:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,468
Активни 593
Страници 2,033
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

С PISA измерваме колко изостанало е образованието

Учебните програми трябва спешно да се променят, но очевидно реформата отново се отлага
Снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Националните изпити, които Министерството на образованието провежда, трябва да са съобразени със задачите от тестовете на PISA.
Международните изследвания неизменно показват високия дял на неграмотните ученици у нас, но управляващите се държат сякаш този проблем не се отнася за тях. След катастрофалното представяне на PISA 2012 за първи път български експерти правят сравнителен анализ на материала по физика, химия и биология, който се изучава в родните училища, и познанията, които се измерват от изследването на ОИСР за грамотността по природни науки сред 15-годишните. За съжаление, докладът не излиза с нови изводи за нивото на образователната система - основните констатации са, че учебните програми са остарели, а учениците са принудени да наизустяват ненужни факти. В анализа освен тези до болка повтаряни изводи обаче има и конкретни препоръки, които могат да са първата стъпка към подобряване на образователните постижения на българските ученици.

Изследването PISA в областта на природните науки най-общо оценява учениците дали могат да разграничават предположение от доказателство, да определят дали даден научен метод е приложим в конкретна ситуация, да формулират хипотези, като се основават на представени доказателства и да предлагат логична аргументация на хипотезата, като използват данни от няколко достатъчни източника. От 15-годишните ученици, участващи в изследването, се очаква още да тълкуват съвкупност от данни от източници, представени в различен формат, и да правят заключения, като комбинират отделни данни. В този етап от развитието на учениците се очаква да правят оценка за валидността на заключението си и да използват рационални аргументи. Задачите, които учениците решават в рамките на изследването PISA, са свързани с решаването на реални проблеми, съдържат основна информация за формули и зависимости и за интересни и актуални за съвремието ни проблеми. Този тип задачи включват оценка и отношение и информират за съвременните постижения на науката и технологиите. Въпросите от теста съдействат за формиране на екологично съзнание.

Според българските анализатори и в четирите изследвания, в които България участва - през 2000, 2006, 2009 и 2012 г., резултатите по природни науки показват, че родните ученици срещат сериозни затруднения да прилагат познанията си по природни науки в конкретни ситуации и контекст. Те притежават познания и умения, необходими да се справят с познати несложни задачи и проблеми, и могат да интерпретират буквално резултатите от научно изследване. 15-годишните българчета притежават необходимите познания по природни науки да правят изводи, които се основават на несложни проучвания. Въпреки че PISA не е състезание, прави впечатление незадоволителното представяне на българските ученици, обобщават експертите. Резултатите от изследването през 2012 г. показаха, че 39.4% от 15-годишните ученици в България са неграмотни и имат само елементарни четивни умения. 43.8% са под критичните нива по математика, а в областта на природните науки делът на учениците със слаби постижения е 36.9%.

На какво според анализа се дължат слабите резултати на 15-годишните ученици?

Един от основните проблеми е, че в часовете по природни науки не се обръща достатъчно внимание на работа с графики, фигури и таблици. Учениците почти не правят експерименти в учебните часове, тъй като няма специализирани и добре оборудвани кабинети по съответните предмети - физика, химия и биология. Друг проблем е, че заради ниската четивна грамотност учениците не могат да разберат задаваните въпроси и да осмислят посланията, които се съдържат в писмените текстове. Отговорите на част от задачите изискват умение да се открива полезната информация в текст, да се осмисля и интерпретира, както и да се тълкува и оценява. В същото време в учебното съдържание по трите предмета се съдържат много излишни факти, които вместо да се използват от учениците за самостоятелното достигане до изводи и обобщения, се зазубрят и дословно възпроизвеждат. Важен недостатък на учебните програми за родното образование е, че не се изисква от учениците да търсят и използват актуални данни за новости в науката, да решават актуални проблеми или да изразяват отношение към определен проблем. Така българските ученици не успяват да изградят т.нар. природонаучна грамотност и умения за работа с информационни потоци.

При международното оценяване българските ученици (както и учениците от всички участващи страни) се проверяват чрез задачи, каквито не се решават системно в училище и не са приоритет на националните изпити. Според експертите на PISA необходимо е задачите, които учениците решават в учебните часове, да са свързани с поставяне на проблеми от самите ученици, изследване и обясняване на природни процеси и явления, използване на научни данни и доказателства, формулиране и аргументиране на заключения. Природонаучната грамотност е една от трите оценявани в рамките на изследването PISA. В следващото изследване през 2015 г. тази област ще заема още по-значително място, тъй като приоритетното направление ще е на природните науки.

Според анализаторите образованието във всяка държава трябва да е ориентирано към потребностите на младите хора и развиването на онези способности и умения, които са в основата на бъдещите им професионални задължения. Това означава, че в учебните часове децата трябва да получават полезни знания. Именно и в тази връзка са препоръките от авторите на доклада. Преди всичко учебните програми и образователните стандарти по всички предмети се нуждаят от модернизиране, за да догонят съвременните тенденции. Необходимо е да се извършват повече експерименти и да решават задачи, които изискват формулиране на даден проблем и набелязване на различни методи за решаването му. Учениците трябва да се научат да мислят, а това може да стане, ако учителите използват модерни методи на преподаване. Националните изпити трябва да се съобразят с критериите за оценяване на грамотността по стандартите на PISA, но без това да се превръща в самоцел. Подобряването на националното оценяване е средство да се подобрява и качеството на обучението. Националното оценяване изисква прилагането му да става за продължителен период от време, да се усъвършенства непрекъснато, така че да има все по-висока резултатност на обучението, е един от изводите в доклада.

Друг е въпросът дали този доклад няма да се превърне в поредния документ, който ще събира прах или ще се превърне в четиво за ваканцията на поредния просветен министър. На фона на несигурната и бързо променяща се политическа ситуация е сигурно едно - реформата в образованието се отлага за неопределеното бъдеще.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
15 септември вече се свързва не само с новата учебна година, но и с надеждите за реформи в образованието.
17
2532
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
06 Юли 2014 18:47
Глупостите отпреди два дена. Защо ги пускат пак?
06 Юли 2014 18:47
Кои са тия "анализатори"?
Кой ОТГОВАРЯ, че няма кабинети и консумативи?
Кой трябва да осигури средства?
Кой пише програмите?
Кой създава критериите?
Кой контролира системата?
КОЙ Е ВИНОВЕН?
-------------------
Сайтът на Генек
06 Юли 2014 18:49
КОЙ Е ВИНОВЕН?

депесебесепе
06 Юли 2014 19:04
Учениците не се научават да мислят, понеже голяма част от учителите не могат да мислят. Първо, поради тъпост, второ, "за такава заплата - толкова".
Умните хора напускат България и не се връщат. Кой да стане мислещ учител? Я как хубаво си беше по времето на бай Тошо - тел и вишки по границата и работата се оправя.
06 Юли 2014 19:05
Според анализаторите образованието във всяка държава трябва да е ориентирано към потребностите на младите хора и развиването на онези способности и умения, които са в основата на бъдещите им професионални задължения. Това означава, че в учебните часове децата трябва да получават полезни знания. Именно и в тази връзка са препоръките от авторите на доклада. Преди всичко учебните програми и образователните стандарти по всички предмети се нуждаят от модернизиране, за да догонят съвременните тенденции.

Какви са потребностите на младите хора? Но реалните - не тия, дето се вписват в разни хартийки за отчет? Нещо за задоволяване на интереса към парите, мацките, газ до дупка, чалга, пиене...
"Онези способности и умения" са нужни на родните "бизнесмени". Сред тях способности - фотосинтеза, йога, лечебен глад, оцеляване с жълти стотинки, безропотен тежък труд...
Кои знания са "полезни" и кому са полезни?
Какви са съвременните тенденции - професионални училища, както в Германия, или колежи, произвеждащи арт спецове по икономика?
Изобщо, може да иронизираме всеки израз в материала. Проблемът е, че подобни се пишат сериозно, поднасят сериозно и се налагат сериозно. Макар да са добри за "После"...
------------
Сайтът на Генек
06 Юли 2014 19:06
Умните хора напускат България и не се връщат.

Пофалете ме, уста, че иначе никой не ще да види как умният е отишъл в Мексико...
-----------------------
Сайтът на Генек
06 Юли 2014 19:30
Моя скромна милост е последната грижа на България. България има друга грижа: златните 10% се изнасят, младите, дейни и кадърни 10%. Тези които могат да направят пробиви в икономика, индустрия, политика, образование и т.н. Тези отчети на ПИЗА ще ги четете и след 10 години, и след 20 години. И няма да бъдете на същото ниво, по-зле ще сте.
06 Юли 2014 19:36
Хайде тогава твоя скромна милост да спре да ръси акъл за неща, които не познава /или поне ги знае само от "експерти"/ и да не ни обяснява какъв късмет е извадил в емиграция чак там... Щото нещо така... На комплекс май избива...
С най-добри чувства...
-------------------------
Сайтът на Генек
06 Юли 2014 19:40
И тук му е мястото!

Ганий 04 Юли 2014 22:19
Доколкото знам изтъкнати конспиратори твърдят, че това (PISA) е основното оръжие за превръщане да подрастващите в завършени дебили...



06 Юли 2014 21:33
Мое ли да попитам, в държава където 25% от работещите са продавачи и сервитьори, още 10% са охранители, има много шофьори и магистрални труженички; с оглед реализацията на трудовия пазар какви знания трябва да имат учениците?
06 Юли 2014 22:48
Учениците не се научават да мислят, понеже голяма част от учителите не могат да мислят.

06 Юли 2014 22:48
tatyana,
07 Юли 2014 00:13
армия полиция администрация-
все безделници /
07 Юли 2014 07:30
И защо децата да учат? Как се цени труда на образования човек у нас.Лекар -650лв.Учител- 550лв.Готвач- 2000лв. и т. н.
07 Юли 2014 08:09
malinas
07 Юли 2014 07:30


Че то и за готвач се учи. Или не?
07 Юли 2014 09:15
Лошо няма, децата ще се подготвят за най-престижните професии.
Защо си мислите че да си лекар или инженер трябва да е престижно ? Обществото казва "НЕ Е !" и го казва ясно и точно посредством заплащането.
Когато и ако инженерите и лекарите започват да липсват - тогва обществото може да каже друго.
Но до тогава ... народът не греши, скъпи дами и господа. Ако е решил да изчезне - ще го направи.
07 Юли 2014 17:32
Не знаех, че за готвач се учи колкото за доктор.Че се иска и доста пари да се дадат.Пък за черпак в момента и 6 месечен курс ще ти свърши работа. Пък и от световните източници знам, че може и да неможеш да четаш и да си добър готвач
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД