:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,360
Активни 611
Страници 2,925
За един ден 1,302,066
Дежавю

Държавата на инат минира обществените поръчки

След поредните кръпки ЗОП е пълен с грешки. Те са показателни до какво води суетата на един вицепремиер и неграмотността на депутатите в законодателния процес
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Промените в Закона за обществените поръчки обтегнаха сериозно отношенията между вицепремиера Даниела Бобева и групата на БСП в парламента.
От единия инат държавата успя да минира и сектора на обществените поръчки. Последното издание на Закона за обществените поръчки (ЗОП) е пълен с грешки. Не е ясно как възложителите ще работят по него, не е ясно и кога ще могат да се поправят те, предвид политическите сътресения. Заслугата за блокажа е лично на вицепремиера Даниела Бобева, която въпреки критиките се наложи да има ремонт на закона, както и на правната "експертиза" в Народното събрание. Чийто и да е приносът, оценката е еднозначна. В деня преди влизането на закона в сила - 1 юли, десетки възложители напънаха мускули и предпочетоха да пуснат процедури по стария закон, вместо да се възползват от "предимствата" на новите правила.

Законът за обществените поръчки е един от най-тежките закони, с който работят стотици възложители - министерства, общини, държавни и общински дружества. Това не попречи през годините куп разноцветни мнозинства да експериментират с него. Ефектът от постоянните изменения са масови нарушения на противоречиво тълкуваните текстове, комбинирано със съвсем целенасочено и корупционно газене на закона.

Свой принос в хаоса около прилагането на ЗОП успя да запише за краткия си мандат и кабинетът "Орешарски". Вицепремиерът Даниела Бобева не се вслуша в съветите да изчака приемането на нова европейска директива за сектора (факт от края на февруари), която така или иначе ще доведе до сериозни изменения на закона наесен, и предпочете да се "окичи" с лична законодателна инициатива. Много от добрите й намерения като задължително възлагане на 30% от поръчките на подизпълнители и създаването на законови гаранции, че те ще си получат парите, се оказаха спорни и недоизпипани като текстове и катастрофираха в парламента, а проектът премина през множество корекции между първо и второ четене. Дни след влизането в сила на закона се оказва, че опитът за спасяване на проекта е бил неуспешен и той изобилства от грешки. Те съвсем не са невинни и могат да доведат до сериозни проблеми с процедурите, откривани по реда на новите правила.



Възложителите - длъжни да спазват несъществуващи правила



Огромната част от грешките в закона са резултат от буквалното му разполовяване на две по линия на влизането му в сила. Надали има друг закон, приеман в близките няколко години, при който да са допуснати толкова много изключения в преходните разпоредби. 25 от параграфите на закона са отложени и ще влязат в сила от 1 октомври, като основната причина за това е необходимостта от подготовка за въвеждането на промените. Част от тази подготовка е и изготвянето на промени в правилника за прилагане на закона, които трябва да са готови най-късно до 6 месеца от влизането му в сила.

Разполовяването на текстовете на две групи - влизащи в сила от 1 юли и влизащи в сила от 1 октомври, е довело до тежки пропуски. Редица текстове, влезли в сила от 1 юли, препращат към несъществуващи в правния мир разпоредби, които ще се появяват едва през октомври. Такъв е случаят с една от сериозните промени в закона - въвеждането на задължение за всички възложители да създадат обособена част на електронните си страници, на която да публикуват абсолютно цялата информация, свързана с прилагането на закона, така наречения профил на купувача. Законът предвижда в него да се публикуват включително и сключените договори с приложенията към тях, договорите с подизпълнители, евентуални споразумения, с които се изменят договорите и т.н. Публикуването на тази информация ще е сериозна стъпка напред по линия на публичността, стига възложителите да не се вкопчат в допустимото по закон заличаване от тези документи на "чувствителна търговска информация", каквато възможност съществува.

Изготвянето на профили на купувача ще отнеме време и затова тези текстове от закона влизат в сила от 1 октомври. Тук законодателят обаче не е бил внимателен и е препращал към тях в други части от закона, които вече са влезли в сила. Така възложителите вече са задължени да публикуват куп документи в несъществуващия профил на купувача, спазвайки невлезли в сила правила как да става това. Няколко примера. При провеждане на ограничена процедура например възложителите са длъжни да публикуват решението си кои кандидати са отхвърлени при извършения подбор и на кои ще им бъде предложено да подадат оферта (параграф 66 от закона). При публикуването на тези документи възложителите следва да спазят невлязла в сила алинея (чл. 22б, ал. 3), която забранява публикуването на информация, за която кандидатите са приложили декларация за конфиденциалност или данните са защитени по закон. Отново при ограничена процедура от възложителите се иска да публикуват в несъществуващия профил на купувача и информация за окончателно избрания изпълнител.

Подобно публикуване се иска при процедура по договаряне с обявление (параграф 76), при процедури по договаряне без обявление (параграф 78), при процедури за възлагане с публична покана (параграфи 88 и 90). Неспазването на задълженията за публикуване на решения около процедурите би представлявало сериозно нарушение на закона. Не е ясно доколко тези текстове като цяло не опорочават провеждането на процедурите.

Сериозен проблем има и с реда за искане на разяснения по документацията за обществената поръчка (параграф 26). Този текст също е променен заради въвеждането на профили на купувача, като към него е добавена 1 алинея и отделно от това има разместване и преномериране на досегашните алинеи. Промените в този параграф също влизат в сила от октомври, но това не е отразено в текстове, които препращат към тях и вече са влезли в сила от 1 юли.



Това води до пълен нонсенс на разпоредбите



Така например при провеждането на ограничени процедури до 1 юли от възложителите се искаше при постъпили въпроси да спазят реда на чл. 29, ал. 3 и да изпратят разяснението на всички фирми, закупили документация, без да съобщават кой точно е задал въпросите. Сeга ал. 3 е сменена с ал. 2 (параграф 67), която в действащия вариант на закона изобщо не касае реда за предоставяне на разяснения, а регламентира задълженията на възложителите при постъпили такива питания да удължават срока за подаване на оферти. На свой ред в текстовете, които следва да уреждат удължаването на срока, се препраща към алинеи, в които се говори за реда за даване на разяснения. Проблем възниква и с параграф 105, който засяга налагането на глоби при неспазени изисквания за удължаване на срока. Така излиза, че глобата за неудължени срокове се налага за нарушения при даването на разяснения по поръчки.

Сред важните грешки е и неотразено преномериране на чл. 45а, който в новия закон става член. 45в. Навсякъде в закона тази промяна е отразена, с изключение на чл. 27. И при него е записано, че чл. 45а се заменя с чл. 45в, но е предвидено това да влезе в сила от 1 октомври, тоест преномерация в момента няма. Чл. 27 засяга образците на обявленията за обществени поръчки, които попадат под праговете, при които е нужно да се изпрати обявление и до Европейската комисия. Това са огромна част от поръчките. Така вместо да препраща към праговете, за които важат съответните образци на обявленията, чл. 27 вече визира текстове, които нямат нищо общо с тази тема и засягат изисквания към ползването на подизпълнители.

Както "Сега" вече писа, изцяло блокирани заради подобен пропуск са и поръчките, които се възлагат от държавни органи на свързани с тях държавни и общински фирми. Тук новата редакция на закона изисква при сключването на такива договори да се прилага методика, регламентирана в правилника за прилагане на закона. Правилник още няма и съответно всеки възложител, който сключи договор с такъв изпълнител без наличие на методика, ще наруши закона. Това съвсем не е маловажно, доколкото подобни договори могат да възлизат на десетки милиони левове и уреждат комуналното обслужване на гражданите като общински транспорт, озеленяване, сметосъбиране и др.

По принцип целият закон страда от разделянето му на две. Не е ясно дали в него няма много по-сериозни съдържателни проблеми, които практиката ще покаже. Безспорно, в закона има и полезни промени като въвеждането на повече гаранции, че няма да се залагат необосновано високи изисквания към кандидатите, наличието на задължителен предварителен контрол при големи строителни поръчки над 10 млн. лв., задължителното ползване на външни експерти, което ще влезе в сила от 1 октомври и т.н. Това не променя факта, че с поредните кръпки в закона ще се работи трудно. Ударното пускане на процедури в последния ден преди влизането в сила на промените е показателно най-малкото за нежеланието на възложителите да подготвят документация по сменени за пореден път правила, които отгоре на всичко пак ще се променят. На този фон е много трудно да се твърди, че приемането на този закон е успех за правителството. Трудно е да се обясни и защо добрите намерения не можеха да почакат до приемането на новата европейска директива. Още повече че, ако България не се научи да прави обществени поръчки, а институциите не спрат да залагат корупционни изисквания и да вършат нарушения, страната ни просто в един момент ще загуби напълно финансирането от ЕС.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Отваряне на оферти по обществена поръчка в Агенция "Пътна инфраструктура". Само в рамките на 1 ден - на 30 юни, АПИ пусна общо 54 обществени поръчки и хвана правилата на стария ЗОП. От агенцията обясниха това със "съвпадение".
8
3578
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
06 Юли 2014 19:55
Законът за обществените поръчки е един от най-тежките закони, с който работят стотици възложители - министерства, общини, държавни и общински дружества.

Ама как се краде по него! С кофи!
Ей сега имаше по нова тиви репортаж за видинския крадец Гергов. Излишно е да казвам, че е от БСП.
Та човекот, за две години кметуване се сдобил с три скъпи джипа, три скъпи ловни пушки, жена му се обзавела досущ като влашка кокона ...
Найс, а
06 Юли 2014 23:53
След поредните кръпки ЗОП е пълен с грешки. Те са показателни до какво води суетата на един вицепремиер и неграмотността на депутатите в законодателния процес


Дефиницията за "официален превод" в ЗОП е глуповата:

"16а. (нова - ДВ, бр. 52 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 40 от 2014 г., в сила от 01.07.2014 г.) "Официален превод" е превод, извършен от преводач, който е вписан в списък на лице, което има сключен договор с Министерството на външните работи за извършване на официални преводи.

Какви са тези преводачи от списъци? Нещо като крепостни селяни ли са? Ако бяха служители, щеше да пише служители, нали? Ами този договор с МВнР за извършване на официални преводи за какво е? Той е фиктивен, а основанието му е чл. 2а, ал.2 от т.нар. правилник за легализациите, заверките и преводите от 1958, посл. изм. 1990 (преди 24 години), за който Омбудсманът написа в годишния си доклад за 2013, че трябва да се отмени:

"В доклада ще акцентирам върху последната ми препоръка, отправена през месец октомври 2013 г. В писмото си обърнах отново внимание върху необходимостта в кратки срокове да бъде отменен Правилникът за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, приет с Постановление на Министерския съвет от 3 септември 1958 г., който е остарял и е неприложим. Разпоредбите му предизвикват объркване, тъй като не са съобразени с изискванията на Конвенцията за премахване изискването за легализация на чуждестранните публични актове (обн., ДВ, бр. 45 от 11.05.2001 г., ратифицирана със закон, приет от 38-мо Народно събрание на 25.05.2000 г., ДВ, бр. 47 от 9.06.2000 г.), както и с двустранните договори за правна помощ, сключени от Република България."

Ето го т.нар. договор за извършване на официални преводи по чл. 2а, ал. 2 от правилника, който трябва да бъде отменен "в кратки срокове":
http://softisbg.com/rennies_blog/2013/06/post-56.html
(в два варианта е - с рекетьорските "изисквания" на Младенов и без тях, защото Вигенин тихомълком ги отмени още през септ. м.г.)

Как Вигенин отмени изисквания на Младенов: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/12/post-89.html

Феодалният модел на преводаческата дейност в България: http://softisbg.com/rennies_blog/2013/12/post-88.html
(този феодален модел се крепи на липсата на добре подготвени юристи в България; дори на Омбудсмана, бивш председател на ВАС му отне година и половина, докато схване, че правилникът. по който МВнР незаконно "регулира" преводаческата дейност, е незаконосъобразен)
07 Юли 2014 00:27
Общо взето технически глупости и нищо по същество.
Нищо от тези бюрократични Новости не може да спре нагласянето на поръчките.
Целият ЗОП е в основата си порочен, нищо че е хармонизиран с Европа, всъщност точно за това
07 Юли 2014 08:52
Честно казано, утопично е мислене, което възлага на закона всички надежди за прекратяване на нечестните практики. В прилагането на закона и най вече - при контрола по прилагането му е разковничето. В огромния брой случаи нарушенията стават не през "вратичките" в закона, а чрез нарушаването му. Така че да се хвърлят усилия за затваряне на "вратички", през които минават малцина "умели", просто не е ефективно. Нашенци все още предпочитат с рогите, през дувара, не през "вратичката". Най много някой да се опита през тясна "вратичка" да провре лакомия си задник, резултатът е същия. Висок брой нарушения, някои просто скандално нагли, висок брой обжалвания. КЗК, а после и съдът си имат работа. В повечето случаи слузестата следа на далаверата се проточва още при решението и обявлението, през тържните документи. Още на този етап нечестните практики са разпознаваеми, флаговете вдигнати. Оттук нататък просто по подсветените пунктове следва да се провери развитието на процедурата. Открие ли се "съвпадение", немедлено да се реагира и процедурата да бъде спряна, а после и прекратена.

Как да става ли? Като срещу възложителите се насъска глутница ... гладни адвокати. Така работи системата в САЩ. По англосаксонското право се допуска лице да проведе иск от името на държавата - срещу процент от щетата. Хиляди правни фирми и адвокатски кантори преживяват и печелят от това - да ловят порочни възложители и най вече - изпълнители (доставчици). Жестоко е. Опустошително.
07 Юли 2014 09:06
Фирмин,

Умното си е умно...
07 Юли 2014 10:16
Нещо не ми стана ясно.
Преди един два дни се поде кански вой, че "правителството уреждало свои фирми, защото на 30 миналия месец били пуснати рекорден брой поръчки...". Атаката се поде от всички "прогресивни журналисти".
Лошо няма. Журналистите по дефиниция трябва да са "опозиция" на властта.
Сега имаме нова атака - закона е нефелен и затова "предприемачите", разбирай "национално отговорния бизнес", предпочита хубавия стар ЗОП /защо ли не са му измислили направо съкращението ЗОБ/.
Та не ми стана ясно кое е вярно - първото, второто или и двете?
07 Юли 2014 15:54
Ами Помнещ, нито едно от двете не е вярно.
Това все пак са медии, не се връзвайте толкова
07 Юли 2014 15:58
... с чиста съвест бих отменил законотворчеството от последните 10 години "ан блок"...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД