:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,603
Активни 635
Страници 2,070
За един ден 1,302,066
Дилеми

Как да изтръгнем парламента от ръцете на политическата мафия*

Начинът може да е само чиста мажоритарна избирателна система в два тура
Снимка: БГНЕС
Правителството на Пламен Орешарски докара до катастрофа БСП и свали маските в ДПС. Въпросът е как следващото управление да е коренно различно.
Какво се случва тези дни в България? Нищо ново, което да не сме преживели и след което да не сме се почувствали още по-излъгани и разочаровани. Задаващата се поредна оставка и съпътстващите театри, които олигархията така добре ни разиграва, е събитието, очаквано от голяма част от измамените за пореден път зрители. Измамени в очакванията си, че нещо наистина ще се промени след задаващите се на хоризонта избори. И така до следващата политическа криза, при която отново ще четем и слушаме всякакви коментари за нуждата от промяна и реформи на системата.

Промяна на избирателната система, промяна на съдебната система, ако щете промяна на държавната форма на управление.



Моделът на обезвластяването на народа



за сметка на все по-овластените елити в България е потискащо очевиден. Имаме Народно събрание, за което реален шанс имат само предварително одобрени от партиите кандидати. Но нито един от тях не се избира от народа и не се контролира от него, нито може да се отзовава. И при предишни подобни кризи, и при днешната, бързото разпускане на Народното събрание и предсрочни избори при старите правила имат за единствена цел съхраняване на статуквото.

Изборите трябва да се проведат така, че независимо от това кой печели и кой ще състави следващото правителство, новото правителство да има мандат да управлява. А това значи, че е нужна промяна на избирателния закон, въпреки че една голяма част от обществото вярва, че политиците не позволяват такава промяна, за да запазят монопола си върху властта. Това, което кара хората да търсят промени в изборното законодателство, е масовото усещане, че България е демокрация, но гласът на хората няма никакво значение. Какво трябва, какво може и какво не бива да се променя - все повече хора разсъждават по тези въпроси.



Изборите са пътят към решението, но те не са решението



Поне за мен предсрочни избори са нужни, но въпросът е как след тези избори да имаме стабилно правителство, което може да управлява.

България се управлява от кабинет на ДПС с мандата на БСП. Участието в него породи драматична криза в столетницата. Връх на неадекватно поведение и липса на каквато и да било връзка с реалностите са дните след евроизборите - както при лидера им, така и при цялата кохорта чугунени глави около него. Сега чакаме да родят поредния брилянтен анализ за изход от положението, гарниран с обилна порция опорни точки. Но много се лъжат тези, които вярват, че изборите непременно значат поражение за БСП и евентуално ДПС. Ако някой е убеден, че изборите автоматично връщат ГЕРБ на власт, той просто се лъже.



Моралната и политическата криза на ГЕРБ съвсем не са завършили



Много гласоподаватели на ГЕРБ си дават сметка, че партията им освен магистрали е правила и други, не толкова достойни неща. Голямото мнозинство от хора в страната искат Орешарски да си тръгне, но Борисов никога повече да не идва. И това, което остава винаги на заден план, а всъщност трябва особено много да интересува обикновените хора, е, че отново сме свидетели на зараждане на бъдещи безпринципни коалиции, които имат една- единствена цел - да запазят непроменено политическото статукво.

Какво да искаме тогава? Искаме ли повече власт за народа? Искаме ли депутатите да работят за нас, а не за олигархията? Това означава да искаме чисти мажоритарни избори в два тура и истинска пряка демокрация.



Мажоритарният вот е най-бързият начин



за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства.

През 1993 г. един от най-големите политолози на света - Морис Дюверже, беше в България и ни каза нещо, което важи точно тук и сега: "Докато използвате пропорционалната избирателна система, у вас винаги ще има риск от политическа нестабилност!". Припомням това пророчество, тъй като сега цялата българска политология със зъби и нокти се бори за спасяването на пропорционалната система. Партийните лидери трескаво започват да предлагат различни промени - отпадане на високи изисквания за независими кандидати, преференциално гласуване, ниски прагове - сигурно ще са съгласни на всичко, само и само да не се стигне до реална промяна на сегашния модел. Стигна се до там най-големите противници на задължителното гласуване да искат спешни промени и в закона, и в конституцията.



Кой печели и кой губи от по-висока изборна активност,



е въпрос, на който не може да се отговори лесно, защото в различни ситуация високата активност може да има различен ефект. Няма изборна система, която да не дава отклонения. Но всяка изборна система носи със себе си определени политически последствия. Резултатите от пропорционалната система в нашата политика вече ги гледаме повече от 20 години. И може би е крайно време да дадем шанс на мажоритарния вот.

Популярното внушение, че мажоритарните избори не позволявали пълноценното политическо представителство на гражданите, очевидно се опровергава от днешната българска действителност, в която все повече хора нямат своето представителство именно при пропорционалната избирателна система. Именно доминацията на партийното начало над личните качества е един от големите проблеми на българския политически модел, когато става дума за парламентарни избори. И ако някой иска да изтръгне парламента от ръцете на политическата мафия, начинът може да е само чиста мажоритарна избирателна система в два тура. А докато гласуваме за партийни листи, ще отчитаме поредната политическа криза и оставката на поредната кукла на конци. И същото ще правят и децата ни. Ако изобщо са тук.



* Заглавието е на "Сега"
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Много хора не искат БСП и ДПС да управляват, но не са забравили и ГЕРБ какви зулуми направи, докато бе на власт.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Хиляди излязоха да протестират миналата година, защото им писна от модела на обезвластяването на народа за сметка на все по-овластените елити в България, които безнаказано си правят каквото си искат.
50
4113
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
15 Юни 2014 19:33
Ей най-после. Мажоритарна с-ма като във Франция!
15 Юни 2014 19:51
От десет и повече години не гласувам. Искам мажоритарен избор, защото смятам че избраният трябва да е преди всичко лоялен към мен, който съм му делегирал правото да ме представлява а не партията която го е издигнала.
15 Юни 2014 20:54
Откак имам избирателни права, не съм представен. Искам да гласувам за човек/жена, с който/която съм изпил една ракия/бира и сме си казали поне 2-3 лафа.
15 Юни 2014 21:26
Ама защо всички казват "искаме мажоритарно", а мислят "да махнем партиите". Мажоритарен депутат не означава безпартиен. Упражнението с махането на партиите е правено в България преди има-няма осемдесет години. И след преврата през 1944 пак е нямало истински партии. ОФ-ффф.
15 Юни 2014 21:44
"искаме мажоритарно", а мислят "да махнем партиите"


Нема такова нещо. Никой не е казал, че партиите изчезват. Напротив стават повече, съгласно точно Законът на Дюверже.
15 Юни 2014 21:56
Не искам мажоритарна система защото:
1. Около половината гласували на избори няма да имат "свой" представител в парламента.
2. Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени из България няма да имат възможност изобщо да получат представителство - тези партии с по 4-5-7-10% не са само ДПС (а те ще си получат местата и мажоритарно)
3. Има теоретична възможност с 26% от гласовете на избирателите да се получат 100% от мандатите. Има реална възможност делът на депутати с определени идеи грубо да не съответства на % избиратели с такива идеи.
4. Сегашната система дава възможност за мажоритарни кандидати. Тези кандидати при сегашната система могат да бъдат избрани със същия брой гласове като при чисто мажоритарна система, дори при сегашната е по-лесно, защото бройката трябва да се събере в многомандатен район а не в едномандатен.
5. Ако при сегашната система се купят 100 000 гласа, купувачите ще получат 5-6 депутата. Ако системата е мажоритарна и покупките са подходящо разпределени, ще получат 50-60 депутата.
... ... ...
15 Юни 2014 22:10
Виж няколко поста преди моя как казва " искам да ме представлява мене, а не партията, която го е издигнала". Трябва да признаем, че каквато и да е избирателната система, депутатите са представителна извадка на избирателите си. Не е приятно да си го кажем, но си струва да го имаме постоянно предвид.
15 Юни 2014 22:37
Трябва да признаем, че каквато и да е избирателната система, депутатите са представителна извадка на избирателите си.

Точно така е, но при някои системи представителната извадка е за определен сравнително малък район, при други е за държавата като цяло.
Освен това привържениците на мажоритарната система по някаква странна логика смятат, че точно техният кандидат ще бъде избран и те ще бъдат представени. Житейският опит показва, че изобщо не е така.
15 Юни 2014 23:02
Житейският опит показва, че изобщо не е така.


Житейският опит показва, че сме откъм женската страна. На повечето жени и Станишев сигурно се харесва, но има и други, нели?
15 Юни 2014 23:15
Не искам мажоритарна система защото: 1. Около половината гласували на избори няма да имат "свой" представител в парламента.


Не е вярно! Това би се получило, само в случай, че във всички едномандатни райони спечелилият кандидат има 51%, а загубилият — 49%, което е практически невъзможно. Мажоритарното представителство е естественото представителство на всеки район (не на национално ниво). Това създава връзка избирател-избраник. Последният може да бъде отзован, може да му се иска сметка за решенията и действията му като представител. (при партийно-листовата с-ма това е невъзможно, защото ти нямаш конкретен представител и всичко се размива в колективната отговорност). Създаването на връзка е много голям успех за демокрацията.

Мажоритарният вот е естествен, защото по същия начин се вземат решения във всички колективни демократични институции: било то самият парламент (50% + 1 глас), на Общи събрания, в комисии и т.н. По същата логика може да се заяви, че определен законопроект не е станал закон за около половината народ, ако разликата в гласовете е била малка (например: 121:119).
15 Юни 2014 23:22
Не искам мажоритарна система защото:2. Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени из България няма да имат възможност изобщо да получат представителство - тези партии с по 4-5-7-10% не са само ДПС (а те ще си получат местата и мажоритарно)


Значителни групи хора сравнително равномерно разпределени наистина е възможно да не бъдат представени в парламента. НО:
1-во няма да са значителни;
2-ро това няма да са хора, а партии, защото вече са обединени по много признаци. Най-честият пример — зелените.

При 7-8% представителство на "зелени" в много региони, при мажоритарните избирателна с-ма — те няма да излъчат представител. Мога само да кажа, че тук не бива да се абсолютизира, ако имаха 20-ина депутати (при парт.-листовата с-ма) кво? Пак толкова...
15 Юни 2014 23:26
Не искам мажоритарна система защото:3. Има теоретична възможност с 26% от гласовете на избирателите да се получат 100% от мандатите. Има реална възможност делът на депутати с определени идеи грубо да не съответства на % избиратели с такива идеи.


При партийно-листовата с-ма изкривяванията са много по-големи. Ние сме свидетели на това. При ниска избирателна активност и много партии под чертата — победителят/ите има абсолютно мнозинство с реално с подкрепа на под 20% от избирателите.
15 Юни 2014 23:30
Не искам мажоритарна система защото:4. Сегашната система дава възможност за мажоритарни кандидати. Тези кандидати при сегашната система могат да бъдат избрани със същия брой гласове като при чисто мажоритарна система, дори при сегашната е по-лесно, защото бройката трябва да се събере в многомандатен район а не в едномандатен.


Абсолютно нема такова нещо!
15 Юни 2014 23:51
Не искам мажоритарна система защото: 5. Ако при сегашната система се купят 100 000 гласа, купувачите ще получат 5-6 депутата. Ако системата е мажоритарна и покупките са подходящо разпределени, ще получат 50-60 депутата.


Не такава е с-мата с купуването на депутати!

Достатъчно е да си купиш Сатанишев. Той слага в София 23 МИР на 3-то място, във Видин на 2-ро, в Пловдив на 4-то и т.н. Може да си подреди цяла парламентарна група от такива депутати. Досегашната българска практика го е доказала: Жорж Ганчев е имал обявена тарифа. Пеевски е аналогичен случай в ДПС. В БСП има много хора, които са влезли по подобна схема. В ГЕРБ се вижда, че Цвък, а вероятно и Бочко, също е/са поставял/и хора, спазвайки този принцип.

Точно при мажоритарната с-ма това е невъзможно или поне не в такъв мащаб. Къде ще спечелят Даниел Георгиев, Светлин Танчев, Красимир Стефанов, Румен Йончев мажоритарно? А дори Цвък? Да купиш 20-30 места за депутати, означава да залееш с мед и масло 20-30 избирателни района и няма гаранция, защото ако кандидатите ти са нефелни, изборът им е под въпрос. Тогава и да си си купил Сатанишев, той рискува да изгуби тези райони и няма да ти се реши въпроса с покупко-продажбата.

Популярният казус братя Галеви. Повечето специалисти твърдят, че братя Галеви ще бъдат депутати. НО:

1-во, това наистина е възможно, обаче братя Галеви пролет не правят. Сами по себе си те ще получат само евтини кюфтета.
2-ро, ако мнозинството избиратели са решили да посочат братя Галеви за техни народни представители, то кои сме ние та да им отричаме това тяхно демократично право.
3-то, по силата на обратната логика излиза, че пречка пред депутатството на братя Галев при партийно-листовата с-ма са: Сатанишев, Бочко, Цвък, Доган и Местан, Волен Сидеров и Жорж Ганчев.
16 Юни 2014 00:54
"Ей най-после. Мажоритарна с-ма като във Франция!"


За да сложиш нещата в повече ред,
прибави Нова конституция, Двукамарен парламент, Президентско управление от френски тип
и смислена политико-управленска практика за време от поне два мандата...
16 Юни 2014 01:07
Налага се да повтарям неща, които съм казал вече, ама нейсе:
1. Избирателната система трябва да бъде напълно мажоритарна - без мандати и райони. Всички гласуват за всеки. Ако някой успее да купи 2 млн избиратели - аферим, бравос!
2. Избраните задължително на преглед за вменяемост, изпит по български език и тест за удоволствие от работата (наскоро учени доказаха, че при някои хора мозъчните нервни сигнали провокирани от професионалната им дейност отиват във фронталния кортекс и тези хора изпитват удоволствие от работата си и я вършат с желание и както трябва, а при други хора тези сигнали отиват някъде отзад в мозъка, не помня точно къде и тези хора само имитират дейност и правят само интриги далавери и пр.)
3.Избраните да могат да бъдат отзовавани при незадоволителна работа.
4. Да се ограничи правото на гласуване само за избиратели между 25 и 65 годишна възраст (поради определени особености на мозъчното развитие на човека) и само ако са икономически активни.
5. Може би няма да е лошо парламентът да е двукамерен както вече е писал Beagle и съм съгласен с него за президентска република.
16 Юни 2014 04:13
Президентска република.
16 Юни 2014 05:26
За любителите на мажоритарната система - примери за размисъл:
1) Менда Царкировска в Пловдив отнесе мажоритарно Ламбо през 2009, точно толкова колкот Герб отнесе БСП пропорционално
2) Кирчо Йирданов от Варна беше преизбиран 3 пъти мажоритарно а не беше одобряван от 70% от варненци
3) Всички кметове в БГ се избират мажоритарно. Огледайте ги хубаво. Вижте и биографиите на някои (има няколко рецидивиста).
4) представете си една примерна листа сега на мажоритарни кандидати на Герб и БСП. Само не повръщайте върху клавиатурата че няма чистене.
16 Юни 2014 08:13
Боян Атанасов http://www.5corners.eu/
Айдяяя и този се обежда от някакво кюше (демек корнер на ингилизки) по въпроса за изборите. У нас, а и по света се гласува за партия, рядко за личност. Във Франция, във Великобритания, където мисля, че има мажоритарна система, накрая се оказват партиите печелещи. Видяхме колко спечелиха несвързаните с партия, фактически мажоритарни кандидати на евроизборите, нито един не спечели. Айде сопрете се с тези мажоритарни избори.
16 Юни 2014 08:41
Явно въпросът е спорен.
Затова нека да го решим на референдум. Мисля, че е много по-важен от задължителното гласуване, което става само като плашило за ДПС.
16 Юни 2014 10:27
Мажоритарният вот е най-бързият начин за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства.

Heat го е казал много ясно защо мажоритарната система не е добра за България.
В България избирателите по традиция гласуват за партия. Въвеждането на мажоритарни кандидати на изборите през 2009 г. ясно показа, че на практика една партия може да спечели едно 80-85% от местата в Парламента, както ГЕРБ спечели 20 депутатски места, а ДПС - 5. Тогава огромна част от гражданите няма да имат въобще представители в Парламента.
Пропорционалната система, но с преференциален вот е най-добрият начин гласоподавателите хем да изберат предпочитания кандидат, хем и партията им да получи пропорционалния брой депутатски места в парламента.
Ако се отиде на мажоритарна система, то тя трябва да е доста по-сложна от простата мажоритарна система: районите да са многомандатни, с изискване за достигане на определен брой гласове, трансфер на гласове от други кандидати и т.н., което ще осигури и пропорционално представителство на всички партии според подадените гласове.
16 Юни 2014 10:33
Пропорционалната система, но с преференциален вот е най-добрият начин гласоподавателите хем да изберат предпочитания кандидат, хем и партията им да получи пропорционалния брой депутатски места в парламента.

Може би, но с нулев праг.
И с подреждане на ВСИЧКИ кандидати от листата според броя на получените преференции.
Така ще бъдат анулирани гласовете на всички, които казват: Абе аз не знам за кого гласувам, ама си гласувам за Партията.
16 Юни 2014 10:41
Президентска република? Само си представих какво би било с нашите президентски недоразумения
16 Юни 2014 11:50
За да сложиш нещата в повече ред,
прибави Нова конституция, Двукамарен парламент


Напълно съм съгласен. beagle, 16 Юни 2014 00:54

Обаче Конституция правена от хора като Мая Манолова, Михаил Миков, Тетка Цачева, Фидоошу*, Десито Атанасова – Космюнка, Ципов, Казак, Стоилов и др., едва ли ще става за нещо. Затова първо трябва да има мажоритарна избирателна с-ма, която да има време да проработи, т.е. да е избрала вече поне 3 парламента. Виждаш ли кво става с времето?! ...

-----------------------------------
*) Ясно, че Фидосиева отсъства в момента, но не мога да не я спомена, защото докато я имаше успя да натвори доста гнусотии.
16 Юни 2014 12:08
Чист мажоритарен вот при сегашното разделение на МИР-ове само ще засили заблудата, че избираме представители по региони, които да защитават местните ни интереси там горе (къде?! В метрополията на огромната ни империя пред императора? Нещо като камара на общините или съвет на федерацията ли сънуват някои...). Това е най-малкото, в другия вариант - страната като общ МИР мажоритарни ще влязат известни, харизматични, лицеприятни и т.н. - и понеже вече и спортисти шампиони нямаме значи ще са разни "таланти" от кви ли не риалитита, по някой рок-динозавър и с по-малка вероятност тук-там известен учен на преклонна възраст. Пропорционалната с-ма поне не заблуждава, тя отразява най-добре че на избори избираме стратегии, концепции, политики, визия за случване на нещо. същата псевдодрама е в евроизборите - продължава целокупния народ да мисли че праща представители на България на Европейско първенство. да, ама всъщност не. така че чист мажоритарен вот дори и при абсолютна честност и независимост на кандидатите ще е невероятно по-голям батак отколкото сегашната смесена с-ма.
16 Юни 2014 12:12
С процедура подменяме фундамента
16 Юни 2014 12:19
За любителите на мажоритарната система - примери за размисъл:
1) Менда Царкировска в Пловдив отнесе мажоритарно Ламбо през 2009, точно толкова колкот Герб отнесе БСП пропорционално ...


Позоваването на 2009 г. при разговор за мажоритарни избори, е проява на ултранекомпетентност. Мажоритарните избори не предполагат да бъдат провеждани едновременно с партийно-листови, особено когато вече са били провеждани за 20-ина год. 10-ина пъти такива. В онези условия ГЕРБ и магарето Марко да бяха сложили — щеше да бъде избрано. (всъщност не малко магарета влязоха тогава). Следствието от "хиперуспешното" управление на Сатанишко беше точно това, дори хора като Стефан Данаилов нямаха шанс, защото хората искаха да изгонят Троегъзата ламя и единствено значение имаше да е анти-троегъзата.

Мажоритарна с-ма в България не е правена за парламентарни избори след 10-XI. Най-близко до нея са били изборите, проведени през 1990 г., въпреки че едновременно с тях е имало и пропорционални, но това е друга тема (в която определено не ми се навлиза сега). Още веднъж, за да проработи мажоритарната с-ма, тя трябва да се е извъртяла поне 3 пъти, т.е. след около 3 парламента.

16 Юни 2014 12:44
За любителите на мажоритарната система - примери за размисъл:
2) Кирчо Йирданов от Варна беше преизбиран 3 пъти мажоритарно а не беше одобряван от 70% от варненци
3) Всички кметове в БГ се избират мажоритарно. Огледайте ги хубаво. Вижте и биографиите на някои (има няколко рецидивиста).
4) представете си една примерна листа сега на мажоритарни кандидати на Герб и БСП. Само не повръщайте върху клавиатурата че няма чистене.


Няма как да е вярно за Кирил Йорданов. Хем 70% (от кои варненци впрочем) са с/у него, хем го избират мажоритарно, т.е. с 50% +1 глас от гласувалите. Некой лъже нещо.

От няколко хиляди кметове имало няколко рецидивисти, няма как!! Щом хората от с. Галиче искат да бъдат управлявани от Ценко Чоков, то кои сме ние да им казваме кво да правят?! Ако има изборни манипулации, то тва не е недостатък на мажоритарната с-ма, а на съдебната.

Представям си листа от мажоритарните кандидати от ГЕРБ и БСП. Наистина Тиквеника няма да може да вкара толкова много депутати. Сам откри едно от предимствата на мажоритарната с-ма — не допуска популисти и лидерски партии. Справка UKIP и Nigel Farage, както Le Front National и Marine Le Pen:

UKIP — по пропорционалната с-ма има 32,88% от местата за Великобритания, т.е. 24 депутати от общо 73; по мажоритарната в 1 тур (нарича се още [/i]FPP[/i] – First Past the Post) има 0% (!!!) от местата в долната камара, т.е. 0 места от общо 650 в Камарата на Общините; по мажоритарната в 1 тур има 0,4% (!!!) от местата в горната камара, т.е. 3 места от общо 754 в Камарата на Лордовете.

Le Front National — по пропорционалната с-ма има 32,43% от местата за Франция, т.е. 24 депутати от общо 74; по мажоритарната в 2 тура има 0,35% (!!!) от местата в долната камара, т.е. 2 места от общо 577 в Асамбле насионал; по мажоритарната в 2 тура има 0% (!!!) от местата в горната камара, т.е. 0 места от общо 348 в Сената.

16 Юни 2014 12:58
Писах го вече и се повтаям. Вие, феновете на мажоритарната система, ще отделите ли време да се запознавате с 200- 300- кандидати? Или ще се сформират едномандатни избирателни райони вместо сегашните многомандатни? Колко струва? И няма ли накрая пак всички да гласуват за партийния кандидат, както стана напарламентарните избори с ГРБ, където избирателите гласуваха за хора които никой не е виждал и чувал, а после всички се чудят откъде са се взели
16 Юни 2014 13:51
Какво да искаме тогава? Искаме ли повече власт за народа? Искаме ли депутатите да работят за нас, а не за олигархията? Това означава да искаме чисти мажоритарни избори в два тура и истинска пряка демокрация.

Мажоритарният вот е най-бързият начин

за промяна на настоящата политическа система. И може би и най-ефективният. Ако бъдат избирани мажоритарно в два тура, депутатите ще зависят в много по-голяма степен от своите собствени избиратели и в много по-малка от своите партийни ръководства.

Това определено е наивно. Дискутирано е много пъти, навсякъде, включително и в този вестник и в този форум и, честно казано, не разбирам защо се появява този откровено аматьорски материал. И то след като имаме съвсем пресни наблюдения от евроизборите, че мажоритарни кандидати, неподкрепени от партии, нямат шанс.

Heat -

16 Юни 2014 14:03
UKIP — по пропорционалната с-ма има 32,88% от местата за Великобритания, т.е. 24 депутати от общо 73; по мажоритарната в 1 тур (нарича се още [/i]FPP[/i] – First Past the Post) има 0% (!!!) от местата в долната камара, т.е. 0 места от общо 650 в Камарата на Общините; по мажоритарната в 1 тур има 0,4% (!!!) от местата в горната камара, т.е. 3 места от общо 754 в Камарата на Лордовете.

Избори за камарата на лордовете ? Кога е имало такова нещо ?
16 Юни 2014 15:10
Сам откри едно от предимствата на мажоритарната с-ма — не допуска популисти и лидерски партии. Справка UKIP и Nigel Farage, както Le Front National и Marine Le Pen:

Е, това, дето си го постнал, справедливо ли е? 30% от хората да гласуват за една политическа сила, а да имат 0 места в парламента. Не ти ли идва наум, че това може да се отнася както за "лошите", така и за "добрите"?
Тотално си разгромил мажоритарната система!
16 Юни 2014 15:21
Nice to meet you! Сега,... то есенното почистване, откъдето и да го погледнеш, все си е екологичносъобразно.Тук обаче, не стои въпросът „Кой”, защото отговорът го предшества – няма кой – няма кой да го гласува в Къщата. Значи, какво? Трябва да си зададем въпроса „Как”, сиреч инструментариум ни трябва. Какви са даденостите – както са я подкарали, отново ще превърнат референдума в развален телефон – няма да ни питат за това. Да направим подписка? – Тцъ – като нищо ще вземе да се загуби. Освен това, толкова бащи на демокрацията се излюпиха за четвърт век в България, че като писне някое дете в пространството „Тате!!!”, мигновено десет се обръщат със загриженост...Та си мисля, че и хората ни, с право, биха подминавали такива масички по тротоарите. Значи, какво? Трябва ни един по-висш пилотаж, с който...да прелетим над мозъчния център за неудоволствие...Съфорумник, нали ще ми отсъдиш авантаж за плагиатството? В подписка на интелектуалци – до...Миков ми се мержелее някакъв смисъл. Ама, ей – да не е само по диплома и по схемата „Учи, майка да не работиш”, че пак ще загазим. Най-важното оставих за накрая: Бояне, моето момче, намали темпото с конституционните промени, не знам защо имам чувството, че е възможно мажоритарни любители на приключенски четива да ти се зарадват, ако не послушаш мен – послушай Михаил Константинов. Та, с риск да предизвикам скука, пак ще си кажа: Парламентарна република с мажоритарен избор в два тура е добър вариант!
16 Юни 2014 16:00
справедливо ли е? 30% от хората да гласуват за една политическа сила, а да имат 0 места в парламента

Две грешки:
1. При мажоритарното гласуване не се гласува за партия, а за личност. Партийната принадлежност може да бъде само част от характеристиката на кандидата.
2. При мажоритарното гласуване единият кандидат получава 1 място, другият 0. Дори когато (доста често) се случва за втория да са гласували 49%. И в спорта е така - първият печели, вторият не. Дори когато изостава само с една стотна от секундата.
16 Юни 2014 16:03
Всуе се морите!
Никаква избирателна реформа не може да накара народът да избира правилните (според вас) депутати.
По-добре предлагайте правилни кандидати вместо да се сърдите на Конституцията и народа.
16 Юни 2014 16:20
Сократ-май, 16 Юни 2014 08:41

Затова нека да го решим на референдум.


Точно така! Нека в крайна сметка се произнесе народонаселението. Няма съвършена с-ма, затова суверенът да решава кво иска.
16 Юни 2014 16:36
Въвеждането на мажоритарни кандидати на изборите през 2009 г. ясно показа, че на практика една партия може да спечели едно 80-85% от местата в Парламента, както ГЕРБ спечели 20 депутатски места, а ДПС - 5


1-во, ГЕРБ спечели 26 места, а не 20 (грешка = 30%).
2-ро, Пропорционалната и мажоритарната с-ма не бива да съжителстват, ако няма традиции в това отношение. Тоест, от еднократно прилагане на мажоритарна с-ма през 2009 г. ваденото на изводи е само за велики експерти, които не са прочели и една книга за избирателни с-ми.
3-то, мажоритарният вот е естественият. Той ни заобикаля във всички сфери от нашия живот: Семеен съвет*, Сбирка с приятели, Общо събрание на кооперацията, Общо събрание на дружество, Комисия за еди какво си, като претегляш за/против някакво решение насаме със себе си и много др.
4-то, пропорционалният вот е измислен за партиите, той е справедлив за тях. Точно затова се опасявам, че на референдум може и българите да изберат партийно-листовата с-ма, защото "българинът е свикнал да гласува за партия", обстоятелство, наследено от комунизъма, защото тогава е имало чл. 1 и не в Конституцията, а в душите на народонаселението. Сега, с тази образователна с-ма, децата все още не знаят какво зло е комунизма и са наследили / придобили рефлекса на родителите си. Но какво пък, щом иска народа, кои сме ние та ша му казваме, кое е по-справедливо...

--------------------------------------------
*) Не се броят онези, в които има мишки, които винаги се съгласяват с по-силния или такива, в които точно определен член има повече от 1 глас.
16 Юни 2014 16:45
Може би, но с нулев праг.
И с подреждане на ВСИЧКИ кандидати от листата според броя на получените преференции.


Да, ама в листите има само хора, които са сложени от ръководствата на партиите. Т.нар. "Любимец 15" е случайност, Сатанишко още не си бе дал сметка какво ще стане и тогава листата му щеше да е само от Достеналаверновци*.

При мажоритарния вот това е невъзможно. Поставянето на Достена Лаверн в който и да е мажоритарен избирателен район ще доведе до крах на БСП и респ. загубване на мандат. Тогава, според избрания вече пример, Сатанишко ще е принуден да сложи в този район избираем кандидат, а не парашутист, когото хората не познават или пък е "печално известен". Тоест, мажоритарната избирателна с-ма ограничава самите партии в номинациите и се избягват послушковци, въртиопашки, мазнюшковци и хора без достойнства. А хората с достойнства са свободни хора, те няма да слушат Сатанишко, Тиквеника или Болен.

----------------------------------------------
*) Това е само фигура. За европарламент вотът е пропорционален.
16 Юни 2014 16:48
Само си представих какво би било с нашите президентски недоразумения


Не, не можеш да си представиш! Тези хора са избирани мажоритарно, но с ясното съзнание на избирателя какви правомощия имат. Когато се избира президент в президентска република е много по-различно и сигурен съм — не можеш да си го представиш. (не че няма и грешки и тогава)
16 Юни 2014 17:02
Чист мажоритарен вот при сегашното разделение на МИР-ове само ще засили заблудата, че избираме представители по региони


Абсолютни глупотевини. Явно разликата между многомандатни избирателни райони и едномандатни или мажоритарни не е ясна, но пък иначе перото е наточено, намастилено и палаво се движи по листа.

При мажоритарната избирателна с-ма районирането е по-различно, тогава ще имаме следните разделения по градове:
София ще има около 31 едномандатни избирателни района, Пловдив-град ще има около 9, Пловдив-област 10, Варна и областта ще бъдат разделени на 12 избир. района и т.н. В големите градове винаги има по-голяма степен на аномност, но това е така и в живота. Поведението на всеки в големия град по-често остава незабелязано, докато в по-малките населени места не само е забелязано, но и регистрирано, и прономеровано, прошнуровано и заведено в книга.

Въпреки 31 избирателни райони в Столицата пак ще има известен елемент на непознаване м/у избиратели и избран, но пък връзката ще е много по-силна. Дори и да не се познавате, ако по някаква причина хората (всички!) не се кефят на някакъв депутат, то поне се знае кои са тези които са го избрали и които би трябвало да имат възможност да го отзоват. При партийно-листовата с-ма последното е невъзможно.
16 Юни 2014 17:15
Писах го вече и се повтаям. Вие, феновете на мажоритарната система, ще отделите ли време да се запознавате с 200- 300- кандидати?


Леле-мале! Ето затова е виновна образователната с-ма — много плява излазя на изхода!

Не ти трябва да се запознаваш с 200-300 кандидати, а само онези, които са в твоя район. Ако пък смяташ, че толкова ще се кандидатират само в твоя район*, то що трябва тепърва да се запознаваш с всички? Все някой от тази голяма съвкупност ще познаваш с добро и ще си щастлива да дадеш гласа си за него.

Набързо сметнах кандидатите за европарламента, та възможно е да съм допуснал някаква грешка. Те са 313!!! Запозна ли се с всички или пусна 15/15?!

Тая глупотевина за избирателя, въоръжен с книга голяма колкото "Война и мир", но със заглавие "Наръчник на съвестния избирател", е такъв балон, че и децата няма да повярват.


------------------------------------------
*) Въпреки това, струва ми се, това е практически невъзможно, но ограниченията при регистрацията няма да позволят да се кандидатират всички, които имат право от дадения район.
16 Юни 2014 17:23
Поредното предположение маскирано като неоспорим факт!
Какво да се прави, шибан народ!
проверен
ПП: Добре че пак там се появяват и други мнения!
16 Юни 2014 18:39
В България последните 24 години на два пъти е имало парламентарни избори с мажоритарни кандидати. (това са 25% от проведените парламентарни избори). Колко непартийни мажоритарни кандидата са били избрани?
16 Юни 2014 19:26
Чудя се на форумците как се литкат по техническите проблеми на изборите и си мислят, че те ще им решат проблемите с политическото представителство и интегритета на избраниците им. Небъдна работа, любезни! Всичко, което се предлага на политическия тезгях, е продукция на родната камарила. Тоест ако не е Сульо, ще е Пульо.
Проблемът, който трябва да се реши, е как да се справим с камарилата.
А решението е само едно: система за контрол на Суверена над избраните от него власти.
16 Юни 2014 19:28
При мажоритарното гласуване не се гласува за партия, а за личност. Партийната принадлежност може да бъде само част от характеристиката на кандидата.

Фентъзи...
16 Юни 2014 19:43
Във света, през последните години, всеки пети е китаец. Под тази тема са писали 15 души. Ерго, имаме трима китайци. Кои са те?



17 Юни 2014 09:17
Сравнението между двата начина на гласуване може да се сведе до по-разбираеми представи...
На избори - избираме, нали така?... сиреч сравняваме алтернативи и посочваме по-добрата според нас...
При пропорционалния вот избираме между... какво...
1 - кандидатите - не ги познаваме.
2 - платформите на партиите - нямат значение, защото те не се изпълняват...
3 - партиите като публична организация ... - те, обаче, НЕ изразяват нечий "класов" интерес със групова специфика, а служат като "бойни групи" за завладяване на властта и раздаване след това на облагите от властта на свои хора...
...
Тоест, формалните причини за избор на партия у нас са без съдържание.
Излиза, че който защитава този избор, всъщност, е на партийна хранилка... Друго обяснения няма...
Докато при мажоритарния избор - ПОНЕ можем да посочим Човек, Личност, на когото .... имаме доверие...
Или поне да е умен, образован, умее да говори членоразделно и т.н. ...
------
Истината за кадрите в партиите е, че те се набират по бандитски качесства, защото партиите имат бандитски модел и цели... Съответно - кадрите, които се издигат НЕ СА по-образовани, по-близки до членовете, по-състрадателни към проблемите на целевата група, по-доказали се общественици, по-уважавани от обществото Личности..

Обвинението към мажоритарния вариант е, че пак мафията щяла да посочва кандидати...
Но..., разликата е, че те ще трябва да са с вид за пред хора.
И другия важен момент е, че те ще трявба публично, ЛИЧНО да обещават нещо пред хората, за което после да им се търси ПЕРСОНАЛНО сметка...
И няма да се крият зад колективно безотговорната "партия".
17 Юни 2014 09:19
При мажоритарното гласуване не се гласува за партия, а за личност. Партийната принадлежност може да бъде само част от характеристиката на кандидата.

Фентъзи...

Добре де, няма да споря.
Съгласих се.
При мажоритарното гласуване се гласува за партии. Само мир да има!
--------------------
По въпроса за китайците:
Су-Лю, Пу-Лю и Гру-ю (последният е агент на ГРУ).
17 Юни 2014 11:29
Хайде да си изясним:
При пропорционално гласуване избираме между програми. Ако програмите не се изпълняват, партиите носят отговорност - загуба на доверие, наказателен вот на следващи избори.
При мажоритарно гласуване избираме между личности. Различаваме ги по това дали са симпатични (мечтата на фризьорките). Избраните отговарят със себе си. Ако се провалят най-много да не ги изберем следващия път. Пука им за което.
При пропорционално гласуване съставът на Парламента приблизително отговаря на исканията на електората - политически активните са пратили свои представители,
а пасивните (по принцип или от непукизъм) нямат право да се сърдят.
При мажоритарно гласуване получаваме Парламент съставен от 240 депутати с неясни програми.
Още по-зле става когато с "мажоритарно гласуване" се избират фактически партийни кандидати (което се получава на практика). Тогава се сумират недостатъците на двата вида избори.
Ами избирайте!
17 Юни 2014 15:59
По въпроса за китайците:
Су-Лю, Пу-Лю и Гру-ю (последният е агент на ГРУ).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД