:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,889
Активни 477
Страници 5,454
За един ден 1,302,066

"Гръцки сценарий" е съвсем реална опасност за България

Управляващите се правят,че не разбират колко близо е държавата до фалит - състояние, при което все по-трудно ще намира пари да плаща задълженията си
Георги Ганев
Пренията по вота на недоверие към правителството заради фискалната му политика бяха пълни с числа, сравнения, статистика. Управляващите се показаха доволни и горди с постиженията във финансовата област, а министърът на финансите дори направи прогноза, че приходите в бюджета може да бъдат преизпълнени. Тогава защо опозицията - във и вън от парламента, говори за "гръцки сценарий", "фалит", "катастрофа"? Дали истината е някъде по средата?

Първо, нямам съмнение, че министърът на финансите знае, че има проблеми. Просто политическата игра повелява той да говори оптимистично. Но няма как да се скрият два много тревожни процеса, които се развиват успоредно. Единият е, че



текущите финанси на държавата не вървят на добре



Официалните данни на МФ показват, че дотук планът за бюджетните приходи не се изпълнява, и то сериозно. Това означава и сериозен проблем за разходите. При това положение предстоящата емисия на дълг става особено важна. Вярно е, че в нея няма нищо неочаквано и скандално, тя е планирана заради предстоящото през януари 2015 г. погасяване на около 800 млн. евро стар външен дълг на държавата. Само че плащането е 800 млн. евро, а се планира поемане на 1.5 млрд. евро нов дълг. Защо ли? Заради бюджетния дефицит. Тоест в емисията е предвидена и част за покриване на текущи разходи. Няма да се учудя обаче, ако се наложи да се взимат още пари назаем, за да се покрият плащанията по външния дълг идния януари.

Текущият бюджет очевидно има проблем.



860 млн. лева е превишението на разходите над приходите



само за първите 4 месеца. Това не е според предвижданията. Дефицит има дори за април, който традиционно е месец на силни приходи и на сравнително ниски разходи.

Значи имаме 860 млн. лева бюджетен дефицит за април. А към тази дупка трябва да прибавим още две - в здравеопазването и във финансите на местната власт. По приблизителни оценки става дума за недостигащи между 300 и 500 млн. лева за всяка от двете системи, или общо между 800 милиона и един милиард лева. "Запълването" на тези гигантски дупки също в един момент ще опре до консолидирания държавен бюджет - не можеш да оставиш тези системи без средства. Парите на здравната каса ще стигнат само до септември, има недостиг на 400 млн. лева. Това го казва не опозицията, а директорката на НЗОК.

Никой не отрича, че България в сравнение с много други европейски държави е в добра финансова форма. Само че тя е наследена, за нея са работили няколко предишни правителства, не може сегашното да си я присвоява като заслуга. Освен това сегашното правителство всъщност допуска влошаване на публичните финанси.

Министри и депутати от управляващото мнозинство напоследък често повтарят, че фискалният резерв се бил увеличил много - през февруари 2013 г., в последните дни на правителството на Борисов, бил спаднал на 3.9 млрд. лева, а към края на април вече бил стигнал 6 милиарда лева. Излиза, че има 2.1 милиарда лева увеличение. Това привидно е вярно, но всъщност



сравнението е абсолютно непочтено,



защото от началото на тази година има промяна в начина на отчитане на фискалния резерв. Министерството на финансите вече добавя тук и средствата от еврофондовете, които България очаква да получи от Европейската комисия - сертифицирани, но още непреведени суми. Мисля, че става дума за около 1 млрд. лева. А през февруари 2013 г. също е имало европейски средства за получаване, но те не са били причислявани във фискалния резерв и без тях той е бил 3.9 млрд.

Освен това аз пък бих сравнил сегашния май с положението преди година. Знаете ли колко беше фискалният резерв през май 2013 г.? Над 5 млрд. лева. Тогава имаше един уникален период от 8 поредни седмици, във всяка от които депозитът на правителството в БНБ, т.е. фискалният резерв, растеше. Това беше по време на служебното правителство с един друг финансов министър, който остави над 5 млрд. лева фискален резерв, без да броим бъдещите приходи по еврофондовете. С други думи, за изминалата година фискалният резерв всъщност е спаднал. А очакваните от ЕК средства не са "ликвидност от първи ред" - ако утре потрябват за плащане на пенсии примерно или за заплати на чиновници, не можеш да ги извадиш и да платиш. Те могат да дойдат след месец, след половин година или кой знае дали и кога.

И така, нямаме никакво увеличение на фискалния резерв, увеличение има на дефицита и на дълга. Това е влошаване на финансовата позиция на държавата, и то осезаемо.



Това развитие изнервя и рейтинговите агенции



и неслучайно се стигна до намаляване на рейтинга на България. А това е лоша новина - може да повиши цената на финансирането за България. Оттам пък ще последва и вдигането на лихвите за фирми и за домакинства. Добре знаем, че банките нямат нужда от много извинения, за да вдигнат лихвите по ипотеките.

Самата политическа нестабилност изнервя финансовите пазари и това може да оскъпи финансирането за България. Съвсем друго щеше да е, ако правителството беше казало - да, имаме проблем, но имаме и план как да оправим нещата. За съжаление, това правителство няма политическо бъдеще, с което да се ангажира. Това е лошо.

И все пак дотук все още не можем да говорим за "гръцки сценарий". Но стигаме и до другия процес на влошаване, който върви паралелно. Това е появата на още черни дупки, които не са причинени точно и само сега, от това правителство, но изведнъж стават толкова огромни, че няма как да се скрият. Това са т. нар. квазифискални дефицити, възникващи във важни предприятия - основно в енергетиката, и по-специално в БЕХ и НЕК. Въпреки че има отчаяни опити за покриване на данните, стана ясно, че НЕК има 336 милиона лева загуба и огромни задължения - за повече от 3 млрд. лева. Формално те не са част от държавния бюджет и от консолидираната фискална програма, но със сигурност ще тежат на българската публична кесия за в бъдеще. БЕХ има задължения за още около един милиард. А не се знае какви задължения на енергийния холдинг ще изскочат тепърва.

Ето как се появяват още едни над 4 милиарда лева дългове. Като ги съберем с бюджетните пробойни, се получава тази пропаст в държавните финанси, за която се тревожим. Дали обаче това означава, че България "лети" към фалит, към финансова катастрофа?

Много хора си мислят, че държавите фалират като фирмите. Или по начина, по който ни се случи през 1990 г., когато на 29 март премиерът Андрей Луканов обяви фалит на България - изпрати писмо на кредиторите в стил: "Прощавайте, ама не можем да плащаме". Това беше много необичайна процедура.



Всъщност фалитът на държавата е процес



Той се случва тогава, когато правителството все по-отчаяно търси и все по-трудно намира кеш, с който да се разплаща. А страната потъва в ликвидна криза, която поразява действията на целия държавен апарат и всички трансфери по социални програми - просто идва моментът, в който пари няма. Дори да има активи зад задълженията, няма налични пари, с които да се плаща. Това видяхме в Гърция, където с години потъваха и все отричаха, че има проблеми.

Помним как в края на 2009 г. тогавашният финансов министър Симеон Дянков се озова пред ликвидна криза - с неразплатени договори за над 800 милиона лева и т.н. С цената на скандали и рязане на разходи бюджетът бе вкаран в рамки. Това е - или режеш разходи, или взимаш все повече заеми, докато положението стане неспасяемо. .

България е тръгнала натам. Възможно е през юни-юли фискалният резерв да спадне сериозно, а следващото правителство да се чуди как да го възстанови до законовия минимум в края на годината. Ликвидната криза е съвсем реална заплаха. И може да се стигне до вдигане на данъци, до болезнено рязане на разходи. Има и друго "решение", което Дянков пробва, и има и лоши примери, като Унгария, Аржентина - да се сложи ръка на частни активи - като частната пенсионна система например. Като нищо на някого може да му хрумне да посегне на тези 5-6 милиарда лева - ще говори за пенсии, за грижа за старите хора, но всъщност ще "кърпи" текущи проблеми на държавата.

Ето защо трябва обединение около план за излизане на България от кризата, който да бъде приложен след предсрочните избори.
Източник: МФ
Бюджетен дефицит за януари-април през последните 4 години.
Снимка: Юлиян Савчев
Премиерът Орешарски и част от министрите му показаха завидно добро настроение, докато опозицията критикуваше фискалната политика на правителството в рамките на вота на недоверие. Всъщност усмивките са доста неуместни на фона на резултатите и перспективите пред държавните финанси.
54
11258
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
15 Юни 2014 19:45
А пък в други, по-хитри сайтове, говорят за страшните магнитни бури, които сега-сега ще се случат и апокалипсисът не ни мърда.
А Аз помня, че Троеглавогъзата ламя, след като "опоска напълно" държавата, остави някакъв срамно малък фискален резерв от 8.5 милиарда, дето само за джобни на Боко Умното не стигат. Та се наложи Мистър Флик да "си услужи" с резерва на Здравната каса, който потъна в пясъците на Гербавата пустиня.
Затова е наложително Боко да дойде на БЕЛИЯ ат, за да върне резерва на Здравната каса. Вервайте му...
15 Юни 2014 19:54
Ако не ме лъже паметта, подобни жонглирания с числата вече ни бяха сервирани от активисти на Герб. Що за 'обективен' анализатор е някой, който повтаря партийна пропаганда ?
15 Юни 2014 20:00
Ех как искам, ама колко много искам да съм на дерджето на гръцки пенсионер или предприемач или държавен служител... и да ме плашат колко зле ще стана, напримар, както са "добре българите"...
15 Юни 2014 20:28
Ох, ако не е ИПИец, ще е Каролев обяснителят на света. Ил` някой техен наместник, син на Лойола и брат на Юда... Да бяха ни изненадали еднъжка поне. С Наоми Клайн примерно. Или с Дейвид Харви.
15 Юни 2014 20:28
Първо, нямам съмнение, че министърът на финансите знае, че има проблеми.


Нямам съмнение, че финансовият министър е формен дебил, след като изглежда, говори и действа като такъв. Но тези които са го инсталирали, много добре си знаят сметката. Почти 4 млрд. от фиска са изпомпани в частни крадливи ръчички и вероятно почти още толкова от задбалансовите сметки, т.е. черната каса на бюджета!
15 Юни 2014 20:28
Това не може да бъде, Кроткия под всяка тема препоства съвсем други цифри! Темата така поднесена не ни изнася с тези числа, значи афторът не е цвете за мирисане! Я да каже дали си оправя собствените финанси, та тръгнал да критикува държавните! Сигурно е платен соросоид!
15 Юни 2014 20:46
това е то, уважаеми съ-форумци. след като нямаме институции и институти, които да служат на националния интерес, светът ще ни го обясняват според както го вижда един... филантроп. хранениците му.
15 Юни 2014 20:47
Още едно лъжливо овчарче.
Лъжливи овчарчета - Това се "експерти" платени от олигархични кръгове и частни монополи, които обикалята медиите, за да лъжат и манипулират фактите с цел да свалят всяко демократично избрано правителство, което се опитва да подобри положението на хората като намали печалбите на монополите.

Експерт: Толкова е просто - БСП взимат нов заем, защото ГЕРБ похарчи фискалния резерв

Натисни тук

С 4 млрд. лв. скочил държавният дълг при ГЕРБ
6,6 милиарда от фискалния резерв опоскани за 4 години

Натисни тук

Половината държавен дълг падежира до 4 години

Държавен дълг за 5.9 милиарда лева ще падежира до края на 2017 г., а правителствата, които управляват в следващите четири години, ще имат трудната задача да осигурят обслужването му и да финансират планираните поне до 2016 г. бюджетни дефицити.
Размерът на фискалния резерв в началото на 2014 г. обаче се очаква да е под 5 милиарда лева, от които близо 3 милиарда са средства с целево предназначение и не могат да се използват за погашения по държавния дълг.
Рефинансирането е най-вероятна опция и според Конвергентната програма за периода 2013 - 2016 г. Тя бе подготвена от правителството на ГЕРБ, но завършен вид придоби по време на служебния кабинет, който я изпрати за съгласуване в европейската комисия. Това показва, че както екипът на Симеон Дянков, така и служебният финансов министър Калин Христов смятат рефинансиращите операции за най-удачен вариант, с който да се посрещнат предстоящите падежи.

Натисни тук

Брутният външен дълг на България намаля с над 500 млн. евро през 2013 г.
Само държавният дълг се е свил с почти 4% към края на миналата година

Натисни тук


15 Юни 2014 20:56
Кротки,
ела тука да спамиш, мойто момче!
Я, изпреварил си ме......
Абе тука некъв сее опитва да ти противоречи, рзбийш ли......я да го сложиш на място!
15 Юни 2014 21:11
Германец, трябва се знае и другата страна на монетата, щото средствата за масова дезинформация показват само едната.
15 Юни 2014 21:17
Кротък, признай честно откога са изготвени опорните точки, толкова бързо не може да реагира кака ти Моника, още повече е финансово неграмотна, освен в приходната част. Е, може да е задобряла докато беше Йосифова...
15 Юни 2014 21:37
Опорните почки на Бацето са изготвени от неговите събратя от мафията, нашите ние си ги сготвяме.

Allegations of corruption and connections with organized crime
Periodically ensuing corruption scandals and controversies has led to reports of high levels of corruption in Borisov's government. According to the Corruption Perceptions Index, compiled by Transparency International, Borisov's government was as corrupt as previous governments, with two of his closest ministers – Tsvetan Tsvetanov and Miroslav Naydenov investigated by the Prosecutor General and the Tax Authority for taking bribes while in office. This goes against Borisov's declared mission to fight corruption and organized crime while pressing criminal charges against former corrupt politicians.[citation needed] Despite Borisov's initial promise, no representative of previous cabinets has so far been convicted.
In 2007 Boyko Borisov was accused by the magazine U.S. Congressional Quarterly (CQ) of being directly linked to the biggest mobsters in Bulgaria. CQ asserted that, "the most powerful politician in Bulgaria, Washington's newest ally in the global war on terror, is a close associate of known mobsters and linked to almost 30 unsolved murders in the Black Sea republic."[46] According to a confidential report compiled by former top U.S. law enforcement agency officials Borisov had used his position as the Chief Secretary of the Bulgarian Interior Ministry to help organized crime bosses attack their opponents.[47]
On 14 January 2011, journalists from the Bulgarian weekly newspaper Galeria distributed audio records of an alleged conversation between Borisov and Customs Agency Head Vanyo Tanov. The tapes reveal that Borisov instructed customs authorities to immediately stop their investigation of "Ledenika" brewery which had been suspected of illegal activities and tax crimes. Finance Minister Simeon Djankov was also caught on tape ordering the Head of Customs to do his work properly and not yield to Borisov's demands. This created a rift within the government, as it was widely-believed that the wiretapping was ordered by Interior Minister Tzvetan Tzvetanov.[48] Later those tapes were declared "manipulated" (not being able to tell if they were fake or not) by two independent examinations.[49][50] In early July, Borisov admitted that the conversation had been genuine, though tempered with, while giving an interview to Bulgarian bloggers.[51][52] A March 2013 investigation by the Prosecutor General suggests that the wire-tapping was ordered by Tsvetan Tsvetanov, Borisov's trusted deputy in the GERB party, with the aim of getting rid of Customs Head Vanyo Tanov.[citation needed]
Allegations of money laundering
In 2011, according to allegedly leaked U.S. diplomatic documents, "Borisov is alleged to have used his former position as head of Bulgarian law enforcement to arrange cover for criminal deals, and his common-law wife, Tsvetelina Borislavova, manages a large Bulgarian bank that has been accused of laundering money for organized criminal groups, as well as for Borisov's own illegal transactions."[53] The U.S. Embassy in Sofia has, however, denied having such documents.
Allegations of threatening journalists

Michel Barnier and Boyko Borisov at the 2011 EPP summit at Bouchout Castle, Meise.
In early 2011 a number of think-tanks and analysts raised concern about the degradation of media freedom and transparency in Bulgaria.[54] In 2011 reports surfaced that Borisov had paid cash to journalists so that they would portray him favourably, and threatened journalists who criticized him as long ago as 2005.[55] In 2012, Bulgaria was ranked as the worst-performing EU member in terms of media freedom, according to Freedom House, and ranked 80th internationally.[56]
Allegations of racism and xenophobia
On 6 February 2009, Borisov, speaking in Chicago, told Bulgarian expatriates that the human material and the basis of Bulgarian population at that moment included 1 million Roma, 700,000 Turks and 2.5 million retirees. He added that the human material that they are left with as voters and as a pool for recruiting staff is really not that big, as half a million people have left Bulgaria.[57][58][59][60] Vice-president of the Party of European Socialists, Jan Marinus Wiersma, accused Borisov of referring to the Turks, Roma and pensioners in Bulgaria as "bad human material," and claimed that GERB "has already crossed the invisible line between right wing populism and extremism."[61]
Borisov denied these accusations and in turn accused the Bulgarian Socialist Party of attempting to discredit him.[62] Borisov stated in a meeting with NGOs on 5 March 2009 that he intends to include representatives of the Roma ethnicity in all levels of government, including a potential minister,[63] and has reached out to offer inclusivity to Bulgaria's ethnic Turkish population; although these measures and proposals have been seen as politically empty.[5]

Натисни тук


15 Юни 2014 21:53
Приятно четиво...
15 Юни 2014 22:15
Другари, под "Гръцки сценарий" трябва да се разбира не че в абсолютна стойност ще им стигнем пенсиите и заплатите, а че може юдеоеврогейците да ни наложат същия относителен резултат като в Гърция - да ни спаднат със същия процент заплатите и пенсиите, да ни се вдигнат толкова данъците, да стане такъв процент безработица. Гръцките другари във форума може да ни кажат за точните числа и дали това им харесва.
15 Юни 2014 22:25
Я, Кроткия съвсем е луднал!

Значи Гогата Ганев е ударил в десятката!
15 Юни 2014 22:28
"Гръцки сценарий" или "по гръцки" може да се разбира и по един друг начин, чието изясняване да изисква червена точка ....
15 Юни 2014 22:28
"Гръцки сценарий" е съвсем реална опасност за България
Ох!
Откога го чакам.
15 Юни 2014 22:56
На мене ми е лесно.... аз подкрепям правителството на Орешарски.... ама съм извън България...
Да му мислят аборигените......
15 Юни 2014 22:57
OLDMAD
15 Юни 2014 22:28
"Гръцки сценарий" е съвсем реална опасност за България
Ох!
Откога го чакам.


А Жан Виденовския сценарий чакаш ли го?
15 Юни 2014 23:04
Кроткия, може ли да ни обясниш с две-три думи, без разни чаршафи в стил чичофичо, защо тия педераси ни смъкнаха кредитния рейтинг?
15 Юни 2014 23:40
То рейтинга кат гащите,Ловки,ако не си ги вържеш сам-сами падат ,няма що да се сърдиш на други
15 Юни 2014 23:49
Гошо, приятелски ти го казвам: обръсни се бе човек!
Какво ходиш като бараба некъв. Нищо артистично няма в наболата четина.
16 Юни 2014 00:56
Ех, Ганев, де тоя късмет, да ни застигне гръцки сценарий.. А дано, ама надали.. Понеже ходих миналата година там и видях една далеч по-подредена държава с хора, дето много-много не си дават зор, обаче взимат 3-4 пъти по-големи заплати от нас.

Ганев, да те питам аз нещо друго. Не ти ли омръзна от сутрин до вечер да гастролираш по вестници и ТВ студия, за да ни пробутваш откровени лъжи, гарнирани с изтъркани и провалили се в политическата практика неолиберални клишета? Заприличахте на папагали вече заедно с ония другия "експерт", Красен Станчев, дето едно време е учил в Москва и е преподавал в АОНСУ, пък днес се изявява като върл демократ и радетел за пазарна икономика. Айде да не споменавам и третия дежурен "експерт", някогашния преподавател по научен комунизъм Огнян Минчев, че тогава вече много ще замирише..
16 Юни 2014 01:38
Снимката на автора може да те откаже от текста, а втората - от живота.
16 Юни 2014 02:18
Не разбрах защо правителството да не си присвоява като заслуга ниския външен дълг? Ами че точко когато Орешарски беше министър на финансите, външния ни дълг намаля най-много. Дянков 4 години само правеше сигански номера, от кого да вземе, само да не е външен кредитор. Дали за сметка на невърнато ДДС, дали за сметка на откраднати здравни осигуровки, дали от наказани общини или фискалния резерв - все тая. Е, най-накрая и ГЕРП изтеглиха около 1 милиард, и Тиквата два месеца фърляше слюнка по всички телевизии, че Милен Велчев бил виновен. А и защо да не се тегли заем сега, когато ЛИБОР е на толкова ниски нива?

Дянков щеше да получи шамар от С&П още през 2011, ако не се беше сетил за друг сигански номер - отказа се от една кредитна агенция и другите две запазиха рейтинга.

А графиката на този Малоум Ганев започва от 2011та, защото през 2010та дефицита беше над милиард към април.
16 Юни 2014 03:32
Георги Ганев, Център за либерални стратегии. До тук спрях. Нищо добро не може да даде на едно общество който и да е НПО-човец. Тези са на чужда заплата и проповядват чужди идеи и разбирания, според външните указания на този, който плаща.
Обикновено тези указания са в полза на собственика на "Неправителствената" организация. И почти винаги във вреда на държавата. 25 години слушаме акълите на тези еничари. И докъде я докарахме. 25 години стигат. Време е да започнем да правим нещата по наш си начин, самобитен. Да бъдем създатели, а не подражатели и преписвачи, като папагали на чужди идеи и разбирания. Там където имаме родна теоретична или научно-теоретична школа, измислена от наши, за нас, само там са възможни трайни успехи, тъй като само там си наясно какво всъщност правиш. С преписване и действия по чужди калъпи никъде нищо и никога не е ставало и водело към успех.
Нашите икономисти първо си нямат хабер за случващото си в света на икономиката, тъй като няма откъде да го научат. Това е занаят и като всеки занаят се "краде". Никой финансист или икономист няма да си изкаже фокусите. Обратно, по скоро ще направят така, че да ги скрият. А нашите преписват ли преписват чужди акъли. Помислете, ако икономистите разбираха от икономика или финанси, щяха ли почти всичките, около 200 държави да са затънали в дългове. На елитите, оплели се като свински черва, не им пука за тези дългове, те ще се изплащат от народите.
А този тук, Член на Център за Своеволнически стратегии, по никакъв начин няма да знае нещо. Ако знаеше, в такъв център няма да го наемат. там се търсят полу-образовани в дадено поприще, за да не разберат игричките и мерзката същност на тези Центрове. Освен това, Членовете минават на курсове, където посредством система от лекции допълнително им промиват мозъците и залагат в тях нужния калъп. От този калъп, такива Членове, никога не могат да се оттърват, тъй като са специално подбрани -- полуграмотни.
Членът, Георги Ганев, нека прочете книгата на Николай Стариков -- Кризис. Как ето делается. Там е показано как се случват кризите, показана е същността на световната икономика и връзката и с политиката. "Тази книга е по-ценна от всичкото икономическо образование. От нея научих повече от всички лекции и писаници за икономиката и финансите" . Такива са оценките, в тоя дух, цитирал съм едно мнение по памет. Моето мнение е същото.
Прочети, Георги, книгата и тогава може да те вземем на сериозно. Без знанията в тази книга все едно нищо не знаеш за същината на икономиката и финансите. В университета ви учат на икономика и финанси на ниво, на което да ви подготвят за висш слугинаж, слугинаж от икономисти, водещи счетоводството, на богатите. Нивата са както при масоните. За да изучиш икономика на по високо ниво, трябва да те допуснат до съответните кръгове. Пускат свои хора. Ти ще си останеш слуга, висш слуга цял живот. Освен ако не научиш икономиката сам и да играеш своята си игра. Игра в полза на държавата, а не срещу държавата.
С такива приказки, никой не си кепази държавата. Във всяка къща има нередности, но никой не ги разправя из махалата, тъй като най-малко ще олекне, всякак ще олекне. С тия приказки, за апокалиптични сценарии, с които се правиш на интересен, олекваш и излагаш държавата, момко. Това са пубертетски, дечковски приказки. Никой нормален мъж не кепази държавата си и обществото и по този начин да си придава важност и значимост.
Започни да играеш в полза на държавата, а не срещу държавата, Георги. Тази игра ще те направи свободен и волен, достоен мъж. И когато при последния си дъх, преди душата ти да напусне тялото, се запиташ " Защо живях? Какво направих за обществото, за народа си ? Имаше ли смисъл живота ми? ... да не стане така че да ти се поиска да върнеш живота си обратно, и да го изживееш като истински мъж, служил на родината си и обществото, а не еничар, на чужда хранилка и служба, играеш срещу своите. Такива винаги са ги наричали с една дума -- предатели.
16 Юни 2014 03:51
kolione 16 Юни 2014 00:56
Ганев ... Не ти ли омръзна от сутрин до вечер да гастролираш по вестници и ТВ студия, за да ни пробутваш откровени лъжи, гарнирани с изтъркани и провалили се в политическата практика неолиберални клишета? Заприличахте на папагали вече заедно с ония другия "експерт", Красен Станчев, дето едно време е учил в Москва и е преподавал в АОНСУ, пък днес се изявява като върл демократ и радетел за пазарна икономика. Айде да не споменавам и третия дежурен "експерт", някогашния преподавател по научен комунизъм Огнян Минчев, че тогава вече много ще замирише..
Отдавна смърди. Тази смрад -- Неправителствени организации, осмърдя целия свят, не само България. И целия свят е затънал в дългове заради шантавите им неолиберални мантри. Невежи хора обикалят медиите и пръската невежеството си. Колкото и да се пазят хората, все някой ще клъвне, все някой ще омаят, както омайват сектите и сектантите.
16 Юни 2014 08:02
Аман от соровски "икономисти-калинки", които пишат в този вестник. Досега не е поканен нито един сериозен икономист от УНС, от СУ или от БАН да видим тяхниото мнение. Четем само разни НПО любители-икономисти подплатени яко с доларами, или онази "калинка" Каролев.
16 Юни 2014 08:49
За кво ни е тяхното мнение като имаме мнението на тия дето слагат цената на заемите.
16 Юни 2014 09:09
Досега не е поканен нито един сериозен икономист от УНС, от СУ или от БАН

Че защо да ги каним за такива дреболии?
Ето, точно такъв си поканихме за премиер.
16 Юни 2014 09:30
.
16 Юни 2014 09:40
Що за 'обективен' анализатор е някой, който повтаря партийна пропаганда ?

Обективен?!!!!
Тоя не беше ли някакъв партиен активист на РъБовете?
16 Юни 2014 09:41
Ликвидната криза е съвсем реална заплаха. И може да се стигне до вдигане на данъци, до болезнено рязане на разходи. Има и друго "решение", което Дянков пробва, и има и лоши примери, като Унгария, Аржентина - да се сложи ръка на частни активи - като частната пенсионна система например. Като нищо на някого може да му хрумне да посегне на тези 5-6 милиарда лева - ще говори за пенсии, за грижа за старите хора, но всъщност ще "кърпи" текущи проблеми на държавата.

Ето защо трябва обединение около план за излизане на България от кризата, който да бъде приложен след предсрочните избори.


На мен пък анализът ми хареса. Докато го четях, все повече си мислех за това докъде ще ни доведе авторът. Е, доведе ни. До обединение около план с три пакета мерки:

1. Вдигане на данъците (лява фискална политика?)
2. Болезнено рязане на разходи (дясна фискална политика?)
3. Поемане на контрола върху пенсионните фондове от страна на държавата (експроприация?, национализация?)
*Оздравяване на на БЕХ и НЕК (опция).

СЕГА остава авторът да ни назове ... субектите на посоченото необходимо обединение. Синдикати? Бизнес? Политически партии (парламентарно представени)? Струва ми се, че за да се очертае структурата на това необходимо "обединение" е полезно да се инвентаризират и източниците на съпротива срещу посочения план. Може пък да се окаже, че широко очертан, кръгът на "обединението" ще включи в себе си и източници на сериозна съпротива, което предполага мощни вътрешни напрежения. Тясно очертан, този кръг ще остави извън себе си източници на съпротива, формиращи критична маса за спонтанна самоорганизация. Така, скоро самата идея за "обединение" ще се лиши от съдържание, защото ще се окаже просто преструктуриране спроти определения план на заинтересованите лица в антагонистични структури (по интреси).

Следователно, дори и потенциално възможно, обединение около посочения план ще пребивава в състояние на перманентна неустойчивост, а и ... неопределеност (риск). За пълнота, ще добавя е и един много съществен компонент на "адската смес" - това е ... доверието. В определени моменти може да се окаже от ключова, критична важност степента на взаимно доверие между "обединилите се". Ето тогава вече ще разберете спецификата на ... "българския сценарий".

А, и да добавя ... Дотолкова, доколкото ликвидната криза, макар и реална заплаха, още не е "медицински факт", предлаганият план следва да се мисли в контекста на управление на риска (неопределеност спрямо цели, по дефиниция). Прочее, дали не е добре преди изброяване на средствата, все пак да очертаем целите, които защитаваме от ... неопределеността.
16 Юни 2014 10:13
Повечето коментари са типичен каманяшки патент - громим автора, неговата репутация, минало, но не се изказваме по съществото на написаното. А когато случайно има нещо по самата тема - лъсва пълна неграмотност на ниво елементарни понятия и взаимовръзки.

Да напомня:
След последната катастрофа, предизвикана от БСП (1997), до 2008 целия свят (и България в частност) беше с икономически ръст. Нашите правителства успяха да докарат и бюджетен излишък и съответно - намаляващ дълг (което е добре). Минфин-а на тройната (П.О.) обаче до последно твърдеше, че криза няма и няма да има - затова остави един дебели поръчки за плащане от следващите - две корвети, два самолета, една АЕЦ, увеличение на пенсиите, закон за ВЕИ и други.

Малък Пицко беше поставен в средата на лайняната ситуация и той направи това, което всеки, който е разписал поне един документ с поне три нули в живота си прави - почна да реже разходи, да взема дългове и да харчи събраното (доколкото може). Съдбите на много хора бяга жертвани, за да не я докараме до гръцкия вариант - увеличени данъци, рязко намалени заплати/пенсии и масови уволнения.

Въпросът е - след като за света кризата практически свърши - защо най-експертното правителство продължава да държи бюджета на дефицит? Къде е растежа? А?
16 Юни 2014 10:21
Орешарски е изкрено развеселен на снимката.
Очевидно знае какво прави, за разлика от перманентно критикуващите го.
16 Юни 2014 10:35
Е, как няма да е развеселен? Както казвахме едно време в казармата "Огън, служба не остана!".
16 Юни 2014 10:50
Не гръцки сценарий, а жанвиденовски, който е в пъти по-лош от гръцкия.
16 Юни 2014 11:22
Добре де, аз разбирам да бъде критикуван министърът на финансите, ама от хора, които са се пекли на неговия огън, вършили са подобна дейност, а и са показали, че се способни да управляват дори и малко предприятие поне, макар че последното не е съвсем показателно. Коректно ли е, човек като Георги Ганев от фондация ИПИ непрекъснато да критикува и най-важното да му се дава възможност да критикува? Какво точно е свършил той и носил ли е отговорност, подобна на тази на финансовия министър, че да си позволява да съди? Това се нарича нахалство и безпардонност; явно в днешно време е ценност.
16 Юни 2014 11:27
Е какво му е лошо на Виденовия сценарий. Вземаш заеми колкото ти дадат и плащаш в девалвирани пари. Опорните точки на чугунените глави нямат край. НПО тата им криви. Не ги притесняват спрени средства по европрограми. Пей сърце.
16 Юни 2014 11:40
Ако не ме лъже паметта, подобни жонглирания с числата вече ни бяха сервирани от активисти на Герб. Що за 'обективен' анализатор е някой, който повтаря партийна пропаганда ?
Ясно е кой е платил на " Центъра за либерални стратегии", разбирай калинкови стратегии
16 Юни 2014 11:42
На Симеон Дянков беше необходимо доста време и дълъг training on the job, за да вдене, че бюджетът се прави на начислена база, а не на касова и каква е разликата му с ликвидността. Този привнесен либерален стратег е забъркал пълно мазало от ликвидност и бюджет, само и само да докаже поръчаната му теза, а пък вестникът на „потомствения анархист“ му дава поле за изява.
Тоя Ганев е толкова икономист, колкото аз съм пианист. Дали са му някакви цифри, и на неговата логика сме по-зле от гърците.Смешник
16 Юни 2014 12:44
Хърсев миналата седмица каза съвсем други неща (в смисъл всичко е долу- горе нормално) пък никой не го цитира. Всички си умрат за апокалипсис.
16 Юни 2014 13:34
tatyana1
16 Юни 2014 12:44

Хърсев миналата седмица каза съвсем други неща (в смисъл всичко е долу- горе нормално) пък никой не го цитира. Всички си умрат за апокалипсис.


Хърсев? Кой беше той? Аааа, червена прашка. Знаем го него, много льош човек. Пак лъже, да се подмаже.
16 Юни 2014 13:45
Нашите журналисти изглежда са изпаднали в някаква форма на умопомрачение. При наличие на Икономически институт на БАН, където хората се назначават с конкурси, следи се публикационната дейност и т.н., непрекъснато ни навират в очите самозванци като Каролев, Ганев и &, които са се настанили в някакви съмнителни организации или консултантски фирми и дават акъл. Нито единият, нито другият е направил поне една достатъчно детайлна вярна прогноза за да им се обръща внимание. Има много хубава българска една приказка за лъжливото овчарче...
16 Юни 2014 14:10
860 млн. лева е превишението на разходите над приходите



само за първите 4 месеца. Това не е според предвижданията. Дефицит има дори за април, който традиционно е месец на силни приходи и на сравнително ниски разходи.

Значи имаме 860 млн. лева бюджетен дефицит за април.



Вижте гения в пълния му размах! За 4 изречения успя дефицита от 4 месечен да го превърне в едномесечен - хвала на такива НПО-йчици!
16 Юни 2014 14:24
Ми назначете още един Дянков да пази "финансовата стабилност". Путин ще ви позлати.
16 Юни 2014 14:44
Поредния национален предател се опитва да ни промие мозъците с гарберастки глупости.Ама то какъвто гурото такива и последователите.Вие сте прости и аз съм прост и т.н.В момента съм в Гърция и виждам колко "тежко" им е на хората тук.Дай боже и ние да доживеем да сме в тяхното тежко положение ,както ни плоши постоянно Тиквонии простии.
16 Юни 2014 17:19
Според този сайит http://bnb.bg/Statistics/StExternalSector/StGrossExternalDebt/index.htm
Брутен външен дълг -2014 - 37895,2 млн.€
2013 - 37885,1
2009 - 36923,1
2005 - 13869,2
Може да се види колко е нарастнал БВД по времето на предишното управление на СС.
16 Юни 2014 17:32
Те комунистите отричаха, че има проблем и по времето на Виденов, докато не ни докараха до пълна катастрофа. Обществото ни вече трябва да си е извадило поука и да измете от властта тази крадлива комунистическа пасмина.
16 Юни 2014 19:12
Че защо да ги каним за такива дреболии?
Ето, точно такъв си поканихме за премиер.
Ами да си прочел нещо от този премиер и ли от финансовия му министър в "Сеага", все четем на Бай Ганю унуците.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД