:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,504
Активни 613
Страници 2,069
За един ден 1,302,066
Казус

Тютюневата индустрия в САЩ бойкотира съдебни решения

Американка трябва да бъде компенсирана с 23.6 млрд. долара за смъртта на съпруга си, но ще получи доста по-малка от присъдената й сума
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тютюневите гиганти не информират хората, че цигарите водят до пристрастяване, въпреки че са наясно с това - мотивът, с който Робинсън завежда делото и го печели.
Тютюневата индустрия дълбоко пое въздух преди дни, когато съд нареди на втората по големина американска цигарена компания, да плати обезщетение на вдовица от Флорида. Тя завежда дело, след като съпругът й умира, а смъртта му е свързана с пушенето. Едва ли обаче компанията ще плати цялата цена за нехайството си.

Въпреки че присъдата най-вероятно няма да бъде отменена, осъдената тютюнева компания R.J. Reynolds обяви намерението си да обжалва наказанието от 23.6 милиарда долара - сума, която съдебните заседатели присъдиха на вдовицата Синтия Робинсън. Ако погледнем в историята на тютюневата индустрия, ще разберем, че най-вероятно ищцата ще получи доста по-малко от обезщетението.

Съпругът на Робинсън - Майкъл Джонсън, започва да пуши едва 13-годишен и умира през 1996 г., когато е на 36. Десетилетие след преждевременната смърт на съпруга си Робинсън завежда дело срещу производителите на цигари с мотива, че те не предупреждават за изключително вредните ефекти на продуктите си. Тя внася съдебния иск, тъй като е убедена, че фирмите не информират обществеността, че пушенето води до пристрастяване. И почти десетилетие, след като е завела делото, жената доказва, че е права.

Очаквано, R.J. Reynolds, чийто холдинг Reynolds American Inc. наскоро обяви сделка за 27 млрд. долара за придобиването на конкурента Lorillard, оспорва присъдата. "Независимо от реториката, която се води по този случай, присъденото обезщетение е изключително голямо и недопустимо според щатското законодателство и конституцията", заяви Джеф Рабърн, вицепрезидент на R.J. Reynolds и помощник на главния адвокат по делото. "Ще предприемем бързо следсъдебни действия, като поискаме присъдата да бъде отменена. Уверени сме, че законът ще бъде спазен и строгата присъда няма да остане в действие."



Рабърн вероятно е прав



"Много е възможно, дори е почти сигурно, че размерът на присъденото обезщетение ще бъде намален, въпреки че не е ясно с колко", казва Джон Банзхаф, който е преподавател по право в университета "Джордж Вашингтон", известен с успешните си жалби срещу тютюневата индустрия. Експертите по право в САЩ почти не обсъждат въпроса дали присъдата ще бъде намалена - а и най-вероятно размерът на компенсацията ще бъде значително по-малък от присъдения. Предишни присъди срещу тютюневите гиганти, от които в съдебна зала бяха искани милиарди долари, бяха намалявани на милиони - нещо, което индустрията, харчеща около 23 млн. долара всеки ден за реклама и маркетинг на цигарите, може да плати с голяма лекота. През 2009 г. "Филип Морис" не спечели обжалването пред Върховния съд на САЩ на присъда, по която трябваше да плати 79.5 млн. долара обезщетение, а бизнесът продължи както обикновено.

"Това не е правен прецедент, но заради тази присъда хората ще се запитат колко пари ще са необходими, за да бъдат спрени тютюневите компании? Присъдите срещу цигарени компании доскоро се приемаха като цената, която те плащат, за да правят бизнес", казва Ричард Дейнар, който е преподавател по право в Нортийстърн Юнивърсити. Засега нито една присъда не е променила икономическите основи на индустрията. Този път обаче тютюневият бизнес може да не се чувства толкова уверен.

"Мисля, че за първи път от много години тютюневите компании ще трябва да започнат да се замислят наистина да променят нещо", казва Дейнар. Вероятно ще станем свидетели на много други присъди, подобни на тази на Робинсън във Флорида, възможно е също подобни дела да бъдат завеждани и в цялата страна.

Делото, заведено от Синтия Робинсън, е едно от хилядите, известни като



"наследници на Енгъл",



които започват, след като по колективен съдебен иск, в който главен ищец е педиатърът от Маями д-р Хауард А. Енгъл, е присъдено обезщетение от 145 млрд. долара. Компенсацията обаче е отменена от апелативен съд, след като е решено, че индивидуалните пушачи не могат да се обединят в колективен иск. Въпреки че тютюневата индустрия не трябваше да плаща обезщетението, което беше най-голямото, произнесено от съдебно жури, присъдата откри възможност за завеждането на индивидуални дела в съдилищата във Флорида, позовавайки се на казуса "Енгъл". От делото стана ясно, че тютюневата индустрия е наясно, че цигарите създават зависимост, но не е предупредила обществото за това.

"Делото на Робинсън показва, че когато казусът е представен по подходящ начин, съдебните заседатели са готови да ударят тютюневите компании - казва Банзхаф. - Те са много ядосани на цигарените компании, и когато адвокат представи убедително даден случай, заседателите са готови да ги ударят, при това силно."

Джон Банзхаф смята, че казусът вероятно ще мотивира адвокати в другите щати, които досега не са били толкова амбицирани да се заемат с тютюневите гиганти. Защитниците в щати като Ню Йорк, Калифорния и Вашингтон, който има добър опит върху контрола на тютюна, вероятно "се облизват" за бъдещи възможности.

Банзхаф вярва, че



обществото накрая е разбрало последиците,



които пушенето нанася върху човешкото здраве и сега има желание да накаже тези, които печелят от това. Числата изглежда са в подкрепа на това твърдение: пушенето е намаляло с 2.8% от 2005 г. насам според данни на американския Център за контрол и превенция за заболяванията. На пушачите могат да им бъдат начислявани до 50% повече разходи за здравни услуги според здравната реформа на президента на САЩ Барак Обама. "Очевидно обществото е ядосано. На съдилищата трябва да им бъде позволено да присъждат обезщетения, които са значително по-високи от традиционните - обяснява преподавателят по право Банзхаф. - Да ги осъдиш на 16 млн. долара - това за индустрията е джобна сума."

Няма да бъде изненада, ако крайната сума, която R.J. Reynolds трябва да плати, е доста по-ниска от тази, произнесена от съдебните заседатели във Флорида. Тя обаче е достатъчна, за да насърчи други хора с висящи дела, че има надежда за развитие на делото в техен интерес. "Около 70% от т.нар. казуси "Енгъл", които стигат до произнасянето на присъда, са в полза на ищеца. Все още обаче има хиляди висящи дела. По всяко от тях може да бъде произнесена от съдебните заседатели присъда, подобна на тази на R.J. Reynolds, защото става въпрос за същото неморално поведение на тютюневата индустрия".

За съжаление компаниите пак могат да използват стратегиите за обжалване на наказанията, които в миналото се оказаха успешни.
Снимка: сп. "Тайм"/АП
Ищцата Синтия Робинсън заедно с двамата си адвокати Уили Гари (вляво) и Кристофър Чеснът.
Снимка: Уикипедиа
Една от фабриките в САЩ на тютюневата компания R.J. Reynolds.
13
3319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
29 Юли 2014 21:00
Ами то си е идиотизъм - като че ония са му тъпкали дробовете с катран...
Диабетиците да почват да съдят шоколадовите фабрики, глухите - радиослушалките... Пияните шофьори - производителите на автомобили...
----------------------------
Сайтът на Генек
29 Юли 2014 21:07
Изобщо казано:

Да се решават научни спорове от рода на този за вредата от тютюнопушенето от граждански съдилища - такъв идиотизъм е само по силата на американското правосъдие.
29 Юли 2014 21:13
Генек,много обичам да чета Джон Гришам.Американското првосъдие е странно/меко казано/.
29 Юли 2014 23:15
Диабетиците да почват да съдят шоколадовите фабрики


Ако шоколадовите фабрики рекламират и твърдят, че техният продукт не е вреден, а даже полезен за диебетиците докато много добре знаят, че това не е така и укриват тази информация, да ще плащат луди глоби.

Дълги години тютюневите компании укриваха информация, подвеждаха и открито отричаха научните данни за вредата от тютюна, така че сега ще си носят последствията. Само в мизерна България върви номера, аз ще лъжа и мажа години наред и като ме хванат, ми да не ме съдат.
30 Юли 2014 00:25
z-men, "научните данни за вредата от тютюна" са платени от фармацевтичната индустрия и са толкова научни, колкото и вестниците на Пеевски са истинска журналистика. Добре, че в БГ хората все още не са с чак толкова промити мозъци като Щатите.
30 Юли 2014 02:53
Да се решават научни спорове от рода на този за вредата от тютюнопушенето от граждански съдилища


Научни спорове няма или има толкова колкото дали земята е плоска или не. Съдът взима под внимание установените научни факти- никотина е канцерогенен и води до рак на белите дробове, както и че производителите на цигари са знаели това и са го укривали и отсъжда.
30 Юли 2014 07:47
Научни спорове няма или има толкова колкото дали земята е плоска или не. Съдът взима под внимание установените научни факти- никотина е канцерогенен и води до рак на белите дробове, както и че производителите на цигари са знаели това и са го укривали и отсъжда.


Не разбирам как може да подкрепяш такава глупост. Айде да оставим настрана дали са знаели и са го укривали (как може да укриеш всеизвестен факт не е ясно).
Ама 23 млд от кьде излизат? Парите който сьпругьт и и тя са щели да докарат ако бяха основали новата Apple?
30 Юли 2014 08:45
Странни съдебни процеси и умопомрачителни глоби, поне от европейска гледна точка. Явно американците са много заблудени, щом не знаят, че цигарите са вредни - не можеш да разчиташ друг да се грижи за твоето здраве, заради нещо, което доброволно си решил да правиш, а именно да се тровиш. Трябва ли оръжейните фабрики да бъдат съдени за това, че не разясняват вредата от оръжията?
Иначе тютюневата индустрия е подложена на атака, за да може индустриалното производство на марихуана да заеме нейното място
30 Юли 2014 10:44
Това не е правен прецедент, но заради тази присъда хората ще се запитат колко пари ще са необходими, за да бъдат спрени тютюневите компании?

Това е т.нар. "компенсационна култура", т.е. ако на някого нещо му се случи винаги трябва да се търсят виновни външни фактор с цел да се получи възможно по-голяма компенсация. Например някаква кифла беше съдила производителите на персонални компютри понеже била развила тендовагинит от компютърни игри?! Няма да се изненадам ако има искове към Фейсбук за развалени семейства.
Едва ли има грамотен човек, който да не е чел за пристрастяването и вредите от тютюна, т.е. има достатъчно литература по въпроса. Това, че някои дори високообразовани индивиди ги отричат не значи, че не са получили информация за това, а че си налагат техните собствени интерпретации.
Как могат да изчезнат тютюневите концерни и да не тровят населението? Ами БОЙКОТИРАЙТЕГИБЕ! Не им купувайте продукцията и те ще фалират.
30 Юли 2014 11:07
[quote никотина е канцерогенен и води до рак на белите дробове, както и че производителите на цигари са знаели това и са го укривали][/quote]

Да заменим някои думички в горното изречение: натриевият глутамат/аспартамът/ и прочие, и прочие води до увреждане, заболяване, рак на ...... /добавете органа/, както и че производителите са знаели това и са го укривали. Мда.
30 Юли 2014 11:09
Не мога да разбера, някой оспорва вредата от тютюна ли?
Относно обезщетенията, трябва да се има предвид, от кога това е прието като факт. Починалият щом е започнал да пуши от 13 годишен, имам някой съмнения, че е отрасъл в някой хубав квартал на средната класа и е имал достъп до здравна информация. Но според тези дела в един момент ще спрат. Не можеш да съдиш тютюневите компании, щом си почнал да пушиш, примерно от 2000та, когато мисля, че вредата от тютюна е била широко прокламирана. Това наистина си е било твой личен и информиран избор да се тровиш.
30 Юли 2014 11:16
То съденето в щатско си е национален спорт. Просто става дума за пари.
30 Юли 2014 17:28
z-men, 30 Юли 2014 02:53 Драги, никотинът не само не е канцерогенен, но дори участва в метаболизма на живия организъм. Вредни са катраните, димът, които са нещо съвсем различно от никотина. Аман от многознайковци, които дори не са си направили труда да прочетат нещо дори научно-популярно преди да дават мнение!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД