Той, като пие кафе, си облизва лъжичката. Според него, когато БСП и ДПС са в явна коалиция, това е задкулисие. Когато ГЕРБ и ДПС тайно си сътрудничат, не е същото. |
Започваме с опозиционните сили, защото именно те на думи припознаха площадните лозунги. Но ще завършим с управляващите, тъй като в края на мандата олигархията си намери душмани и в тяхно лице.
"Хората протестират, защото не управлява ГЕРБ"
Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Това бе неговото първо обяснение на протестите, днес позицията му е същата. Борбата срещу олигархията е схваната като борба срещу "несправедливостта да не управлява първата политическа сила на изборите". Именно това според него е "задкулисие". "Аз ги победих на парламентарните избори, но това не ми донесе нищо. На първите избори за евродепутати, когато се явихме, ние пак победихме БСП, те бяха управляваща партия, и също нищо не се промени. Подкрепата на "Атака" и на ДПС в случая води те да са на власт", каза лидерът на ГЕРБ преди няколко дни, анализирайки "нуждата от промяна".
Хронологията на Борисовата антиолигархична дейност е известна - подпомагаше "логистично" протестите, пращаше масовка, привикваше опозиционните партии за общ фронт срещу БСП и ДПС. Известен е и завоят спрямо движението, станал публичен след "кафето на толерантността" с Лютви Местан в Кърджали. И тъй като битката срещу олигархията в момента тече най-вече чрез статуси във "Фейсбук", тези дни Борисов написа: "Никога няма да се коалираме с ДПС". Но и без коалиция ГЕРБ и ДПС криминализираха говоренето срещу банките - засега на първо четене, като преди това прокараха поправката в правната комисия на парламента (БСП им бе опозиция). Заедно преди четири месеца определиха състава и структурата на ЦИК, заедно спряха и отпадането на давността за престъпленията на комунизма през т.нар. възродителен процес. Все след кафето с Местан. С една дума - логиката на Борисов се свежда до извода, че когато БСП и ДПС са в явна коалиция, това е лошо и задкулисие. Когато ГЕРБ и ДПС тайно сътрудничат, това е обратното.
"Политическата мафия е ДПС, ГЕРБ са реформатори!"
Колкото повече ГЕРБ и ДПС стоплят отношенията, хвърляйки над бъдещето на държавата черни облаци, толкова повече картинката се изяснява за Реформаторския блок (РБ). "Политическата мафия е ДПС", казва блокът. Миналото лято мафията бяха БСП, ГЕРБ и ДПС. "Няма ляво, няма дясно, държавата ни е в опасност", тръбеше Радан Кънев. С днешна дата злото е доста "приземено" - ДПС. Само то! Дясното? То има значение, трябва да бъде спасено.
Ето извадки от актуални публични откровения на Кънев: "Това е опит на мафията да се препозиционира вдясно при предсрочни парламентарни избори, за да остане във властта - в лицето на ДПС. Няма да позволим на ДПС да се премести на десния фланг" (след заявката на Местан за предсрочен вот, началото на юни). "Ние виждаме, че ДПС и политическата мафия, която стои зад него в момента, се опитват да се позиционират и в бъдещата власт. Това с участието на Реформаторския блок категорично просто не може да се случи. Ако властта си остане същата, но просто на мястото на БСП се върне ГЕРБ, на затъващите граждани това няма да донесе нищо добро. Ние имаме нужда от промяна, а единственият носител на промяна в българската политика е Реформаторският блок (пак по този повод, десетина дни по-късно). Сега разбрахте ли? БСП и ДПС са лош вариант. ГЕРБ и ДПС - също. Но ГЕРБ и РБ - не. Толкоз. Защо - не се знае. А не би ли следвало и ГЕРБ да е "партия на политическата мафия"? Не, не е: "ГЕРБ и "Зелените" са единствените ни възможни партньори" (пак Кънев). След като "Зелените" няма и не може да влязат в парламента, става ясно,че ГЕРБ някак си е станала "единствено възможен" приятел на РБ. Венец на тези изявления са думите на зам.-председателя на ДСБ Атанас Атанасов от този уикенд: "Следващото управление трябва да бъде реформаторско. Ние можем да управляваме с ГЕРБ, това е полезно за държавата." Така окончателно се разбра, че в очите на РБ партията на Борисов се е трансформирала в реформаторска, а нов мандат на ГЕРБ би бил нещо прекрасно.
Всъщност, Кънев и блокът са основателно притеснени - при бъдеща коалиция ГЕРБ-ДПС РБ пада зад борда. Без тази коалиция РБ има шанс за съюз с ГЕРБ. А защо въобще е нужен съюз на РБ с ГЕРБ? Е как, просто е - за да може РБ да се вреди във властта. Така я разбират и те борбата с олигархията.
Динозаври от времето на "синята идея" като Стефан Софиянски и Евгений Бакърджиев громят олигархията рамо до рамо с Николай Бареков. И той е активен борец срещу нея. Довчерашният заместник на "България без цензура" (ББЦ) Ангел Славчев (лице на януарските протести) заяви, че бившият журналист е свързан с Делян Пеевски. Тази очевидност бе известна отдавна, но Славчев явно предпочита да бори олигархията на сит стомах, затова ни я съобщи едва покрай проблемите на КТБ. Но аз не съм притеснен за ББЦ. Притеснен съм, че разплитането на кълбото КТБ ще убие и малкото останала вяра сред българския електорат. Вярват ли например костовистите още на своя кумир?
"Един път коалиция с ДПС, втори път коалиция, на третия път..."
Ако някой още не е разбрал, следва стриктно да се информира - в БСП също има протестиращи, борци срещу олигархията. Ето: "Обещахме да върнем България на хората, а тя отново се оказва в плен на корпоративната власт" (Янаки Стоилов); "Трябва ясно и категорично да се каже - ние сме лява партия" (Корнелия Нинова, критично към настоящата партийна линия). Има и недоволни от управленската коалиция: "Повече няма да повторим грешката с ДПС. Два пъти я допуснахме, трети път няма да се случи" (Мая Манолова). "Ние не сме против турския етнос, а против начина и принципа на правене на политика и консумиране на власт от страна на ДПС. Вече на два пъти се подведохме" (Калоян Паргов). Т.е. социалистическата партия си има опорна точка за замитане на проваления мандат и загубата на европейските избори. "Да, сбъркахме някъде, но най-виновно е ДПС. То ни проваля!" Естествено, тези прозрения идват след изчерпаната възможност да се управлява още с движението, след "оставката", която самият Местан хвърли на кабинета в началото на юни. Идват и от най-близкия кръг на лидера Станишев, колкото да се имитира "борба за промяна" (Нинова и зам.-председателят на партията Стоилов са кандидати за председателския пост). Ако резултатът на евровота бе добър за БСП и не бе започнал разпад на управляващата коалиция, социалистите никога нямаше да се сетят, че ДПС е лошо.
А как реагира самото движение на всички тези критики? Какво прави "лицето на политическата мафия"? Нищо особено - прави се, че мафия няма. Или поне не е част от нея. Лютви Местан заяви, че ДПС няма общо с банковите проблеми в момента, Йордан Цонев отрече и Пеевски да има общо. ДПС не смята да проверява Пеевски, а Местан посъветва журналистите: ако толкова се вълнуват, да се обръщат към БНБ или по Закона за достъп до обществената информация... Вярваме на Местан. Вярваме му, че няма намерение да разследва ДПС, себе си или Пеевски. Вярваме му също, че много скоро и той ще се нареди в първите редици на борбата с олигархията. Както миналата пролет, пак в предизборно време: "ДПС издига като приоритет освобождаването на партиите от обръчите от фирми!"
Кратка аналогия
Протестите срещу правителството на ГЕРБ през зимата на 2013 г. утихнаха след подадената от премиера Борисов оставка. БСП и ДПС договориха общо правителство и изборите имаха значение дотолкова, колкото да разпределят влиянието помежду им.
Сега нямаме оставка на Орешарски, но се знае, че е въпрос на дни. Само на мен ли ми се струва, че бъдещата коалиция се реди в момента и изборите пак ще бъдат формални?