:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,030
Активни 578
Страници 2,595
За един ден 1,302,066
Експерименти

Какво бихте направили, ако имате гарантирани 1000 евро на месец?

В Германия доброволци опитват да докажат, че идеята за базов доход е ефективна и ще е в полза на обществото
СНИМКА ДПА/thelocal.de
Мартин Бомайер не работи за пари вече 6 месеца
Какво ще стане, ако всеки внезапно започне да получава по 1000 евро месечно, без да му се иска нещо в замяна? "Нека да опитаме", казва Михаел Бомайер, който е събрал пари чрез кампания за финансиране чрез множество малки частни дарения (crowdfunding) и сега ще експериментира с идеята за базов доход в рамките на една година.

29-годишният германец живее в апартамент под наем в Берлин със съпругата си и дъщеря им, храни се в благотворителна кухня.



Да имаш време, е по-важно от това да имаш пари,



казва той. Стигнал е до този извод, след като е живял половин година по собствено желание с базовия доход от 1000 евро на месец. Като уебразработчик, помогнал за създаването на 2 компании, сега той получава пари, без да работи, затова е спрял да се труди.

"От този момент нататък преживявам вълнуваща и възхитителна част от живота си", твърди той. Здравето му се е подобрило, отделя повече време за четене и в момента е ангажиран в няколко проекта с нестопанска цел, сред които и независима радиостанция.

Заради такива проекти Германия се нуждае от безусловен базов доход, твърдят привържениците на идеята. Вместо настоящата джунгла от социални услуги и помощи, всеки трябва да получава месечно по 1000 евро от държавата, без значение дали работи, или не.

Повечето от поддръжниците на идеята са на мнение, че 1000 евро е разумна сума. Тя бе предложена от Гьоц Вернер, най-отявленият привърженик на идеята за базов доход в Германия. Вернер е основател на dm - най-голямата верига дрогерии в Европа, и прокарва идеята за базов доход в речи и статии в цялата страна. "Тези, които искат по-висок жизнен стандарт, ще продължат да работят. А всеки ще допринася в полза на обществото, следвайки интересите и истинските си страсти", казва Вернер. Дори критиците на идеята признават, че това ще направи живота много по-пълноценен.

Хора като Хилмар Шнайдер, бивш директор по трудова политика в Института за изследване на труда в Бон, обаче предупреждава, че



концепцията не е икономически издържана



"Базов доход от 1000 евро за всеки ще повиши държавните разходи до астрономически нива. Тези, които го предлагат, очевидно си мислят, че парите извират от земята", заяви Шнайдер пред "Франкфуртер Алгемайне" през 2010 г. Един икономист изчисли, че въвеждането на базов доход в Германия ще струва повече от 100 млрд. евро.

Идеята тепърва ще навлезе в политическия мейнстрийм, въпреки че вече има частична подкрепа от някои медии и някои ляво ориентирани партии. Един от двамата лидери на Лявата партия Катя Кипинг подкрепя базовия доход, но досега не е успяла да убеди партията си официално да подкрепи и приеме идеята.

Идеологически разнородната Пиратска партия използва идеята за базов доход в кампанията си преди последните избори, но не успя да набере достатъчно гласове, за да влезе в парламента.

Разочарован от липсата на политически шанс, Бомайер започва собствена инициатива. С "Моят базов доход" той цели да покаже, че



концепцията работи в реалния живот



"Безусловният базов доход предлага една от най-сериозните възможности за обществото ни да направи крачка напред", казва той.

8 седмици преди кампанията му за набиране на средства да приключи Бомайер стига до момента, в който е набрал първоначално обявената цел - сумата от 12 000 евро. Парите идват от 430 поддръжници, някои от които са дали по 1000 евро. Сега Бомайер ще бъде администратор на онлайн общност, в която ще се дискутира идеите какво да се направи с парите. Победителят не трябва да отговаря на специални критерии. Той ще бъде избран на случаен принцип.

Някои от поддръжниците вече споделят идеи



какво ще направят с парите



"Ще изплатя дълговете си по-бързо, ще продължа да работя, ще купувам по-здравословна храна и ще правя всичко, което отиваше на заден план по финансови причини", казва един. Друг пише: "Ще работя по-малко и ще прекарвам повече време с децата си." "Мога да чета Карл Маркс, да помагам на бежанци и да ходя на йога всеки ден", споделя трети.

"Вярвам, че всеки от вас има голям потенциал, независимо дали имате специална идея или проект", казва на последователите си Бомайер във видеообръщение. "Може да сте като мен и да имате нужда от почивка от вечното мислене за пари, за да се отдадете на изцяло нови мисли и идеи", добавя той.

Това не е чак толкова невероятно, колкото може би звучи, твърдят някои икономисти. Един от тях е Александер Сперман, наследникът на Шнайдер в Института за изследване на труда. Експертът по трудова политика е изучавал през последните години базовия доход и дава примери с пилотни проекти, в които участниците в никакъв случай не са били обхванати от летаргия. "Тъкмо обратното - те внезапно се заемат с неща, за които никой не ги е смятал за способни да се справят", казва Сперман. "Проектът с набирането на средства на Бомайер обаче няма да даде много материал за изследователите. Един човек не е представителна извадка и за научно изследване ще е нужно наблюдение на по-голяма група за по-дълъг период от време", обяснява той.

Бомайер обаче не се отказва. След като набра първите 12 000 евро, на сайта си обявява, че скоро ще се избере първия победител, който да получи базовия годишен доход. И добавя, че вече се набират средства за втори участник.

Магнатът Слим вече дава повече свободно време на служителите си

Трябва да работим само по три дни на седмица, подходът ни е объркан и се нуждае от промяна, смята мексиканският милиардер Карлос Слим. На конференция в Парагвай телекомуникационният магнат обяви, че е време за "радикална промяна" на работния живот на хората. Така, вместо да се пенсионират на 50 или на 60 години, хората би трябвало да работят до по-дълбока старост, но едновременно с това да имат повече свободно време.

"Хората ще трябва да работят, докато навършат 70 или 75, като ще работят само три дни в седмицата, вероятно по 11 часа на ден", коментира Слим. "С тридневна работна седмица бихме имали повече време за почивка, за качество на живот. Наличието на четири свободни дни ще е много важно за създаването на нови дейности за забавление и други форми на занимания," смята той.

Според втория най-богат човек в света подобно решение би допринесло за създаването на по-здравословна и по-продуктивна работна сила. Едновременно с това такава система би облекчила и справянето с финансовите предизвикателства, свързани с дълголетието.

Слим вече прилага идеята си в своя бизнес. В едно от дружествата му - мексиканската компания за фиксирана телефония Telmex, служителите, които са започнали работа, преди да навършат 20-годишна възраст, имат право да се пенсионират, преди да станат на 50. Милиардерът обаче им предлага алтернативен вариант, който им позволява да останат на работа срещу пълния размер на възнаграждението си, но при 4-дневна работна седмица, писа преди дни в."Файненшъл таймс".

Самият Слим явно не смята да се пенсионира. "Вижте кого уважава - мексиканския банкер Мануел Еспиноса Иглесиас, който е бил нещо като негов ментор и който е продължавал да работи и когато вече е наближавал 90-те", отбелязва британският историк Андрю Паксман, който пише книга за Слим.



Снимка http://www.schueckens.net
Гьоц Вернер, най-отявленият привърженик на идеята за базов доход, предлага месечно правителството да плаща по 1000 евро на всеки германец.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Централата на компанията Telcel на Слим в Мексико Сити. Магнатът вече прилага спрямо част от служителите си идеята си да се работи по-малко до по-късна възраст.
33
4697
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
29 Юли 2014 22:29
The problem with socialism is that eventually you run out of other peoples money.
- коментарът на един от участниците. На български: "Идеите наши - бензинът ваш!"
29 Юли 2014 22:31
Това за статията от германския източник...
29 Юли 2014 22:35
The problem with socialism is that eventually you run out of other peoples money.


bullshit, кое е по-важно, хората или тяхната измислица - парите?
Ако нещо измислено е по-ценно от този, който го е измислил, the so called humanity is fucked, proper fucked.
30 Юли 2014 00:07
Няма какво да правят експерименти. Тези, които живеят на социал в западните държави си го получават този гарантиран минимум.
"Експериментаторите" могат да отидат в един гетовизиран квартал с общински жилища, станал такъв благодарение на "усилията" на обитателите му и да се убедят на място за "ползите" от получаване на пари без труд.
30 Юли 2014 00:15
Дрън-дрън!
Народът си го е казал "Който не работи, не трябва да яде!"
Това,че някакъв самозабравил се и откъснат от реалността немски милиардер предлага глупости, не означава, че на хората им е изпила чавка акъла!
Не случайно подкрепата за базова заплата в този й вид в Германия е смешно малка.
Явно хората свързват това със социализма, а последният вече доказа (също и на наш гръб) че е чиста утопия.
30 Юли 2014 00:23
30 Юли 2014 00:54
Жить стало лучше, жить стало веселее
30 Юли 2014 01:45
Какво ще стане ако всеки, гарантирано получава хиляда Евро, без да прави нищо?
Ами, просто с банкнота от хиляда евро ще можеш да си купиш....ами нищо!
30 Юли 2014 05:45
Не случайно богатите предлагат идеята. Работническата класа често е против. Богатите се страхуват, че скоро няма да има кой да купува стоките и услугите които произвеждат. За разлика от по тъпата работническа класа, предприемачите започнаха да се усещат. Бързо разбраха, че в бъдеще ще им трябват все по малко работници и все повече консуматори. Технологичния прогрес се развива в геометрична, а не в аритметична прогресия както смятат малоумните.
Може да ви е мъчно, но това е положението.
30 Юли 2014 06:14
Патагонец -
30 Юли 2014 07:12
Каква е разликата между дивите и питомните животни? Едните са принудени да търсят храна всеки ден, другите стоят и чакат храната на готово а през това време "работят върху себе си". Кои животни са по-жизнени?
30 Юли 2014 07:13
Дааааааааааа !
Това е началото на края !
И пак от Германия идва идеята !
Не е лошо !
Нека пробват с Бангладеш !
30 Юли 2014 08:32
Според мен идеята е дълбоко порочна.
30 Юли 2014 09:01
Идеята може да ви се струва щура - но това е бьдещето. Вече на всички е ясно че работа за всички няма, а с времето все повече няма и да има. Просто не са нужни хора на все повече места - супермаркетите могат да се автоматизират напьлно, продаването на билетите, чек ин, роботизиране на индустрията и т.н. - списька е безкраен. Нови печеливши производства няма и не вярвам да има. Тези който са останали все по бьрзо се монополизират - вижте какво прави гоогле с онлине рекламата. Комбинирайте това с нарастване на средната еьзраст и изпапканите отдавна пенсионни фондове. Така че лафа "който не работи не трябва да яде" ще си остане мил спомен от село. Или ще се намери някаква формула като предложената в статията или ще грабваме томаховките и ще се бием за оскьдните ресурси.
30 Юли 2014 09:04
За България не става. Щото 1000 евро в Германия са 1000 лева в България. С 1000 лева месечно без да се бачка, малцинството ще се размонжи безконтролно. Ще се зарием с боклуци (не че сега не сме се, де). Ще трябва да понапечатаме парици, бордът ще падне. Ще влезем в бърза инфлация. Ще рухнем (не че сега не сме, де). Но няма да се забележи, щото тогава ще е почнала войната (Иран ще има бомба, Израел ще се сбие едновременно с всичките си съседи, Китай ще си поиска Тайван и ФЕД ще бълва не 2 трилиона годишно, а поне по 100). И войната ще бъде за храните на склад. Такива ми ти работи.
Бъдете здрави, докато можете!
30 Юли 2014 09:46
Може, ама по този начин много скоро 1000 евро няма да стигат и за хляб, а може и да го няма. Всички ще се заемат с духовно израстване и развитие и усъвършенстване на личността, никой няма да иска да работи, особено неприятните видове работи, които са и нископлатени.
30 Юли 2014 09:58
Не става ясно от кого ще ги вземат тези 1000 евро?
30 Юли 2014 10:00
А на проф. Константинов препоръчвам да не излага черногледството си публично. Иначе, разбирам го напълно.
30 Юли 2014 10:02
Може, ама по този начин много скоро 1000 евро няма да стигат и за хляб, а може и да го няма. Всички ще се заемат с духовно израстване и развитие и усъвършенстване на личността, никой няма да иска да работи, особено неприятните видове работи, които са и нископлатени.


То идея без проблем няма. Нито пьк с една идея може да оправиш света. Сегашната система е ясно че издиша и трещи по шевовете и не подлежи на ремонт. Така че или трябва да се мисли нещо ново или пак ще оставим всичко на хаоса и ще се чудим от кьде ни е дошло.
30 Юли 2014 10:12
1000 евро за Германия са по-близки до 400-500лв. у нас отколкото до 1000лв. И ако се дава някакъв минимум то той трябва да е мъничко под необходимото за продължително нормално съществуване. в добавка трябва да е обвързан все пак с някакви изисквания за нещо свършено насреща - дори и стойността на свършеното да е под получаваните кинти, но с цел възпитание.
Все пак далеч по-реалистично като механизъм е да постигнем една на практика пълна заетост с безработица само за лицата с достатъчно (достатъчно и за правото да се откупят и да не работят, което трябва да е скъпо) нетрудов доход или само при 1 до 2 месечни паузи при смяна на работата. И не говоря всички дза блъскат като изоглавени на празни обороти по 8ч. , а само да ходят на работа по 8 ч. дневно като осъзнат ангажимент към обществото, работейки реално по 4-5-6ч. напр.
30 Юли 2014 10:27
Не става ясно от кого ще ги вземат тези 1000 евро?

Какво не ти е ясно? От данъците на работещите, най-вече средната класа.
Докато последните им теглят една майна и се изнесат в държави, в които няма подобни "екстри".
30 Юли 2014 10:31
Патагонец,
Нали и към доходите на работещите ще се добавят безвъзмездно по 1000 евро?
30 Юли 2014 10:40
Докато последните им теглят една майна и се изнесат в държави, в които няма подобни "екстри".

Хубава рецепта от миналия век. В 21 не работи.
30 Юли 2014 10:50
Нали и към доходите на работещите ще се добавят безвъзмездно по 1000 евро?

Едното не изключва другото: добават 1000 евро, но едноврененно с това с данъците удържат 2000. Нали трябва да има и за неработещите?
Много по-възможен вариант е инфлация, при която тези 1000 евро ще станат с покупателна способност на 10 и всичко ще си дойде на мястото.
30 Юли 2014 10:52
1000 евро за Германия са по-близки до 400-500лв. у нас


Ее, ама аз викам и при нас да дават по 1000 евро, ех че ще настане такъв живот, че само си викам дано! Ха дано, ма надали, рекла Айшето.
30 Юли 2014 11:33
Все пак далеч по-реалистично като механизъм е да постигнем една на практика пълна заетост


Как ще я постигнем пьлната заетост обаче когато знаещи и можещи са без работа и то точно в Европа. Работните места намаляват даже и когато имаме растеж на
икономиката. Даже сектори като стройтелството който сьздаваха огромен брой работни места едва ли ще се измькнат от кризата а и когато се измькнат ще изискват много по малко работна сила....
30 Юли 2014 12:55
Всички на полето със сърп и събираме ръкойки! Тъй де, измързеливи се това човечество!
30 Юли 2014 15:00
Тази идея прилича на променен вариант на девиза на комунизма - "от всекиго според възможностите на всекиго според потребностите". До сега този принцип нещо не можа да проработи. Все още материалното в човека е по силно от духовното. Получаването на всичко наготово води до деградация.
30 Юли 2014 17:22
Британски икономист: Време е да преосмислим идеята за труда като източник на доходи Натисни тук
30 Юли 2014 19:04
Leooo - вярно, че британците го удариха само на финансови врътки и далавери - цял свят им дава парите си и те само ги преместват от един джоб в друг, като междувременно цоцат.. та вече си мислят, че могат да живеят и без да работят. Сигурен съм махмурлукът въобще няма да им хареса.

Само, че ако не добавят стойност към парите/инвестициите е въпрос на време да бъдат изместени. И някой друг да върши и работа, а не само да върти едни пари.



30 Юли 2014 19:10
Ако една държава започне да дава 1000 евра гарантирано на месец на всеки свой гражданин, доколко конкурентна ще е спрямо една друга държава в която няма даже МРЗ? Т.е. после как ще финансира гарантираните пари?

Всъщност в Либия беше почти така, обаче на някои големи демокрации, това не им хареса и им спретнаха "революция". Парите от петрола, точно затова отиваха, за да имат гарантирани доходи и здравеопазване и образование либийците...
30 Юли 2014 20:06
Вече е реализирано в Кувейт.
30 Юли 2014 23:24
Не става ясно от кого ще ги вземат тези 1000 евро?

(снимка: натиснете тук)
85 души разполагат с пари колкото половината население на света

Световното неравенство се е увеличило до такава степен, че богатството от 1 трилион лири на 85-те най-богати хора в света е равно на общите средства, с които най-бедните 3,5 милиарда разполагат, сочи последният доклад на организацията за развитие Oxfam.

Виждам разгневена тълпа с вили. И идва за нас... плутократите
Автор: Ник Ханауер, Политико

Най-вероятно не ме познавате, но точно като вас, аз съм представител на онези 0,01 процента, горди и несъжаляващи за нищо капиталисти.



чети
http://www.segabg.com/replies.php?id=218819&p=1
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД