На това правителство му остават две седмици работа, а вътрешният министър Цветлин Йовчев предложи да се създаде Национално бюро за борба с корупцията. Структурата трябва да замени Центъра за борба с корупцията (БОРКОР), но на практика няма с нищо да се отличава от силно компрометираното звено на ГЕРБ. Тя също ще е толкова скъпа, неефективна и ще е място за назначаване на наши хора с добре платени постове.
Въпреки че за една година свикнахме на парадоксите, които произвежда това управление, лицемерието, с което се предлага да се създаде новата структура, е стряскащо. "Не е добър моделът, в който служители на МВР, ДАНС или друга институция са командировани в БОРКОР. В един такъв модел тези хора са на двойно подчинение и реално контролът върху тях и тяхната дейност е силно занижен", коментира Йовчев само няколко дни преди да бъде пуснат за обсъждане проектът за създаване на бюрото. Според него досега за БОРКОР са изразходвани сериозни бюджетни средства, а резултатите са повече от скромни.
В казаното от вътрешния министър има истина, която неведнъж сме описвали. До този момент БОРКОР струва на държавата над 13 млн. лв., а резултатът е равен на нула. В структурата се подвизават приближени на една или друга власт, а идеологът за създаването й германецът Ролф Шлотерер "избяга" в родината си, след като се сблъска с тукашната действителност.
Като две капки вода
Какво предлага сега Йовчев? Би трябвало да се очаква, че новата структура ще е всичко, което не е БОРКОР - независима, ефективна и работеща структура. Нищо такова няма да се случи. Въпреки настояването на ЕК да бъде създаден независим орган, който да се бори с рушветчийството в държавата, бюрото ще е толкова зависимо, колкото и предшественика му. То ще е част от Министерския съвет, а председателят й ще се назначава от премиера. Двамата му заместници също. Също като сегашния център, бюрото ще има съвет за координация, в който влизат представители на различни министерства. Председател на сегашната структура е Йовчев.
Реално бюрото копира структурата и задачите на БОРКОР, включително и принципа с командированите служители. От 67 души 40 ще са на постоянен щат, а 27 ще са командировани от други ведомства, независимо от думите на вътрешния министър. Горе-долу ситуацията в момента е същата. Сега на договор към центъра са 40 души, а командированите 155. Още по-притеснително е, че бъдещето бюро е на път да заприлича на министерство. В него се създават нови дирекции като "Човешки ресурси", която ще отговаря за назначаването на чиновници.
Функционално нещата няма да бъдат по-различни
Националното бюро ще "събира и анализира информация относно корупционни условия и практики", ще разработва политики и мерки за борба с корупцията, ще анализира нормативни актове и ще прави предложения за техни промени, ще определя корупционните зони. Всичко това се опитва да прави и в момента БОРКОР с нулева успеваемост. Центърът направи анализ на корупционните практики в държавните търгове и изготви законопроект за промени в Закона за обществените поръчки. Едногодишната работа на центъра обаче беше подмината с мълчание от сегашните управляващи. В момента прави анализи на лекарственото законодателство, издаването на свидетелства за инвалидност, работата по оперативна програма "Конкурентоспособност", но със сигурност всичко това ще остане да събира прах някъде в министерствата.
Защо?
Предложението да се закрие БОРКОР едва ли е мотивирано точно от страха на управляващите, че тази структура може да се обърне срещу тях, когато не са на власт. Центърът нито има правомощията, нито капацитета да го направи. Предлаганите промени обаче са поредната симулация на реформи. Според изследване на ЕК страната ни не е направила и крачка напред през последните 7 години. "Усилията срещу корупцията по високите етажи в България са полагани само като отговор на подадени сигнали, като се подхождаше формалистично, без това да доведе до съществено подобрение от присъединяването на страната към ЕС през 2007 г.", се посочва в първото "хоризонтално" изследване на Европейската комисия по проблема във всички страни от ЕС.
За разлика от Румъния. В отчет за дейността си през 2013 г. Националната дирекция за борба с корупцията в Румъния, която бе специално създадена през 2002 г., съобщи, че над 300 души, които са били изпратени на съд миналата година от нейните прокурори, са заемали ръководни или контролни държавни постове. Сред тези 300 души е имало шестима министри и членове на парламента. През 2013 г. са били предадени на правосъдието също петима областни и зам. областни управители, 34 кметове и заместник-кметове, 25 магистрати, включително двама членове на Висшия съвет на магистратурата, 19 адвокати, 10 директори на национални компании и 22 директори от други държавни институции. През 2013 г. броят на осъдените за корупция в Румъния се е увеличил с над 40 % спрямо предходната година.
След като управляващите започнаха усърдно да бетонират свои хора по ключови позиции в държавата, националното бюро ще е просто поредното място, където това ще се случи. С предложените промени ще бъде назначено ново ръководство от "наши хора", които да не правят нищо с години срещу сносни заплати. Така статуквото ще се запази и при следващото правителството, което няма да посмее да промени нищо. Естествено, мотивите му ще са, че Брюксел настоява да има звено за борба с корупцията. Дори то да е толкова безсмислено.
По традиция БСП назначава изключително слаби вътрешни министри.
Дори на фона на останалите се открояват с безпелационна некадърност.