Последните наводнения в Русенско, предизвикани от скъсана дига, родиха нови идеи за разширяване на правомощията на кметовете. При опасност от наводнение те искат да пробиват диги, да изпускат язовири и да затварят пътища. Това съобщи вчера депутатът от БСП д-р Руденко Йорданов след срещи с кметове на новоднени села в община Иваново.
Русенски Лом за втори път наводни селата в региона, раздели на две село Красен и водите за малко не заляха Западната промишлена зона на Русе.
Сега общините нямат право да пробиват диги за отводняване, а това става чрез дълга съгласувателна и разрешителна процедура. Първо трябва да се поиска съгласие от РИОСВ, което се очаква в седемдневен срок, с какъвто в кризисна ситуация никой не разполага, обясни кметът на Община Иваново Ромео Георгиев.
Освен това трябва да се промени нормативно редът за отваряне на шлюзовете при подпорните стени на язовирите и дигите при нужда от източване. В оперативен план трябва да се актуализира процедурата, за да стане по-лесна и изпълнима.
Поне два закона си противоречат сериозно относно управлението на язовирите, обясни междувременно шефът на дирекция "Води" в екоминистерството Асен Личев. Според Закона за общинската собственост всичко, свързано с водите, може да е само общинска собственост. В същото време в Закона за водите се сочи, че има изключение - ако собствеността не е влязла в активите на търговско дружество. Това прави ситуацията с язовирите много проблемна, тъй като на много места те не са на общините, а се налага местната власт да върши редица дейности, обясни Личев.
Кметовете искат също при срутване или наводнение да могат да затварят пътища. Затова им трябвали ограничителни знаци, които да поставят веднага, а не да минават по дълга разрешителна и съгласувателна процедура с КАТ. Сега кметът не може да взема решения за републиканска пътна мрежа, макар тя да минава през неговата община.
В Русенско предлагат и промяна в стандартите при изграждането на диги, защото сегашните са по данни отпреди 50 години. Става дума за всички изисквания, касаещи и височината, и широчината на дигите и евентуалния отток. Реконструкцията трябва да отговаря на рисковете, създадени от последните валежи, както и приливните вълни от изпускане на язовири, или вдигане на нивото на водата от местния водосбор.
Вчера министърът на околната среда Джевдет Чакъров каза, че вече е предприета актуализация на информацията за състоянието на речните русла, за да се вземат по-адекватни мерки за почистването и укрепването им. МОСВ ще отпусне средства на общините, които нямат достатъчно финанси да почистят реките.
---ЩАТ
Цялата информация за състоянието на водоемите в страната да бъде събирана и обработвана от оперативно звено в екоминистерството, предвижда проект, огласен от министър Джевдет Чакъров. Подобно звено заработи след третия потоп, но целта е дежурствата в него да станат денонощни. За да се осъществи идеята, МОСВ ще наеме като консултанти учените от НИМХ, БАН, хидрогеолози и др. За работата им трябва да бъде отделен и специален бюджет. Парите вече са осигурени, обясни Джевдет Чакъров. Министърът обаче не пожела да уточни какъв е размерът на допълнителното финансиране.
|
|