Законът предвижда зрелостни изпити и ще го спазим, ако той междувременно не бъде променен по предложение на депутатите, заяви министърът в Добрич в неделя. Вълчев категорично добави, че МОН няма да се възползва от възможността да предложи подобна поправка посредством Министерския съвет. От пресцентъра му вчера уточниха, че отказът от законодателна инициатива не бива да се схваща като доказателство, че има готовност за провеждане на изпитите. Остава в сила ангажиментът на министър Вълчев да обяви до 15 ноември готово ли е министерството.
До 25 септември в деловодството на НС не е постъпвало предложение от депутати за отлагане на матурите, коментира председателят на парламентарната комисия по образование Лютви Местан. Според него от Вълчев не бива да се очаква да носи отговорност за ситуацията, която е заварил в МОН. "Той обаче трябва да даде ясен отговор за готовността на министерството да изпълни закона, и нека се надяваме, че ще го направи под формата на законодателна инициатива", смята Местан. Той коментира, че парламентарната комисия не бива да се превръща в пожарна команда както при предния кабинет.
Въпроса за матурите ще разискват днес и образователни експерти към Коалиция за България. В предходното Народно събрание депутатката на КБ Жени Живкова предложи отлагане на матурите до 2009 г. "Искаме да уточним приоритетите си в сферата. Каквото и решение да вземем, ще търсим среща с министъра", коментира депутатката Маруся Любчева.
"Ще проявим разбираме при необходимост от евентуални законодателни промени, но преди това ще искаме да бъдем убедени", коментира Снежана Гроздилова от НДСВ. Тя добави, че матурите не бива да поставят децата в неравностойно положение заради разминаващ се хорариум в различните училища по отделните предмети.