mater=MTcyMjsyO Q==

Редактирано от - paragraph39 на 27/9/2005 г/ 23:55:31

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД