:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,220
Активни 587
Страници 2,785
За един ден 1,302,066

Само 5 фирми са санкционирани заради престъпления за година

Административната процедура е задействана срещу 24 юридически лица, наложените глоби са за едва 150 270 лв.
СНИМКА: БГНЕС
Според отчета на главния прокурор Сотир Цацаров за 2013-а обвинението се е активизирало в искането на санкции за фирми, обогатили се от престъпления.
Фирмите, които са се обогатили или биха се обогатили от престъпления, подлежат на санкция по закон. На фона на над 300 000 фирми в държавата и над 40 000 осъдени за миналата година някой може и да предположи, че санкционираните юридически лица са стотици, а в хазната от това са влезли милиони левове. Това предположение обаче би било твърде далече от истината. А тя е, че за цялата 2013-а в сила са влезли пет съдебни решения, по които са наложени санкции за общо едва 150 270 лв. заради данъчни престъпления и присвояване.

Прокуратурата отчете в годишния си доклад за м.г., че в съда са внесени 24 мотивирани предложения за започване на административната процедура, която може да приключи със санкция за юридическите лица. Тези предложения са за получена от 24-те фирми неправомерна имуществена облага, в размер на 4 573 640 лв. В съда са образувани 21 производства. Сред тях има по едно за престъпления против интелектуалната собственост и за измама в особено големи размери, две за измама и 17 за данъчни престъпления. На първа инстанция са уважени исканията на прокуратурата за санкциониране на шест фирми с общо 460 736 лв. заради измами и данъчни престъпления.

От прокуратурата твърдят, че има активизиране по административната процедура. Но не става ясно дали в момента във всеки случай, в който законът позволява, е търсена имуществена санкция от фирмите или обвинителите някак си преценяват кога да се задействат. Не е ясно и дали наложените от съда санкции реално са събрани или са останали само на хартия.

А санкцията може да е до 1 млн. лв., но не по-малко от равностойността на облагата. Ако облагата не е имуществена, или размерът й не може да се установи, санкцията е от 5000 до 100 хил. лв.



Процедурата



За да тръгне подобна процедура обаче, обогатяването не може да е от всяко престъпление. То трябва да е от тероризъм, отвличания, някои случаи на изнасилвания, сводничество и други сексуални престъпления, трафик на хора, проповядване на расова омраза, престъпления срещу интелектуалната собственост, измами, принуда, вещно укривателство, подкуп, контрабанда, банкови, данъчни, длъжностни и документни престъпления, иманярство, устройване на незаконен хазарт, опасно замърсяване на околната среда, производство и трафик на наркотици и ядрен материал, както и всички престъпления, извършени по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група. За да стартира процедурата, първо трябва да бъде осъден някой овластен да формира волята на юридическото лице, да го представлява, да е в контролен или надзорен орган, на юридическото лице, или работник (ако престъплението е при или по повод изпълнението на работата му).

Производството започва по мотивирано предложение на съответния прокурор до административния съд, след като за престъплението е внесен обвинителен акт. Или когато наказателното производство не може да се образува, или е прекратено, защото виновният е амнистиран, починал, или невменяем, или е изтекла давността. Съдът трябва да прецени получило ли е юридическото лице неправомерна облага и каква, има ли връзка между извършителя на престъплението и фирмата, както и между престъплението и юридическото лице. Санкция може да бъде наложена едва след влизане в сила на осъдителна присъда.

От прокуратурата предоставиха извадка за такива дела, а "Сега" се запозна и със съдебните решения в случаите, когато от съдилищата са изпълнили законовото изискване за обявяването на актовете си в интернет. Така например не бяха открити някои от решенията на административните съдилища в Бургас и Сливен.

Решение на Административния съд в Кърджали разкрива интересен сюжет. На фирма "Ахридастрой" ЕООД е наложена имуществена санкция от 227 350 лв., тъй като се е обогатила от измама в особено големи размери, извършена от Христо Русев, който е представлявал дружеството в периода август 2007 г. - декември 2010 г.

Русев е осъден на 8 години и 4 месеца затвор, тъй като е измамил 12 души, че ще им построи жилища. Излъганите са правили различни вноски, общо въпросните 247 350 лв. От мотивите на Районния съд в Кърджали по присъдата на Русев става ясно, че той е бил известен в обществото с фирмите си като строител на сгради, от които продавал апартаменти. Русев обаче сключвал за един и същ апартамент или търговска площ по повече от един предварителен договор за продажба и вземал парични вноски от клиентите си. Случвало се е той да сключи предварителен договор за даден обект, а след това да го прехвърли на трети човек. Освен това мъжът предлагал имоти, на които не бил собственик, както и такива, за които нямал отстъпено право на строеж, подписвал предварителни договори и вземал пари по тях. След това на някои от хората, които чакали апартаментите си, Русев пращал уведомителни писма, че строежът вече е на кота "било" и искал ново плащане. Ако някой се усъмнял и започнел да разпитва, бизнесменът излизал с оправданието, че е станала грешка и че няма нужда от пари.

Районните магистрати, които пращат Русев в затвора, обясняват, че е безпредметно Русев да бъде наказан и с предвидената по закон конфискация на имуществото. "Той е собственик само на едно моторно превозно средство, а въпреки че има няколко банкови сметки, то в тях няма наличност, която да бъде конфискувана. Същото е и по отношение на фирмите, в които има дялово участие - те не притежават никакво движимо или недвижимо имущество. Той е собственик на едно жилище, което е запорирано от много на брой физически лица, както и от банка", обясняват магистратите.



Още примери



През април т.г. Административният съд в Бургас уважава искане на прокуратурата "Материал транс" ЕООД да бъде санкционирано с 48 674 лв. Повод за административното производство е присъдата на Д. В. (съдебните регистри са само с инициали - б.а.), която е призната за виновна, че за времето от април 2009 г. до януари 2010 г. като пълномощник на карнобатското дружество е укрила 48 674 лв. ДДС. Внесеният ДДС на фирмата бил едва 508 лв. Укриването на дължимия данък станало с използването на фалшиви документи, сред които и фактури за сделки, които реално не са били осъществени. За това Д. В. е осъдена на 1 година и половина условно от Окръжния съд в Бургас заедно със съучастника си С. А. Има връзка между престъплението и облагата на търговското дружество, мотивира се административният съд - фирмата се е обогатила с разликата между дължимия и платения ДДС.

По искане на прокуратурата през юни 2013 г. Административният съд в Сливен е поискал санкция от 81 487 лв. за "Сем корт" ЕООД. Искането идва, след като А. Х. е осъден, че през периода май 2009 - февруари 2010 г. като пълномощник и представител на фирмата е избегнал плащането на данъци на дружеството в особено големи размери - общо 81 487 лв., дължими по Закона за ДДС и по Закона за корпоративното подоходно облагане. А. Х. използвал неистински документи, документи с невярно съдържание при водене на счетоводството на дружеството и при представяне на информация пред НАП. За това Окръжният съд в Сливен му дава условна присъда от 1 година и 3 месеца. Има всички законови предпоставки за налагане на имуществена санкция на "Сем корт" ЕООД, приема съдът: дружеството е получило неправомерна облага, има връзка между извършителя на престъпното деяние и юридическото лице, както и връзка между престъплението и облагата. Тъй като облагата е в точно определен размер, това е и санкцията за дружеството.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
След като приключат някои наказателни дела, прокуратурата може да започне и процедура за санкциониране на фирми, облагодетелствали се от престъплението.
1
2677
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
30 Юли 2014 09:23
Съдебната мафия в действие - това е тайното оръжие на новите господари на прехода - човека от Сараите и неговия мозъчен тръст. Старото задкулисие разчиташе на икономически рекет и подхвърлени досието от ДС (то още разчита на тях, както се вижда), но тяхното време изтече - дотолкова се бюха улисали и самозабравили в чувството си за неуязвимост, че не разбраха откъде им дойде.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД