Колко души още трябва да загинат, за да седнат всички заинтересовани страни на масата на преговорите и да прекратят кръвопролитието в Източна Украйна. |
Предишната превратна точка ни се струваше пожарът в одеския профсъюзен дом на 2 май, при който загинаха 50 души. Но вместо урегулиране на смъртоносната ситуация в Югоизточна Украйна, конфликтът се разрасна: разследването затихна, а всяка страна си остана на своето мнение. Опълченците започнаха още по-активно да увеличават своя боен арсенал, а украинската антитерористична операция прерасна в пълномощабна военна операция. И като резултат - пълен провал на опитите да се спре кръвопролитието и бойните действия в Югоизточна Украйна.
Сега вече имаме свален граждански самолет. Сериозността на последствията даже няма нужда да бъде обяснявана - международен рейс Амстердам - Куала Лумпур, 283-ма пътници и 15 члена екипаж, стотици трупове и разпръснати на няколко километра останки от "Боинг"-а. Това вече не са вътрешни разчиствания на сметки между Украйна и Русия, а акт на международен тероризъм.
Има три възможни извода, до които може да стигне независимото разследване на причините за авиокатастрофата над Донецк. Първият е, че самолетът е свален от руските военни, вторият - самолетът е свален от украинските военни, третият - самолетът е свален от "опълченците" в Югоизточна Украйна.
Към първата версия, според The Wall Street Journal, клонят американските чиновници. Според тях опълченците не разполагат с достатъчно опит, за да свалят самолет, летящ на 10 600 м височина. А украинските военни, които разполагат със съвременни ПВО, твърдят, че не са използвали ракети от подобен клас по време на конфликта в региона. "Всички пътища, по един или друг начин, водят към руснаците", цитира вестникът един от американските чиновници. Руското министерство на отбраната обаче твърди, че в района на катастрофата руски ПВО не са работили.
Това е най-лошият вариант. Дори той да не доведе до пращане на натовски войски в Украйна с всички произтичащи от това последици, със сигурност ще предизвика пълноценна "Студена война", а санкциите няма да се ограничат само със забрани за ваканциите на чиновниците в чужбина и провал на международни сделки. Всички точки, заработени от дипломатите и политиците, всички преговори с Меркел и Оланд ще се заличат, а Русия ще стане международен агресор.
Впрочем дори западните дипломати не могат да дадат обяснение за възможните мотиви за подобна постъпка от страна на руските военни. Ако това е било част от коварен план да се покаже Украйна като агресор, то реакцията на Москва щеше да е много по-подготвена, в това число и информационно. Ако пък се сметне, че свалянето на гражданския самолет е грешка (абе, целихме се в украинския военен самолет), то това не се връзва с аргументацията "само руснаците могат да стрелят с такава точност".
За втората версия - че самолетът може да е свален от украинските военни, засега намекват само Русия и опълченците от Донецк. Украйна има "Бук-М1", стрелящ на 20 км, припомня руското министерство на отбраната. През 2001 г. тя вече е сваляла граждански самолет от Тел Авив по време на военни учения, ни повтарят на всеки половин час руските телевизии. И въобще Украйна е виновна, че на нейна територия се водят военни действия, добавя президентът Владимир Путин. Ако тази версия се потвърди, Русия ще получи безпрецедентен спектър на действие. Ако поиска война - ще вкара войска, ако иска мир - ще има тежък аргумент при преговорите.
Но аргументацията и за тази версия е доста слабичка. Даже за най-одиозната държава е прекалено да свали граждански международен полет на своя територия, освен ако не е станала фатална грешка.
И накрая последната версия - че опълченците са свалили самолета. Тя се подкрепя от съобщенията за пленено украинско ПВО с "Бук" и от изтеклия разговор между лидерите на опълченците по повод на свален самолет, който участниците в него наричат фалшификат. Логични изглеждат и предполагаемите мотиви - неопитните опълченци са искали да свалят украински военен самолет, но са улучили малайзийски граждански. Само дето украинската страна първо обяви, че пленените "Бук" са неработещи, а после генералният прокурор на Украйна изобщо отрече да са били пленявани подобни комплекси. Но ако се потвърди, че сепаратистите са натиснали фаталния "пуск" на 17 юли, Русия няма как да избегне отговорността за действията им. Защото опълченците, свалили граждански самолет, в очите на целия свят ще са терористи. А Русия ще се превърне в покровител на терористите.
Така че от потенциалните финали на разследването Русия е губеща в два от три. Което означава, че е крайно време да се прекрати дори идейната подкрепа на украинския хаос и да се сяда на масата на преговорите. Гибелта на "Боинг"-а е последният шанс за пробив в украинския конфликт. Незабавното прекратяване на огъня, твърдото намерение за преговори и изработката на ясен план за деескалация на войната в Югоизточна Украйна са възможни, ако шокът от катастрофата бъде правилно възприет от Москва, Киев, САЩ и ЕС.