:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,221
Активни 473
Страници 4,786
За един ден 1,302,066
РЕФОРМА

От монопола в образованието никой не печели

Прехвърлянето на бизнеса с учебници към държавни дружества може да увеличи разходите, вместо да ги намали. И със сигурност няма да реши проблема с качеството
Ако има нещо, което да обединява ученици, родители и министерство на образованието, то е, че учебниците са скучни и неразбираеми. И трябва кардинална промяна. Спорът е в каква посока да е тя.

Преди дни изненадващо министърът на образованието Анелия Клисарова излезе с нова идея - до завършване на основното образование да се учи по един учебник за всеки предмет, учебниците да се пишат предимно от учители и след това да се отпечатват в печатницата на министерството. Проектите ще се оценяват първо от учителите, а после - от комисия в МОН. Мотивите за промяна - в момента държавата плаща милиони левове, които отиват в частни издателства. Само за тази година например правителството е одобрило 42 млн. лв. за преиздаване на учебниците, припомни Клисарова.

В момента процедурата е съвсем различна. Авторските колективи на учебниците се наемат от частните издателства и те представят проектите в министерството. Комисия, назначена от министъра, отсява предложенията, които отговарят на изискванията за учебно съдържание и графичен дизайн. След това проектите отиват до учителите по съответния предмет от цялата страна и те класират трите най-добри проекта. После всичко се връща в МОН, където министърът окончателно одобрява трите предложения, събрали най-много гласове от учителите. На финала - след отпечатването, всяко училище избира по кой от трите учебника да учат възпитаниците му.

Премахването на конкуренцията със сигурност няма да доведе до по-високо качество. Създаването на монопол на този пазар, какъвто и контрол да наложи държавата на съдържанието, ще доведе вероятно до още по-големи абсурди от



песничките за мутреси,



с които сега са известни някои учебници. Ще се унищожи и без това дефицитният новаторски подход. Не се знае кой ще сформира колективите, които ще пишат новите учебници. Остава ли досегашната практика това да са издателствата, или колективите ще се сформират в МОН? Ако авторите се наемат от министерството, как ще се гарантира обективност на избора им? Колко екипа ще пишат проектите? Кой ще ги финансира? Много е вероятно вместо по-евтино това да се окаже доста по-скъпо. На всичкото отгоре няма гаранция, че подготвеният по този начин проект ще бъде одобрен. На практика излиза, че ще се плаща на неизвестен брой екипи, които ще пишат проекти на учебници, без да е сигурно, че те ще бъдат одобрени и впоследствие отпечатани. По отношение на самите авторски колективи, стига да споменем поредицата скандали с писането на учебните програми. Те са достатъчно доказателство, че



министерството не е добър диригент



Самата процедура за оценяване също е сбъркана - не е логично първо учителите да оценяват проектите, да изберат един, а впоследствие комисията на министерството да установи, че в съдържанието на учебника е включен материал например за по-големи ученици. Как неуспелите кандидати ще обжалват процедурата също е въпрос с неизвестен към момента отговор.

И защо учебниците да се издават в печатницата на МОН? Това е търговско дружество, собственост на държавата, което генерира печалба, а така би получило тлъста държавна поръчка без никакъв търг, отново в разрез на всякакви пазарни правила. Пък и как по презумпция се приема, че същото държавно дружество ще предложи по-изгодни цени за отпечатването на книгите? Ами ако се окаже обратното? Колко ще са спестените средства в този случай? Бившият зам.-министър на образованието по времето на ГЕРБ Милена Дамянова например отиде в другата крайност и искаше ограничението изобщо да отпадне и по всеки предмет да има неопределен брой учебници.

И накрая - процедурата за издаване на учебници е по-малкият проблем. По-големият, с който не успя да се справи нито един министър на образованието в последните две петилетки, е промяната на учебните програми и приемането на нов закон за училищното образование. Защото учебниците не са нищо друго освен отражение на сложната чиновническа мисъл, сътворила учебните програми по отделните предмети и за отделните класове. Какво ще разбере родител на седмокласник от следното изречение: "От такава гледна точка общата цел на учебния предмет български език и литература в прогимназиалния етап се декомпозира на система от цели на обучението по български език и по литература". И още: "Превръщат словесния материал в набор от светогледни инструменти за разбиране на света и човека, необходими за изискваните социокултурни компетентности на учениците"?!

Ако този стил беше затворен между страниците на учебните програми, предназначени за учителите, пак щяхме да сме благодарни. Но същият



"висок наратив" често измъчва



деца и родители от учебници за всеки клас. Мнозина от техните автори така и не прозряха, въпреки многото си дипломи, че помагало за пети клас трябва да върши точно това - да помага в пети клас, а не да служи за витрина на сложна академична мисъл и натриване на носа на университетската конкуренция. Преводът на учебниците на достъпен език е една от най-належащите задачи, с които министерството на образованието трябва да се пребори.

Така че вместо да пустослови, министерството трябва да предприеме няколко по-малки, но задължителни стъпки. И бездруго скоро не се очертава да се отвори мегдан за просветно законотворчество. Една година беше прахосана и от този кабинет, а с предстоящите избори ще бъде загубена поне още една. Така още един випуск от ученици и родителите им стават заложник на безотговорността на политиците, които безмълвно подминават не само острите забележки на Брюксел, но и реалните проблеми на образованието.
13
2013
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
15 Юни 2014 19:34
Хабилитираните автори да не пишат за средно образование, щото не се справят с материята!
15 Юни 2014 19:55
Въх колко прости са били нашите родители и нашите учители, като са допускали да учим само по един учебник по предмет за всеки клас! Вай колко необразовани и незнаещи са били онез от МЕНЗА, дето до демократичните и пазарни реформи в образованието ни имаха за едни от най-интелигентните в света, пък след тях спряха да ни имат. Ау колко тъпа е била онази държава да дотира учебниците, че и детските дрешки, бельо и обувки, за да не е затруднен никой да си обуе, облече и изучи децата (гърците идваха с автобуси да си пазаруват из детмаЗите, щото прости и те). Ууу какви тъпанари успя да изучи онази едноучебникова образователна система, дето й създадоха заводите, фабриките, тецовете, аецовете, театрите, курортите, училищата, университетите, за да има после в многоучебниковата държава какво да се приватизира, сиреч ограбва. Ах колко е лошо формиращите общественото мнение да са лобисти на частните издателства, за да може учебник по пеене за 9 клас да срува 15 (п-е-т-н-а-д-е-с-е-т) лева - щото може да изглежда пазарно, но си е най-обикновено мошеничество в ущърб на образованието. Тц-тц-тц и ц.
15 Юни 2014 20:18
Пък к`ви многоучени, грамотни, високообразовани и задълбочено мислещи и анализиращи поколения изучи многоучебниковата държава!!! Цялата ПИСА и всичките писАни остават просто смаяни. Тц и тц и още веднъж тц!
15 Юни 2014 20:35
От монопола в образованието никой не печели

Така е, няма далаверка в регламентирани от министерството единни учебници и помагала за цялата страна.Същото е и с лекарствата.Няма далавера в Централно аптечно, сключващо договори за количества за цялата страна, с максимална отстъпка..
15 Юни 2014 20:56
(Аз съм лаик в областта, макар че по диплома съм правоспособен гимназиален учител.) Смятъм че учебникът дава един стандартен минимум знания изисквани от държавата. Учебникът трябва да е стандартен, т.е. един. Когато станат много става неясно какво трябва да знае ученикът, какви са изискванията. В крайна сметка неясно е трябва ли да знае нещо.
16 Юни 2014 08:22
Премахването на конкуренцията със сигурност няма да доведе до по-високо качество. Създаването на монопол на този пазар, какъвто и контрол да наложи държавата на съдържанието, ще доведе вероятно до още по-големи абсурди от
песничките за мутреси,
с които сега са известни някои учебници. Ще се унищожи и без това дефицитният новаторски подход. Не се знае кой ще сформира колективите, които ще пишат новите учебници

Писането на глупости продължава. Конкуренция може пак да има, но конкурсът да е за един учебник. И действително учебниците трябва да се пишат от учители. Имам предвид учебник по моята (най-обща) специалност, в колектива, на който участва академик. Друг учебник за английската гимназия, в който участва мой колега. Ами те са написани с терминология за студенти и докторанти. Аз не бих се наел да пиша учебник за ученици, понеже не им знам нивото. Идеята на министерството е много добра, един учебник избран чрез конкурс. Така и нивото на излизащите от средното образование може да бъде сравнено.
16 Юни 2014 08:42
SvSophia
15 Юни 2014 19:55
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP

16 Юни 2014 11:54
Още една поръчкова статия, явно са платили частните издателства на Сега добра пара
16 Юни 2014 11:55
Само за тази година например правителството е одобрило 42 млн. лв. за преиздаване на учебниците, припомни Клисарова.
Това е кокала, за който се борят астните издателства
16 Юни 2014 12:44
Единствените, които имат полза от многото учебници по един предмет са издателите и авторските колективи, дето ги пишат.
Всички други губят. Цялото общество губи.
16 Юни 2014 13:04
Отвреме на време не вярвайте на учебниците си! Те не са създадени на Синайската планина, нито по някакъв друг разумен начин.Произлезли са от стари учебници, които са произлезли от други стари учебници, които са произлезли от още по- стари учебници. Това някои наричат традиция.
Ерих Кестнер
16 Юни 2014 14:08
Конкуренция може пак да има, но конкурсът да е за един учебник. И действително учебниците трябва да се пишат от учители.


Същото и с печатането - ясно се казва какво и колко, прави се търг, който даде най-ниска цена печата.
16 Юни 2014 14:27
Sv.Sophia,

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД