:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,394
Активни 453
Страници 4,959
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

В Германия по всеки предмет има неограничен брой учебници

Малките издателства са моторът на иновациите в образованието, казва Филип Хаусман, член на борда на директорите на издателска група "Клет":
Филип Хаусман
- Г-н Хаусман, министърът на образованието в България предлага държавата да създава по един учебник на предмет за учениците в началния образователен етап и всички деца да учат по него. Как ще коментирате това предложение?

- С това предложение държавата ликвидира конкуренцията. И резултатът след време би бил, че учебниците няма да имат добро качество. Това сочи опитът във всички страни, които елиминират избора на учебници чрез обществени поръчки или чрез създаване на държавни издателства. Това се случи в Гърция, Румъния и отчасти в Словакия. Като цяло цената за държавата няма да бъде по-ниска, защото администрирането на процеса също струва пари. При това печалбите на българските издателства на учебници не са много високи.

- Какъв е германският опит в това отношение? Колко учебника по един предмет имате? Участва ли държавата в създаването им и каква е ролята й в този процес?

- В Германия броят на учебниците по предмети е неограничен. Държавата не участва в създаването им. Тя определя учебните програми и одобрява учебниците, които трябва да са в съответствие с тези програми. По този начин се осигурява едно добро разнообразие от учебници за всеки предмет и клас. Учителят избира това, което му пасва най-добре. На практика издателствата за учебници в Германия са моторът на иновациите по отношение на дидактиката, педагогиката и създаването на нови образователни средства.

- Колко издателства за учебници съществуват в Германия?

- Около 60. Три от тях са наистина големи, повечето са малки и специализирани. Важно е, че съществуват и тези малки издателства, които понякога са моторът на иновациите. В един конкурентен пазар на учебници всички издатели на учебници се стремят да предложат най-доброто и това винаги води до по-добри учебници за училищата.

- Кои са авторите на учебниците в Германия?

- Само учители, които влагат целия си придобит опит в това, което създават като автори. Но, разбира се, имате нужда от опитни редактори, които познават тематиката.

- Как учебниците могат да повлияят на качеството на образованието? Кое, според вас, е по-важно - учебниците или програмите?

- Учебната програма е рамката и тя е решаваща. Учебниците от своя страна изпълват тази рамка с живот. Теоретично вие можете да преподавате и без програма, но не и без един добър материал за учителя като учебника.

- Плащат ли учениците в Германия за своите учебници, или държавата плаща?

- Държавата плаща.

- Колко дълго подготвяте един учебник, кой го одобрява?

- Да вземем за пример математиката за началния образователен етап. В Германия обикновено той трае 4 години. Започваме със създаването на концепция и първоначално събиране на материали две години преди въвеждането на учебника. От стартирането на работата до завършването на последната "Математика за 4 клас" минават 4-5 години. Огромна инвестиция. Одобрението става от държавата.

- Кой е ключът за ефективното образование и каква е ролята на държавата в този процес?

- Ключът е в учителя или в учителския колектив в училището. А учебникът е най-важното средство за учителя, за да преподава добре уроците си. Добрите учебници помагат на учителя да планира урока и помагат на учениците да учат ефективно. Отвън изглежда много лесно да се правят учебници, но всъщност е много трудно.

- Каква е средната цена на един учебник в Германия?

- 20-25 евро.

- Според вас коя страна в ЕС има най-успешен подход по отношение на създаването на учебници?

- Мисля, че Австрия е много добър пример. Държавата плаща учебниците на учениците, но цените са ограничени. В рамките на тези цени издателите се съревновават в свободна конкуренция. По този начин държавата е сигурна, че студентите винаги ще имат добри учебници. И в същото време държавата пести средства.

- Издателска група "Клет" вече има собственост в български издателства за учебници. Какво бихте посъветвали своите колеги?

- Нашите колеги в България би трябвало да убедят министерството на образованието, че свободният пазар води до по-високо качество на учебниците. България може да се гордее със своята образователна система, която е по-добра и води до по-добри резултати в сравнение с много други европейски страни.
9
3125
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
15 Юни 2014 20:30
Ако ще сравняваме германското образование, я ми кажете:
- дали в кое да е германско училище ученикът има право да си джитка със смартфона в час?
- дали ученика може да не се яви в час без уважителна причина?
- дали може да разговаря на висок глас и да пречи на останалите, като учителят не може да го изгони, щото от една страна делегирания бюджет, а от друга - все пак отговаря за него?
- дали родителите може да вдигат пашпалига на даден учител, щото видите ли не оценил подобаващо отрочето им?!
15 Юни 2014 21:40
Клисурова е на друго мнение...
16 Юни 2014 08:33
- С това предложение държавата ликвидира конкуренцията. И резултатът след време би бил, че учебниците няма да имат добро качество.
ГлЮпости на търкалета. Конкуренция може да има и при един учебник, ако се проведе конкурс. Германия е федерална държава, отеделните провинции си имат свои законодателства, отделни министерства. Не можеш да кажеш на баварците, че трябва да учат, като прусаците, няма по-голяма обида за тях. Германия е била традиционно разделена страна, по време на феодализма са имали над 360 самостоятелни феодални владения, Наполеон ги свежда до сегашното разделение, като сегашните ландове са били отдеелни кралства - на Бавария, Прусия, Саксония, и т.н. Едва Бизмарк ги обединява в края на 60-те години на 19-ти век. Ние сме единна държава, имаме други традиции. В рамките на тези традиции беше изградена една много добра образователна система, която след 1989г. беше развален.
16 Юни 2014 11:45
Интервюираме книгоиздател относно решението да не се превръща книгоиздаването на учебници в бизнес. Гениално! Освен това човекът обяснява как е в Германия-хм, и там ли ДДС на книгите е 20%? Или това леко сме го пропуснали... И т.н. Интервюирайте по-добре някой финландски образователен експерт. Не се шегувам, те имат може би най-доброто училищно образование в света. Ие 100% държавно, долни комунисти такива
16 Юни 2014 11:53
България може да се гордее със своята образователна система, която е по-добра и води до по-добри резултати в сравнение с много други европейски страни.
В България отдавна образователната система не е добра - господина да се запознае по-добре!
16 Юни 2014 13:36
За разлика от Германия, където: " Плащат ли учениците в Германия за своите учебници, или държавата плаща? - Държавата плаща... ", у нас е обратното, - Родителите плащат. Ние учехме по един учебник и никой не се оплакваше, че е така. А сега при смяна на училището, например, ученикът се оказва безнадеждно далече от преподавания материал на новото място. Аз съм за унифицирани учебници и много допълнителен материал (по избор на ученика ако му се учи).
16 Юни 2014 14:05
В Германия броят на учебниците по предмети е неограничен.

...което за сетен път показва, че искаш ли да оправдаеш един хайдутлук, или мискинлик в България, винаги ще намериш някакъв светъл пример в чужбина !
16 Юни 2014 14:32
А това, че Германия е федерация. състояща се от отделни, относително независими от централната власт провинции със свои правителства и съответно, разбира се, министри на образованието, как ще го пришием тук, или няма отношение, ирелевантно, демек
16 Юни 2014 14:41

StrikeEagle
15 Юни 2014 21:40

Клисурова е на друго мнение...


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД